Re: [GSL] FW: TIC-Lobby: ONG

0 views
Skip to first unread message

Stas SUSHKOV

unread,
Jun 6, 2009, 8:46:59 AM6/6/09
to tic-...@googlegroups.com
Salut,
sub îndemnul colegului Andrei Popescu, trimit o posibilă opinie despre intențiile
organizației pe care ați pus-o la discuție.

Bănuiesc că și alți cititori și-au pus întrebarea discutată mai jos,
nu că ar merita importanță, însă pare ok pentru diversitate.

Bună ziua.

On Sat, 2009-06-06 at 12:49 +0300, Andrei Popescu wrote:
> Bună,
>
> Văd că pe tic-lobby începe să se miște ceva în direcția unei asociații
> pentru promovarea de software liber/standarde deschise.
>
> http://groups.google.com/group/tic-lobby/browse_frm/thread/ae9938e2ea4d3cb6
>
> Pentru a evita fragmentarea comunității cred că ar trebui să ne unim
> eforturile ACUM.

Salut,
și mulțumim pentru atenționare.

Unicul lucru de care au uitat în obiectivele lor este promovarea
Software-ului Liber. Domnii de acolo își doresc un consiliu, voturi,
ONG, însă scopul adevărat aduce mai mult a „crearea unei instituții
să-mi apere firma care folosește Free Software pentru că cu aia pot face
bani”.

Nu s-a pus problema:
* mediatizării Software-ului Liber
* încurajării software-ului liber în educație ca proces, nu unelte
* dedicarea resurselor și ambițiilor spre crearea, sau îmbunătățirii
evenimentelor FLOSS în România
* apărarea intereselor studențești în facultăți pentru folosirea
FLOSS-ului (DA, am materii la care mi se cere Windows la facultate!).
* crearea unui proiect național ce s-ar ocupa de dezvoltarea și
întreținerea unor unelte Free Software pentru orice domeniu din România

Și lista poate continua.

Cele scrise mai sus sunt doar o părere personală și nu reprezintă opinia
unei instituții sau a grupului.

Eu mai aștept în privința unirii forțelor cu colegii de pe TIC-lobby. Nu
mi se pare ok direcția expusă.


Spor.

>
> Salutări,
> Andrei
>
> ----- Forwarded message from Doru Ilasi <doru...@gmail.com> -----
>
> Date: Fri, 05 Jun 2009 10:28:40 +0300
> From: Doru Ilasi <doru...@gmail.com>
> To: tic-...@googlegroups.com
> Subject: TIC-Lobby: ONG
> User-Agent: Thunderbird 2.0.0.21 (Windows/20090302)
> Reply-To: tic-...@googlegroups.com
> Sender: tic-...@googlegroups.com
>
>
> Salut tuturor,
>
> Ca sa scurtam vorba lunga :
>
> Dorim sa fondam un ONG care sa poata pune un puct de vedere oficial la
> nivelul guvernului si care in masura in care se va putea (ca stiti
> fiecare cum e lumea) sa fie si oarecum reprezentativ :
>
> - sa strangem un consiliu sa-i spunem tehnic care in mod democratic si
> transparent sa FIE IN STARE (nu doar sa discute) sa formuleze si sustina
> solutii tehnice fezabile OPEN SOURCE cu impact national.
> - acest (hai sa-l numim consiliu tehnic open source CTOS) trebuie sa
> adune atata expertiza si fel de oameni, incat oricat si-ar dori o
> corporatie sau institutie sa nu-si permita sa-i plateasca. Si daca si-ar
> permite, acestia trebuie sa fie atat de liberi la minte incat sa nu se
> vanda. Cam plastic m-am exprimat aici, dar doresc sa ma fac bine inteles.
> - acesti oameni nu trebuie sa ridice nici un semn de intrebare asupra
> probitatii lor morale si profesionale, sa aibe o experienta si/sau
> contributie probata in domeniul Open Source. In limite umane desigur :
> altfel nimeni nu e perfect. De acord cu ideea de a accepta si oameni
> care inca n-au realizari OS dar incep sa aibe de acum incolo. Exclus
> Microsoft, Oracle si asemenea.
>
> - in afara deciziilor care trebuie sa treaca prin votul final al CTOS
> daca cineva doreste ca ideea sa-i poarte recomandarea mai trebuie :
> - sa existe un consiliu consultativ care sa acopere cunostinte asupra
> unor domenii legate ( INVATAMANT, legislatie, media, politica,
> administratie, .... lista e deschisa) : si desigur un mecanism de vot
> care sa-i permita intr-o doza de majoritate nu sa opreasca dar sa nu
> subscrie la o decizie luata.
> - sa existe un mecanism consultativ care sa stranga si disemnize
> informatii la nivelul intregii comunitati.
>
> - trebuie sa existe un mecanism de excludere si autocritica publica
> pentru cei care au consimtit de buna voie sa participe dar care deraiaza
> de la pricipii fara sa fi trecut peste vre-un macaz de a carui schimbare
> stie toata lumea.
>
> NU UITATI : discutam de contributii la Open Source nu la Microsoft
> Enterprise Corporate Mega Server (o spun cu tot discernamantul) si
> plecam de la principiul ca nu e nimeni atoatestiutor.
>
> Oamenii PE CARE EU PERSONAL II CUNOSC si pe care mi-am permis sa-i invit
> in particular sa participe la acesta :
>
> Deja confirmati : Romi Maier (IT, media), Constantin Teodorescu (IT -
> macrosisteme), Stefan Rapas(IT - telecomunicatii), Doru Ilasi (IT - baze
> de date, macrosisteme)
> Spijina ideea din afara tarii : Lucian Savliuc (IT - macrosisteme
> administratie), ... vor mai apare cateva nume aici
> Mai sunt cateva trimise deja, mai trimit si altele. va tin la curent o
> data ce am adeziunile primite.
>
> Pentru ca nu toata lumea cunoaste pe toata lumea, precizati domeniul
> dvs. de expertiza in care doriti sa activati sau contribuiti asa cum am
> facut-o mai sus.
> Va invit pe cei doritori sa va exprimati idei, comentarii, dorinta de a
> participa, si orice alt punct de vedere privind cele de mai sus.
>
> Organizati va rog comentariile prin tag-uri relevante inscrise la
> subiect: idei de tag in subiect : ONG - adeziune, ONG - obiective
> propuse ...
>
> Incercati pe cat posibil sa fiti constructivi : nu aduceti in discutie
> lucruri s-au intamplat deja. Nu ca n-ar fi bine sa invatam din trecut,
> dar efortul de a gasi cai de rezolvare pentru ceea ce poate fi facut e
> prioritar.
>
> Multumesc,
> Doru Ilasi
>
>
> >
> ----- End forwarded message -----
> __________________________________________________
> Lista de discuţii a Grupului pentru Software Liber
> http://softwareliber.ro/
> G...@liste.softwareliber.ro
> http://liste.softwareliber.ro/mailman/listinfo/gsl
--
() Campania Panglicii în ASCII
/\ http://stas.nerd.ro/ascii/


Mircea Sarbu

unread,
Jun 7, 2009, 4:40:46 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
On Sat, 2009-06-06 at 15:46 +0300, Stas SUSHKOV wrote:

[...]


> Unicul lucru de care au uitat în obiectivele lor este promovarea
> Software-ului Liber.

Eu n-am citit aşa... :-) Dimpotrivă, mi-am exprimat opinia că o
orientare *exclusivă* spre promovarea FLOSS ar pune în spate diverse
alte direcţii vizând deschiderea şi libertatea în tehnologiile IT.

> Domnii de acolo își doresc un consiliu, voturi,
> ONG, însă scopul adevărat aduce mai mult a „crearea unei instituții
> să-mi apere firma care folosește Free Software pentru că cu aia pot face
> bani”.

:-) Nu mi se pare un lucru ruşinos să vrei să faci bani (cu sau prin
Free Software/Open Source) şi nici să-ţi aperi acest interes.

Să luăm un exemplu: aş vrea ca potenţialii mei clienţi să nu caşte ochii
mari când le propun o soluţie bazată pe FLOSS şi să nu mă trimită din
prima la plimbare cu o replică de genul "Fugi dom'le de-aici, că nu eşti
serios". E interesul meu, chiar bănesc şi (dacă insişti) chiar egoist.

Şi-acum, cum mi-aş putea apăra acest interes? Păi, chiar aşa:

> * mediatizării Software-ului Liber

Pentru ca acei potenţiali clienţi să afle că FLOSS ţine internetul în
picioare, că NASA, US Navy, ONU şi alţii folosesc open source, că există
şi suport şi firme care vând programe open source în regim comercial and
so on. Chiar am făcut câte ceva în domeniul ăsta...

> * încurajării software-ului liber în educație ca proces, nu unelte

Sigur că da. Ăştia (elevi şi studenţi) vor fi viitorii mei clienţi,
angajaţi, parteneri etc. Am tot interesul ca ei să iasă din şcoală cu
ceva cultură FLOSS şi chiar cu experienţa unor proiecte sau contribuţii.
Sigur, pentru asta trebuie educaţi şi profesorii, trebuie făcut lobby şi
tot felul de lucruri din astea.

> * dedicarea resurselor și ambițiilor spre crearea, sau îmbunătățirii
> evenimentelor FLOSS în România

Am contribuit la aşa ceva şi o voi mai face. Din interes :-)

> * apărarea intereselor studențești în facultăți pentru folosirea
> FLOSS-ului (DA, am materii la care mi se cere Windows la facultate!).

Se leagă de educaţia pomenită mai la deal.

> * crearea unui proiect național ce s-ar ocupa de dezvoltarea și
> întreținerea unor unelte Free Software pentru orice domeniu din România

Demult militez pentru aşa ceva.

> Și lista poate continua.

Cu siguranţa.

Ok, acuma cei care mă cunosc ştiu că nu sunt afaceristul veros pe care-l
descriu. Vreau doar să zic că şi el ar avea o justificare şi un interes
legitim (şi benefic) să sprijine o astfel de iniţiativă.

Numai bine,

Mircea

Adrian Colomitchi

unread,
Jun 7, 2009, 4:39:47 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Doru,

Pare o cinfuzei intre:
- "Organizatia patronala a ISV-ilor care se bazeaza pe FOSS"
- "ONG-ul care sa faca lobby la guvern pentru FOSS"?

Cred ca merita un reply/clarificare.

Adrian

On Sat, 2009-06-06 at 15:46 +0300, Stas SUSHKOV wrote:

Stas SUSHKOV

unread,
Jun 7, 2009, 5:47:54 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Este adevărat ce scrieți dl. Sârbu, însă reamintesc, din ce am citit pe
listă și ce țel-uri s-au propus (mai corect ar fi expresia, ce țeluri nu
s-au propus), explicația dvs. riscă să fie folosită doar ca o umbrelă
pentru ascunderea altor interese.

S-a vorbit despre personalități (care sincer nu știu cât timp și hazard
au să se dedice avocaturii Software Liber, nu s-au luat în considerație
nici RosEdu și nici RLUG sau alte comunități despre care e foarte
probabil să nu știu nimic), despre cotizații (care sunt un mister, și
mii frică să nu fie o surpriză pentru omul de rând), despre unelte de
organizare (străine de altfel), însă nu s-au atins deloc cele discutate
de noi.

În GSL s-a pus problema dobândirii unui statut juridic de ceva vreme. Și
toată treaba a rămas la vorbe doar din cauza lipsei persoanelor cu
adevărat interesate de promovarea FLOSS-ului (se exclud inițialii
suporteri GSL: Adi, Jani și Alex). De aici concluzia mea despre
adevăratele intenții a ONG-ului pe care-l doriți.

> Numai bine,
>

Un weekend plăcut și dvs.

> Mircea
>

N.B.: Nu caut să încep o discuție furtunoasă, și îmi cer scuze dacă pun
la îndoială forțele prezentate a viitoarei organizații, însă cum am zis,
avem o părere mai diferită care mulțumită lui M. Sârbu a fost explicată.

Mircea Sarbu

unread,
Jun 7, 2009, 6:32:52 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
On Sun, 2009-06-07 at 12:47 +0300, Stas SUSHKOV wrote:

> Este adevărat ce scrieți dl. Sârbu, însă reamintesc, din ce am citit pe
> listă și ce țel-uri s-au propus (mai corect ar fi expresia, ce țeluri nu
> s-au propus), explicația dvs. riscă să fie folosită doar ca o umbrelă
> pentru ascunderea altor interese.

E work in progress. Sigura idee clara din toată discuţia este că ar fi
bine să existe o formă instituţionalizată care să facă lobby pentru
FLOSS, tehnologii şi standarde deschise şi publice etc. Probabil că va
fi schiţat un document formal pe care se va putea discuta punctual.

Explicaţia mea nu vrea să ascundă nimic. Doar să puncteze faptul că nu
mai e cazul să ne asumăm rolul primilor creştini. Pentru ca o
organizaţie să fie eficientă e nevoie şi de bani. E o doză de idealism
şi o doză de pragmatism. Mozilla a câştigat anul trecut 75 de milioane
de dolari, iar banii ăştia vor fi importanţi pentru a face Firefox mai
bun şi mai cunoscut. Linux Foundation este finanţată de alde IBM, HP,
Oracle, Intel and alike. Aceşti coloşi sprijină Linux Foundation nu
pentru că vor să plângă pe umărul lui Linus, ci din cel mai feroce
interes corporatist. Iar Linus nu le-a zis 'ţi-ai dracu' de capitalişti
în putrefacţie, ci le-o fi zis ceva de genul "să fie primit".

> S-a vorbit despre personalități (care sincer nu știu cât timp și hazard
> au să se dedice avocaturii Software Liber, nu s-au luat în considerație
> nici RosEdu și nici RLUG sau alte comunități despre care e foarte
> probabil să nu știu nimic), despre cotizații (care sunt un mister, și
> mii frică să nu fie o surpriză pentru omul de rând), despre unelte de
> organizare (străine de altfel), însă nu s-au atins deloc cele discutate
> de noi.

Nu cred că se pune problema în felul ăsta... Cotizaţia cred că va fi mai
degrabă un semnal de implicare decât un suport bănesc semnificativ. O
modalitate de a evita atitudini de genul "Stau pe margine, că nu pierd
nimic".

> În GSL s-a pus problema dobândirii unui statut juridic de ceva vreme. Și
> toată treaba a rămas la vorbe doar din cauza lipsei persoanelor cu
> adevărat interesate de promovarea FLOSS-ului (se exclud inițialii
> suporteri GSL: Adi, Jani și Alex). De aici concluzia mea despre
> adevăratele intenții a ONG-ului pe care-l doriți.

Nu văd silogismul... Adică: O organizaţie/comunitate a vrut să obţină
statut juridic şi n-a reuşit. Rezultă că dacă o alta reuşeşte, ascunde
nişte "adevărate intenţii"?

> N.B.: Nu caut să încep o discuție furtunoasă, și îmi cer scuze dacă pun
> la îndoială forțele prezentate a viitoarei organizații, însă cum am zis,
> avem o părere mai diferită care mulțumită lui M. Sârbu a fost explicată.

Înseamnă că tot am făcut o faptă bună :-) Cu precizarea că eu n-am
exprimat decât o opinie personală şi nicidecum punctul de vedere al
celor care vor să înfiinţeze organizaţia asta.

Mircea

Stas SUSHKOV

unread,
Jun 7, 2009, 6:49:00 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Nu a ajuns la „încercat” pentru că nu era cu cine. Nu se voia o
organizație doar de dragul de a fi una. Iar ce scriam anterior, se
referea la faptul că după câteva săptămâni, aceeași problemă capătă
dintr-o dată o atenție deosebită (bineînțeles cu ajutorul „coloșilor din
românia”).

>
> > N.B.: Nu caut să încep o discuție furtunoasă, și îmi cer scuze dacă pun
> > la îndoială forțele prezentate a viitoarei organizații, însă cum am zis,
> > avem o părere mai diferită care mulțumită lui M. Sârbu a fost explicată.
>
> Înseamnă că tot am făcut o faptă bună :-) Cu precizarea că eu n-am
> exprimat decât o opinie personală şi nicidecum punctul de vedere al
> celor care vor să înfiinţeze organizaţia asta.
>

Păi și eu căutam o explicație la propria opinie. :)

> Mircea

Mircea Sarbu

unread,
Jun 7, 2009, 6:56:49 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
On Sun, 2009-06-07 at 13:49 +0300, Stas SUSHKOV wrote:
> >
> > > În GSL s-a pus problema dobândirii unui statut juridic de ceva vreme. Și
> > > toată treaba a rămas la vorbe doar din cauza lipsei persoanelor cu
> > > adevărat interesate de promovarea FLOSS-ului (se exclud inițialii
> > > suporteri GSL: Adi, Jani și Alex). De aici concluzia mea despre
> > > adevăratele intenții a ONG-ului pe care-l doriți.
> >
> > Nu văd silogismul... Adică: O organizaţie/comunitate a vrut să obţină
> > statut juridic şi n-a reuşit. Rezultă că dacă o alta reuşeşte, ascunde
> > nişte "adevărate intenţii"?
>
> Nu a ajuns la „încercat” pentru că nu era cu cine. Nu se voia o
> organizație doar de dragul de a fi una. Iar ce scriam anterior, se
> referea la faptul că după câteva săptămâni, aceeași problemă capătă
> dintr-o dată o atenție deosebită (bineînțeles cu ajutorul „coloșilor din
> românia”).

Ok, pot fi şi eu ironic... Dar zic să ne oprim aici.

Mircea

Stas SUSHKOV

unread,
Jun 7, 2009, 7:05:03 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Nu m-am prins :)
Vă doresc și eu spor în realizare.

Salut.

Doru Ilasi

unread,
Jun 7, 2009, 9:53:14 AM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Multumesc Mircea de ajutor,

Incerc si eu sa fac putina lumina.

Stas SUSHKOV wrote:
> On Sun, 2009-06-07 at 13:56 +0300, Mircea Sarbu wrote:
>
>> On Sun, 2009-06-07 at 13:49 +0300, Stas SUSHKOV wrote:
>>
>>>>> În GSL s-a pus problema dobândirii unui statut juridic de ceva vreme. Și
>>>>> toată treaba a rămas la vorbe doar din cauza lipsei persoanelor cu
>>>>> adevărat interesate de promovarea FLOSS-ului (se exclud inițialii
>>>>> suporteri GSL: Adi, Jani și Alex). De aici concluzia mea despre
>>>>> adevăratele intenții a ONG-ului pe care-l doriți.
>>>>>
>>>> Nu văd silogismul... Adică: O organizaţie/comunitate a vrut să obţină
>>>> statut juridic şi n-a reuşit. Rezultă că dacă o alta reuşeşte, ascunde
>>>> nişte "adevărate intenţii"?
>>>>

Alta problema : citez din raspunsul postat de mine pe grupul software
liber si astept opinia fiecaruia in conditiile specificate la final (zau
ca eu nu voi mai comenta) privind urmatoarea dilema :

Scrie "unu" cod de 10 ani. "doi" si "trei" discuta cu el, formeaza o
comunitate.
Apare "patru" pe acolo, scrie si el cod, doar vre-o 3 ani (nu e relevant
cati, dar tot cod, sa nu uitam asta).
Mai apar in discutie "cinci" ....pana la.... "zece" care se uita la
codul lui "patru", discuta, formeaza si ei o comunitate.
Ce trebuie sa faca "unu" in acesta situatie ?
astea sunt adaugate acum din burta : "Dar "patru" ? Dar restul ?

Conditii pentru raspuns : Nu doresc sa fiti intelegatori, dar scopul
raspunsului nu trebuie sa fie nici retoric si nici sa aduca a mustrare.
Mustrarile sunt de obicei tardive : incercati va rog sa raspundeti la
intrebare de parca ati cauta o solutie care sa functioneze urmatorii
zece ani.

Multumesc anticipat pentru efort,
Doru

PS : probabil daca reusim sa gasim toti calea de rezolvare lamurim toata
discutia ONG.

Lucian Savluc

unread,
Jun 7, 2009, 2:09:19 PM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Buna ziua,

Nu inteleg / sau incep sa inteleg, de unde aceasta schisma, aceasta atitudine agresiva si negativa. Probabil ne caracterizeaza pe noi romanii, mai ales dupa 89.

Subscriu la ce a scris Mircea si Doru mai inainte.

Si mai adaug, pentru cei din diferitele comunitati interesate de FLOSS - personal nu cred ca exista o agenda ascunsa cand vorbim de infiintarea acestui NGO. Cel putin eu personal nu am sentimentul asta. Nimeni nu vrea sa domine sau sa coordoneze aceste comunitati. Tot ce incearca Doru si ceilalti care au aderat este sa creeze un instrument ce va fi luat in seama de catre oficialitati si care poate sa ofere un cadru legal in promovarea conceptelor FLOSS. Iar asta include si partea financiara, de business. Fara suport din partea intreprinzatorilo, nu se va reusi nimic. Statul nu va va baga in seama. Iar daca statul nu  va fi impins sa promoveze FLOSS la nivel guvernamental, degeaba incercam noi orice fel de alte initiative. Mie mi-a devenit foarte clar acest lucru in ultimii 4 ani de cand am inceput eLiberatica.

De ce doriti sa plecati din start de la prezumtia de vinovatie? De ce judecati si condamnati din fasa ceva ce nici nu s-a nascut inca?

Nu uitati, fiecare isi creaza iadul sau raiul propriu in care traieste. Vreti sa se intample ceva bun in tara aia, atunci nu mai porniti de fiecare data de la prezumtia de vinovatie. Chiar daca, multe vor duce tot spre rau, cele putine care pot duce spre bine, merita o sansa.

Va doresc toate cele bune,
Lucian

Lucian Oprea

unread,
Jun 7, 2009, 3:48:09 PM6/7/09
to tic-...@googlegroups.com
Salut Lucian,

Nu inteleg din ce cauza si tu si Doru considerati ca avem o atitudine negativista. Din contra, suntem deschisi la lucrurile noi.
Eu nu am nimic impotriva faptului ca apare un ONG care sa sustina softul liber chiar daca in spatele acestuia sunt "interese financiare". Pana la urma totul se invarte in jurul banilor.

De aici apare si diferenta majora dintre cele 2 organizatii: una este bazata pe entuziasm iar cealalta pune pe primul loc "interesul", care se traduce prin promovarea "open source".
Acest lucru, nu cred ca poate impiedica faptul sa existam impreuna si sa ne respectam reciproc.

Din cate imi aduc aminte totul a pornit, cred, de la topicul lui Fericel care propunea ca cele 2 organizatii sa fie una.
Din moment ce mai multi membri din ambele tabere si-au spus punctul de vedere destul de clar in aceasta privinta putem sa ne ocupam de lucruri mai serioase? Concret, ce doriti de la noi? Pana acum ne-am "batut" in cuvinte fara sa spunem nimic constructiv.

In acest moment, ne rezervam dreptul sa asteptam si sa vedem evolutia noului ONG. Acest lucru nu impiedica ca unii membrii GSL sa nu faca parte din noul ONG. Asa cum spune si Alex, membrii GSL fac parte in primul rand din alte comunitati (ubuntu, fedora, openSUSE, mozilla, etc.) asigurandu-se astfel comunicarea intre comunitati.

Numai bine,
LucianO


2009/6/7 Lucian Savluc <lucian...@gmail.com>



--
---------------------------------------------
Oprea Lucian
Utilizeaza soft liber - http://softwareliber.ro
Utilizeaza distributia linux openSUSE - http://www.suseromania.ro
---------------------------------------------

Doru Ilasi

unread,
Jun 8, 2009, 5:48:18 AM6/8/09
to tic-...@googlegroups.com
Salut Lucian,

Lucian Oprea wrote:
> Salut Lucian,
>
> Nu inteleg din ce cauza si tu si Doru considerati ca avem o atitudine
> negativista. Din contra, suntem deschisi la lucrurile noi.
Nu, eu personal nu cred ca aveti o atitudine negativista. Doar nu ne
intelegem asupra scopului. Inseamna ca nici eu nu m-am facut inteles.
> Eu nu am nimic impotriva faptului ca apare un ONG care sa sustina
> softul liber chiar daca in spatele acestuia sunt "interese
> financiare". Pana la urma totul se invarte in jurul banilor.
Nu neaparat se invarte asa. Vezi mai jos scopurile.
>
> De aici apare si diferenta majora dintre cele 2 organizatii: una este
> bazata pe entuziasm iar cealalta pune pe primul loc "interesul", care
> se traduce prin promovarea "open source".
Ei, de unde diferenta. Sunt cu totul si cu totul altceva.

Exista doua nivele la care ce ne dorim are impact : Cand lucrezi cu
profesionisti FLOSS nu prea poti produce prostii : pentru ca ei
> Acest lucru, nu cred ca poate impiedica faptul sa existam impreuna si
> sa ne respectam reciproc.
Nu numai ca ne respectam : chiar si colaboram strans.
> Din cate imi aduc aminte totul a pornit, cred, de la topicul lui
> Fericel care propunea ca cele 2 organizatii sa fie una.
Nu cred ca ar fi o idee fericita. De aici si neintelegerea : fiecare din
noi avem libertatea de a participa in oricare grup. Constructiv cum bine
zici mai jos.
> Din moment ce mai multi membri din ambele tabere si-au spus punctul de
> vedere destul de clar in aceasta privinta putem sa ne ocupam de
> lucruri mai serioase? Concret, ce doriti de la noi? Pana acum ne-am
> "batut" in cuvinte fara sa spunem nimic constructiv.
Mai precis : am considerat ca ar fi extrem de benefic :
1. Sa strangem expertiza de mare nivel din lumea FLOSS
2. Sa putem gandi propuneri, proiecte, sa putem pune un punct de vedere
institutional care sa sprijine comunitatea si dezvoltarea ei. Sper ca nu
mai e nimeni atat de copil incat sa astepte asta de la mediul corporate.
Nu dau nume ca le stiti.
3. Sa aducem capabilitati de finantare astfel incat sa sustinem ... tot
ce e legat de FLOSS. In cate domenii putem.
4. Sa incercam sa fim de ajutor cu expertiza noastra pentru a realiza
asta si piata privata, si in administratie si in invatamant. Va
asteptati cumva ca la orice nivel, indiferent ca e vorba de o firma, o
scoala, o administratie, de guvern sa existe deja experienta nativa de a
initializa si pune in practica concepte, principii, standarde si
software FLOSS. Sa nu inteleaga vre-unul din dvs. ca desconsider
profesional pe oricare din oamenii din entitatile enumerate. Nici ca-i
ung cu miere. Dar inteleg sa arunce cu pietre (nu cu pareri personale)
doar aceia care : au fost in locul acelui om, in aceeasi functie si au
facut mai mult ca el. Si care desigur ca subscriu la ideea ca aruncatul
cu pietre e constructiv.
Nu suntem copii, stim ca lucrurile nu se schimba peste noapte dar am eu
asa o presimtire ca a inteles toata lumea (mai ales dupa campania
electorala din state) ca pana si politic poti realiza lucruri altfel
decat se stia pana acum. Si sunt bune, durabile si de mare castig pentru
toata lumea.

E doar o problema de timp ca cei care nu inteleg asta sa se gaseasca nu
numai intr-un nivel maxim de izolare, dar si incapabili sa rectioneze la
ceea ce se va intampla in jurul lor. Cu sau fara ROSI. Astept opinii.

> In acest moment, ne rezervam dreptul sa asteptam si sa vedem evolutia
> noului ONG. Acest lucru nu impiedica ca unii membrii GSL sa nu faca
> parte din noul ONG. Asa cum spune si Alex, membrii GSL fac parte in
> primul rand din alte comunitati (ubuntu, fedora, openSUSE, mozilla,
> etc.) asigurandu-se astfel comunicarea intre comunitati.
Excelent, inseamna ca putem scurta drumul catre toate aceste comunitati
prin GSL. Am fi recunoscatori sa punem asta in practica.

Oricine doreste sa contribuie in mod activ si responsabil si poate s-o
faca e binevenit si chiar rugat sa participe.
Sunt bineveniti si cei care doar doresc sa-si dea cu parerea cu
mentiunea ca n-au de ce sa se supere daca nu s-a intamplat tocmai cum au
dorit / votat ei.

Doru
>
> Numai bine,
> LucianO
>
>
> 2009/6/7 Lucian Savluc <lucian...@gmail.com
> <mailto:lucian...@gmail.com>>
>
> Buna ziua,
>
> Nu inteleg / sau incep sa inteleg, de unde aceasta schisma,
> aceasta atitudine agresiva si negativa. Probabil ne caracterizeaza
> pe noi romanii, mai ales dupa 89.
>
> *Subscriu la ce a scris Mircea si Doru mai inainte. *

Mircea Sarbu

unread,
Jun 8, 2009, 6:33:40 AM6/8/09
to tic-...@googlegroups.com
On Sun, 2009-06-07 at 22:48 +0300, Lucian Oprea wrote:
> Salut Lucian,

Vine şi Lucian, dar până atunci voi încerca să fac o recapitulare a
topicului.

* Scandal Microsoft, contract, licenţe, administraţie etc. Cam în
perioada eLiberatica.

* Se publică nişte articole pe tema asta, Lucian este citat de eWeek
Europe etc. Se consideră că aceste reacţii sunt insuficiente şi că ar
trebui ceva presiune pe guvernanţi.

* Pe 1 iunie, Zoltan Somodi (om cu experienţa guvernării) zice că ar fi
bine să existe un partener de discuţie *formal*. In aceeaşi zi, Andrei
Săvulescu de la MCSI propune găsirea unei modalităţi
*instituţionalizate* pentru schimbul de opinii şi propuneri.

* Cam tot pe-atunci apare ideea înfiinţării unui ONG. Dacă foşti şi
actuali guvernanţi spun că un partener formal e necesar (pentru că
administraţia nu are "organ" pentru a dialoga cu comunităţi informale),
înseamnă că un ONG e o variantă bună.

Rezumat: Un ONG pentru lobby instituţionalizat în favoarea FS/OS pe
lângă autorităţi. Nu "absorbţie" de comunităţi, nu "substituire" sau
alte asemenea. În esenţă, ştampilă :-) Adică te duci la guvern sau la
minister cu o propunere, protest, petiţie whatever şi ăia te întreabă
"da' tu cine eşti?". Păi sunt ăsta (vezi ştampila) şi reprezint pe
ăştia.

Use case: dacă (de-o pildă) Jani se duce la un inspectorat şcolar ca să
le ceară acceptul sau sprijinul pentru o prezentare Kiwi/Ubuntu într-un
liceu, poate are şanse mai mari dacă vine cu o cerere ştampilată de un
ONG.

[...]
> De aici apare si diferenta majora dintre cele 2 organizatii: una este
> bazata pe entuziasm iar cealalta pune pe primul loc "interesul", care
> se traduce prin promovarea "open source".
> Acest lucru, nu cred ca poate impiedica faptul sa existam impreuna si
> sa ne respectam reciproc.

Aici eu sunt "capul răutăţilor", pentru că m-am pus în postura de avocat
al diavolului ca să explic că "interesul" poate contribui la susţinerea
unei cauze bune şi că nu-i nimic rău în asta. Dar asta nu înseamnă că
"interesul" ar fi pe primul loc. Nu este o organizaţie patronală, ci una
orientată pe susţinerea unei idei şi lobby pentru aceasta. Probabil că
funcţionarea unei organizaţii formale implică nişte cheltuieli (la
limita de jos, un telefon şi-un site web), aşa că e foarte posibil ca
ONG-ul să accepte sponsorizări şi contribuţii (în modul cel mai
transparent cu putinţă).

> Din cate imi aduc aminte totul a pornit, cred, de la topicul lui
> Fericel care propunea ca cele 2 organizatii sa fie una.
> Din moment ce mai multi membri din ambele tabere si-au spus punctul de
> vedere destul de clar in aceasta privinta putem sa ne ocupam de
> lucruri mai serioase? Concret, ce doriti de la noi? Pana acum ne-am
> "batut" in cuvinte fara sa spunem nimic constructiv.

Nu ne-am bătut, am discutat. Nu mi-e clar care sunt taberele.
Comunităţile sunt sufletul FLOSS şi ele trebuie să facă ce-au făcut şi
până acum. Dacă în "voi" intră cei care sunt pentru înfiinţarea unei
organizaţii formale iar "noi" înseamnă organizaţii şi comunităţi
ne-instituţionalizate, atunci *părerea mea* este: faceţi ce-aţi făcut şi
până acum şi dacă în acţiunile voastre aveţi nevoie de o formulă
instituţională, acest ONG vă poate oferi suportul.

> In acest moment, ne rezervam dreptul sa asteptam si sa vedem evolutia
> noului ONG. Acest lucru nu impiedica ca unii membrii GSL sa nu faca
> parte din noul ONG. Asa cum spune si Alex, membrii GSL fac parte in
> primul rand din alte comunitati (ubuntu, fedora, openSUSE, mozilla,
> etc.) asigurandu-se astfel comunicarea intre comunitati.

E perfect. Unde nu eram de acord? :-)

> Numai bine,
> LucianO

Mircea
--
Mircea Sarbu

Director IntraWeb Software
www.intraweb.ro
Phone: 0265-266.685
Mobil: 0745-301.009

Răzvan Sandu

unread,
Jun 8, 2009, 8:59:46 AM6/8/09
to tic-...@googlegroups.com


Dați-mi voie să susțin 1000% cele spuse mai sus de Mircea.

ONG-ul trebuie să fiu un simplu "organ" de dialog cu statul, adică o
ștampilă (și, poate, un avocat). Atât.

În rest, lucrurile stau bine, în prezent: avem dialog cu toate
comunitățile importante Free Software din România, avem schimb de idei,
bere, FLOSS-camp-uri, prieteni... N-o transformați din bazar în
catedrală... ;-)

Cu prietenie,
Răzvan

Lucian Savluc

unread,
Jun 8, 2009, 8:35:25 PM6/8/09
to tic-...@googlegroups.com
Idem, 100% de acord cu Mircea.
Lucian

pf

unread,
Jun 9, 2009, 1:54:41 AM6/9/09
to tic-...@googlegroups.com
From: Mircea Sarbu

> Use case: dacă (de-o pildă) Jani se duce la un inspectorat şcolar
> ca să le ceară acceptul sau sprijinul pentru o prezentare
> Kiwi/Ubuntu într-un liceu, poate are şanse mai mari dacă vine
> cu o cerere ştampilată de un ONG.

De fapt, eu văd exemplul de mai sus uşor diferit: La inspectoratul şcolar din exemplul dat, se vine nu (numai) cu "ştampila" ONG-ului nostru, ci cu ştampila de la Ministerul Educaţiei (şi ... etc.). "Ştampila" noastră trebuie folosită în relaţia cu statul (desigur, mă gândesc şi eu la oamenii care alcătuiesc "statul") pentru a se promova politici şi oportunităţi. Numele organizaţiei care se va prezenta la inspectoratul din poveste deja nu mai este important, pentru că "ştampila" de la minister nu vorbeşte despre ONG-ul nostru ci cespre un concept pe care noi l-am promovat şi a devenit politică de stat; acest mod de a gândi exclude competiţia cu alte organizaţii, care pot să facă în continuare (aşa cum s-a spus) "ceea ce au făcut şi până acum".

Încă ceva: mi se pare foarte important ca în statut/obiect de activitate al ONG-ului să apară efectiv activitatea de "CERCETARE". Acest lucru ne va permite să accesăm fonduri pentru cercetare (care pe de o parte sunt importante pentru funcţionarea ONG-ului), dar ne va permite să "punem pe hârtie" politicile în domeniu FLOSS pe care dorim să promovăm.


Paul


_________________________
Dr.ing. Paul FOGARASSY
Director BAUM Engineering
+40 729 099 260
www.baum.ro
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages