Nebih da reinstaliram Win Me, ali cak i da hocu, ne znam kako jer ne mogu da
napravim C particiju, jer fdisk ne funkcionise.
Svi saveti dobrodosli. Ovo mozda i nije konferencija za moj problem, ali
posto je grub u pitanju...
--
---------- NOSPAM email address DO NOT reply ----------
------------------ perlica - at - yahoo - dot - com -----------------
# dd if=/dev/hda of=MojMBR.dat bs=512 count=1
Takođe pošalji prvi sektor te problematične primarne fat particije da ga
vidim
# dd if=/dev/hda1 of=hda1.dat bs=512 count=1
--
int rand( void );
E, ne mogu. Jutros sam reinstalirao RH i pod njim napravio vfat particiju,
prebacio HDD na drugu masinu, ponovo pustio NDD 4.0 da testira HDD, pa
nabacio na tu drugu masinu Partition Magic 6, prebrisao sve paricije sem
primarne na kojoj je Win Me (i svi fajlovi koji su mi potrebni - 2000 i XP
su samo instalirani bez dodatnog softvera), vratio HDD na moj racunar,
podigao ga sa 98 boot diskete, fdisk /mbr, sys a: c: pa reboot-nuo i dobio
poruku da "ova verzija winowsa radi samo pod DOS-om 8.0". E, sad sam nasao
WIN Me boot disk pa cu sutra sa nje da da uradim sys a: c: pa ce valjda da
radi, nadam se. Onda mi sledi ponovna instalacija 2000, XP i naravno RH 7.2!
Svejedno hvala na zelji za pomoc. Uzgred, mogu li na gore opisani nacin da
uradim backup MBR-a ( da li je to uopste potrebno), i da li je moguce
restore-nuti ga posle?
Kad smo vec tu sve ovo mi se desilo jer sam pokusavao da uz pomoc XP
bootloadera dignem linux preko grub-a. Fora sa dd if=/dev/hde5 of=linux.b
bs=512 count=1 kao kod lilo-a ne pali, a kao sto vidimo iz prilozenog
prckanje moze da se zavrsi prilicno lose. Any ideas? Links?
Da, veoma je potrebno -- jednom prilikom sam igrajući se tako potpuno
uništio part. tabelu na disku od 20 GB, i morao sam da je rekonstrujišem
u hex editoru, bajt po bajt (cela noć čitanja dokumentacije, pisanja C
koda, prelistavanja hdd-a kroz cat /dev/ad0 | hexdump | less i lonac
kafe). Sve zbog tih glupavih 64 bajta.
Za restore -- pa samo primeni obrnutu logiku:
# dd if=mojMBR of=/dev/hda
(bs=512 i count=1 možeš da izostaviš u ovom slučaju, naravno).
> Kad smo vec tu sve ovo mi se desilo jer sam pokusavao da uz pomoc XP
> bootloadera dignem linux preko grub-a. Fora sa dd if=/dev/hde5
of=linux.b
> bs=512 count=1 kao kod lilo-a ne pali, a kao sto vidimo iz prilozenog
> prckanje moze da se zavrsi prilicno lose. Any ideas? Links?
Naravno da pali, samo ako instaliraš grub u hda5, radio sam to mnogo
puta. Znači nešto tipa
grub> root (hd0,4)
grub> setup (hd0,4)
naravno pod uslovom da ti je hda5 particija-domaćin za grub, tj. da ti
se na hda5 nalazi /boot/grub/*.
Bice da se nesto slicno desilo kod mene. Znaci da se patition tabela tu
nalazi? I da sam uradio ovaj backup mogao sam da vratim MBR i sve bi bilo
kao pre?
| > Kad smo vec tu sve ovo mi se desilo jer sam pokusavao da uz pomoc XP
| > bootloadera dignem linux preko grub-a. Fora sa dd if=/dev/hde5
| of=linux.b
| > bs=512 count=1 kao kod lilo-a ne pali, a kao sto vidimo iz prilozenog
| > prckanje moze da se zavrsi prilicno lose. Any ideas? Links?
|
| Naravno da pali, samo ako instaliraš grub u hda5, radio sam to mnogo
| puta. Znači nešto tipa
|
| grub> root (hd0,4)
| grub> setup (hd0,4)
|
| naravno pod uslovom da ti je hda5 particija-domaćin za grub, tj. da ti
| se na hda5 nalazi /boot/grub/*.
OK. hde5 je prva extended particija - sto ce reci (hd0,4), i u njoj je
/boot/grub. E, sad ako uradim:
grub> root (hd0,4)
grub> setup (hd0,4)
(tako sam nesto i uradio, samo sto sam posle jos uradio i:
grub> root (hd0,0)
grub> setup (hd0,0)
znaci u prvu primarnu particiju, a takodje i:
grub> root (hd0)
grub> setup (hd0)
ili nesto slicno - ne secam se - za MBR i - SHIT ode sve sem RH. Naravno ne
zaredom.)
Nego, ako uradim gore pomenuto kako objasnim XP (tj NT) bootloaderu sta da
radi da bi startovao grub?
Pa ne znam, zato sam ti i rekao da mi pošalješ hexdumpove MBR-a i
početka hda1 particije.
> OK. hde5 je prva extended particija - sto ce reci (hd0,4), i u njoj je
> /boot/grub. E, sad ako uradim:
> grub> root (hd0,4)
> grub> setup (hd0,4)
> (tako sam nesto i uradio, samo sto sam posle jos uradio i:
> grub> root (hd0,0)
> grub> setup (hd0,0)
> znaci u prvu primarnu particiju, a takodje i:
> grub> root (hd0)
> grub> setup (hd0)
> ili nesto slicno - ne secam se - za MBR i - SHIT ode sve sem RH.
Naravno ne
> zaredom.)
Ti očigledno nisi pročitao uputstvo za grub ili si pročitao i ništa nisi
shvatio. Ako ti je /boot/grub na (hd0,4) apsolutno _moraš_ da kucaš
root (hd0,4)
Šta ti znači komanda root(hd0,0) ako ti je /boot/grub na nekoj drugoj
particiji? Predlažem da malo zagreješ stolicu i razjasniš to sebi.
> Nego, ako uradim gore pomenuto kako objasnim XP (tj NT) bootloaderu
sta da
> radi da bi startovao grub?
Potpuno isto kao i za LILO, staviš u C:\BOOT.INI u [operating systems]
sekciju liniju
c:\grub.s="Linuks"
(recimo da si prvo uradio dd sa particije gde si instalirao GRUB u fajl
c:\grub.s).
U svakom slučaju pročitaj malo dokumentaciju, pošto si mi mnogo mutan,
čini mi se da ti nije baš sasvim jasno šta radiš.
Greska u secanju (da tako kazemo). Uvek je bilo "root (hd0,4)", a setup sam
kucao kao sto sam napisao.
| > Nego, ako uradim gore pomenuto kako objasnim XP (tj NT) bootloaderu
| sta da
| > radi da bi startovao grub?
|
| Potpuno isto kao i za LILO, staviš u C:\BOOT.INI u [operating systems]
| sekciju liniju
|
| c:\grub.s="Linuks"
|
| (recimo da si prvo uradio dd sa particije gde si instalirao GRUB u fajl
| c:\grub.s).
He interesantno, ja kao radio sve to, i ne radi (sto ce reci da sam SIGURNO
gresio) a sad mi sljaka. Odnosno sljakalo je i pre, ali sam uradio "setup
(hd0,0)" pa "dd if=/dev/hde1 of=linux.b ..." Zato mi se i vrteo u krug kada
sam umesto linux-a birao windows u grub-u. Svejedno, sada radi, hvala na
savetima.
| U svakom slučaju pročitaj malo dokumentaciju, pošto si mi mnogo mutan,
| čini mi se da ti nije baš sasvim jasno šta radiš.
E, tu si u pravu, citao ja, al mi nije bilo sve bas najjasnije. Sta ces,
newbie. Al, napredujem.
Ajd' opet da iskoristim priliku:
1. sto nece da mi radi konfiguracija sambe iz browsera? Cini mi se da treba
da se kuca 127.0.0.0:901. U RH-u ima i ikonica koja automatski startuje
browser sa pomenutom adresom. Kaze nesto kao "cannot access..." Ja kucao
#ntsysv cekirao da se startuje i smb, al' opet nista. Sta treba dalje?
2. Kako treba da izgleda linija u fstab-u za mountovanje serovane particije
preko mreze a da ne trazi stalno password i da je dostupna obicnim user-ima?
3. Sta treba da promenim u fstab-u da bi mi vfat particija bila dostupna za
pisanje i kao obicnom korisniku, a ne samo kao root-u?
Verovatno sam dosadan, cit'o sam dokumentaciju, al' kao sto ti rece "čini mi
se da ti nije baš sasvim jasno šta radiš".
Pozdrav.
Treba u options polju da podesiš UID ili GID da odgovara tom korisniku i
odgovarajuću masku (npr, postaviš da bude GID grupe "users" i masku na
002). Pročitaj man za tačnu sintaksu i eksperimentiši malo.
P.S. Savet: postavljaj nova pitanja u novim threadovima, povećava se
šansa da dobiješ odgovor. Nemam Linuks trenutno na računaru tako da ne
mogu da ti odgovorim ovo za Sambu, mada ti preporučujem da je
konfigurišeš preko conf fajla radije nego preko web interfejsa.
OK. Thanks again.