Scrisoare catre deputatul local privind Open Source in MEC si administratie

11 views
Skip to first unread message

calin....@gmail.com

unread,
Feb 12, 2009, 9:54:02 AM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com
I've shared a document with you called "Buna ziua domnule deputat,":
http://docs.google.com/Doc?id=dkwbj2t_8gmq6qwfh&invite=4nfb53

It's not an attachment -- it's stored online at Google Docs. To open this document, just click the link above.
---

E doar o schita, ce-i scris va fi corectat si ordonat.
Va invit sa participati.
Nu trebuie sa depaseasca 2 pagini.

Buna ziua domnule deputat,

Ma numesc Miclaus Calin Bogdan si va scriu in legatura cu adoptarea tehnologiilor Open Source in administratie si in invatamant.
Programele Open Source, au urmatoarele caracteristici :
a) Oricine poate studia felul cum sunt scrise, oricine are acces la codul sursa al programelor.
b) Oricine poate contribui la codul sursa al programelor corectandu-le, imbunatatindu-le si extinzandu-le.
c) In 99% din cazuri sunt gratuite, dar nu este interzisa comercializarea lor.
d) Sunt mai sigure (nevirusabile) decat programele proprietare, tocmai pentru ca erorile de programare se gasesc si corecteaza mai rapid, din cauza accesului la surse.

Open Source nu trebuie confundat cu 'freeware'. Programele Open Source sunt licentiate, licenta definind toate caracteristicile enumerate.
In Europa, se observa tendinta de a trece la tehnologii Open Source, din cauza caracteristicilor care le-am enumerat mai sus. Pe sit-ul 'Open Source Observatory and Repository for European public administrations' (http://www.osor.eu/ ) se centralizeaza actiunile si studiile de caz despre subiectul in cauza.
Tot pe sit-ul mai sus mentionat, se gaseste o licenta elaborata de Comisia Europeana, aici : http://www.osor.eu/eupl/eupl-v1.1/ro/EUPL%20v.1.1%20-%20Preambul.pdf si http://www.osor.eu/eupl/eupl-v1.1/ro/EUPL%20v.1.1%20-%20Licenta.pdf
“LicenŃa Publică a Uniunii Europene” anexată („European Union Public Licence - EUPL“) a fost elaborată în cadrul IDABC, un program al ComunităŃii Europene având drept obiectiv promovarea furnizării interoperabile de servicii pan-europene de guvernare electronică administraŃiilor publice, întreprinderilor şi cetăŃenilor. IDABC continuă şi  profundează precedentul program IDA („Schimbul de date între administraŃii“).
Motivatia Comunitatii Europe pentru introducerea programelor Open Source in sectorul public, este in primul rand reducerea costurilor, evitarea dependentei de o singura organizatie pentru programele utilizate si dezvoltarea transparenta si democratica a programelor.


[FIXME] scrie despre banul public
[FIXME] scrie despre Linux
[FIXME] scrie despre OpenOffice
[FIXME] scrie despre presa, si despre ce ar avea deputatul de castigat

Consider ca adoptand tehnologii Open Source Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Administratiei ar avea doar de castigat. De asemenea, daca s-ar adopta aceasta directie, s-ar stimula crearea de locuri de munca pentru tinerii programatori romani.

Alexandru Szasz

unread,
Feb 12, 2009, 10:17:17 AM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com
Salut,

Mă simt nevoit să dau un exemplu de discuție prin email între mine și
o instituție a statului, Academia Română.

Mesajul meu:

de la Alexandru Szasz <ale...@gmail.com>
către in...@iordan.lingv.ro
subiect Dicţionare


Bună ziua,

Numele meu este Alexandru Szasz şi fac parte din echipa
colaboratorilor la programul Open Office şi alte programe cu sursă
liberă. Actualmente lucrăm la un corector ortografic şi am dori să
ştim dacă este posibil să primim în format electronic lista de cuvinte
din dicţionarele la care lucraţi.

Vă mulţumesc pentru atenţie.

--
Alexandru Szasz

Răspunsul primit:

de la Ioana Vintila-Radulescu <ioa...@rdslink.ro>
către ale...@gmail.com

NU
Ioana Vintila-Radulescu,
director adjunct
_____________________________
Drumul Taberei 37, Bl. Z43, ap. 53
061358 Bucuresti, Romania
Tel/Fax: +40-21-7466948

Pentru inspirație despre cum ar trebui să arate textele astea ca să
primească mai mult de un NU fără bună ziua sau du-te naibii, se pot
studia documentele de pe cdep.ro.

Exemplu: http://209.85.129.132/search?q=cache:MGvb_iFnceUJ:www.cdep.ro/proiecte/2006/100/70/3/pvg173.pdf+codificarea+standardizata+a+setului+de+caractere+romanesti&hl=ro&ct=clnk&cd=6&gl=ro&client=firefox-a

Dar țin să mă repet, prima dată trebuie luat legătura cu un deputat
local, el poate ajuta la formularea unui text care să fie pus într-o
formă astfel încât să fie obligatoriu să primească răspuns.

--
Alexandru Szasz

Nicu Buculei

unread,
Feb 12, 2009, 10:20:19 AM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com
calin....@gmail.com wrote:
> I've shared a document with you called "Buna ziua domnule deputat,":
> http://docs.google.com/Doc?id=dkwbj2t_8gmq6qwfh&invite=4nfb53
> <http://docs.google.com/Doc?id=dkwbj2t_8gmq6qwfh&invite=4nfb53>
>
> It's not an attachment -- it's stored online at Google Docs. To open
> this document, just click the link above.
> ---
>
> E doar o schita, ce-i scris va fi corectat si ordonat.
> Va invit sa participati.
> Nu trebuie sa depaseasca 2 pagini.

Cred ca incepi putin prea brusc, dupa ce iti spui numele poate ar fi
bine sa te prezinti in citeva cuvinte ca specialist in IT pentru a iti
stabili o credibilitate in domeniu.
Si nu asuma prea multe cunostinte in domeniu din partea cititorului, un
neavizat nu va intelege ca "adoptarea tehnologiilor Open Source in
administratie si in invatamant" se refera la programe de calculator,
risti sa nu inteleaga despre ce e vorba inca din prima fraza si sa se
opreasca.

Atentie la folosirea cuvintelor, in nici un caz "sit-ul", scrie fie
"situl" fie "site-ul" (nu ca deputatul s-ar pricepe, dar poate intreaba
pe un consilier).

Cred ca paragraful despre EUPL poate fi eliminat, nu stiu nici o
aplicatie dintre cele pe care le promovam noi care sa foloseasca aceasta
licenta. Mai bine spui acolo despre cazuri in care UE a recomandat
folosirea FOSS sau dai exemple concrete de succese europene (exemplu:
jandarmeria franceza).

La paragrafele "de adaugat" poate ar merge unul si despre companii
private romanesti care prospera furnizind solutii FOSS si/sau companii
private romanesti care au facut economii substantiale folosind
tehnologii FOSS.

--
nicu :: http://nicubunu.ro :: http://nicubunu.blogspot.com

Calin Miclaus

unread,
Feb 12, 2009, 10:26:41 AM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com


2009/2/12 Nicu Buculei <nicu...@gmail.com>



Cred ca incepi putin prea brusc, dupa ce iti spui numele poate ar fi bine sa te prezinti in citeva cuvinte ca specialist in IT pentru a iti stabili o credibilitate in domeniu.

E doar o schita, si oricum paragraful respectiv va fi inlocuit de oricine va dori sa trimita documentul deputatului local
 

Si nu asuma prea multe cunostinte in domeniu din partea cititorului, un neavizat nu va intelege ca "adoptarea tehnologiilor Open Source in administratie si in invatamant" se refera la programe de calculator, risti sa nu inteleaga despre ce e vorba inca din prima fraza si sa se opreasca.

Intr-adevar, trebuie explicat putin ...
 

Atentie la folosirea cuvintelor, in nici un caz "sit-ul", scrie fie "situl" fie "site-ul" (nu ca deputatul s-ar pricepe, dar poate intreaba pe un consilier).

Ai dreptate. De obicei scriu site-ul, dar m-a plesnit nevoia de limba romana ...
 

Cred ca paragraful despre EUPL poate fi eliminat, nu stiu nici o aplicatie dintre cele pe care le promovam noi care sa foloseasca aceasta licenta. Mai bine spui acolo despre cazuri in care UE a recomandat folosirea FOSS sau dai exemple concrete de succese europene (exemplu: jandarmeria franceza).

Vroiam sa-i arat ca e o tendinta la nivel european, cu actiuni concrete. Poate lipsi, intr-adevar
 

La paragrafele "de adaugat" poate ar merge unul si despre companii private romanesti care prospera furnizind solutii FOSS si/sau companii private romanesti care au facut economii substantiale folosind tehnologii FOSS.

Risc s-o dau in reclama, si vreau sa evit treaba asta
 


--
Calin Miclaus
--

Nicu Buculei

unread,
Feb 12, 2009, 10:36:43 AM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com
Calin Miclaus wrote:
> 2009/2/12 Nicu Buculei
>
>
> <mailto:calin....@gmail.com>

>
> Cred ca incepi putin prea brusc, dupa ce iti spui numele poate ar fi
> bine sa te prezinti in citeva cuvinte ca specialist in IT pentru a
> iti stabili o credibilitate in domeniu.
>
>
> E doar o schita, si oricum paragraful respectiv va fi inlocuit de
> oricine va dori sa trimita documentul deputatului local

Sigur ca da, dar daca pui tu prezentarea ca specialist IT, si ceilalti
care vor folosi "sablonul" vor intelege si vor face acelasi lucru,
prezentindu-se ca specialisti, provesori... oameni din domeniu.


> La paragrafele "de adaugat" poate ar merge unul si despre companii
> private romanesti care prospera furnizind solutii FOSS si/sau
> companii private romanesti care au facut economii substantiale
> folosind tehnologii FOSS.
>
>
> Risc s-o dau in reclama, si vreau sa evit treaba asta

Intr-adevar, e delicat si trebuia cautata o exprimare cit mai buna, dar
exista si posibilitatea de a sublinia crearea de locuri de munca,
prosperitate pe plan local. Nu da bine sa spui "de ce sa trimitem banii
nostri munciti cu greu in SUA" asa cum spun chinezii, rusii sau
cubanezii, dar poti sublinia pastrarea banilor pe plan local, asa cum
spun europenii.

Ioan Fericel

unread,
Feb 12, 2009, 10:37:11 AM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com

E bun inceputul, Calin, felicitari ! Te asigur de tot sprijinul meu
pentru continuare.

Pentru moment, in fuga, ar trebui sa lamurim un lucru: care este
situatia prelungirii sau schimbarii acelui contract ? Daca el expira in
aprilie, pregatirea si chiar semnarea altuia poate sa se faca in
februarie, sau poate chiar s-a semnat deja !
Stiti ceva, cine se ocupa ? Asta ar fi destul de urgent: o interventie,
daca se poate, pentru a preintampina continuarea ... !

Redactarea scrisorii depinde si de aceasta situatie. De asemenea si
tintele carora le este adresata. La continut, ma mai gandesc si eu !


Ioan


Jani Monoses

unread,
Feb 12, 2009, 3:18:29 PM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com
Asa e daca scrii la bugetari, nu trebuie sa fie politicosi cu clientul :)

Legat de continut la scrisoarea lui Calin: as fi mult mai succint in introducere, fara caracteristicile acelea ca bullets si fara ambiguitatea de 99% gratuite.
Nici de e licenta EUPL nu as zice, cred ca e facuta doar ca erau bani publici de spart pe asa ceva si nu intelegeau cei care au facut licentele existente.
Ce se pate adopta in invatamant si admin pt inceput e tot sub Apachet/MPL/GPL.BSD

Ar trebuie si pe sl.ro sa avem o pagina *foarte buna si simpla* despre ce e FOSS si sa o mai punem in linkuri si scrisori.

Legat de forma :nu ar trebui scris cu diacritice?

2009/2/12 Alexandru Szasz <ale...@gmail.com>

Jani Monoses

unread,
Feb 12, 2009, 3:24:03 PM2/12/09
to softwar...@googlegroups.com

Risc s-o dau in reclama, si vreau sa evit treaba asta

Intr-adevar, e delicat si trebuia cautata o exprimare cit mai buna, dar exista si posibilitatea de a sublinia crearea de locuri de munca, prosperitate pe plan local. Nu da bine sa spui "de ce sa trimitem banii nostri munciti cu greu in SUA" asa cum spun chinezii, rusii sau cubanezii, dar poti sublinia pastrarea banilor pe plan local, asa cum spun europenii.

Mai degraba citate studii si statistici legate de cum poate ajuta industria locala IT decat hand-waving. Citate nu numai tarile EU ci si tendinta Rusiei Indiei Chinei de a-si asigura controlul asupra infrastructurii proprii. Daca e sa scriem scrisori trebuie sa fie pline de pozitii bine fundamentate si backed-up. Ca mai vag se scrie si in presa, si stim si simtim si noi ca e asa, dar trebuie sa fie cat mai greu de contestat ce punem 'la dosar'

Ioan Fericel

unread,
Feb 13, 2009, 4:23:08 AM2/13/09
to softwar...@googlegroups.com
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages