shared-mime-info-0.60 - en to ar translation catalogue (565 entries)

en: 3D Studio image
ar: صورة استديو ثلاثية الأبعاد

en: 3GPP multimedia file
ar: ملف وسائط متعددة 3GPP

en: 7-zip archive
ar: 7-zip أرشيف

en: ACE archive
ar: ACE أرشيف

en: AIFC audio
ar: AIFC سمعي

en: AIFF audio
ar: AIFF سمعي

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ar: AIFF/Amiga/Mac سمعي

en: AMR audio
ar: AMR سمعي

en: AMR-WB audio
ar: AMR-WB سمعي

en: ANIM animation
ar: ANIM تحريكة

en: AR archive
ar: AR أرشيف

en: ARC archive
ar: ARC أرشيف

en: ARJ archive
ar: ARJ أرشيف

en: ASF video
ar: ASF مرئي

en: ASP page
ar: ASP صفحة

en: ATK inset
ar: ATK شكل

en: AVI video
ar: AVI مرئي

en: AWK script
ar: AWK سكربت

en: AbiWord document
ar: مستند آبي وورد

en: Ada source code
ar: Ada شفرة مصدر

en: Adobe FrameMaker MIF document
ar: مستند أدوبي الصانع للإطارات MIF

en: Adobe FrameMaker document
ar: مستند أدوبي الصانع للإطارات

en: Adobe FrameMaker font
ar: خط أدوبي الصانع للإطارات

en: Adobe Illustrator document
ar: مستند أدوبي المصور

en: Adobe font metrics
ar: مقاييس خط أدوبي

en: Alzip archive
ar: Alzip أرشيف

en: Amiga SoundTracker audio
ar: مقتفي صوت Amiga السمعي

en: Annodex Audio
ar: Annodex سمعي

en: Annodex Video
ar: Annodex مرئي

en: Annodex exchange format
ar: صيغة Annodex البديلة

en: AportisDoc document
ar: AportisDoc مستند

en: Applix Graphics image
ar: Applix صورة رسوميات

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ar: Applix جداول بيانات

en: Applix Words document
ar: Applix مستند كلمات

en: Atom syndication feed
ar: Atom مروج تغذية

en: AutoCAD image
ar: AutoCAD صورة

en: BCPIO document
ar: BCPIO مستند

en: BDF font
ar: BDF خط

en: BibTeX document
ar: BibTeX مستند

en: BitTorrent seed file
ar: ملف باذر التورنت

en: Blender scene
ar: مشهد بلندر

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ar: قرص بلو-راي مرئي

en: Bzip archive
ar: Bzip أرشيف

en: C header
ar: C ترويسة

en: C shell script
ar: C سكربت شِل

en: C source code
ar: C شفرة مصدر

en: C# source code
ar: C# شفرة مصدر

en: C++ header
ar: C++ ترويسة

en: C++ source code
ar: C++ شفرة مصدر

en: CCITT G3 fax
ar: CCITT G3 فاكس

en: CD Table Of Contents
ar: جدول محتويات الـCD

en: CD image cuesheet
ar: صفيحة صورة الـCD الجديلة

en: CHM document
ar: CHM مستند

en: CMU raster image
ar: صورة CMU النقطية

en: CMake source code
ar: CMake شفرة مصدر

en: CPIO archive
ar: CPIO أرشيف

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ar: (gzip-مضغوط) CPIO أرشيف

en: CSS stylesheet
ar: CSS نمط

en: CSV document
ar: CSV مستند

en: Canon CR2 raw image
ar: صورة Canon CR2 الخامة

en: Canon CRW raw image
ar: صورة Canon CRW الخامة

en: ChangeLog document
ar: ChangeLog مستند

en: Cisco VPN Settings
ar: Cisco VPN إعدادت

en: Citrix ICA settings file
ar: Citrix ICA ملف إعدادات

en: Commodore 64 audio
ar: Commodore 64 سمعي

en: Computer Graphics Metafile
ar: ملف تعريف رسوميات الحاسوب

en: Corel Draw drawing
ar: Corel Draw تصميم

en: D source code
ar: D شفرة مصدر

en: DAR archive
ar: DAR أرشيف

en: DCL script
ar: DCL سكربت

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ar: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 شهادة

en: DIB image
ar: DIB صورة

en: DICOM image
ar: DICOM صورة

en: DOS font
ar: DOS خط

en: DOS/Windows executable
ar: DOS/Windows تنفيذي

en: DPX image
ar: DPX صورة

en: DSSSL document
ar: DSSSL مستند

en: DTD file
ar: DTD ملف

en: DV video
ar: DV مرئي

en: DXF vector image
ar: صورة DXF النقطية

en: Debian package
ar: حزمة ديبيان

en: Dia diagram
ar: Dia خطاطة

en: DirectDraw surface
ar: DirectDraw مساحة

en: DjVu image
ar: DjVu صورة

en: DocBook document
ar: DocBook مستند

en: Dolby Digital audio
ar: Dolby Digital سمعي

en: ECMAScript program
ar: ECMAScript برنامج

en: EMF image
ar: EMF صورة

en: EPS image
ar: EPS صورة

en: EPS image (bzip-compressed)
ar: (bzip-مضغوط) EPS صورة

en: EPS image (gzip-compressed)
ar: (gzip-مضغوط) EPS صورة

en: EXR image
ar: EXR صورة

en: Egon Animator animation
ar: Egon تحريكة منشط

en: Eiffel source code
ar: Eiffel شفرة مصدر

en: Emacs Lisp source code
ar: Emacs Lisp شفرة مصدر

en: Enlightenment theme
ar: Enlightenment سمة

en: Erlang source code
ar: Erlang شفرة مصدر

en: Excel 2007 spreadsheet
ar: جدول Excel 2007

en: Excel spreadsheet
ar: جدول Excel

en: FITS document
ar: FITS مستند

en: FLAC audio
ar: FLAC سمعي

en: FLIC animation
ar: FLIC تحريكة

en: FLTK Fluid file
ar: FLTK Fluid ملف

en: FPX image
ar: FPX صورة

en: FastTracker II audio
ar: FastTracker II سمعي

en: FictionBook document
ar: FictionBook مستند

en: Flash video
ar: Flash مرئي

en: Fortran source code
ar: Fortran شفرة مصدر

en: Fuji RAF raw image
ar: صورة Fuji RAF الخامة

en: G3 fax image
ar: G3 fax صورة

en: GDBM database
ar: GDBM قاعدة بيانات

en: GEDCOM family history
ar: GEDCOM تاريخ عائلة

en: GIF image
ar: GIF صورة

en: GIMP image
ar: GIMP صورة

en: GMC link
ar: GMC وصلة

en: GNU Oleo spreadsheet
ar: Oleo جدول جنو

en: GNU mail message
ar: رسالة بريد جنو

en: GNUnet search file
ar: GNUnet ملف بحث

en: GSM 06.10 audio
ar: GSM 06.10 سمعي

en: GTKtalog catalog
ar: GTKtalog كتالوج

en: Glade project
ar: Glade مشروع

en: GnuCash financial data
ar: معلومات GnuCash المالية

en: Gnumeric spreadsheet
ar: جدول Gnumeric

en: Gnuplot document
ar: Gnuplot مستند

en: Google Video Pointer
ar: مؤشر فيديو جوجل

en: Graphite scientific graph
ar: مبيان الجرافيت العلمي

en: Graphviz DOT graph
ar: Graphviz DOT مبيان

en: Gzip archive
ar: Gzip أرشيف

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ar: قرص HD DVD مرئي

en: HDF document
ar: HDF مستند

en: HPGL file
ar: HPGL ملف

en: HTML document
ar: HTML مستند

en: Haansoft Hangul document
ar: Haansoft Hangul مستند

en: Haansoft Hangul document template
ar: قالب مستند Haansoft Hangul

en: Haskell source code
ar: Haskell شفرة مصدر

en: IDL document
ar: IDL مستند

en: IEF image
ar: IEF صورة

en: IFF image
ar: IFF صورة

en: ILBM image
ar: ILBM صورة

en: ISI video
ar: ISI مرئي

en: Impulse Tracker audio
ar: Impulse Tracker سمعي

en: Internet shortcut
ar: اختصار الإنترنت

en: JAD document
ar: JAD مستند

en: JBuilder project
ar: JBuilder مشروع

en: JET database
ar: JET قاعدة بيانات

en: JNG image
ar: JNG صورة

en: JNLP file
ar: JNLP ملف

en: JPEG image
ar: JPEG صورة

en: JPEG-2000 image
ar: JPEG-2000 صورة

en: Java archive
ar: Java أرشيف

en: Java byte code
ar: Javaرمز بايت الـ

en: Java class
ar: Java صنف

en: Java source code
ar: Java شفرة مصدر

en: JavaScript program
ar: برنامج جافاسكربت

en: KChart chart
ar: KChart خُطاطة

en: KFormula formula
ar: KFormula صيغة

en: KIllustrator drawing
ar: KIllustrator تصميم

en: KPovModeler scene
ar: KPovModeler مشهد

en: KPresenter presentation
ar: KPresenter عرض تقديمي

en: KSpread spreadsheet
ar: KSpread جدول

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ar: جدول KSpread (مشفر)

en: KSysV init package
ar: KSysV init حزمة

en: KWord document
ar: KWord مستند

en: KWord document (encrypted)
ar: مستند KWord (مشفر)

en: Karbon14 drawing
ar: Karbon14 تصميم

en: Kivio flowchart
ar: قائمة تدفق Kivio

en: Kodak DCR raw image
ar: صورة Kodak DCR الخامة

en: Kodak K25 raw image
ar: صورة Kodak K25 الخامة

en: Kodak KDC raw image
ar: صورة Kodak KDC الخامة

en: Kontour drawing
ar: تصميم Kontour

en: Krita document
ar: Krita مستند

en: Kugar document
ar: Kugar مستند

en: LDIF address book
ar: LDIF دفتر عناوين

en: LHA archive
ar: LHA أرشيف

en: LHS source code
ar: LHS شفرة مصدر

en: LHZ archive
ar: LHZ أرشيف

en: LIBGRX font
ar: LIBGRX خط

en: LZMA archive
ar: LZMA أرشيف

en: LZO archive
ar: LZO أرشيف

en: LightWave object
ar: LightWave كائن

en: LightWave scene
ar: LightWave مشهد

en: Lilypond music sheet
ar: صفحة موسيقى Lilypond

en: Linux PSF console font
ar: خط كونسول PSF لينكس

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ar: خط كونسول PSF لينكس (مضغوط-gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ar: Lotus 1-2-3 جدول

en: Lotus AmiPro document
ar: Lotus AmiPro مستند

en: Lua script
ar: Lua سكربت

en: LyX document
ar: LyX مستند

en: MATLAB script/function
ar: MATLAB سكربت/وظيفة

en: MIDI audio
ar: MIDI سمعي

en: MNG animation
ar: MNG تحريكة

en: MP2 audio
ar: MP2 سمعي

en: MP3 ShoutCast playlist
ar: قائمة تشغيل MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
ar: MP3 سمعي

en: MP3 audio (streamed)
ar: سمعي MP3 (دفق)

en: MPEG video
ar: MPEG مرئي

en: MPEG-4 audio
ar: MPEG-4 سمعي

en: MPEG-4 audio book
ar: كتاب MPEG-4 السمعي

en: MPEG-4 video
ar: MPEG-4 مرئي

en: MPSub subtitles
ar: MPSub ترجمات

en: MRML playlist
ar: قائمة تشغيل MRML

en: MacOS X icon
ar: أيقونة MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
ar: MacPaint Bitmap صورة

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ar: ملف Macintosh AppleDouble مشفر

en: Macintosh BinHex-encoded file
ar: ملف Macintosh BinHex مشفر

en: Macintosh MacBinary file
ar: ملف Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ar: تصميم Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
ar: عرض تقديمي MagicPoint

en: Managed Object Format
ar: صيغة كائن مدار

en: Markaby script
ar: سكربت Markaby

en: MathML document
ar: مستند MathML

en: Mathematica Notebook
ar: مذكرة رياضيات

en: Matroska audio
ar: سمعي Matroska

en: Matroska stream
ar: Matroska دفق

en: Matroska video
ar: Matroska مرئي

en: MicroDVD subtitles
ar: ترجمات MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
ar: قائمة تشغيل مايكروسوفت ASX

en: Microsoft Cabinet archive
ar: أرشيف Microsoft Cabinet

en: Microsoft Document Imaging format
ar: صيغة مستند تصوير مايكروسوفت

en: Microsoft Works document
ar: مستند Microsoft Works

en: Microsoft icon
ar: أيقونة مايكروسوفت

en: MiniPSF audio
ar: MiniPSF سمعي

en: Minolta MRW raw image
ar: صورة Minolta MRW الخامة

en: Monkey's audio
ar: Monkey's سمعي

en: Mozilla bookmarks
ar: علامات موزيلا

en: Mup publication
ar: منشور Mup

en: Musepack audio
ar: Musepack سمعي

en: NFO document
ar: NFO مستند

en: NIFF image
ar: NIFF صورة

en: Nautilus link
ar: Nautilus وصلة

en: Nikon NEF raw image
ar: صورة Nikon NEF الخامة

en: NullSoft video
ar: NullSoft مرئي

en: OCL file
ar: OCL ملف

en: OCaml source code
ar: OCaml شفرة مصدر

en: ODA document
ar: ODA مستند

en: ODB database
ar: ODB قاعدة بيانات

en: ODC chart
ar: ODC خُطاطة

en: ODC template
ar: ODC قالب

en: ODF formula
ar: ODF صيغة

en: ODF template
ar: ODF قالب

en: ODG drawing
ar: ODG تصميم

en: ODG template
ar: ODG قالب

en: ODI image
ar: ODI صورة

en: ODM document
ar: ODM مستند

en: ODP presentation
ar: ODP عرض تقديمي

en: ODP template
ar: ODP قالب

en: ODS spreadsheet
ar: ODS جدول

en: ODS template
ar: ODS قالب

en: ODT document
ar: ODT مستند

en: ODT template
ar: ODT قالب

en: OGM video
ar: OGM مرئي

en: OLE2 compound document storage
ar: تخزين مجمع مستند OLE2

en: OPML syndication feed
ar: OPML مروج تغذية

en: OTH template
ar: OTH قالب

en: Objective-C source code
ar: شفرة مصدر الهدف-C

en: Office drawing
ar: تصميم أوفيس

en: Ogg Audio
ar: Ogg سمعي

en: Ogg FLAC audio
ar: Ogg FLAC سمعي

en: Ogg Speex audio
ar: Ogg Speex سمعي

en: Ogg Theora video
ar: Ogg Theora مرئي

en: Ogg Video
ar: Ogg مرئي

en: Ogg Vorbis audio
ar: Ogg Vorbis سمعي

en: Ogg multimedia file
ar: ملف وسائط متعددة Ogg

en: Olympus ORF raw image
ar: صورة Olympus ORF الخامة

en: OpenOffice Calc spreadsheet
ar: جدول Calc المكتب المفتوح

en: OpenOffice Calc template
ar: قالب Calc المكتب المفتوح

en: OpenOffice Draw drawing
ar: تصميم Draw المكتب المفتوح

en: OpenOffice Draw template
ar: قالب Draw المكتب المفتوح

en: OpenOffice Impress presentation
ar: عرض تقديمي Impress المكتب المفتوح

en: OpenOffice Impress template
ar: قالب Impress المكتب المفتوح

en: OpenOffice Math formula
ar: صيغة Math المكتب المفتوح

en: OpenOffice Writer document
ar: مستند Writer المكتب المفتوح

en: OpenOffice Writer global document
ar: مستند المكتب المفتوح Writer العالمي

en: OpenOffice Writer template
ar: قالب Writer المكتب المفتوح

en: OpenOffice.org extension
ar: امتداد OpenOffice.org

en: OpenType font
ar: خط OpenType

en: PAK archive
ar: PAK أرشيف

en: PBM image
ar: صورة PBM

en: PCD image
ar: PCD صورة

en: PCF font
ar: PCF خط

en: PCL file
ar: PCL ملف

en: PCM audio
ar: PCM سمعي

en: PCX image
ar: PCX صورة

en: PDF document
ar: PDF مستند

en: PDF document (bzip-compressed)
ar: (bzip-مضغوط) PDF مستند

en: PDF document (gzip-compressed)
ar: (gzip-مضغوط) PDF مستند

en: PEF executable
ar: PEF تنفيذي

en: PGM image
ar: PGM صورة

en: PGN chess game notation
ar: PGN تدوينة لعبة الشطرنج

en: PGP keys
ar: PGP مفاتيح

en: PGP/MIME-encrypted message header
ar: PGP/MIME-ترويسة رسالة مشفرة

en: PHP script
ar: PHP سكربت

en: PKCS#10 certification request
ar: PKCS#10 طلب شهادة

en: PKCS#12 certificate bundle
ar: PKCS#12 رزمة الشهادة

en: PKCS#7 certificate bundle
ar: PKCS#7 رزمة الشهادة

en: PNG image
ar: PNG صورة

en: PNM image
ar: PNM صورة

en: PPM image
ar: PPM صورة

en: PS document
ar: PS مستند

en: PSF audio
ar: PSF سمعي

en: PSFlib audio library
ar: مكتبة PSFlib السمعية

en: Pack200 Java archive
ar: Pack200 Java أرشيف

en: Palm OS database
ar: Palm OS قاعدة بيانات

en: Panasonic raw image
ar: صورة Panasonic الخامة

en: Parchive archive
ar: Parchive أرشيف

en: Pascal source code
ar: شفرة مصدر باسكال

en: Pathetic Writer document
ar: Pathetic Writer مستند

en: Pentax PEF raw image
ar: صورة Pentax PEF الخامة

en: Perl script
ar: سكربت بيرل

en: Photoshop image
ar: صورة فوتوشوب

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
ar: صوري CD

en: PkiPath certification path
ar: PkiPath مسار شهادة

en: PlanPerfect spreadsheet
ar: PlanPerfect جدول

en: Plucker document
ar: Plucker مستند

en: Pocket Word document
ar: Pocket Word مستند

en: PostScript document (bzip-compressed)
ar: (bzip-مضغوط) PostScript مستند

en: PostScript document (gzip-compressed)
ar: (gzip-مضغوط) PostScript مستند

en: Postscript type-1 font
ar: Postscript type-1 خط

en: PowerPoint 2007 presentation
ar: PowerPoint 2007 عرض تقديمي

en: PowerPoint presentation
ar: PowerPoint عرض تقديمي

en: Python script
ar: سكربت بايثون

en: Qt Designer file
ar: Qt Designer ملف

en: Qt MOC file
ar: Qt MOC ملف

en: Quattro Pro spreadsheet
ar: Quattro Pro جدول

en: QuickTime image
ar: QuickTime صورة

en: QuickTime metalink playlist
ar: QuickTime metalink قائمة تشغيل

en: QuickTime video
ar: QuickTime مرئي

en: Quicken document
ar: Quicken مستند

en: RAR archive
ar: RAR أرشيف

en: RDF file
ar: RDF ملف

en: README document
ar: README مستند

en: RGB image
ar: RGB صورة

en: RIFF audio
ar: RIFF سمعي

en: RPM package
ar: RPM حزمة

en: RPM spec file
ar: ملف مواصفات RPM

en: RSS summary
ar: ملخص RSS

en: RTF document
ar: RTF مستند

en: RealAudio document
ar: RealAudio مستند

en: RealMedia Metafile
ar: ملف تعريف RealMedia

en: RealMedia document
ar: RealMedia مستند

en: RealPix document
ar: RealPix مستند

en: RealText document
ar: RealText مستند

en: RealVideo document
ar: RealVideo مستند

en: Ruby script
ar: سكربت روبي

en: Run Length Encoded bitmap image
ar: تشغيل صورة نقطية طولية الترميز

en: S/MIME file
ar: S/MIME ملف

en: SAMI subtitles
ar: SAMI ترجمات

en: SC/Xspread spreadsheet
ar: SC/Xspread جدول

en: SDP multicast stream file
ar: SDP ملف دفق متعدد البث

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
ar: SGF تسجيلة

en: SGI image
ar: SGI صورة

en: SGI video
ar: SGI مرئي

en: SGML document
ar: SGML مستند

en: SIS package
ar: SIS حزمة

en: SISX package
ar: SISX حزمة

en: SMAF audio
ar: SMAF سمعي

en: SMIL document
ar: SMIL مستند

en: SQL code
ar: SQL شفرة

en: SQLite2 database
ar: SQLite2 قاعدة بيانات

en: SQLite3 database
ar: SQLite3 قاعدة بيانات

en: SSA subtitles
ar: SSA ترجمات

en: SV4 CPIO archive
ar: SV4 CPIO أرشيف

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ar: (CRC مع) SV4 CPIO أرشيف

en: SVG image
ar: SVG صورة

en: Scheme source code
ar: Scheme شفرة مصدر

en: Scream Tracker 3 audio
ar: Scream Tracker 3 سمعي

en: Scream Tracker audio
ar: Scream Tracker سمعي

en: Scream Tracker instrument
ar: Scream Tracker آلة

en: Sega Master System/Game Gear ROM
ar: ROM الخاص بدولاب لعبة/نظام سيجا ماستر

en: Setext document
ar: Setext مستند

en: Shockwave Flash file
ar: Shockwave Flash ملف

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
ar: Shorten سمعي

en: Siag spreadsheet
ar: Siag جدول

en: Sieve mail filter script
ar: سكربت مرشح بريد Sieve

en: Sigma X3F raw image
ar: صورة Sigma X3F الخامة

en: Skencil document
ar: Skencil مستند

en: Sony ARW raw image
ar: صورة Sony ARW الخامة

en: Sony SR2 raw image
ar: صورة Sony SR2 الخامة

en: Sony SRF raw image
ar: صورة Sony SRF الخامة

en: Speedo font
ar: Speedo خط

en: Speex audio
ar: Speex سمعي

en: Stampede package
ar: Stampede حزمة

en: StarCalc spreadsheet
ar: StarCalc جدول

en: StarChart chart
ar: StarChart خُطاطة

en: StarDraw drawing
ar: StarDraw تصميم

en: StarImpress presentation
ar: StarImpress عرض تقديمي

en: StarMail email
ar: بريد StarMail الإلكتروني

en: StarMath formula
ar: StarMath صيغة

en: StarWriter document
ar: StarWriter مستند

en: StuffIt archive
ar: StuffIt أرشيف

en: SubRip subtitles
ar: SubRip ترجمات

en: SubViewer subtitles
ar: SubViewer ترجمات

en: Sun raster image
ar: Sun raster صورة

en: SunOS News font
ar: SunOS News خط

en: T602 document
ar: T602 مستند

en: TGA image
ar: TGA صورة

en: TGIF document
ar: TGIF مستند

en: TIFF image
ar: TIFF صورة

en: TNEF message
ar: TNEF رسالة

en: TSV document
ar: TSV مستند

en: Tar archive
ar: Tar أرشيف

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ar: (LZMA-مضغوط) Tar أرشيف

en: Tar archive (LZO-compressed)
ar: (LZO-مضغوط) Tar أرشيف

en: Tar archive (bzip-compressed)
ar: (bzip-مضغوط) Tar أرشيف

en: Tar archive (compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط)

en: Tar archive (gzip-compressed)
ar: (gzip-مضغوط) Tar أرشيف

en: Tcl script
ar: Tcl سكربت

en: TeX DVI document
ar: TeX DVI مستند

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
ar: (bzip-مضغوط) TeX DVI مستند

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ar: (gzip-مضغوط) TeX DVI مستند

en: TeX document
ar: TeX مستند

en: TeX font
ar: TeX خط

en: TeX font metrics
ar: TeX مقاييس خط

en: TeXInfo document
ar: TeXInfo مستند

en: ToutDoux document
ar: ToutDoux مستند

en: Troff ME input document
ar: Troff ME input مستند

en: Troff MM input document
ar: Troff MM input مستند

en: Troff MS input document
ar: Troff MS input مستند

en: Troff document
ar: Troff مستند

en: Troff document (with manpage macros)
ar: مستند Troff (مع اختصارات صفحة المساعدة)

en: TrueAudio audio
ar: TrueAudio سمعي

en: TrueType XML font
ar: TrueType XML خط

en: TrueType font
ar: TrueType خط

en: UFRaw ID image
ar: UFRaw ID صورة

en: ULAW (Sun) audio
ar: ULAW (Sun) سمعي

en: UNIX-compressed file
ar: ملف يونكس-مضغوط

en: Unidata NetCDF document
ar: Unidata NetCDF مستند

en: Usenet news message
ar: رسالة أخبار Usenet

en: Ustar archive
ar: Ustar أرشيف

en: V font
ar: V خط

en: VCS/ICS calendar
ar: VCS/ICS سجل

en: VHDL document
ar: VHDL مستند

en: VOC audio
ar: VOC سمعي

en: VRML document
ar: VRML مستند

en: Vala source code
ar: Vala شفرة مصدر

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ar: CD مرئي

en: Vivo video
ar: Vivo مرئي

en: WAIS source code
ar: WAIS شفرة مصدر

en: WAV audio
ar: WAV سمعي

en: WBMP image
ar: WBMP صورة

en: WMF image
ar: WMF صورة

en: WML document
ar: WML مستند

en: WMLScript program
ar: WMLScript برنامج

en: WPL playlist
ar: WPL قائمة تشغيل

en: WRI document
ar: WRI مستند

en: WavPack audio
ar: WavPack سمعي

en: WavPack audio correction file
ar: ملف تصحيح WavPack السمعي

en: Wavelet video
ar: Wavelet مرئي

en: Windows BMP image
ar: Windows BMP صورة

en: Windows Installer package
ar: حزمة مثبّت ويندوز

en: Windows Media Station file
ar: Windows Media ملف محطة

en: Windows Media audio
ar: Windows Media سمعي

en: Windows Media video
ar: Windows Media مرئي

en: Windows Registry extract
ar: استخراج مسجل ويندوز

en: Windows animated cursor
ar: مؤشر ويندوز المتحرك

en: Windows cursor
ar: مؤشر ويندوز

en: Word 2007 document
ar: Word 2007 مستند

en: Word document
ar: Word مستند

en: Word template
ar: Word قالب

en: WordPerfect document
ar: WordPerfect مستند

en: WordPerfect/Drawperfect image
ar: WordPerfect/Drawperfect صورة

en: X window image
ar: X window صورة

en: X-Motif UIL table
ar: X-Motif UIL جدول

en: X11 cursor
ar: مؤشر X11

en: XBEL bookmarks
ar: XBEL علامات

en: XBM image
ar: XBM صورة

en: XFig image
ar: XFig صورة

en: XHTML page
ar: XHTML صفحة

en: XLIFF translation file
ar: XLIFF ملف ترجمة

en: XMCD CD database
ar: XMCD CD قاعدة بيانات

en: XMF audio
ar: XMF سمعي

en: XMI file
ar: XMI ملف

en: XML document
ar: XML مستند

en: XML entities document
ar: مستند كيانات XML

en: XPM image
ar: XPM صورة

en: XPS document
ar: XPS مستند

en: XSL FO file
ar: XSL FO ملف

en: XSLT stylesheet
ar: XSLT نمط

en: XSPF playlist
ar: XSPF قائمة تشغيل

en: XUL document
ar: XUL مستند

en: XUL interface document
ar: XUL مستند واجهة

en: Xbase document
ar: Xbase مستند

en: Zip archive
ar: Zip أرشيف

en: Zoo archive
ar: Zoo أرشيف

en: application log
ar: سجل التطبيق

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
ar: CD سمعي

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
ar: DVD سمعي

en: author credits
ar: شكر وتقدير المؤلف

en: author list
ar: لائحة المؤلف

en: backup file
ar: ملف النسخ الاحتياطي

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
ar: قرص بلو-راي فارغ

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
ar: قرص CD فارغ

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
ar: قرص DVD فارغ

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
ar: قرص HD DVD فارغ

en: block device
ar: أحظر الجهاز

en: character device
ar: جهاز المحرف

en: comic book archive
ar: comic book أرشيف

en: compound document
ar: مستند مركب

en: compound documents
ar: مستندات مركبة

en: compressed GIMP image
ar: صورة GIMP مضغوطة

en: compressed SVG image
ar: صورة SVG مضغوطة

en: compressed Tracker audio
ar: سمعية Tracker مضغوطة

en: desktop configuration file
ar: ملف تضبيط سطح المكتب

en: detached OpenPGP signature
ar: إمضاء OpenPGP مفصول

en: detached S/MIME signature
ar: إمضاء S/MIME مفصول

en: differences between files
ar: الاختلافات بين الملفات

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
ar: الصور الرقمية

en: digital raw image
ar: صورة رقمية خامة

en: eMusic download package
ar: حزمة تنزيل eMusic

en: electronic book document
ar: مستند كتاب إلكتروني

en: electronic business card
ar: بطاقة أعمال إلكترونية

en: email headers
ar: ترويسة البريد الإلكتروني

en: email message
ar: رسالة البريد الإلكتروني

en: empty document
ar: مستند فارغ

en: encrypted message
ar: رسالة مشفرة

en: enriched text document
ar: مستند نصي مغنى

en: executable
ar: تنفيذي

en: folder
ar: المجلّد

en: generic font file
ar: ملف الخط العام

en: help page
ar: صفحة المساعدة

en: iMelody ringtone
ar: نغمة iMelody

en: iPod firmware
ar: برنامج عتاد الـiPod

en: iRiver Playlist
ar: قائمة تشغيل iRiver

en: installation instructions
ar: تعليمات التثبيت

en: iptables configuration file
ar: ملف تضبيط iptables

en: libtool shared library
ar: مكتبة libtool المشتركة

en: license terms
ar: شروط الترخيص

en: mail delivery report
ar: تقرير تسليم البريد

en: mail disposition report
ar: تقرير ترتيب البريد

en: mail system report
ar: تقرير نظام البريد

en: mailbox file
ar: ملف صندوق البريد

en: manual page (compressed)
ar: صفحة المساعدة (مضغوطة)

en: message catalog
ar: كتالوج الرسالة

en: message digest
ar: خلاصة الرسالة

en: message in several formats
ar: رسالة في عدة صيغ

en: mount point
ar: نقطة الوصْل

en: object code
ar: رمز الكائن

en: packed font file
ar: ملف الخط المرزم

en: partial email message
ar: رسالة البريد الإلكتروني الجزئية

en: pipe
ar: الإنبوب

en: plain text document
ar: مستند نصي مجرد

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
ar: مشغل الملفات المسموعة المحمولة

en: profiler results
ar: نتائج المحلل

en: program crash data
ar: معلومات انهيار البرنامج

en: raw CD image
ar: صورة CD خامة

en: reference to remote file
ar: مرجع إلى ملف بعيد

en: rejected patch
ar: رقعة مرفوضة

en: resource location
ar: موقع المورد

en: rich text document
ar: مستند نصي غني

en: shared library
ar: المكتبة المشتركة

en: shell archive
ar: أرشيف شِل

en: shell script
ar: سكربت شِل

en: signed message
ar: الرسالة الموقّعة

en: socket
ar: المقبس

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
ar: البرمجية

en: spreadsheet interchange document
ar: مستند تبادل الجدول

en: stream of data (server push)
ar: دفق بيانات (دفع خادم)

en: symbolic link
ar: الوصلة الرمزية

en: theme
ar: السمة

en: translated messages (machine-readable)
ar: رسائل مترجمة (مقروءة آليا)

en: translation file
ar: ملف الترجمة

en: translation template
ar: قالب الترجمة

en: txt2tags document
ar: txt2tags مستند

en: unknown
ar: مجهول

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
ar: DVD مرئي
