InstallProfile 2007.0 - en to ru translation catalogue (74 entries)

en: Popular Desktop Applications
ru: ������������������������

en: GTK+ music player
ru: ������GTK+������������������

en: A GTK+ tagging program for MP3, OGG, FLAC, and more
ru: ������������GTK+���MP3���OGG���FLAC���������������������������������������

en: A GNOME groupware application, a Microsoft Outlook workalike
ru: ������GNOME������������������������������Microsoft Outlook

en: GTK+ Instant Messenger client
ru: ������GTK+������������������������

en: GTK+ FTP Client
ru: ������GTK+���FTP���������

en: GNU Image Manipulation Program
ru: GNU������������������

en: GNOME CD Writing Software
ru: GNOME���CD������������

en: GTK+ application for transferring pictures from a digital camera
ru: ������GTK+������������������������������������������������������

en: A SVG based generic vector-drawing program
ru: ���������������SVG���������������������

en: KDE CD Writing Software
ru: KDE���CD������������

en: An integrated office suite for KDE, the K Desktop Environment
ru: KDE������������������������������������������

en: The Mozilla Suite
ru: Mozilla������

en: The Mozilla Firefox Web Browser
ru: Mozilla Firefox���������������

en: Thunderbird Mail Client
ru: Thunderbird���������������

en: Media Player for Linux
ru: Linux���������������������

en: OpenOffice.org, a full office productivity suite.
ru: OpenOffice.org������������������������������������

en: Same as OpenOffice but a binary package (no compiling!)
ru: ���OpenOffice���������������������������������������������������������

en: GTK news reader
ru: ������GTK������������������

en: Music management and playback software for GNOME
ru: GNOME������������������������������

en: Open replacement for the Mozilla Suite
ru: Mozilla������������������������

en: A light weight email client and news reader
ru: ���������������������������������������������������

en: VLC media player - Video player and streamer
ru: VLC���������������������������������������������������

en: GTK+ Graphical IRC Client
ru: ������GTK+���������������IRC���������

en: Xine movie player
ru: Xine���������������

en: X MultiMedia System
ru: X���������������

en: Applications often found on servers.
ru: ���������������������������������

en: Apache Web Server
ru: Apache Web���������

en: The Common Unix Printing System
ru: ������Unix������������

en: A highly configurable, drop-in replacement for sendmail
ru: ������������������������sendmail������������������

en: Linux kernel (2.4+) firewall, NAT and packet mangling tools
ru: Linux���������2.4+���������������������NAT������������������������

en: Apache module for PHP
ru: Apache���PHP������������

en: A fast, multi-threaded, multi-user SQL database server
ru: ������������������������������������������SQL������������������

en: The PHP scripting language
ru: PHP������������

en: A fast and secure drop-in replacement for sendmail
ru: ������������������������sendmail���������������

en: sophisticated Object-Relational DBMS
ru: ���������������-���������������������������������

en: ProFTP Server
ru: ProFTP���������

en: SAMBA client/server programs for UNIX
ru: UNIX������SAMBA���������������������������

en: Widely-used Mail Transport Agent (MTA)
ru: ������������������������������������MTA���

en: Window managers and X selection.
ru: ������������������X������

en: The Gnome Desktop Environment
ru: Gnome������������

en: The K Desktop Environment
ru: K������������

en: A small, fast, full-featured window manager for X
ru: ���������������������������������������X���������������

en: Enlightenment Window Manager
ru: Enlightenment���������������

en: Fluxbox is an X11 window manager featuring tabs and an iconbar
ru: Fluxbox������������������������������������X11���������������

en: IceWM is designed for speed, size, and simplicity
ru: IceWM������������������������������������������

en: Windowmaker is a window manager featuring the look and feel of NEXTSTEP
ru: Windowmaker���������������NEXTSTEP������������������������������������

en: XFCE Desktop Environment
ru: XFCE������������

en: An X11 implementation maintained by the X.Org Foundation
ru: ���������X.Org������������������X11������

en: Miscellaneous Applications you may want.
ru: ������������������������������������

en: tool for distributing files via a distributed network of nodes
ru: ������������������������������������������������

en: GTK+ Web IDE
ru: ������GTK+���������������������������

en: An incredibly powerful, extensible text editor
ru: ������������������������������������������������

en: Single process stack of various system monitors
ru: ���������������������������������������

en: GUI version of the Vim text editor
ru: GUI���������Vim���������������

en: ssh-agent manager
ru: ssh-agent������������������

en: Rotates, compresses, and mails system logs
ru: ������������������������������������

en: Network Time Protocol suite/programs
ru: ���������������������������������

en: A Remote Desktop Protocol Client
ru: ���������������������������������

en: Secure way to index and quickly search for files on your system
ru: ������������������������������������������������������

en: Utility to trace the route of IP packets
ru: ������������IP���������������������������

en: Gentoo Linux USE flags editor
ru: Gentoo Linux USE���������������

en: Vim, an improved vi-style text editor
ru: Vim������������vi������������������������

en: A commercial-quality network protocol analyzer
ru: ������������������������������������������������

en: Applications recommended by the GLI Team.
ru: GLI���������������������������

en: A versatile IDE for GNOME
ru: GNOME������������������������������

en: a tool to locally check for signs of a rootkit
ru: ���������������������rootkit���������������������

en: Addictive OpenGL-based block game
ru: ���������������������������������������OpenGL

en: The GNU Privacy Guard, a GPL PGP replacement
ru: GNU���������������GPL PGP������������

en: Software for generating and retrieving SNMP data
ru: ���������������������SNMP���������������

en: the network swiss army knife
ru: ������������������

en: A utility for network exploration or security auditing
ru: ������������������������������������������

en: full-screen window manager that multiplexes between several processes
ru: ���������������������������������������������

en: An X Viewer for PDF Files
ru: ������������X���PDF���������������
