Пані та панове, пацифістська спільното,
На першій зустрічі Школи Пацифізму ВІЛЬНІ ЦИВІЛЬНІ ми познайомилися і спілкувалися про природу пацифізму, обговорили релігійні, філософські та наукові знання про пацифізм.
* * * * * * * *
Мир – це динаміка життя, вільного від насильства. Пацифізмом у широкому розумінні є мирний спосіб життя. Також пацифізмом називають прагнення вирішувати суперечки по справедливості без застосування насильства (тобто, без завдання будь-якої шкоди).
У найвужчому розумінні пацифізм є переконанням у неприйнятності війни (масового вбивства): "Війна - це злочин проти людяності, тому я рішуче відмовляюся підтримувати будь-які види війни і старатимусь усунути всі причини війни" (Декларація Антивоєнного Інтернаціоналу).
Мирний конгрес у Глазго (Tenth Universal Peace Congress) в 1901 році схвалив термін "пацифізм" для позначення світогляду та громадських рухів за мирне вирішення суперечок між людьми і народами, в т.ч. на основі наукових знань, за пропозицією французького юриста і кодифікатора міжнародного права Еміля Арно (Émile Arnaud).
До речі, у цьому конгресі брав участь одесит Яків Новиков, який висловив жаль через відсутність мирних товариств вдома, але поділився сподіваннями, що через крайню бідність у його країні люди схильні мирно шукати засоби виживання і не брати участь у політичних чварах, що спричиняють війни; він засудив вороже ставлення до західного світу і назвав знаковою зустріч пацифістів на батьківщині винахідника Ватта, створена яким парова машина була величезним науковим внеском у мирне об'єднання світу шляхом розвитку транспорту. Новиков також висловився на підтримку християнського пацифізму і вчення Льва Толстого, однак підкреслив, що як вільнодумець він не приймає християнство.
Цитата з виступу Еміля Арно на конгресі: "Критична програма Пацифізму була докладно викладена у попередніх виступах; це анти-війн-ізм. Наша справа визначити позитивну складову пацифістської програми, а саме, організацію Миру. Це матиме наслідком припинення необхідності війни, і через цей факт вже не буде нікому потрібно посилатися на цю необхідність, буде забезпечено прогрес. Першим ешелоном організації Миру є міжнародний юридичний порядок; іншими словами, ми маємо почати з установлення між націями правових зв'язків, зв'язування їх узами закону".
Конгрес за пропозицією Еміля Арно прийняв таку резолюцію: "Оскільки моральність є єдиною і універсальною, і вона забороняє будь-яку ненависть та насильство і всяку несправедливість між людиною і людиною, і вона вимагає та заохочує братерство і любов, Конгрес переконаний, що наполегливі зусилля необхідні для спонукання урядів і громадян усіх держав до дотримання великого морального закону, а отже, відторгнення всякої війни та мілітаризму; і Конгрес звертається з цим проханням до просвітників усіх країн, усіх рас, усіх переконань".
Миру і щастя
УКРАЇНСЬКИЙ РУХ ПАЦИФІСТІВ