Nemán srácok, már a kvantumszámítógép programozás sem érdekel benneteket?!? ;)
Annak idején sok cikket olvastam a technológiai szingularitásról (ahogy emlegetik manapság) és az volt a határozott elképzelésem, hogy ez szépen meg is marad a sci-fi kategóriában. Mégpedig azért, mert a Moore-törvény, amit orrba-szájba hivatkoztak annak idején (és annak a kiterjesztését használják arra, hogy előrejelezzék azt a pillanatot, mikor megtörténik az emberi elménél intelligensebb MI megjelenése - ez most 2045-re van előrejelezve) soha nem tartalmazott olyan adatokat, ami az adott technológia korlátait megmutatja:
Lehet, hogy nem lenne exponenciális a fejlődés, ha nem lennének technológiai váltások: a jelfogós gépek után ha nem jelennek meg az elektroncsövek, akkor a fejlődés görbéje lassan ellaposodna, akárcsak az elektroncsöveknél is, ha nem jöttek volna a tranzisztorok, és ha utána nem jönnek a mikrocsipek. Azt gondoltam, a csipkorszak - mivel a technológiának fizikai korlátai vannak: nem lehet két-három atomnál kisebb kapukat létrehozni - szépen ellaposodik a fejlődés és a Moore-törvény átmegy egy telítési görbébe.
Hacsak nem lesz technológiai fejlődés.
Erre írták azt annak idején, hogy a kvantumszámítógépek lesznek azok, amik megadják azt az új lehetőséget, amikor nem ilyen lapkás technológiával hozzuk létre a kapukat, hanem kvantummechanikai tulajdonságokat kihasználva működő kapukat fogunk megalkotni. Ezekből létrehozott gépek valószínűségekkel írnak le rendszerállapotokat és a "számítás" végeredménye egy valószínűség eloszlás lesz, aminek a várható vagy legvalószínűbb értéke lesz a számítások eredménye. És ezt az eredményt baromi gyorsan produkálják majd.
Erre a kutatók szerint sokat kellene várni - írták ezt a 80-as évek vége táján - és úgy itt én el is szakadtam a témától, mondván, OK, ezt biztos nem csinálják meg.
Nos, 1998 óta van működő kvantumszámítógép. A 2000-es években már kereskedelmi forgalomban is elérhető. És most már online is lehet rá fejleszteni.
Szóval, húzzátok még pár évig ki és jön az MI, csinál majd nanorobotokat nekünk és azokkal jön az örök élet kora. Kár, hogy 2045-ben én már 71 éves leszek és ha nem találják ki, hogyan lehet az öregedés állapotváltozásait helyre hozni, kénytelen leszek egy 71 éves korban tartósított testben élni - örökké.