BUS-BAR

15 views
Skip to first unread message

Acs Gabor

unread,
Jun 24, 2026, 10:20:18 AM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
Sziasztok!

A korábbi prizmákhoz flex busbarokat kaptam, de most fix, merev jött.
A pakkot 12-es menetes szárral húzatom össze, szóval eléggé stabil lesz
elvileg, igaz rakok közé szilikon lapokat is.

Mit gondoltok, van veszélye, ha ezt a busbart használom?
Csak mert eléggé sok pénz és idő lenne most a flexeket még beszerezni.

Illetve kiegészítő kérdés, hogy ha a kezdeti 'formázás', vagyis az első
Top Balance, ami ugye jó sok idő lesz, de nem jár nagy teljesítményű
igénybevétellel, így melegedéssel sem, a sima busbarral történik és
azalatt beszerzem a végleges konfighoz a rugalmasat, az jó-e?

Köszi:
Gábor

elight

unread,
Jun 24, 2026, 12:54:03 PM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
Szia Gábor!

Azok a merev busbarok esetleg elfogadhatók lehetnek, de csak azok
amelyiknek a közepén van egy íves púp vagy V kiemelkedés nyomva. Tehát
nem sima lemez csak.  A sima nem fogy szemernyit sem engedni, csak
gyűjti a feszültséget és ez károsíthatja a kivezetést.
Ha van szemes-saru fogód akkor nagyon könnyen tudsz flexit készíteni
magadnak. Ehhez rézfonat kell csak, olyan amit a szekrényajtók
védőföldeléséhez is használni szoktak.
   De ezt írtam már és képet is küldtem hogyan néz ki.
De akkor még egyszer csatoltam. A jobb felső kép volt, de most az
eredetit küldtem kinagyítva. Vastag anyagú saru kell, vastag dróthoz és
akkor kettő három fonat is belefér a kábel lyukba. HEX-re nyomó
hosszászárú fogóval kell üsszenyomni akkor a két fém mintha hegesztették
volna összefolyik.  Sarut, Fonatot pl. a TME-nél is kaphatsz, három négy
nap várakozást megérhet, hogy rendesen legyen megcsinálva!  De teheted
akár duplán is ha nagyobb áramra kell. A rugós (de még jobb ha körmös)
alátétet se feledd!

Üdv István
EVE-Flexi-összekötő.JPG

Karoly Hollichi

unread,
Jun 24, 2026, 1:29:16 PM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
En gumi szigetelesu (hegeszto) kabelt szoktam hasznalni hozza valo vastag szemes saruval, villamos boltokban minden meretben ( 16-75mm2) kaphato, nem kell rendelni. 

--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok szolgáltatásbeli elektro-lista csoportra.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/c0bebab9-f50e-4987-95f9-6782e621e35c%40ele.hu.


--
Üdvözlettel / Cu stimă / Kind regards,

Hollichi Karoly

elight

unread,
Jun 24, 2026, 2:22:01 PM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
Semmiképpen sem szólnám le, mert minden megoldás jó amelyik jól működik.
Azért két apró szempont.  Hogy előny vagy hátrány majd eldöntitek.
 Az egyik, akkor azt nagyobb ívre kell hagyni, mert akkor tud rugózni a
kábel. Ha pont távolság méretre készül, a  fonat rugózik akkor is, a
gumikábelben a réz már kevésbé.  Jobban ellenáll.
A másik, a gumi igen büdös tud lenni ha ég! Tehát hatásosan szólni tud
ha esetleg valamelyik saru mégis kilazult! :)
Nekem már egyébként volt egyszer fellazult sarum. Ha néha nézegeti a BMS
képernyőjét az ember, hamar rájöhet!

Üdv István

Karoly Hollichi

unread,
Jun 24, 2026, 3:49:02 PM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
Nagyon minimalis  rahagyas nagy ivet tud letrehozni ekkora hossznal. En azt mondom, hogy az egett gumiszag meg jol is johet, mint jelzes ha kontakt hiba vagy tulterheles lep fel. 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages