IRAK DOSYASI : Barzani ile Saddam'ın gizli anlaşması /// 14.09.2007

4 views
Skip to first unread message

Özel Büro (Digi.Security.Isnet)

unread,
Feb 14, 2016, 10:34:02 AM2/14/16
to MAIL GRUBU - ADD AKDENİZ, MAIL GRUBU - ADD ANADOLU HAREKETİ, MAIL GRUBU - AY YILDIZ, MAIL GRUBU - CAN DOSTUM, MAIL GRUBU - DİP DALGASI (270 ÜYELİ), MAIL GRUBU - KUVVA-I MİLLİYE, MAIL GRUBU - MİLLİYETÇİ TEPKİ, MAIL GRUBU - ÖZGÜR GÜNDEM, ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (DÜŞÜNCE FIRTINASI), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (GOOGLEGROUPS), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (TURAN ÇATLI), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (VATAN VE EMEK), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (YAHOOGROUPS), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (YİSRATÜRK MAIL GRUBU), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (YNE MUTLU TÜRKÜM MAIL GRUBU), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU (YTÜRKİYE İÇİN ELELE MAIL GRUBU), ÖZEL BÜRO MAIL GRUBU WORDPRESS (STRATEJİ BLOGU)

http://www.corbisimages.com/images/Corbis-0000404600-004.jpg?size=67&uid=8351ea70-db7f-41d1-9e85-a51d92b30f04

 

Seccadem yerdeydi

 

Daha okunmamıştı akşam ezanı

 

Birden bir tarraka sardı her yanı

 

Biz Türkmen’iz, sahipsiziz, silahsızız üstelik

 

Aman dedim yine mi bize ölüm fermanı?

 

Baktım her köşede bir kanlı tuzak

 

Tutulmuş Erbil' de bütün geçitler.

 

Yavuz Bülent BAKİLER

 

Irak Türkmenleri 1. Körfez Savaşı esnasında maruz kaldıkları katliamların bir yenisi de, 31 Ağustos 1996‘da 36. paralelin içinde yaşandı. Güvenlik bölgesi olan Kuzey Irak Erbil şehri Talabani kontrolünde iken, Barzani güçleri Saddam’la gizli iş birliği yapıp anlaşarak Talabani’yi Erbil’den çıkarma planına sinsice uyguladılar. Bu arada Erbil’de bulunan Irak Türkmen Cephesi’nin önde gelen mücadeleci insanlarını, olay esnasında Barzani’nin işbirlikçisi Irak muhaberatı tarafından, sığındıkları büro ve evlerden alınarak daha sonra Bağdat’a götürüp, vahşice katledilerek katliamlar zincirinin bir yeni halkasını Barzani ve Saddam bu şekilde işlemiş oldular.

 

31 Ağustos 1996 sabahı Irak ordusu ve Irak muhaberat birlikleri ile 36. paraleli aşarak Barzani’nin isteği üzerine Irak’a bağlı büyük bir askeri operasyonunu Erbil’e giderek gerçekleştirdiler.

 

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, 31 Ağustos 1996 tarihinde yaptığı açıklamada "22 Ağustos 1996 tarihinde KDP Lideri Mesut Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’e bir mektup gönderdi. 17 Ağustos 1996 tarihinden beri Celal Talabani güçleri ile İran tarafından Çoman ve Sidekan bölgeleri ciddi bir saldırılara maruz kalmışlardır. Bu nedenle onlarca şehit ve sivil insanlarını yaralanmasına neden olmuştur. Ayrıca oradaki masum insanların mülkleri tahribata maruz kalmıştır. Yine Mesut Barzani mektubunda; bu olay çok büyük bir planın başlangıcıdır. Bu hususta zat’ı âlinizden Irak ordusuna emir verip tehlike saçtıran yabancı güçlerle, işbirlikçi Celal Talabani’nin ihanetine de son vererek Irak ordusunun Erbil’e girmesini rica ederiz."

 

Bu açıklamayı, Tarık Aziz Irak Haber Ajansına 31 Ağustos 1996 da yapmıştır.

 

Aynı gün KDP Başkanı adına konuşan sözcü; "31 Ağustos 1996’da Irak hükümeti çağrımıza olumlu cevap vererek, Peşmergelerinin gücüne güvenerek, Erbil şehrini çeşitli yönlerden kuşatma altına alındı. Daha sonra bu şehri ele geçirdik. Bu bildiri KDP radyosu tarafından 31 Ağustos 1996’da sunuldu. Ayrıca, KDP adını taşıyan bir bildiri mahiyetinde de her yere dağıtıldı.

 

Irak rejimi bu operasyonda yaklaşık 45 bin civarında asker ve T52, T62, T72 model 400 tank, çeşitli askeri araçlar, uzun mesafeli ağır toplar ve havadan (Huyuz 530) tarzlı helikopterleri operasyonda kullanıldı. Bu helikopterler, Azadi, Göran ve yeni Arap mahallesi, ayrıca KYB ve Irak Muhalifinin Erbil’de bulunan bütün bürolarını bombardıman altına aldılar.

 

Erbil şehrine saldırı operasyonda, 155 M., 130 M. ve 122 M. Nemsavi yapımı meydan savunma mermileri, özel timler, uçaksavar (katşiyo) mermileri ve destek amacıyla da, Irak’ın 4., 7. ve 8. Tümenleri operasyona katıldı. Askeri uzmanlara göre Irak ordusunun % 40’ı bu operasyona katıldı. Erbil’in üstüne saniyede 12 mermi atıldı.

 

Operasyona katılan sivil araçların sayısı yaklaşık 40 landgrozer, jeep, Irak muhaberat elamanlarının ulaşımında ve operasyonu sırasında kullanıldı.

 

Ordu önce Erbil’in Ankava bölgesini ihtilal etti. Daha sonra 40 tankın eşliğinde, şehrin giriş çıkış noktalarına yönlendi. Ardından Irak muhaliflerini şehrin her köşesinde aramaya başladılar. İlk etapta 20 muhalif aileyi tutuklayarak, lider muhaliflerin yerlerini ellerindeki dosya ve adreslerle birlikte satılmış bazı Kürt ve taşeronların eşliğinde tek tek aradılar.

 

Irak muhaberatı önce, sözde Kürt Parlamento binasına yerleşerek karargâhını kurdu. KDP güçleri ise, KYB’nin Sekreterlik bürosunu karargâh olarak kullandı. KDP, oluşturdukları ekiplerle KYB’nin Bakanlık vs. kuruluşlarını yağmalama operasyonunu başlattı. INC, KTB, ITC ve IMTP gibi 9 siyasi muhalif karargâhı ile birçok örgüt ve kuruluşların binaları yağmalandı, tahrip edilerek önemli evraklarına el konuldu.

 

Şehrin dört bir yanı yoğun bomba sesleriyle tam bir kaos havası yaratıldı. Birçok sivil hedefler ve yerleşim merkezleri bombalandı. Çok sayıda ölü ve yaralananlar oldu. Bu nedenle şehir sakinleri Erbil’i terk etmeye başladılar.

 

BM’nin raporlarına göre 100 bin göçmen İran topraklarına girmiş bulundular. İran hükümeti ise, bu rakamın üstünde olduğunu iddia etti. 139 binin üstünde Irak vatandaşının İran topraklarına girdiğini vurguladı. Bu göçmenler sadece KYB güçleri değildi. Onlarla birlikte sivil Kürt, Arap ve Türkmenlerin de bulunduğu kaydedildi.

 

Olaylarda insan hakları ihlallerinin olduğunu itiraf eden KDP; İtirafını 11.09.1996 tarihinde Avrupa’da dağıttığı bir bildiriyle Dünya Kamuoyuna duyurdu.

 

Bazı görgü tanıklarının (S.K, E.H, R.S. vs.) ifadelerine göre toplu idam olayları Müşterek güçler (KDP ve Irak Ordusu) tarafından Rızgari Hastanesi karşısında bulunan mezarlıkta gerçekleşti. Kimlikleri tespit edilemeyen 12 kişinin infazı, gerçekleşen olaylar sırasında yaklaşık 190 civarında sivil Türkmen’in şehit edildiği tespit edilmiştir.

 

01.09.1996 tarihinde KDP ile Irak Muhaberatı güçleri 220 kişiden oluşan bir güçle, Irak Milli Türkmen Partisi binasını kuşatmaya başlarken büyük bir çatışma gerçekleşmişti. Parti akıncılarıyla Müşterek güçlerin arasında çıkan çatışmada, 30 Türkmen akıncının sağ kurtularak, birçok parti mensubunun da olayda idam edildikleri saptanmıştı. Görgü tanıklarınca tespit edilen olaylarda Irak Muhaberatı ile KDP‘liler çevredeki bütün insanların evlerini arayarak, bulunan silahlardan barut kokusu kokup kokmadığını kontrol ederek, saldırılara karşılık verenlerin infazını, sözde Kürdistan hükümetinin Başbakanı Kosret Resulu’un evi önünde gerçekleştirdiler. Irak Muhaberatı mensupları dikkat çekmemek için Kürt kıyafetleri giydikleri, Arapça konuşmalarından görgü tanıkları ve bir kısım tutuklu, daha sonra serbest bırakılan sivil insanlarca belirlendi.

 

12.09.1996’da Muhalif Irak Kraliyet Hareketi‘nin bildirisine dayanarak; saldırgan güçleri Sittini yolu–Goran Kavşağı üzerinde bulunan Kraliyet radyosunu abluka altın aldılar ve stüdyoları tahrip edip, çevreye korku yayıp, 18 hareket mensubunu da katlettiler.

 

23.09.1996’da KDP güçleri KYB’nin bir takım mensupların ailelerinin gözleri önünde Süleymaniye’nin güney doğusuna düşen Tancaru bölgesinde gerçekleştirdi. Öte yandan Irak İslami İşçi Örgütünün büroları basıldı. 19 çalışanı ile 5 misafir tutuklandı. Yine İslami Devrim Yüksek Konseyi’ne bağlı büro, saldırganlar tarafından tahrip edilerek 3 üyesini tutukladılar.

 

Demokrat Asurî Hareketi, Kürdistan İşçiler Örgütü, Irak Şii Partisi büroları çok sayıda zarar gördü ve onlarca mensupları tutuklanarak meçhule götürüldü. Görgü tanıklarına göre, bazı okullar hapishane olarak KDP tarafından kullanıldı. Erbil’de bulunan Kızılay heyeti tarafından tespit edilen bu olay Salahattin–Erebil yolu üzerinde bulunan Bestora sitesinde bir okulda, yaklaşık 400 civarında tutukluya rastlanmış.

 

Ayrıca Irak Türkmen Cephesi ve şemsiyesi altında siyasi mücadele veren bazı Türkmen Liderlerinin tutuklayarak, önce Musul hapishanelerine daha sonra Bağdat’ta gönderildi.

 

Olaylarda tahrip edilen Türkmen kurum ve kuruluşları arasında, Irak Milli Türkmen Partisi’nin bütün daireleri, enformasyon, siyasi, yardım, radyo ve televizyon, matbaa ve Türkmeneli gazetesi büroları, ayrıca 22 Türkmen okulu yağmalanarak tahrip edildi.

 

Bu saldırılarda Türkmenleri ileri gelen insanları tutuklandı. Kimi evlerinden, kimi de Türkmen Cephesine bağlı kuruluşlardan alınarak tutuklandılar. Bir kısmının idam edildiklerine dair bazı ipuçlarına ulaşıldı. Bazılarından da bugüne kadar hiçbir haber alınamadı.

 

Tutuklanan daha sonra şehit edilen bazı Türkmenlerin adları:

 

1. Aydın Şakir Iraklı.

 

2. Ferhat Kasım Kerküklü.

 

3. Eyat Vahit Sadullah.

 

4. Ali Hasan Hüseyin (Acemoğlu).

 

5. Abdurrahman Ömer Kadır Bakkal.

 

6. Ali Yaycılı.

 

7. Ahmet Nurettin Kayacı.

 

8. Mehmet Reşit Mehdi Tuzlu.

 

Daha sonra birer birer infaz edilerek, bir kısmını durumları belirlendi. Bir kısmının de henüz durumları belirsizliğini koruyor.

 

BM İnsan Hakları Komisyonu'nun (A/51/496/add.18 November 1996) raporunda tescil edilmiştir:

·        Ahmad Nuriddeen Kayachi /1976 Kirkuk / Turkman Front membership/ Arrested in Arbil on 31.8.1996/ Executed in Baghdad on 24.7.1997

·        Ali Yaychili (Afthal Abdollah) 1971 Kirkuk/ Turkman Front membership/ Arrested in Arbil on 31.8.1996/ Excuted in Baghdad on 24.7.1997

·        Fu'ad Ramadhan Kareem/ Kirkuk/ Turkman Front membership/ Excuted in Baghdad on 18.2.1997

·        Sami Abdul Wahab Albayaty/ Turkman Front membership/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Ali Hassan Hussain (Ajamoğlu ) 1965 Kirkuk/ Turkman Front membership/ Arrested in Arbil on 31.8.1996/ Excuted in Baghdad on 24.7.1997

·        Murad Salih Mohammed/Kirkuk/Turkman Front mem bership/Excuted in Baghdad on 9.3.1997

·        Jamal Mohammed Kareem/ Shaterloo–Kirkuk/Turkman Front membership/ Excuted in Baghdad on 9.3.1997

·        Saifuldin Ali Hashim/Kirkuk / Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 9.3.1997

·        Jawdat Kamal Dai Ali/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 12.6.1997

·        Jarjes Mohammed Nuruldin/Kirkuk/Turkman Front membership/ Excuted in Baghdad on 12.6.1997

·        Nasrullah Hadi Mohammed/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 12.6.1997

·        Farhad Nasruldin Ali/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 12.6.1997

·        Jihal Fakhruldin Mohammed/Taza–Kirkuk/Supreme Council (SCIRI) membership/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Ramadhan Jamal Kareem/Kirkuk/Turkman Front membership/ Arrested in Arbil on 31.8.1996 in Baghdad in December 1997

·        Fu'ad Kadhem Nadem/Kirkuk/Turkman Front membership/Arrested in Arbil on 31.8.1996 /Excuted in Baghdad in December 1997

·        Amir Kareem Ali/Kirkuk/Turkman Front membership Arrested in Arbil on 31.8.1996/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Hashım Mohammed Albayati/Kirkuk/Islamic activist/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Arjan Yawoz Mohammed/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 1.6.1997

·        Burhan Tawfiq Ali/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 1.7.1997

·        Fadhil Mohammed Rahim/Kirkuk/Turkman Front membership

·        Imad Mohammed Mardan/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 1.7.1997

·        Fu'at Izzat Jalil/Kirkuk/Turkman Front membership/Excuted in Baghdad on 5.8.1997

·        Jangiz Qahraman Waly/Khanaqin/Islamic activist/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Faisal Mohammad Hussain/Jalawla/Dawa Party membership/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Labib Salih Noruldin Albayaty/Kirkuk/Participating in a coup attempt/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Sudad Ali Nasih/Kirkuk/Participating in a coup attempt/ Excuted in Baghdad in December 1997

·        Taha Nu'man Muslim/Kirkuk/ Participating ,n a coup attempt / Excuted in Baghdad in December 1997/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Akram Sultan Mahdi/Kirkuk/Participating in a coup attempt/ Excuted in Baghdad in December 1997

·        Naf'e Yasin Doghramaji/Baghdad/Dealing in the dollar black market/Excuted in Baghdad in December 1997

·        Hassan Nasroldin Kareem/Turkman Front membership/ Excuted in Baghdad in December 1997

·        Ahmad Hassan Mohammad / 1963 Kirkuk/ Turkman activisit/ Excuted in Baghdad on 26.02.1997

Bugün bu olayın üzerine 11 yıl geçti. Artık Saddam rejimi de yok… Ancak KDP ile KYB güçleri birisi Irak’ın başında birisi de Erbil’de kurulan hayal ettikleri sözde Kürdistan(Irak’ın Kuzeyi) bölgesinin Hükümet başkanı…  Önceki olaylar hala devam ediyor. Daha ötesinde bile, ABD‘ nin gölgesine sığınan KDP ile KYB Türkmeneli bölgesindeki Türkmenleri eskisinden fazla yok etmeye var güçleriyle çalışmaktadırlar.

 

11 yıl önce Erbil’de Türkmenlere saldıranlar bugün 2 sahta seçim bir şüpheli referandum ile ve Aralık 2007 ‘de yapılacak olan Kerkük referandumu ile de Kerkük’ü dışarıdan ithal edilen Kürtlerle yok etmeye gayret gösteriyorlar.

 

Çeşitli uygulamalarla ve İsrail ile ABD’nin onlara çizdikleri planı uygulayarak Türkmen kardeşlerini Kerkük’ten göçe zorluyorlar…Bu vesileyle şehitlerimizi saygıyla anıyoruz mekanları cenet olsun

[category güvenlik]

[tags IRAK DOSYASI, mesut Barzani, Saddam hüseyin, gizli anlaşma]

image001.jpg
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages