Chiar mă gândeam că ar trebui să mai lansez atenţionarea că
înscrierile au început, iar pentru concurs termenul limită se apropie,
Programul, aşa cum a fost pus pe sit l-am "inventat" - gândit ca
propunere (desigur ca să fie cât mai atractiv), aşteptând oferte
concrete. In primul rând de aici, dela voi.
Aşa cu sublinia Călin, proiectele astea LVLE (ajustat acum, sau
încadrat în) şcoala de vară şi cu ArLug au şi istoria şi scopurile
comune (depre protagonişti nu discutăm :-)
Participarea ca simplu spectator la "Informatica la Castel", va fi
liberă în măsura în care spaţiul o va permite (pentru spectatori). Dar
mă aştept ca membrii activi ai ArLug să nu intre în categoria asta,
de simpli spectatori.
Am avut chiar divergenţe la nivelul comitetului de organizare, dacă
putem primi şi pe alţii decât cei înscrişi la concurs sau la seminar.
Din moment ce i-am zis şcoală de vară trebuie să mergem însă pe
acceptarea tuturor înscrierilor, până la ocuparea spaţiului de cazare.
Deci grăbiţi-vă!
Desigur, pentru cazare şi masă şi premii şi alte câteva mărunţisuri,
cheltuielile trebuie acoperite, de asta apare acolo taxa de
participare (care este rezonabil de mică, cred, în baza unor
sponsorizări).
Călin a "catalogat" nişte teme (propuse la un beerfest); toate
încadrându-se tematic, deci nu-i cazul de aprobări speciale. Aşteptăm
concretizarea acestora, în forma unor titluri - lucrări la seminar, a
unor demonstraţii practice, a unor prezentări de divertisment, ...
Adică înscrieri cu titlul prezentării (sau demonstraţiei sau
exerciţiului), autor (i), rezumat, punctele ce vor fi atinse, spaţiul
necesar (durată şi instrumente), posibila încadrare în programul
afişat.
Concret, deci: pentru a introduce în programul de pe sit propunerile
notate de Călin, fiecare din ele ar trebui asumate şi concretizate.
Altfel mai adăugăm acolo tot chestii vagi. După ce apar nişte titluri
care nu "încap" în structura actuală, rebotezăm corespunzător una sau
mai multe sesiuni.
Nu vă sfiiţi, unii aţi văzut deja cum decurg "ostilităţile", toţi avem
de învăţat şi o etapă esenţială a procesului de cunoaştere o
constituie prezentarea şi dezbaterea critică a ideilor.
Mihai
On 2 Iun, 17:22, kid <
cr_a...@yahoo.com> wrote:
> @Mihai Jalobeanu,
>
> Ce mai trebuie facut pentru ca subiectele propuse in lista data de Calin sa fie aprobate si schedulate in consecinta ?
>
> @Ioan Fericel,
> Parca ziceai ca prezinti si tu treaba implementata de tine.
> Iti pastrezi "commit"-ul ?
>
> ________________________________
> From: Calin Miclaus <
calin.micl...@gmail.com>
> To:
ar...@googlegroups.com
> Sent: Tuesday, June 2, 2009 4:12:02 PM
> Subject: [arlug] Re: Scoala de vară: "Informatica la Castel"
>
> 2009/6/2 kid <
cr_a...@yahoo.com>