Х з'їзд Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих

27 views
Skip to first unread message

Andrew Grigorenko

unread,
Sep 5, 2010, 7:13:53 PM9/5/10
to Фонд Генерала Петра Григоренка
7 серпня у Львові відбувся Х з'їзд Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих
--
Andrew P. Grigorenko
President of General Petro Grigorenko Foundation
www.grigorenko.org

Всеукраїнське товариство політв’язнів і репресованих очолив львів’янин

19:52, 07.08.2010

7 серпня у Львові відбувся Х з'їзд Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих. На з’їзді переобрали голову товариства, його заступників та проводу.

Як повідомив кореспондент ZAXID.NET , головою Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих став голова Львівської обласної організації товариства Петро Франко. За його обрання проголосували одноголосно, зважаючи на його авторитет, великий вклад у роботу товариства щодо відновлення прав політв’язнів і репресованих, утвердження історичної правди та пам’яті, розвиток національної культури. Сприяла цій консолідації довкола єдиного кандидата й ситуація з висуванням на посаду голови пана Куцина, щодо якого товариство отримало роз’яснення Мін’юсту, що він не має права стати головою, оскільки не обіймав у товаристві керівних посад до цього.

Роботу товариство за попередніх три роки визнало задовільною. Проте лунали заклики до єднання та активізації. Особливо членів товариства турбує позиція правлячої влади щодо викладу історії України, зокрема позиції міністра освіти і науки Дмитра Табачника щодо викладання історії у навчальних закладах. Члени товариства наголосили на потребі доносити правду до нащадків про репресії в Радянському Союзі, яких вони зазнали й неприпустимості спотворення історії.

Source: http://www.zaxid.net/newsua/2010/8/7/195212/


ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПОЛІТИЧНИХ В’ЯЗНІВ І РЕПРЕСОВАНИХ (ВУТПВіР)

ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПОЛІТИЧНИХ В’ЯЗНІВ І РЕПРЕСОВАНИХ (ВУТПВіР). – Громадська організація під назвою Всеукраїнське товариство репресованих (ВТР) заснована на зборах (біля 100 осіб), які відбулися 3.06.1989 просто неба на Львівській площі в Києві (Спілка художників під тиском КГБ у день зборів відмовила в наданні приміщення Будинку художників). Мета Товариства – об’єднання зусиль, використання досвіду колишніх політв’язнів, депортованих, в’язнів сумління в ім’я утвердження і розбудови соборної самостійної демократичної української держави, а також надання матеріальної допомоги членам Товариства. Головою Товариства був обраний Євген ПРОНЮК.

21.11.1992 на спільному засіданні Координаційної Ради ВТР і Великої Ради Спілки політичних в’язнів України (СПВУ, створена 30.08.1992 у Львові, голова Іван ГУБКА) прийнято ухвалу про об’єднання двох організацій. 19.12.1992 Всеукраїнський збір політв’язнів і репресованих прийняв єдиний Статут і нову, нинішню назву, було запроваджене співголовування.

У перші роки існування ВТР організовувало мітинги, демонстрації та інші заходи на підтримку незалежності України. Пам’ятний похід політв’язнів на Хрещатику 23.06.1991 в одязі в’язнів. Після проголошення незалежності України метою ВТР стало відновлення прав репресованих, матеріальна і моральна підтримка їх, національне і духовне відродження країни, розбудова демократичної держави і громадянського суспільства. З 1998 р. Збори Товариства проводяться в обласних центрах, останні відбулися в Одесі. 

Товариство організувало перевезення з Уралу і перепоховання в Києві тлінних решток В.СТУСА, Ю.ЛИТВИНА, О.ТИХОГО 19.11.1989; М.СОРОКИ з Мордовії у Львів 28.09.1991 р., Марти Бандери з Красноярського краю в рідне с. Старий Угринів, Степана Мамчура з Уралу в Боярку (2002), Кирила Осьмака зі Владимира в Київ (11.12.2004); провело експедицію на Північ (Інта, Печора, Воркута) і встановило там хрести з чавунними таблицями; брало участь в експедиції до м. Галац (Румунія) в пошуках поховання гетьмана Мазепи. 22-23.06.1991 разом зі Світовою Лігою Українських Політичних В’язнів (Канада, Вінніпег) товариство провело Всесвітній конґрес українських політв’язнів, на який з’їхалися колишні в’язні комуністичних і фашистських концтаборів із 12 країн світу; 7-8.ХІ. 1995 – Міжнародний конґрес політичних в’язнів.

ВУТПВіР домагається проведення судового процесу над КПРС/КПУ „Нюрнберг-2”, визнання УПА воюючою стороною в Другій світовій війні, компенсації Росією примусової праці українських політв’язнів на її території, створює архів і музей політв’язнів, домагається ідейної переорієнтації багатотомного державного видання „Реабілітовані історією” на „Енциклопедію боротьби і репресій”. Науково-методична рада (її тривалий час очолював член-кор. НАНУ Микола Щербак, нині – акад. Ніна Вірченко) веде науково-дослідну роботу. Товариство виробило нову редакцію Закону „Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні” , домоглося встановлення Дня пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій , який відзначається в четверту суботу листопада. З 1992 р. видало 19 випусків журналу „Зона” (ред. Юрій Хорунжий). Організації Товариства є в усіх областях, колективними його членами є Київське товариство політичних в’язнів і жертв репресій та Український комітет „Гельсінкі-90” . При Товаристві створюються організації дітей політв’язнів. Нараховує біля 40 тис. членів. Голова – Є.ПРОНЮК.

 

Харківська правозахисна група. В.Овсієнко

Source: http://www.khpg.org/archive/index.php?id=1162804478
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages