З Днем Європи!

2 views
Skip to first unread message

Yurii Sheliazhenko

unread,
May 9, 2024, 11:36:47 AMMay 9
to ukrainian-pacifist-movement_googlegroups.com
З Днем Європи!

Визнається право на сумлінну відмову від військової служби відповідно до національного законодавства, що регулює користування цим правом.

— ч. 2 ст. 10 Хартії Європейського Союзу про основні права

Кожен, хто підлягає призову на військову службу і з поважних мотивів совісті відмовляється користуватися зброєю, має право на звільнення від обов’язку проходження такої служби

— Рекомендація R (87) 8 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо сумлінної відмови від примусової військової служби

Право на сумлінну відмову від військової служби є фундаментальним аспектом права на свободу думки, совісті та релігії, закріпленого в Загальній декларації прав людини та Європейській конвенції з прав людини.

Асамблея рекомендує Комітету міністрів запросити ті держави-члени, які ще не зробили цього, ввести у своє законодавство:
5.1. право бути зареєстрованим як сумлінний відмовник у будь-який час: до, під час або після призову або проходження військової служби;
5.2. право військовослужбовців збройних сил подавати заяву про надання статусу сумлінного відмовника;
5.3. право для всіх, хто може бути призваний, отримувати інформацію про статус сумлінного відмовника та способи його отримання;
5.4. справжню альтернативну службу чітко цивільного характеру, яка не повинна мати ні стримувального, ні карального характеру.

— Рекомендація 1518 (2001) Парламентської Асамблеї Ради Європи “Реалізація права на сумлінну відмову від військової служби в державах-членах Ради Європи”

…відмова від військової служби, коли вона мотивована серйозним і непереборним конфліктом між обов’язком служити в армії та совістю людини або її щирими та глибокими переконаннями релігійного чи іншого характеру, є переконанням, що досягає достатнього ступеня сили, серйозності, послідовності та важливості, щоб на нього поширювалися гарантії, передбачені статтею 9 Конвенції… Уряд не зазначає жодної переконливої чи вагомої причини, яка б виправдовувала обмеження права на сумлінну відмову від військової служби… Він обмежується підкресленням необхідності захисту територіальної цілісності держави… оскаржувані втручання, аж до вироків до тюремного ув’язнення, винесених заявникам у зв’язку з їх відмовою від проходження військової служби, і які сталися через відсутність системи альтернативної служби, яка б давала зацікавленим особам можливість скористатися статусом сумлінного відмовника від військової служби, є втручаннями, які не були необхідними у демократичному суспільстві відповідно до статті 9 Конвенції. Отже, цю статтю було порушено.

— Рішення Європейського Суду з прав людини від 17 жовтня 2019 року за заявою № 14604/08 у справі “Мушфіг Маммадов та інші проти Азербайджану”

Європейський суд з прав людини у своїй практиці сформував орієнтири, за якими відмова від військової служби є переконанням, що досягає достатнього ступеня сили, серйозності, послідовності та важливості, щоб на нього поширювалися встановлені статтею 9 ЄКПЛ гарантії, у випадках, коли така відмова мотивована серйозним і непереборним конфліктом між обов’язком служити в армії та совістю людини або її щирими та глибокими, релігійними чи іншими, переконаннями (див., зокрема, рішення у справах: «Баятян проти Вірменії» (Bayatyan v. Armenia) від 27 жовтня 2009 року, заява № 23459/03, пункт 110; «Папавасілакіс проти Греції» (Papavasilakis v. Greece) від 15 вересня 2016 року, заява № 66899, пункт 36; «Мушфіг Маммадов та інші проти Азербайджану» (Mushfig Mammadov et Autres с. Azerbaidjan) від 17 жовтня 2019 року, заяви № 14604/08 та 3 інших, пункт 74; «Канатли проти Туреччини» (Kanatli v. Turkiye) від 12 березня 2024 року, заява № 18382/15, пункт 42)… В умовах збройної агресії російської федерації проти України, коли під загрозу поставлено життя, здоров’я, безпеку інших громадян і саме існування держави… досягнення справедливого балансу між правом людини за статтею 9 Конвенції і статтею 35 Конституції України в аспекті можливості сумлінної відмови від військової служби та інтересами захисту суверенітету, територіальної цілісності України, прав і свобод інших осіб вимагає забезпечення об’єктивної перевірки тверджень особи про несумісність її релігійних переконань з військовою службою та підтвердження доказами наявності відповідних переконань. Це не означає, що можливість реалізації права на сумлінну відмову від військової служби обмежується членством у зареєстрованих релігійних організаціях…

— Постанова Верховного Суду від 2 травня 2024 року у справі № 344/12021/22 (справа Михайла Яворського)
Хартія ЄС про основні права.jpg
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages