Zakaj delamo probleme z nasim bodocim denarjem? Mene osebno nic ne moti ce
bi bil euro. Zakaj?
Zato, ker ce imamo eno skupno valuto naj se tudi imenuje za vse enako. Ce jo
vsak hoce po svoje imenovati potem je najboljse da ostane pri svoji valuti.
Slavisti so zagnali hrup za ime denarja. Vprasam jih zakaj niso protestirali
in ne protestirajo pri imenovanju lokalov, podjetij in da ne nastevam vec,
ki imajo po vecini tuja imena. Zakaj ne
protestirajo, ko politiki uporabljajo ogromno tujk ceprav imamo lepe nase
domace izraze. Zakaj ne protestirajo
ko mladina /pa ne samo mladina/ uporablja v navadnem pogovornem jeziku
cedalje vec angleskih izrazov.
> Zakaj delamo probleme z nasim bodocim denarjem? Mene osebno nic ne moti ce
> bi bil euro. Zakaj?
> Zato, ker ce imamo eno skupno valuto naj se tudi imenuje za vse enako. Ce jo
> vsak hoce po svoje imenovati potem je najboljse da ostane pri svoji valuti.
Po tej analogiji - če imamo skupno celino, naj ji bo ime "Europa", za
vse enako. Ker imamo avtomobile tudi že lep čas večinoma skupne, bi
bilo tudi edino pravilno, da se jim reče "automobile". Sicer je
najbolje, da ostanemo pri svoji pradomovini Zakarpatju in volovski
vpregi. Se strinjava?
> Slavisti so zagnali hrup za ime denarja. Vprasam jih zakaj niso protestirali
> in ne protestirajo pri imenovanju lokalov, podjetij in da ne nastevam vec,
> ki imajo po vecini tuja imena. Zakaj ne
> protestirajo, ko politiki uporabljajo ogromno tujk ceprav imamo lepe nase
> domace izraze. Zakaj ne protestirajo
> ko mladina /pa ne samo mladina/ uporablja v navadnem pogovornem jeziku
> cedalje vec angleskih izrazov.
Nekaj je sleng določenega dela populacije, nekaj drugega pa so uradni
dokumenti. In slovenščina je z "ojrom" postala v neenakopravnem
položaju kakršnega že vrsto let nismo bili vajeni - na jugoslovanskih
dinarskih in slovenskih tolarskih bankovcih je bil napis (tudi) v
slovenščini.
--
Pozdrav,
Roman
Nasprotovanje ki ga je bilo moč zaznati v tej debati je mene predvsem
presenetilo. Kot da pogojeval vpis v šolo z tem ali za to dobiš rumeno
rutico ali ne. Malce otročje če ne drugega, je pa verjetno šlo za to da
so oni 'višji krogi' preverjali kaj vse lahko izpogajajo iz EU.
Kakor obrneš, si moraš priznati da je Popolnoma Vseeno ali pišemo Evro
ali Euro, ker smo že sami uporabljali malo mešanico obojega. Problem
nastopi ne v Slovenščini temveč v Latvijščini ali kaj je bila že tista
država, kjer je Euro in Evro ista beseda v različnih sklonih!
Predstavljate si naprimer da bi mi morali plačevati v ne-evrih ali kaj
takega.
>> Slavisti so zagnali hrup za ime denarja. Vprasam jih zakaj niso
>> protestirali
>> in ne protestirajo pri imenovanju lokalov, podjetij in da ne nastevam
>> vec,
>> ki imajo po vecini tuja imena. Zakaj ne
>> protestirajo, ko politiki uporabljajo ogromno tujk ceprav imamo lepe nase
>> domace izraze. Zakaj ne protestirajo
>> ko mladina /pa ne samo mladina/ uporablja v navadnem pogovornem jeziku
>> cedalje vec angleskih izrazov.
>
> Nekaj je sleng določenega dela populacije, nekaj drugega pa so uradni
> dokumenti. In slovenščina je z "ojrom" postala v neenakopravnem
> položaju kakršnega že vrsto let nismo bili vajeni - na jugoslovanskih
> dinarskih in slovenskih tolarskih bankovcih je bil napis (tudi) v
> slovenščini.
Tu se strinjam. Močno se strinjam tudi z zakonom pri katerem mora imeti
vsako slovensko podjetje med drugim tudi slovensko ime. Pa nisem iz vrst
SNS, ampak neko spoštovanje do materinega jezika pa je tudi treba imet,
ne pa da se reče da je vseeno ali govorimo svoj ali tuji jezik in da je
sleng, žargon in knjižni in uradni jezik vse eno in isto. Predstavljajte
si vendar strokovni priročnik za računalništvo v prekmurskem ali
rezijanskem narečju ali pa slovensko zakonodajo v trenutno-modernem
najstniškem slengu!
--
Primary function: Coprocessor
Secondary function: Cluster commander
> Kakor obrneš, si moraš priznati da je Popolnoma Vseeno ali pišemo Evro
> ali Euro, ker smo že sami uporabljali malo mešanico obojega. Problem
> nastopi ne v Slovenščini temveč v Latvijščini ali kaj je bila že tista
> država, kjer je Euro in Evro ista beseda v različnih sklonih!
Jure, tvoj odgovor me je prepričal, da ti je res Popolnoma Vseeno Ali
Pišemo Evro Ali Euro. :-( In nič več kot to.
--
Pozdrav,
Roman
Moja mala nije gace prala, od kada se sa mnom pojebala, ja je karam, a dupe
joj bleji, ko topovi u juznoj Koreji.