Rezultatul beerfest-ului din 23.04.2009

0 views
Skip to first unread message

Calin Miclaus

unread,
Apr 24, 2009, 11:48:31 AM4/24/09
to ar...@googlegroups.com
Noroc!

Ne-am intalnit pana la urma, am numarat la un moment dat 15 persoane. S-a vorbit, s-au format si inevitabilele si de melitza datatoarele bisericute, fiind 3 mese lungi puse cap in cap, nu ne auzeam de la un capat la altul.
Pe intervalul meu de masa, s-a vorbit despre diferentele dintre linux si windows, la nivel de kernel, api, drivere, scule de development (compilator si ide), procesoare, sisteme de operare concurente ;) si altele.
N-am ascultat inregistrarea, s-ar putea sa se fi prins si astea...
Am instalat si un lxde, ne-am dat putin pe el

Spre final, dupa ce s-a terminat bateria laptop-ului care facea streaming, s-a ajuns la subiectul "Informatica la castel". Avand acelasi target si istorie comuna, ar trebui sa venim cu niste propuneri, cu ce am putea contribui. Ne-am gandit la prezentari, cam pe urmatoarele subiecte :

1a. manager de ferestre si pachete
-compiz
-add/remove/Synaptic

1b. linux/ubuntu intro / open source
-nautilus
-(ilizibil)
-teme
-desktop

2. office / desktop
-firefox / thunderbird
-pidgin / skype
-openoffice

3. graphic editing, content publishing
-scribus
-gimp
-inkskape

4. video/audio editing
-audacity
-cinderella

5. security
-wireshark
-ethercap
-airsnort

S-a mai vorbit si despre promovare, niste idei ce le-a prins manu de undeva, afise plasate strategic :) Spre finalul beerfestului, am ajuns la discutii despre baluri tematice si altele...
Un beerfest fain :)

In mod sigur au fost si alte subiecte, fiind cam 3-4 bisericute n-am prins tot...poate-si amintesc altii

--
Calin Miclaus
--
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages