Instrukcja Obslugi Polski Vag 49

0 views
Skip to first unread message
Message has been deleted

Eliazar Basile

unread,
Jul 7, 2024, 6:22:48 PM (24 hours ago) Jul 7
to terptravresbo

Instrukcjaobsługi jest kwestią dość kłopotliwą dla niejednego importera. Problemem jestchociażby brak powszechnej wiedzy o produktach, ktre takiej instrukcjiwymagają. Brak instrukcji obsługi może spowodować zatrzymanie towaru już przyodprawie celnej oraz narazić nas na wiele znaczących kosztw. W jakichsytuacjach instrukcja obsługi powinna obowiązkowo być dołączona przez importera?W jakim języku powinna być wykonana i jakie są ku temu podstawy prawne? Sprawdźnajważniejsze kwestie związane z instrukcją obsługi.

Dla większości produktw istnieją w polskim lub europejskim prawie przepisy określające wobec nich wymogi bezpieczeństwa (z ktrymi powiązana jest bezpośrednio instrukcja obsługi). Do tego typu produktw możemy zaliczyć chociażby zabawki, urządzenia elektroniczne lub maszyny. W przypadku gdy brak jest takowych regulacji dla naszego towaru, podstawę prawną stanowi wtedy Ustawa o oglnym bezpieczeństwie produktw, ktra nakłada na producenta obowiązek wprowadzania na rynek wyłącznie produktw bezpiecznych.

Instrukcja Obslugi Polski Vag 49


Download Zip https://imgfil.com/2yLP23



W dużym uproszczeniu instrukcja obsługi nie jest wymagana przy wszystkich rodzajach produktw. W przypadku, gdy zastosowanie produktw jest oczywiste, importer nie ma obowiązku jej dołączania.

Ustawa o oglnym bezpieczeństwie produktw zawiera rwnież zapis zobowiązujący producenta wprowadzającego produkt na rynek Polski dostarczać konsumentom informacje w języku polskim, ktre mają umożliwić im ocenę zagrożeń oraz odpowiednie przeciwdziałanie. Według zawartej tam definicji przez słowo producent należy rwnież rozumieć importera, gdyż przejmuje on obowiązki właściwego producenta, działającego poza obszarem UE lub EFTA.

Jeśli krajem wprowadzenia do obrotu konsumenckiego jest Polska, to instrukcja musi być wykonana właśnie w języku polskim. Prcz wspomnianej wcześniej ustawy, kwestię tą reguluje przede wszystkim Ustawa o szczeglnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, a także Ustawa o języku polskim.

Pierwszaz nich kładzie na importera obowiązek wydania kupującemu wraz z towaremkonsumpcyjnym wszystkich jego elementw wyposażenia oraz sporządzone w językupolskim instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty wymagane przez odrębneprzepisy.

Dodatkowo w przypadkach, gdy rodzaj informacji na to pozwala, instrukcja obsługi może mieć postać powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Jeśli jednak znajdują się tam jakieś podpisy, muszą być one obowiązkowo w języku polskim. Należy rwnież pamiętać, że wymg stosowania języka polskiego nie obowiązuje w przypadku:

Warto wspomnieć, że instrukcję obsługi można udostępniać w wersji elektronicznej, jak to jest dopuszczalne w przypadku maszyn. Dla przykładu na etykiecie produktu można umieścić skrconą wersję instrukcji obsługi i dołączyć odnośnik do rozszerzonej wersji instrukcji.

Ponadto ustawa ta nakłada obowiązek dołączania instrukcji w j. polskim w przypadku sprzedaży naszych produktw dla osb fizycznych jako towaru konsumpcyjnego (w celach niezwiązanych z działalnością zawodową lub gospodarczą).

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeśli nasz produkt wymaga instrukcji, zalecamy wcześniejsze uzgodnienie tej kwestii z chińskim producentem. Bardzo prawdopodobne, że posiada on odpowiednią instrukcję do naszego towaru, tyle że w języku angielskim. W takim przypadku powinniśmy poprosić go o przesłanie tej wersji, dokonać tłumaczenia (nie jest wymagane tłumaczenie tłumacza przysięgłego), a następnie przesłać mu polską wersję z powrotem i poprosić o dołączenie takowej do KAŻDEGO produktu.

Brak dołączonej instrukcji obsługi może być podstawą zatrzymania towaru podczas odprawy celnej. W tym przypadku wiele zależy od celnika. Bardzo możliwe, że po okazaniu Urzędowi Celnemu projektu gotowej instrukcji obsługi oraz oświadczeniu o niezwłocznym dołączeniu takowej do produktw przed wprowadzeniem ich na rynek, celnicy zaakceptują takie rozwiązanie. W przypadku braku akceptacji, instrukcja obsługi musi być dołączona przez importera poprzez proces uszlachetniania towaru.

Jeśli jednak towar bez wymaganej instrukcji obsługi w języku polskim trafi do obrotu konsumenckiego, importer musi liczyć się z surowymi karami, egzekwowanymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentw oraz Inspekcję Handlową, sięgającymi nawet 10% ubiegłorocznego przychodu lub karą ograniczenia/pozbawienia wolności. Przykładowo, jeśli importer wyrobu prowadzonego do obrotu (po raz pierwszy) nie załączy instrukcji, informacji dotyczących bezpieczeństwa użytkowania lub etykiety w języku polskim, podlega karze w wysokości do 10 000 zł.

Jak nietrudno zauważyć, na importerze, jako osobie wprowadzającej produkt na rynek, ciąży ogromna odpowiedzialność. To on odpowiada za właściwe poinformowanie konsumenta o bezpiecznym użytkowaniu oferowanego przez niego produktu. Za wszelki uszczerbek na zdrowiu konsumenta, powstały wskutek niewłaściwego użytkowania urządzenia wynikającego z braku odpowiedniej instrukcji obsługi, obarczony zostanie właśnie importer. Dlatego tak ważną kwestią jest załączenie (jeśli jest wymagana) instrukcji obsługi do każdego z importowanych przez nas produktw, a przede wszystkim dopilnowanie tej kwestii u chińskiego kontrahenta.

7fc3f7cf58
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages