VAM JE HRANA RES ŠE VEDNO SAMOUMEVNA? Ste seznanjeni z vsem kar tiče vaše prehranske varnosti?

0 views
Skip to first unread message

Marjan Kogelnik

unread,
Nov 30, 2023, 4:41:22 PM11/30/23
to



View this email in your browser

Pozdravljeni dobri ljudje

Hrana je danes najpomembnejše strateško orodje in orožje, kajti kdor obvladuje globalno trgovino s hrano, obvladuje tudi vse ljudi tega sveta. To dobro vedo korporacije, ki tržijo hrano (in lakoto hkrati), zato nenehno lobirajo in pritiskajo na vse mednarodne institucije, tako da opredeljujejo svoje standarde in na vse načine vsiljujejo svoja pravila igre

Kaj lahko storimo ljudje? Najprej se moramo zavedati, da dajemo moč tistemu, od katerega smo odvisni. Naslednji korak je samoobramba, lastna hrana pa je najboljša obramba.

Ostanite v cvetju
Lp Marjan

Prihajajo nevarne uredbe: GSO da, domača semena ne?!

»Ali veste, da po novem ne bi bilo treba več označevati izdelkov, ki so proizvedeni z genomskimi tehnikami, kmetje pa bi morali za semena plačevati patente?
Naša stroka celo predlaga omejitev pri izmenjavi lastnih avtohtonih domačih semen na malih kmetijah! Kljub temu da je v evropski dokumentaciji navedena celo 'določitev največje količine semena, ki ga sme kmet letno izmenjati na podlagi te izjeme', naši pripravljavci dokumenta zahtevajo, da se ta izjema ne uveljavi zaradi zaščite žlahtniteljev semen. To v praksi pomeni, da kmet ne bo smel sejati svojih semen niti ohranjati starih avtohtonih sort semen, prilagojenih našemu okolju, ne bo smel ohranjati tisočletne tradicije slovenskega podeželja in izmenjave semen med kmeti, torej ne sme ohranjati biotske pestrosti, ampak mora podpirati tuje žlahtniteljske korporacije in multinacionalke!
V Sloveniji se žlahtni le nekaj sort, slovenski trg semen je v 90-odstotkih odvisen od uvoza. Ptujski žlahtniteljski center avtohtonih semen v državni lasti je sedaj preimenovan v logistično-distribucijski center.
Ali to pomeni, da v prihodnje žlahtnjenja semen tam ne bo več?
Že tako je trenutno predvideno žlahtnjenje le 30 sort semen, v genski banki pa je več kot 5.000 varietet genskega materiala. Skupaj imamo registriranih le nekaj več kot sto sort semen vrtnin in poljščin. V Sloveniji pa žlahtnijo semena še nekatere tuje semenarske hiše.

«Poskus privatizacije semen se ne bo nikoli končal, to je dejstvo. Brez semen ni hrane, in kdor obvladuje hrano, ima moč. Že dve leti se v ozadju pripravlja teren za spremembo evropske zakonodaje, da bi gensko spremenjenim organizmom, po novem poimenovanim nove genomske tehnike, na široko odprli vrata tudi v Evropo.
Kako se bo odločila Slovenija?
Po naših poizvedbah poslanci niso dovolj poučeni in nas upravičeno skrbi, da se bodo odločili narobe.
Bomo pristali na to, da živil z GSO ne bo več treba označevati?
Bomo dopustili, da bo prehranska varnost Slovenije ogrožena zaradi patentiranih semen, katerih lastniki so korporacije?
Si bova s sosedo še lahko izmenjali doma pridelano seme?
Bodo domača semena v prihodnosti sploh še na voljo?

Nevarni predlogi uredb, ki med drugim lahko vodijo do trajnega uničenja okolja!
Po naključju so posamezniki iz različnih civilnih pobud izvedeli, da se je pretekli teden v državnem svetu in nato v državnem zboru odločalo o strateško pomembnem delu naše prihodnosti – o naši prehranski varnosti, suverenosti.
Korporacije in njihovi lobisti delajo s polno paro, da bi (nepozorni?) politiki sprejeli tri zelo nevarne predloge uredb, ki po besedah naših sogovornikov med drugim lahko vodijo do trajnega uničenja okolja. Nas ne zanima ali celo skrbi, zakaj so proti tem uredbam Francija, Avstrija, Madžarska in Hrvaška? Se bolj zavedajo tveganj, ki jih prinaša nekontrolirano pripuščanje GSO v naravo?

 
Tuje seme, dražja hrana
To niso morda za koga blodnje naših nevladnikov, ampak že nekaj mesecev narašča skrb po vsej Evropi. Tako aktivistka Greenpeacea Eva Corral svari: »Ljudje imajo pravico vedeti, kaj jedo in kaj spuščajo v naše skupno okolje. Vseeno je, ali ste zagovornik GSO ali nasprotnik ali skeptik, vsak spremenjen organizem mora biti nadziran, torej varen, preden konča na polju in v naši prehranski verigi. Ta predlog uredbe je očitno rezultat pritiska multinacionalk, ki se obupano trudijo zaobiti transparentnost in to, da bi bile pod znanstvenim drobnogledom. Že zdaj imajo poln dosje neosnovanih trditev.«
S sproščenim pripuščanjem GSO je povezana patentna zaščita semen in nihče ne pove, da se bo to v prihodnosti odražalo tudi v ceni hrane (če nas že skrb za semena ne gane). Društvo Samooskrbni.net s Sanjo Lončar na čelu opozarja: »Lahko se zgodi, da bodo korporacije čez nekaj let, ko bodo uspele z registracijo novih gensko spremenjenih sort, s trga umikale semena, ki jih ne morejo patentno zaščititi. Takrat nam izjeme za izmenjavo starih sort ne bodo nič več pomagale, ker teh semen preprosto ne bo več na trgu.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 48, 28. november, 2023.

HRANA KOT OROŽJE

Že leta 1973 je Henry Kissinger definiral hrano kot učinkovito orožje sodobnega sveta. Najbrž poznate njegov rek: »Kdor ima nadzor nad nafto, ima nadzor nad državami; kdor ima nadzor nad hrano, ima nadzor nad ljudmi; kdor ima nadzor nad financami, ima nadzor nad celim svetom.« Mož je zakoličil nadaljnji razvoj sveta, ki ga danes poznamo kot globalizacijo. V težišču je seveda hrana, ki združuje tako vojaški nadzor nad nafto kot finančni teror globalnih bankirjev.  Več TUKAJ
Oddaja Hrvatske radiotelevizije in Krešimirja Mišaka - Na rubu znanosti: Hrana kao oružje (gost oddaje Karino Hromin Sturm)

Na svet je mogoče gledati na več načinov. Obstajajo tudi takšni, ki jo vidijo kot veliko šahovnico. Na tej šahovnici se igrajo igre moči in osvajanja nadvlade. Kujejo se načrti in strategije, ki zajemajo desetletja in celine. Izmišljajo se vedno bolj subtilni načini za zajemanje strukture družbe in njeno upravljanje.


V tej globalni igri – imenovani tudi strategija prevlade celotnega spektra – noben vpliv ni dovolj nepomemben. Še posebej ne tistih, ki so nujne za življenje. Finance, energija, promet in celo hrana. Predvsem hrana. Kot strateški vir je lahko tudi orožje ...

VAM JE HRANA ŠE VEDNO SAMOUMEVNA?

Kaj lahko storimo ljudje?
Najprej se moramo zavedati, da dajemo moč tistemu, od katerega smo odvisni. Naslednji korak je samoobramba, lastna hrana pa je najboljša obramba.
OSKRBOVALNICA – neposredna vez med kmetom in potrošnikom na Koroški TV (Anita Stepišnik in Marjan Kogelnik)


Oskrbovalnica.si je vseslovenski nekomercialni samooskrbni projekt za direktno
povezovanje pridelovalcev (kmetov) in odjemalcev (kupcev). Na prvi pogled deluje kot
spletna tržnica, a je mnogo več – je model skupnostnega naročanja (kmetijskih
pridelkov), ki pomaga ohranjati slovenske kmetije in potrošnikom zagotavlja vedno
sveža, lokalna in prav zanje pripravljena živila po pošteni ceni. Več TUKAJ

KATASTROFA JE NAJLEPŠA PRILOŽNOST – Za korporacije imperija nobena kriza ne sme ostati neizkoriščena.

Ne, nobene katastrofe ne zamudijo. In vse se vedno odvrti po scenariju, ki je postal zaščitni znak in izbrano orodje sodobnega »kapitalizma katastrofe«. Ko se ljudje po katastrofi prebudijo, ko torej pridejo k sebi, je že prepozno – to ni več svet, v katerem so zaspali.

Medtem ko so bili v šoku, so jih »reformirali«. Večja kot je katastrofa, večja je priložnost – in večja kot je priložnost, večji so profiti, ki se stekajo le v privatni sektor. Tragedija ni nikoli le tragedija, ampak je vedno tudi priložnost. Ali bolje rečeno: katastrofa je najlepša priložnost za privatizacijo družbenega bogastva. Tako pravi Naomi Klein, kanadska avtorica.

Z metodo distrakcije agende prepletajo medsebojno, to je bila režirana zdravstvena kriza, ki se nadaljuje v podnebno, varnostno, ekonomsko, prehransko, energetsko…..

Nobena skrivnost ni, da živimo v svetu, ki ga obvladujejo močne korporacije. V zadnjih 100+ letih so korporacije zrasle v nekaj najmočnejših subjektov na svetu. Skupaj te globalne korporacije nadzorujejo vse, kar jemo, pijemo, nosimo, komuniciramo, zdravila, ki jih uživamo, in skoraj vse informacije, ki smo jim izpostavljeni. Več TUKAJ

Oddaja Televizije AS Murska Sobota - Vse kar ste želeli vedeti o teorijah zarot, ( Bernard Goršak in Marjan Kogelnik )
 

GLIFOSAT – FAUSTOVSKA POGODBA S HUDIČEM
Vihar okrog glifosata se je v javnosti razdivjal v letu 2015, ko je IARC objavil, da je ta najbolj uporabljan herbicid verjetno rakotvoren. Evropska javnost je poskočila in zbrala več kot 1,3 milijona podpisov, s katerimi zahteva njegovo prepoved. Toda verjetna rakotvornost ni tak problem, saj imajo to oznako številni uporabljani pesticidi in celo rdeče meso. Grozljiva in zamolčana resnica glifosata je, da je metaboličen strup, ki deluje prikrito v vseh organizmih od bakterij, rastlin, živali in človeka. Ta zahrbtni strup je prisoten povsod, v prsti, v vodi, v zraku in kot senca smrti pokriva ekosistem planeta.

Več TUKAJ
Trenutno Evropska komisija podpisuje dovoljenje za uporabo glifosata še za nadaljnjih 10 let. Proizvodnjo za izdelavo tega strupa imamo v Sloveniji v Račah. ČE SI ŽELITE PITI ČISTO VODO BREZ GLIFOSATOV ČE SI ŽELITE JESTI HRANO, KI NE UBIJA POTEM oddajte svoj glas za vložitev zakona STOP GLIFOSATU. Več o tem TUKAJ
 
Svoj glas lahko oddate digitalno https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/vloge/vloga.html?id=7225 ali osebno na upravni enoti vsak dan v tednu.




Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages