U ovom žurnalu:
1. Klod Mone: buklet, verzije
2. Odjavna špica
Povezani žurnal, od 22. III 2025: Rodžer Šatak: Klod Mone: Približavanje ponoru (1982)
"Sve je već rečeno. Ali niko ne sluša. Prema tome, to se mora stalno ponavljati – samo bolje. A da bismo to rekli bolje, moramo znati kako je to bilo rečeno pre nas."
— Roger Shattuck (1923–2005), "Nineteen Theses on Literature", XIV, predavanje iz 1994; objavljeno u časopisu Essays in Criticism, Volume XLV, Issue 3, July 1995, 193–198.
Claude Monet, oko 1900.
"Dragi Aleksa...
U sveopštoj gunguli moralizatorskog terora – koji je neprekidan i sveprisutan, a pitanje je samo u kom stepenu intenziteta se u kom trenutku ispolji – jedino što mogu da uradim jeste da ti pošaljem – i time, nadam se, doprinesem skretanju misli sa otrovne spoljašnjosti – veoma lijep ogled Rodžera Šataka o Moneu.
Inokosnost čitalačke i radne samoupućenosti jedini je garant kreativnog pomaka u svakom smislu. (...)
Nevjerovatno je koliko su te slike – Manea i Monea, da ne govorim Sezana i Matisa – snažne. Mislim da danas uopšte nije jasno ljudima koliki je onomad bio napad na optičke konvencije buržoazije naslikati i izložiti takve slike. Zgroženost koju su izazvale – a svjedoče tome prikazi iz glasila i sud 'javnog mnjenja' – možda je bila i veća nego ona koja je zatutnjala kada su dadaisti, nekoliko decenija kasnije, zaigrali svoj mahniti ples.
Moguće je da ljudima danas Mone izgleda 'dražesno' i kao 'pozadina' za neko sebeuslikavanje (tome služe njegovi čudesni lokvanji u ovalnoj odaji Oranžerija, čemu je veoma potresno i uznemirujuće svjedočiti).
Ali defokusirajuća i multifokalna struktura njegovih kasnih slika zahtijeva poseban pogled, nimalo nalik ovome fotografskom, previše jasnom i izoštrenom pogledu kojim danas skeniramo vanjski svijet. Uostalom, ne bi bilo Rotka, Poloka i Njumana da Mone nije naslikao ove kolorističke simfonije.
Šatak upečatljiv – vidjećeš... Naravno, ne mogu a da ti ne preporučim knjigu Mejera Šapira o impresionizmu, koju preporučujem gdje god se spomenu svjetlotražitelji..."
— Milovan Novaković (Podgorica), iz poruka od 13. i 17. marta 2025.
13,5 x 20 cm, 40 str.
Šatakov esej o Moneu, sada i kao ilustrovani pdf i buklet.
Kao i u Anarhističkoj biblioteci, i te verzije na našoj stranici sadrže ilustracije u boji. Sa impresionistima drugačije ne ide. Ali, za sebe, odnosno za štampu na crno-belom štampaču, uradio sam još jednu verziju, u nadi da će ličiti na nešto. Možda će moći da prođe.
O tome sam stavio i jednu malu napomenu: crno-bele verzije Moneovih slika nemaju mnogo smisla, ali nam opet mogu pomoći da prepoznamo slike i odnose o kojima Šatak govori.
To je dakle samo za štand. Do daljeg, idemo tako. Štampu u boji, u unutrašnjosti bukleta ili knjige, ne mogu da izvedem na neki iole jednostavan način.
U odnosu na prvu verziju, dopisao sam zahvalnicu Milovanu, koji mi je otkrio ovaj tekst, i kratku preporuku za Šataka – za doslovno sve što je pisao.
Nadam se da Milovan neće zameriti što ovde prenosim njegove reči iz naše prepiske. Možda će još neko u tome naći podršku, u ovom mučnom i sve drastičnijem osiromašenju naših reči, misli, izraza, gestova, same ljudskosti.
Ta degradacija se sada samo pumpa. Ovde to ispumpavamo. Otvaramo se za nešto drugo.
Toliko u ovom javljanju, hvala na pažnji, živeli, ćao
a.
š a l j i š t o d a l j e
anarhija/ blok 45: knjige, bukleti, žurnali
Anarhistička biblioteka (zajednička arhiva)
Ako ste našu poruku dobili preko nekog drugog, a želite da se prijavite na listu, samo pošaljite e–mail na aleksa.golijanin(at)gmail.com ili se, još bolje, sami prijavite ("pozivnice" često završavaju kao spam) na http://groups.google.com/group/blok45
Ako ne želite da primate naše poruke pošaljite e–mail sa tekstom "ne želim" u telu poruke i zaboravite da se sve ovo uopšte dogodilo.
Ako ste poruku dobili preko nekog drugog, a ne želite da ih primate, javite se tom drugom; te liste i adresari nisu naš domen.