Dobry den,
Tie vrcholy som popridaval ja.
Na stranka
freemap.sk velmi ocenujem digitalny model terenu z lidaru.
Ten ukazal chyby v mnohych polohach ci vyskach vrcholov a zjavne ukazal, ze tych skutocnych vrcholov je podstatne viac.
Je to len odvodena matematika, ktora z tych uverejnenych dat dokaze presne urcit vrcholy, vysku a ich polohu.
Ked ma kamarat upozornil, ze existuje stranka, kde to uz niekto spocital, tak ma to inspirovalo doplnit skutocne vrcholy do OSM.
Z toho vychadzalo ze v Malych Karpatoch je cez 1300 vrcholov ak vezmeme do uvahy prominenciu 20metrov.
Doterajsie vrcholy tak su castou vacsej mnoziny, ktore ale nie su zanesene.
Druha cast je nazvoslovie. Velke mnozstvo kopcov uz ma svoje meno a nachadzaju sa prierezovo aj v inych mapovych dielach aj su obecne zname.
Mna celkom zaujimalo davnejsie, ako sa tieto mena dostali a ako sa to vyvijalo. Casto totiz sa mena modifikovali, ci si prehadzovali pozicie, ako je to napriklad v pripade kopcov Jelenec a Geldek (keltek a pod)nad obcou Dolany.
Od par ludi co davnejsie pracovali v kartografii za nepocitacovaj ery som sa dozvedel, ako na fixnej mierke museli umiestnovat texty, takze sa cele texty bud posuvali, alebo sa posuvali polohy objektov ci dokonca aj ulic, aby to bolo citatelne. Po digitalizacii sa nechalo vsetko tak a vzniklo miestami popletenie faktov. Tym myslim, ze existujuca mnozina kopcov v OSM nie je niecim kvalitativne nadradenym.
Nedovolil som si vymyslat mena vrcholov a pouzil som najprv nazvy vrcholov vseobecne znamych a na casti som pouzil pomenovanie odvodene z historickych lokalnych nazvov podla lokality.
Je mi jasne. ze tie nazvy nie su stabilne a budu prechadzat procesom ale nejako treba zacat.
Doterajsich vrcholov som sa prirodzene nedotkol. Na openstreetmap som doplnil vrcholy nad 500m s prominenciou 20m
Som presvedceny, ze vrcholy maju byt zanesene v outdoor mape a meranie z lidaru je doteraz najlepsou a najpresnejsou metodou ich urcenia.
Nerozumiem preto poznamke neoficialny kopec. To, ze je niekde vrchol a je to zanesene do mapy, zovseobecnim to ze je to skutocny objekt, nie je podmieneme niecim oficialnym z nejakej autority.
Chapem, ze statne institucie vytvaraju formalne registre pre potreby statu, suhlasim, ze by tieto registre mali byt nasledne koordinovane, ale skratka teraz take dielo nemaju a aj v tych existujucich je vela nedostatkov. Myslím, že prírodné objekty nemaju byt filtrovane podmienkou niecoho oficialneho a aj v OSM je obrovske mnozstvo objektov, ktore autority v evidencii nemaju.
Mojim cielom nie je skodit ale doplnat skutocne objekty do mapy tvorenych pouzivatelmi. Nie som profesional v tejto oblasti a mozno robim chyby ktorych nie som si vedomy. Za to sa ospravedlnujem.
Opacne by som povedal, ze by sa vystupy z lidar digitalneho modelu terenu mali aplikovat na cele uzemie to to nielen v podobe tienovaneho reliefu. Databaza geografickych objektov to znesie.
A autority casom vytvoria aktualne registra, aby sa to casom zosuladilo.
Ak som svojim nazorom a pracou porusil ducha tvorby OSM sa ospravedlnujem a akceptujem vymazanie.
RT
Dátum: piatok 25. novembra 2022, čas: 19:41:41 UTC+1, odosielateľ:
okf...@gmail.com