Scoala de vară: "Informatica la Castel"

8 views
Skip to first unread message

Mihai Jalobeanu

unread,
Apr 18, 2009, 7:58:01 AM4/18/09
to lvle, ar...@googlegroups.com
In acest an, ediţia a 7-a a Seminarului de e-Learning "Linux şi Mediile Virtuale de Instruire", împreună cu evenimentul satelit - concursul ProInfo (ediţia a 4-a) vor avea loc în cadrul unei şcoli de vară, în ultima săptămână din August, la Castelul Macea (lângă Arad). I-am spus deci
             "Informatica la Castel"
Urmărind nu doar promovarea libertăţii în programare şi utilizarea softului public, cu codul sursă disponibil (FOSS), ci mai ales stimularea creativităţii informatice prin proiecte de grup. In acest scop, şcoala de vară va include, pe lângă manifestările deja  menţionate, diverse concursuri de creaţie, dela fotografie digitală şi grafică cu calculatorul,  până la întreceri culinare.

Căutăm astfel să ne adaptăm cerinţelor tinerei generaţii (grupului ţintă: elevi şi studenţi - desigur urmărind reprezentanţii de succes, pasionaţi şi citiţi), să încercăm să aflăm cum văd ei lucrurile, să-i luăm ca parteneri.
 
Si de această dată, manifestarea este organizată de Universitatea de Vest "Vasile Goldiş" -  colectivul Facultăţii de Informatică, cu sprijinul grupurilor de utilizatori de Linux din Arad şi Iaşi, şi, sperăm, a membrilor  acestei liste.

Detalii, cât de curând, la http://proinfo.uvvg.ro

Echipa organizatoare:
Antoanela Naaji,
Dragoş Acostăchioaie,
Mihai Jalobeanu


cra...@gmail.com

unread,
Apr 18, 2009, 4:56:07 PM4/18/09
to ar...@googlegroups.com

kid

unread,
Jun 2, 2009, 9:35:18 AM6/2/09
to ar...@googlegroups.com
@Mihai Jalobeanu,

Mi se pare interesant programul preliminar pentru zilele 26 si 28 August.
Sint pe undeva mai multe detalii despre ce se doreste a se face in respectivele zile (in afara de ceea ce este facut deja public aici: http://proinfo.uvvg.ro/index.php?option=com_content&view=category&id=37&Itemid=37 ?

Am nevoie de ceva rezervari/inscrieri prealabile ca sa pot sa particip si eu, in modul "Listen", la una din zilele respective ?


@ArLUG,
Pina la urma este cineva de aici din grup care va prezenta ceva ?




From: Mihai Jalobeanu <jalo...@gmail.com>
To: lvle <LV...@googlegroups.com>; ar...@googlegroups.com
Sent: Saturday, April 18, 2009 1:58:01 PM
Subject: [arlug] Scoala de vară: "Informatica la Castel"

Calin Miclaus

unread,
Jun 2, 2009, 9:53:32 AM6/2/09
to ar...@googlegroups.com


2009/6/2 kid <cr_...@yahoo.com>

@Mihai Jalobeanu,

Mi se pare interesant programul preliminar pentru zilele 26 si 28 August.
Sint pe undeva mai multe detalii despre ce se doreste a se face in respectivele zile (in afara de ceea ce este facut deja public aici: http://proinfo.uvvg.ro/index.php?option=com_content&view=category&id=37&Itemid=37 ?

Am nevoie de ceva rezervari/inscrieri prealabile ca sa pot sa particip si eu, in modul "Listen", la una din zilele respective ?


@ArLUG,
Pina la urma este cineva de aici din grup care va prezenta ceva ?


Noi ne-am gandit la urmatoarele subiecte :
http://groups.google.com/group/arlug/browse_thread/thread/d24e75d432edc8de

Pentru fiecare, exista prezentator. Doar de confirmare avem nevoie :)
 

--
Calin Miclaus
--

kid

unread,
Jun 2, 2009, 9:56:30 AM6/2/09
to ar...@googlegroups.com
Confirmare de la cine ?




From: Calin Miclaus <calin....@gmail.com>
To: ar...@googlegroups.com
Sent: Tuesday, June 2, 2009 3:53:32 PM
Subject: [arlug] Re: Scoala de vară: "Informatica la Castel"

Calin Miclaus

unread,
Jun 2, 2009, 10:12:02 AM6/2/09
to ar...@googlegroups.com


2009/6/2 kid <cr_...@yahoo.com>

Confirmare de la cine ?


organizatori ;)

--
Calin Miclaus
--

kid

unread,
Jun 2, 2009, 10:22:43 AM6/2/09
to ar...@googlegroups.com
@Mihai Jalobeanu,

Ce mai trebuie facut pentru ca subiectele propuse in lista data de Calin sa fie aprobate si schedulate in consecinta ?

@Ioan Fericel,
Parca ziceai ca prezinti si tu treaba implementata de tine.
Iti pastrezi "commit"-ul ?



Sent: Tuesday, June 2, 2009 4:12:02 PM

Subject: [arlug] Re: Scoala de vară: "Informatica la Castel"

Ioan Fericel

unread,
Jun 2, 2009, 10:32:02 AM6/2/09
to ar...@googlegroups.com
kid wrote:

@Ioan Fericel,
Parca ziceai ca prezinti si tu treaba implementata de tine.
Iti pastrezi "commit"-ul ?



Da.

Mihai Jalobeanu

unread,
Jun 3, 2009, 7:10:08 AM6/3/09
to Arad Linux Users Group
Chiar mă gândeam că ar trebui să mai lansez atenţionarea că
înscrierile au început, iar pentru concurs termenul limită se apropie,
Programul, aşa cum a fost pus pe sit l-am "inventat" - gândit ca
propunere (desigur ca să fie cât mai atractiv), aşteptând oferte
concrete. In primul rând de aici, dela voi.
Aşa cu sublinia Călin, proiectele astea LVLE (ajustat acum, sau
încadrat în) şcoala de vară şi cu ArLug au şi istoria şi scopurile
comune (depre protagonişti nu discutăm :-)
Participarea ca simplu spectator la "Informatica la Castel", va fi
liberă în măsura în care spaţiul o va permite (pentru spectatori). Dar
mă aştept ca membrii activi ai ArLug să nu intre în categoria asta,
de simpli spectatori.
Am avut chiar divergenţe la nivelul comitetului de organizare, dacă
putem primi şi pe alţii decât cei înscrişi la concurs sau la seminar.
Din moment ce i-am zis şcoală de vară trebuie să mergem însă pe
acceptarea tuturor înscrierilor, până la ocuparea spaţiului de cazare.
Deci grăbiţi-vă!
Desigur, pentru cazare şi masă şi premii şi alte câteva mărunţisuri,
cheltuielile trebuie acoperite, de asta apare acolo taxa de
participare (care este rezonabil de mică, cred, în baza unor
sponsorizări).
Călin a "catalogat" nişte teme (propuse la un beerfest); toate
încadrându-se tematic, deci nu-i cazul de aprobări speciale. Aşteptăm
concretizarea acestora, în forma unor titluri - lucrări la seminar, a
unor demonstraţii practice, a unor prezentări de divertisment, ...
Adică înscrieri cu titlul prezentării (sau demonstraţiei sau
exerciţiului), autor (i), rezumat, punctele ce vor fi atinse, spaţiul
necesar (durată şi instrumente), posibila încadrare în programul
afişat.

Concret, deci: pentru a introduce în programul de pe sit propunerile
notate de Călin, fiecare din ele ar trebui asumate şi concretizate.
Altfel mai adăugăm acolo tot chestii vagi. După ce apar nişte titluri
care nu "încap" în structura actuală, rebotezăm corespunzător una sau
mai multe sesiuni.

Nu vă sfiiţi, unii aţi văzut deja cum decurg "ostilităţile", toţi avem
de învăţat şi o etapă esenţială a procesului de cunoaştere o
constituie prezentarea şi dezbaterea critică a ideilor.

Mihai



On 2 Iun, 17:22, kid <cr_a...@yahoo.com> wrote:
> @Mihai Jalobeanu,
>
> Ce mai trebuie facut pentru ca subiectele propuse in lista data de Calin sa fie aprobate si schedulate in consecinta ?
>
> @Ioan Fericel,
> Parca ziceai ca prezinti si tu treaba implementata de tine.
> Iti pastrezi "commit"-ul ?
>
> ________________________________
> From: Calin Miclaus <calin.micl...@gmail.com>
> To: ar...@googlegroups.com
> Sent: Tuesday, June 2, 2009 4:12:02 PM
> Subject: [arlug] Re: Scoala de vară: "Informatica la Castel"
>
> 2009/6/2 kid <cr_a...@yahoo.com>

Adrian Florin Teodor

unread,
Jun 3, 2009, 12:36:14 PM6/3/09
to ar...@googlegroups.com
Salut,

23-26 august, not a good time for me (plec la munte/delta pentru 30-40
zile in august/sep). Poate la anu.

O zi buna,
Adrian.

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages