👨‍🎓☮️🧑‍🎓 Третя зустріч Школи Пацифізму ВІЛЬНІ ЦИВІЛЬНІ

38 views
Skip to first unread message

Yurii Sheliazhenko

unread,
Oct 14, 2024, 10:44:51 AMOct 14
to ukrainian-pacifist-movement_googlegroups.com
Пані та панове, пацифістська спільното,

Третя зустріч Школи Пацифізму ВІЛЬНІ ЦИВІЛЬНІ 👨‍🎓☮️🧑‍🎓 була присвячена праву на сумлінну відмову. Ми обговорили суть цього права, його історію у світі та в Україні, міжнародно-правові стандарти, нормативні документи та судову практику, а також зусилля пацифістів із адвокації та захисту права людини на сумлінну відмову від військової служби.

Відеозапис третього заняття: https://youtu.be/jc7YjB6TLz4

Виконуйте домашнє завдання: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdoWHSfXfn7TvP3znfPhdaeLfJy5B853kibwKKfDAEPRno4cQ/viewform?usp=sf_link

У доданих файлах знайдете літературу до третього заняття, наукову статтю та презентацію про порушення права людини на сумлінну відмову від військової служби, які направлялися до Офісу Президента України у січні 2022 року, свіжу письмову заяву Антивоєнного Інтернаціоналу про порушення права на сумлінну відмову (документ Ради ООН з прав людини A/HRC/57/NGO/308), а також збірку перекладів міжнародно-правових документів про сумлінну відмову від військової служби українською мовою. 

Записуйтеся на школу пацифізму: https://forms.gle/19Y7jJZpkchr8vZE6

За цим лінком доступний наш навчальний посібник, а за наступними лінками матеріали першого та другого занять.

* * * * * * * *

Для забезпечення загального права на мир необхідно реалізувати індивідуальне право на сумлінну відмову від вчинення чи підтримки насильства. Совість (сумління) – непереборний внутрішній голос справедливості, який стримує зловживання та правопорушення з боку особи та влади. Сумлінна відмова вбивати є загальновизнаним правом, що має захищатися законом, оскільки людське життя є засадничою цінністю як у релігії, так і у світському житті. У світі, де всі відмовляться вбивати, не буде воєн.

Сумлінну відмову від військової служби люди заявляли протягом тисячоліть. Ранні християни відмовлялися служити у римській армії; святий мученик Максиміліан Тебеський був страчений за це і канонізований. Поширення мілітаризму призвело до появи міжнародних правозахисних мереж, таких як Антивоєнний Інтернаціонал. У 1920-х роках його секція була і в Україні, але більшовики після короткого періоду визнання сумлінної відмови почали жорстоко репресувати пацифістів.

Спецслужби злочинного тоталітарного комуністичного режиму в Україні відправляли до ГУЛАГу за так звану "агітацію" проти служби в армії так званих "антирадянських" "сектантів": баптистів, адвентистів, євангельських християн, п'ятидесятників та представників інших протестантських течій, які прагнули служити Богу, а не кремлівській машині війни. Сталін депортував до Сибіру близько 10 000 Свідків Єгови у ході операції «Північ» у 1951 році. Верховний Суд УРСР прирівняв сумлінну відмову до злочину ухилення від призову. Однак люди залишалися вірними своїй совісті, і патріотичні відмовники (наприклад, 200 юнаків у Львові) сприяли розпаду радянської імперії, відмовляючись служити у радянській армії.

Одним зі способів ненасильницького спротиву російській агресії у наш час є сумлінна відмова від військової служби, мілітаристичної індоктринації у дусі ненависті до України і виправдовування кремлівської геноцидальної загарбницької війни, військового обліку для цілей призову і мобілізації до російської армії, що нав'язується державою-агресором на тимчасово окупованих територіях України всупереч статті 51 Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, в т.ч. із застосуванням свавільних ув'язнень і тортур.

У 1991 році в Україні було прийнято закон про альтернативну невійськову службу, який не відповідає міжнародним стандартам, про що Україні неодноразово робили зауваження Комітет з прав людини ООН і Рада Європи. У Конституції України 1996 року передбачили право на альтернативну службу, однак із застереженням, схожим на формулювання ленінського декрету про відділення держави від церкви 1918 року, як і нинішні судові рішення у справах сумлінних відмовників містять формулювання, схожі на репресивні рішення радянських часів. Порушення конституційного права на альтернативну службу відсутністю такої під час війни було згадано у щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за 2023 рік, постановою парламенту було передбачене впровадження рекомендацій Уповноваженого, включаючи відновлення альтернативної служби, однак Міноборони продовжує ухилятися від визнання цього права. За повідомленнями правозахисників, у 2022-2024 в Україні винесено більш ніж 40 обвинувальних вироків сумлінним відмовникам за "ухилення від призову", половина з них на реальні тюремні строки.

Стаття 18 Міжнародного Пакту про громадянські та політичні права захищає право на свободу совісті, а отже, і на сумлінну відмову від військової служби, оскільки, як зазначив у Загальному коментарі № 22 Комітет з прав людини ООН, обов’язок застосовувати смертельну силу може серйозно конфліктувати зі свободою совісті. При цьому, за ст. 4 Пакту, під час війни чи іншого небезпечного для нації становища держава не має права відступити від права на свободу совісті, натомість має його гарантувати. Україна погодилася на обов'язковість цього Пакту, а також ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини, стаття 9 якої, згідно із практикою Європейського суду з прав людини, передбачає право на сумлінну відмову від військової служби.

Україна приєдналася до кола співавторів резолюції Ради ООН з прав людини 51/6 «Сумлінна відмова від військової служби» від 6 жовтня 2022 року із закликом до усіх Держав імплементувати міжнародні стандарти захисту цього права людини. Однак це не завадило появі в Україні в'язнів сумління, протиправно покараних за здійснення цього права людини, таких як Дмитро Зелінський і Віталій Алексеєнко (останнього Верховний Суд звільнив, що було великим успіхом правозахисної кампанії українських та світових пацифістів). Український уряд не перший, хто заявляє про повагу до прав людини, а на практиці робить інше: наприклад, в Азербайджані теж Конституцією передбачено право на альтернативну службу, але на практиці це право не реалізується і сумлінних відмовників репресують. Європейський суд з прав людини визнав таку практику порушенням статті 9 Європейської конвенції з прав людини. При цьому суд зазначив, що просте посилання на «необхідність захисту територіальної цілісності держави» саме по собі не є підставою, здатною виправдати відсутність належної альтернативної служби (рішення у справі "Мушфіг Маммадов та інші проти Азербайджану", 2019, § 97).

Миру і щастя

УКРАЇНСЬКИЙ РУХ ПАЦИФІСТІВ
Джерела для самостійного ознайомлення_ Заняття третє Школи Пацифізму.pdf
Переклади міжнародних документів щодо права на сумлінну відмову.pdf
A-HRC-57-NGO-308 _англ_укр.pdf
Порушення права людини на сумлінну відмову_ наукове дослідження.pdf
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages