[...]
> Unicul lucru de care au uitat în obiectivele lor este promovarea
> Software-ului Liber.
Eu n-am citit aşa... :-) Dimpotrivă, mi-am exprimat opinia că o
orientare *exclusivă* spre promovarea FLOSS ar pune în spate diverse
alte direcţii vizând deschiderea şi libertatea în tehnologiile IT.
> Domnii de acolo își doresc un consiliu, voturi,
> ONG, însă scopul adevărat aduce mai mult a „crearea unei instituții
> să-mi apere firma care folosește Free Software pentru că cu aia pot face
> bani”.
:-) Nu mi se pare un lucru ruşinos să vrei să faci bani (cu sau prin
Free Software/Open Source) şi nici să-ţi aperi acest interes.
Să luăm un exemplu: aş vrea ca potenţialii mei clienţi să nu caşte ochii
mari când le propun o soluţie bazată pe FLOSS şi să nu mă trimită din
prima la plimbare cu o replică de genul "Fugi dom'le de-aici, că nu eşti
serios". E interesul meu, chiar bănesc şi (dacă insişti) chiar egoist.
Şi-acum, cum mi-aş putea apăra acest interes? Păi, chiar aşa:
> * mediatizării Software-ului Liber
Pentru ca acei potenţiali clienţi să afle că FLOSS ţine internetul în
picioare, că NASA, US Navy, ONU şi alţii folosesc open source, că există
şi suport şi firme care vând programe open source în regim comercial and
so on. Chiar am făcut câte ceva în domeniul ăsta...
> * încurajării software-ului liber în educație ca proces, nu unelte
Sigur că da. Ăştia (elevi şi studenţi) vor fi viitorii mei clienţi,
angajaţi, parteneri etc. Am tot interesul ca ei să iasă din şcoală cu
ceva cultură FLOSS şi chiar cu experienţa unor proiecte sau contribuţii.
Sigur, pentru asta trebuie educaţi şi profesorii, trebuie făcut lobby şi
tot felul de lucruri din astea.
> * dedicarea resurselor și ambițiilor spre crearea, sau îmbunătățirii
> evenimentelor FLOSS în România
Am contribuit la aşa ceva şi o voi mai face. Din interes :-)
> * apărarea intereselor studențești în facultăți pentru folosirea
> FLOSS-ului (DA, am materii la care mi se cere Windows la facultate!).
Se leagă de educaţia pomenită mai la deal.
> * crearea unui proiect național ce s-ar ocupa de dezvoltarea și
> întreținerea unor unelte Free Software pentru orice domeniu din România
Demult militez pentru aşa ceva.
> Și lista poate continua.
Cu siguranţa.
Ok, acuma cei care mă cunosc ştiu că nu sunt afaceristul veros pe care-l
descriu. Vreau doar să zic că şi el ar avea o justificare şi un interes
legitim (şi benefic) să sprijine o astfel de iniţiativă.
Numai bine,
Mircea
Pare o cinfuzei intre:
- "Organizatia patronala a ISV-ilor care se bazeaza pe FOSS"
- "ONG-ul care sa faca lobby la guvern pentru FOSS"?
Cred ca merita un reply/clarificare.
Adrian
On Sat, 2009-06-06 at 15:46 +0300, Stas SUSHKOV wrote:
> Este adevărat ce scrieți dl. Sârbu, însă reamintesc, din ce am citit pe
> listă și ce țel-uri s-au propus (mai corect ar fi expresia, ce țeluri nu
> s-au propus), explicația dvs. riscă să fie folosită doar ca o umbrelă
> pentru ascunderea altor interese.
E work in progress. Sigura idee clara din toată discuţia este că ar fi
bine să existe o formă instituţionalizată care să facă lobby pentru
FLOSS, tehnologii şi standarde deschise şi publice etc. Probabil că va
fi schiţat un document formal pe care se va putea discuta punctual.
Explicaţia mea nu vrea să ascundă nimic. Doar să puncteze faptul că nu
mai e cazul să ne asumăm rolul primilor creştini. Pentru ca o
organizaţie să fie eficientă e nevoie şi de bani. E o doză de idealism
şi o doză de pragmatism. Mozilla a câştigat anul trecut 75 de milioane
de dolari, iar banii ăştia vor fi importanţi pentru a face Firefox mai
bun şi mai cunoscut. Linux Foundation este finanţată de alde IBM, HP,
Oracle, Intel and alike. Aceşti coloşi sprijină Linux Foundation nu
pentru că vor să plângă pe umărul lui Linus, ci din cel mai feroce
interes corporatist. Iar Linus nu le-a zis 'ţi-ai dracu' de capitalişti
în putrefacţie, ci le-o fi zis ceva de genul "să fie primit".
> S-a vorbit despre personalități (care sincer nu știu cât timp și hazard
> au să se dedice avocaturii Software Liber, nu s-au luat în considerație
> nici RosEdu și nici RLUG sau alte comunități despre care e foarte
> probabil să nu știu nimic), despre cotizații (care sunt un mister, și
> mii frică să nu fie o surpriză pentru omul de rând), despre unelte de
> organizare (străine de altfel), însă nu s-au atins deloc cele discutate
> de noi.
Nu cred că se pune problema în felul ăsta... Cotizaţia cred că va fi mai
degrabă un semnal de implicare decât un suport bănesc semnificativ. O
modalitate de a evita atitudini de genul "Stau pe margine, că nu pierd
nimic".
> În GSL s-a pus problema dobândirii unui statut juridic de ceva vreme. Și
> toată treaba a rămas la vorbe doar din cauza lipsei persoanelor cu
> adevărat interesate de promovarea FLOSS-ului (se exclud inițialii
> suporteri GSL: Adi, Jani și Alex). De aici concluzia mea despre
> adevăratele intenții a ONG-ului pe care-l doriți.
Nu văd silogismul... Adică: O organizaţie/comunitate a vrut să obţină
statut juridic şi n-a reuşit. Rezultă că dacă o alta reuşeşte, ascunde
nişte "adevărate intenţii"?
> N.B.: Nu caut să încep o discuție furtunoasă, și îmi cer scuze dacă pun
> la îndoială forțele prezentate a viitoarei organizații, însă cum am zis,
> avem o părere mai diferită care mulțumită lui M. Sârbu a fost explicată.
Înseamnă că tot am făcut o faptă bună :-) Cu precizarea că eu n-am
exprimat decât o opinie personală şi nicidecum punctul de vedere al
celor care vor să înfiinţeze organizaţia asta.
Mircea
Ok, pot fi şi eu ironic... Dar zic să ne oprim aici.
Mircea
Incerc si eu sa fac putina lumina.
Stas SUSHKOV wrote:
> On Sun, 2009-06-07 at 13:56 +0300, Mircea Sarbu wrote:
>
>> On Sun, 2009-06-07 at 13:49 +0300, Stas SUSHKOV wrote:
>>
>>>>> În GSL s-a pus problema dobândirii unui statut juridic de ceva vreme. Și
>>>>> toată treaba a rămas la vorbe doar din cauza lipsei persoanelor cu
>>>>> adevărat interesate de promovarea FLOSS-ului (se exclud inițialii
>>>>> suporteri GSL: Adi, Jani și Alex). De aici concluzia mea despre
>>>>> adevăratele intenții a ONG-ului pe care-l doriți.
>>>>>
>>>> Nu văd silogismul... Adică: O organizaţie/comunitate a vrut să obţină
>>>> statut juridic şi n-a reuşit. Rezultă că dacă o alta reuşeşte, ascunde
>>>> nişte "adevărate intenţii"?
>>>>
Alta problema : citez din raspunsul postat de mine pe grupul software
liber si astept opinia fiecaruia in conditiile specificate la final (zau
ca eu nu voi mai comenta) privind urmatoarea dilema :
Scrie "unu" cod de 10 ani. "doi" si "trei" discuta cu el, formeaza o
comunitate.
Apare "patru" pe acolo, scrie si el cod, doar vre-o 3 ani (nu e relevant
cati, dar tot cod, sa nu uitam asta).
Mai apar in discutie "cinci" ....pana la.... "zece" care se uita la
codul lui "patru", discuta, formeaza si ei o comunitate.
Ce trebuie sa faca "unu" in acesta situatie ?
astea sunt adaugate acum din burta : "Dar "patru" ? Dar restul ?
Conditii pentru raspuns : Nu doresc sa fiti intelegatori, dar scopul
raspunsului nu trebuie sa fie nici retoric si nici sa aduca a mustrare.
Mustrarile sunt de obicei tardive : incercati va rog sa raspundeti la
intrebare de parca ati cauta o solutie care sa functioneze urmatorii
zece ani.
Multumesc anticipat pentru efort,
Doru
PS : probabil daca reusim sa gasim toti calea de rezolvare lamurim toata
discutia ONG.
Dați-mi voie să susțin 1000% cele spuse mai sus de Mircea.
ONG-ul trebuie să fiu un simplu "organ" de dialog cu statul, adică o
ștampilă (și, poate, un avocat). Atât.
În rest, lucrurile stau bine, în prezent: avem dialog cu toate
comunitățile importante Free Software din România, avem schimb de idei,
bere, FLOSS-camp-uri, prieteni... N-o transformați din bazar în
catedrală... ;-)
Cu prietenie,
Răzvan