xnoise - en to pt translation catalogue (250 entries)

en: Media Player
pt: Reprodutor multimédia

en: Organize and play your music and video collections
pt: Organização e reprodução das suas músicas e vídeos

en: Media;Audio;Video;Player;Mediaplayer;Movie;MP3;
pt: Ficheiros;Áudio;Vídeo;Reprodutor;Multimédia;Filmes;MP3;

en: Play/Pause
pt: Reproduzir/Pausar

en: Stop
pt: Parar

en: Goto next track
pt: Ir para a faixa seguinte

en: Goto previous track
pt: Ir para a faixa anterior

en: Quit application
pt: Sair da aplicação

en: Toggle visibility of album art view
pt: Alternar visibilidade da vista de álbuns

en: Xnoise is a media player for Gtk+.
pt: Xnoise é um reprodutor multimédia para GTK+

en: It uses the gstreamer framework.
pt: Utiliza a infraestrutura gstreamer

en: More information on the project website:
pt: Mais informações na página web:

note: the 'no lyrics found...' also appears in the db provider !!
en: no lyrics found...
pt: nenhuma letra encontrada...

en: unknown
pt: desconhecido

en: by
pt: por

en: on
pt: em

en: Last Played
pt: Últimas reproduções

en: Music
pt: Músicas

en: Collapse all
pt: Recolher

en: Sort Mode
pt: Ordenação

en: ARTIST-ALBUM-TITLE
pt: Artista-Álbum-Título

en: GENRE-ARTIST-ALBUM
pt: Género-Artista-Álbum

en: ALBUM-ARTIST-TITLE
pt: Álbum-Artista-Título

en: Loading ...
pt: A carregar...

en: Most Played
pt: Mais reproduzidas

en: Streams
pt: Emissões

en: Videos
pt: Vídeos

en: Add to Android Device
pt: Adicionar a dispositivo Android

en: Delete from device
pt: Eliminar do dispositivo

en: Android Player Device
pt: Dispositivo Android

en: Do you want to delete the selected file from the device?
pt: Pretende eliminar o ficheiro selecionado do dispositivo?

en: Do you want to delete the selected album from the device?
pt: Pretende eliminar o álbum selecionado do dispositivo?

en: Do you want to delete the selected artist from the device?
pt: Pretende eliminar o artista selecionado do dispositivo?

en: Please wait while moving media to the device.
pt: Por favor aguarde pela movimentação dos itens.

en: Not enough space on device! Aborting...
pt: Não possui espaço suficiente! A cancelar...

en: Free space:
pt: Espaço livre:

en: Total space:
pt: Espaço total:

en: Player
pt: Reprodutor

en: Add to Player Device
pt: Adicionar ao dispositivo

en: External Player Device
pt: Dispositivo externo

en: Manage media folders
pt: Gerir pastas multimédia

en: Add local folder
pt: Adicionar pasta local

note: baddradio.tooltip_text  = _("Add media stream");
en: Remove
pt: Remover

en: Select local media folders. 
    All found media files will be available via xnoise's library.
pt: Selecione as pastas locais.
    Todos os ficheiros multimédia ficarão disponíveis na coleção.

en: Location
pt: Localização

en: Select media folder
pt: Selecione a pasta

en: Leave fullscreen
pt: Sair de ecrã completo

en: General
pt: Geral

en: Media
pt: Multimédia

en: Download lyrics
pt: Transferir letra

en: Automatic lyrics fetching from the internet
pt: Transferência automática de letras na Internet

en: Use systray icon
pt: Utilizar ícone na bandeja

en: Use a status icon on your panel for showing, hiding and controlling xnoise
pt: Utilizar ícone de estado na bandeja para mostrar, ocultar e controlar o xnoise

en: Quit on window close
pt: Sair ao fechar a janela

en: Quit xnoise if the main window is closed
pt: Sair do xnoise ao fechar a janela principal

en: Continue with last played song
pt: Continuar reprodução da última faixa

en: After restart continue with last played song
pt: Ao reiniciar retomar a reprodução da última faixa em reprodução

en: User Interface:
pt: Interface:

en: Lyrics:
pt: Letras musicais:

en: Additional:
pt: Outros:

en: Web Services:
pt: Serviços Web:

en: Select external subtitle file
pt: Selecione o ficheiro de legendas

en: No Subtitle
pt: Sem legendas

en: Leave Fullscreen
pt: Sair de ecrã completo

en: Fullscreen
pt: Ecrã completo

en: Show Tracklist
pt: Mostrar lista de faixas

en: Search...
pt: Procurar...

en: Preset:
pt: Pré-ajuste:

en: Add Media
pt: Adicionar multimédia

en: Skip
pt: Ignorar

en: Done
pt: Terminado

en: Please wait while media is added to your library!
pt: Por favor aguarde o preenchimento da coleção!

en: You can start listening to your music by selecting '%s'
pt: Pode começar a ouvir músicas se selecionar %s

en: Add more media folders
pt: Adicionar mais pastas

en: Media Folders:
pt: Pastas multimédia:

en: Welcome to Xnoise!
pt: Bem-vindo ao Xnoise!

en: This is the first time you start xnoise.
pt: Esta é a primeira vez que utiliza o xnoise.

en: Do you want to import media into your library?
pt: Pretende importar ficheiros para a coleção?

en: Add all tracks to tracklist
pt: Adicionar todas as faixas à lista

en: With this dialog you can change the metatags in the according files. 
    Handle with care!
pt: Com este diálogo, pode alterar os detalhes dos ficheiros.
    Utilize com precaução!

en: xnoise - Edit metadata
pt: xnoise - Editar detalhes

en: Type new artist name.
pt: Indique o novo nome do artista

en: Artist:
pt: Artista:

en: Please wait while filling media browser. Or cancel, if you do not want to wait.
pt: Por favor aguarde o preenchimento da coleção. Cancele se não quiser aguardar.

en: Please wait while importing media. Or cancel, if you do not want to wait.
pt: Por favor aguarde pelo fim da importação. Cancele se não quiser aguardar.

en: Type new album name.
pt: Indique o novo nome do álbum

en: Album:
pt: Álbum:

en: Album data
pt: Dados do álbum

en: Please enter new album data.
pt: Por favor indique os dados do álbum

en: Album Artist:
pt: Artista do álbum:

en: Year:
pt: Ano:

en: Genre:
pt: Género:

en: Title Artist
pt: Intérprete

en: Album Artist
pt: Artista do álbum

note: ALBUM
en: Album
pt: Álbum

en: Title
pt: Título

note: GENRE
en: Genre
pt: Género

note: YEAR
en: Year
pt: Ano

en: Track No.
pt: Faixa n.º

en: Disk No.
pt: Diso n.º

en: Edit data for track
pt: Editar dados da faixa

en: Change album data
pt: Alterar dados do álbum

en: Change artist data
pt: Alterar dados do artista

en: Change genre name
pt: Alterar nome do género

en: Add to tracklist
pt: Adicionar à lista de faixas

en: Move to trash
pt: Mover para o lixo

en: Do you want to move the selected file to trash?
pt: Pretende mover o ficheiro selecionado para o lixo?

en: Remove Cover Image
pt: Remover capa do álbum

en: Play
pt: Reproduzir

en: Remove selected track
pt: Remover faixa selecionada

en: Show in parent folder
pt: Mostrar na pasta

en: Filter for artist
pt: Filtrar artista

en: Insufficient track information. Not searching for lyrics.
pt: As informações não são suficientes. As letras não vão ser procuradas.

en: Player stopped. Not searching for lyrics.
pt: Reprodutor parado. Não vão ser procuradas letras.

note: Gtk.TextIter start_iter; Gtk.TextIter end_iter; textbuffer.get_start_iter (out start_iter); textbuffer.get_start_iter (out end_iter); string txt = textbuffer.get_text(start_iter, end_iter, true); TODO: Howto append text ?
en: 
    Trying to find lyrics for "%s" by "%s"
    
    Using %s ...
pt: 
    A tentar encontrar as letras para "%s" de "%s"...
    
    A utilizar %s ...

en: _File
pt: _Ficheiro

en: open file
pt: abrir ficheiro

en: Open _Stream
pt: Abrir emi_ssão

en: open remote location
pt: abrir localização remota

en: _Add or Remove media
pt: A_dicionar ou remover multimédia

en: manage the content of the xnoise media library
pt: gestão do conteúdo da coleção xnoise

en: _Edit
pt: _Editar

en: C_lear tracklist
pt: _Limpar lista de faixas

en: Clear the tracklist
pt: Limpar lista de faixas

en: _Increase volume
pt: _Aumentar volume

en: Increase playback volume
pt: Aumentar volume de reprodução

en: _Decrease volume
pt: _Diminuir volume

en: Decrease playback volume
pt: Diminuir volume de reprodução

en: _Previous track
pt: Faixa _anterior

en: Go to previous track
pt: Ir para a faixa anterior

en: _Toggle play
pt: Al_ternar reprodução

en: Toggle playback status
pt: Alternar o estado de reprodução

en: _Next track
pt: Faixa segui_nte

en: Go to next track
pt: Ir para a faixa seguinte

note: icon
en: E_qualizer
pt: E_qualizador

en: Open equalizer window
pt: Abrir janela do equalizador

en: _View
pt: _Ver

en: _Tracklist
pt: Lis_ta de faixas

en: Go to the tracklist.
pt: Ir para a lista de faixas

en: _Lyrics
pt: _Letras musicais

en: Go to the lyrics view.
pt: Ir para letras musicais

en: _Now Playing
pt: A reprodu_zir

en: Go to the 'Now Playing' screen in the main window.
pt: Ir para o ecrã "A reproduzir" da janela principal

en: _Help
pt: Aj_uda

en: _Frequently Asked Questions
pt: Perguntas _frequentes

en: _Open Frequently Asked Questions in web browser
pt: Abrir perguntas frequentes n_o navegador web

en: _Keyboard Shortcuts
pt: Atal_hos de teclado

en: _Open Keyboard Shortcuts in web browser
pt: Abrir atalh_os de teclado no navegador web

en: _Config
pt: _Configurar

en: _Show Media Browser
pt: Mo_strar explorador multimédia

en: Show _Video Fullscreen
pt: Mostrar _vídeos em ecrã completo

en: Show _Album Art view
pt: Mostr_ar vista de álbuns

en: Restoring %u tracks in the tracklist. This is quite a lot and can slow down the startup of xnoise.
pt: A restaurar %u faixas na lista de faixas. O número é elevado e pode atrasar o arranque do xnoise.

en: Playback mode:
pt: Modo de reprodução:

en: No repeat, one after another
pt: Sem repetição

en: Repeat single track
pt: Repetir uma faixa

en: Repeat all
pt: Repetir todas

en: Random playlist track playing
pt: Reprodução aleatória de faixas

en: Settings
pt: Definições

en: Enter the URL for playing
pt: Indique o URL a reproduzir

en: Equalizer
pt: Equalizador

en: Select media file
pt: Selecione o ficheiro

en: Repeat Mode
pt: Modo de repetição

en: Remove selected tracks
pt: Remover faixas selecionadas

en: Jump to current position
pt: Ir para a posição atual

en: Select search with <Ctrl-F>
pt: Escolha a procura com <Ctrl-F>

en: Remove search filter with <Ctrl-D>
pt: Remover filtro de procurar com <Ctrl-d>

note: AppMenuButton for compact layout
en: Show application main menu
pt: Mostrar menu principal

en: Return to normal view
pt: Voltar à vista normal

note: ARTIST
en: Artist
pt: Artista

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Dance
pt: Dança

en: Club
pt: Clube

en: Maximum Treble
pt: Agudos

en: Maximum Bass
pt: Graves

en: Classic
pt: Clássica

en: Custom
pt: Personalizado

en: Default
pt: Pré-definido

en: The subtitle name is not matching the video name! Not using subtitle file.
pt: O nome das legendas não coincide com o do filme. As legendas serão ignoradas.

en: Success on installing missing gstreamer plugin
pt: Instalação do plugin gstreamer efetuada com sucesso

en: User aborted installation of missing gstreamer plugin
pt: O utilizador cancelou a instalação do plugin

en: Gstreamer plugin not found in repositories
pt: Plugin gstreamer não encontrado nos repositórios

en: Critical error while installation of missing gstreamer plugin
pt: Erro crítico ao tentar instalar o plugin em falta

en: Missing gstreamer plugin
pt: Plugin gstreamer em falta

en: Automatic missing codec installation not supported
pt: Não existe suporte à instalação automática de plugins

en: Failed to start automatic gstreamer plugin installation.
pt: Falha ao tentar instalar o plugin gstreamer

en: Trying to install missing gstreamer plugin
pt: A tentar instalar o plugin gstreamer...

en: Subtitle #
pt: Legenda #

en: Audio Track #
pt: Faixa áudio #

en: unknown artist
pt: artista desconhecido

en: unknown title
pt: título desconhecido

en: unknown album
pt: álbum desconhecido

en: Now Playing
pt: A reproduzir

en: Tracklist
pt: Lista de faixas

en: Lyrics
pt: Letras musicais

en: Hide Media Library
pt: Ocultar coleção multimédia

en: Show Media Library
pt: Mostrar coleção multimédia

en: Disk
pt: Disco

note: LENGTH
en: Length
pt: Duração

note: TRACKNUMBER
en: Track number
pt: Número da faixa

note: DISK_NUMBER
en: Disk number
pt: Número do disco

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Exit
pt: Sair

en: stopped
pt: parado

en: playing
pt: a reproduzir

en: paused
pt: em pausa

en: Run 'xnoise --help' to see a full list of available command line options.
pt: Execute "xnoise --help" para ver todas as opções de linha de comandos

en: Lyrics downloading from internet
pt: Transferência de letras na Internet

en: Download lyrics from the internet and save them locally
pt: Transferir letras na Internet e gravar localmente

en: User logged in!
pt: Sessão iniciada

note: feedback
en: User not logged in!
pt: Sessão não iniciada

en: Visit LastFm for an account.
pt: Visite a last.fm para obter uma conta

en: Please enter your lastfm username and password.
pt: Por favor indique o utilizador e a senha last.fm

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Password:
pt: Senha:

en: 'Scrobble' played tracks on lastfm
pt: Enviar faixas para a last.fm (scrobble)

en: Load lyrics from chartlyrics.com
pt: Procurar letras das músicas em chartlyrics.com

en: LastFm web service integration
pt: Integração Last.fm

en: Use lastfm's web services
pt: Utilizar serviços web da last.fm

en: Load lyrics from http://www.lyricwiki.com
pt: Procurar letras das músicas em lyricwiki.com

en: Load lyrics from azlyrics.com
pt: Procurar letras em azlyrics.com

en: AppIndicator plugin
pt: AppIndicator

en: Ubuntu Application Indicator plugin for xnoise
pt: Plugin Ubuntu Application Indicator para o xnoise

en: Show xnoise
pt: Mostrar xnoise

en: Media Control Keys
pt: Teclas multimédia

en: Control xnoise using mediakeys
pt: Controlar xnoise através de teclas multimédia

en: Magnatune Music Subscription
pt: Subscrição Magnatune

en: Magnatune Music Store
pt: Loja de música Magnatune

en: Download whole album to disk
pt: Transferir álbum para o disco

en: Downloading album
pt: A transferir álbum

en: This may take some time...
pt: Isto pode levar algum tempo...

en: Download finished for "
pt: Terminou a transferência de "

en: download finished...
pt: terminou a transferência...

en: decompressing...
pt: a descomprimir...

en: decompressing finished...
pt: terminou a descompressão...

en: Please wait while
    converting database.
pt: Aguarde pela conversão
    da base de dados.

en: Please wait while
    converting database.
    Done for %d tracks.
pt: Aguarde pela conversão
    da base de dados.
    %d faixas terminadas.

en: loading...
pt: a carregar...

en: Username and Password available
pt: Utilizador e senha disponível

en: Username or Password not available
pt: Utilizador e senha não disponível

en: Visit Magnatune for an account.
pt: Visite a Magnatune para obter uma conta

en: Please enter your Magnatune username and password.
pt: Por favor indique o utilizador e a senha Magnatune

en: Mpris v2 Dbus Service
pt: Serviço Mpris v2

en: Control xnoise with a MPRIS v2 dbus interface
pt: Controlar o xnoise através de uma interface MPRIS v2

en: Mpris v1 Dbus Service
pt: Serviço Mpris v1

en: Control xnoise with a MPRIS v1 dbus interface
pt: Controlar o xnoise através de uma interface MPRIS v1

en: Ubuntu Soundmenu Integration
pt: Integração ao menu de som Ubuntu

en: Use ubuntu/ayatana soundmenu integration
pt: Utilizar menu de som ubuntu/ayatana
