Брнабићева: Не верујем да ће Београд признати Косово

1 view
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Aug 28, 2017, 9:14:27 AM8/28/17
to Kosovoj...@yahoogroups.com, Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

rs.sputniknews.com

Брнабићева: Не верујем да ће Београд признати Косово

Sputnik

3-4 minutes


Политика

11:45 28.08.2017(освежено 12:51 28.08.2017) Преузмите краћи линк

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је за албанску телевизију „Орањуз“ да Србија неће признати једнострано проглашену косовску независност и додала да дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине постоји, и да ће он ускоро бити настављен.

„Не верујем да ће Београд признати Косово, али позив за дијалог о бољим односима постоји“, рекла је Брнабићева за албанску телевизију.

Премијерка је рекла да треба радити на нормализацији односа Београда и Приштине и треба наставити са спровођењем оног што је договорено Бриселским споразумом.

© Sputnik/ Александар Милачић

„Србија је урадила много на испуњавању обавеза преузетих тим споразумом и очекујемо да то исто уради и Приштина, посебно када је реч о делу споразума који се односи на живот српске заједнице“, рекла је Брнабићева и додала да се нада ће дијалог убрзо бити настављен.

Односи са Албанијом никад бољи, заслуге Вучића и Раме

Брнабићева сматра да су односи између Србије и Албаније бољи него икада, што је врло позитиван знак, а заслуга је Александра Вучића и Едија Раме.

За такве односе је заслужно и „лично пријатељство“ председника Србије и премијера Албаније, изјавила је Брнабићева за лист „Албанијан дејли њуз“, на маргинама неформалног састанка шефова влада земаља Западног Балкана, који је одржан у суботу у Драчу.

„То показује колико је важно да се често састајемо, јер такво пријатељство је преточено у економску и друштвену агенду обе земље“, рекла је она.

Брнабићева је истакла да, као нови премијер Србије, намерава да настави билатералну сарадњу двеју земаља и да „надграђује оно што је председник Вучић започео са премијером Рамом“.

© AFP 2017/ Andrej ISAKOVIC

Она је, говорећи о односу Београда и Приштине, рекла да је „дијалог увек добра ствар“ и да је неопходно да се настави.

„Србија је дубоко посвећена регионалној стабилности и отворена је за дијалог са Приштином. Мислим и да је председник о том питању био веома јасан, и ја сам као премијерка сагласна. Влада је посвећена том циљу. Не видим други начин да овај регион буде стабилан, а без стабилности, нема бољитка за све грађане“, истакла је Брнабићева.

Она је изразила очекивање да ће и Приштина бити отворена и посвећена дијалогу.

„Много је урађено на питању личног поверења и односа, а чињеница да се често састајемо и редовно разговарамо, показује да улажемо напоре како бисмо савладали препреке. Наша сарадња је вероватно кључни корак у исправном правцу“, рекла је премијерка.

У региону је, како додаје, остало, међутим, још много посла, а постоје отворена питања између Хрватске и Словеније, Србије и Хрватске, па Београда и Приштине.

„Ипак, везе јачају, и оптимистична сам када је у питању будућност региона, за који верујем да има много потенцијала. Сарадња, јачање добросуседских односа и наставак политике помирења су важни за даљи европски пут читавог региона. Било би штета за све наше грађане када не бисмо то искористили“, рекла је Брнабићева.

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages