Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

SiOL in GSM

17 views
Skip to first unread message

PR

unread,
Jul 9, 1999, 3:00:00 AM7/9/99
to
A je tu kaksen uporabnik SIOLa, ki ima vklopljeno posiljanje kopij prispelih
e-postnih sporocil na svoj GSM? Kako se to nastavi ali naroci? Je potrebno
kaj dodatno placati?

P.S.: Kljub temu, da na Siolovih straneh pise, da so se cene znizale v
povprecju za 11%, so se pri klicnem dostopu po mojih izracunih v visji
tarifi povisale za dobrih 5%, v nizji pa za dobre 3%...

Lep pozdrav!


Jan Zorz

unread,
Jul 12, 1999, 3:00:00 AM7/12/99
to

SiOL ne dela preusmeritev na GSM SMS.

L.P: Jan Zorz

PR

unread,
Jul 14, 1999, 3:00:00 AM7/14/99
to
> SiOL ne dela preusmeritev na GSM SMS.
>
> L.P: Jan Zorz

Kratko vprasanje: Zakaj pa ne? :)
LP!


Thomas Bergant

unread,
Jul 16, 1999, 3:00:00 AM7/16/99
to
Kolikor jaz vem SiOL sploh ne dela prusmeritev...

--
Thomas Bergant
http://thomas.makra.si

PR <andr...@digicron.com> wrote in message
news:7mhofb$t2f$1...@sweet.kiss.uni-lj.si...

Marjan T.

unread,
Aug 5, 1999, 3:00:00 AM8/5/99
to
Jaz imam znanca, ki ima gsm, in nujna sporocila zanj gredo preko nekega
programa pager.exe na njegov gsm kot short message.

Povrsno imam v spominu, da ta programcic po SMTP poslje mail na
9999999@neka-domena pri providerju (cifre so stevilka njegovega gsm), in
strvar dela. Prednost takega programcica je, da je posiljanje sporocila
neodvisno od tega, kaksno ropotijo za posto (ce kaksno) ima namesceno
uporabnik.

Ce ne bos sam nasel, bom prej ali slej naletel tudi na manjkajoce
podrobnosti (kateri provider, kateri streznik...).

Pozdrav, Marjan T.

Thomas Bergant <jes...@gmx.net> wrote in article
<hWNj3.133$0G.16...@news.siol.net>...

Marko Petejan

unread,
Aug 19, 1999, 3:00:00 AM8/19/99
to

Marjan T. <marjan.t...@gov.si> wrote in message
news:01bedf6c$17dd1760$cfc6a8c0@marjant-nt...

> Jaz imam znanca, ki ima gsm, in nujna sporocila zanj gredo preko nekega
> programa pager.exe na njegov gsm kot short message.
>
> Povrsno imam v spominu, da ta programcic po SMTP poslje mail na
> 9999999@neka-domena pri providerju (cifre so stevilka njegovega gsm), in
> strvar dela. Prednost takega programcica je, da je posiljanje sporocila
> neodvisno od tega, kaksno ropotijo za posto (ce kaksno) ima namesceno
> uporabnik.
>
> Ce ne bos sam nasel, bom prej ali slej naletel tudi na manjkajoce
> podrobnosti (kateri provider, kateri streznik...).
>
> Pozdrav, Marjan T.

Z vsakim programom za posiljanje e-mailov se to lahko stori.
Ce se posilja v Mobitelovo omrezje (041) se navadno poslje sporocilo na
e-mail naslov
999...@linux.mobitel.si (kjer je 999999 telefonska stevilka naslovnika BREZ
041),
ce pa se posilja npr. v SiMobilovo omrezje (040), se poslje sporocilo na
e-mail naslov
999...@simobil.net (kjer je 999999 telefonska stevilka naslovnika BREZ 040).

LP, MP2

Saso

unread,
Aug 19, 1999, 3:00:00 AM8/19/99
to
On Wed, 14 Jul 1999 12:27:38 +0200, "PR" <andr...@digicron.com> wrote:

>> SiOL ne dela preusmeritev na GSM SMS.
>>
>> L.P: Jan Zorz
>
>Kratko vprasanje: Zakaj pa ne? :)
>LP!

Ne tako kratek odgovor:

Zato, ker sporocilo, poslano preko elektronske poste obsega precej cez 160
znakov, kolikor lahko posljes v enem SMS sporocilu. Znani so primeri, ko
so imeli ljudje nastavljeno preusmeritev vse poste na SMS in potem je
njihov mail server z velikim veseljem forwardiral 30Mb veliko datoteko na
Mobitelov SMS gateway.

No, recimo, da je takih uporabnikov vec 100 do nekaj tisoc. In vecina jih
preusmeri standardne velikosti elektronskih sporocil, se pravi od 2k do
8k. In SMS gateway mora pri standardni preusmeritvi sprejeti celotno
sprocilo, da potem poslje 160 znakov na GSM telefon.

Vsekakor prevec dela za SMS gateway, se ti ne zdi?

In sploh se nisem omenil dejstva, da je mail.siol.net backup mail streznik
v primeru, da mobitelov streznik pade. V tem primeru bi lahko prislo tudi
do lepe partije ping-ponga med mail strezniki. Kar je zelo lepo opisal en
od slovenskih novinarjev, ko je govoril o podobnem preusmerjanju poste iz
njihovega mail streznika na hotmail.com. In seveda je bil backup mail
streznik siolov, kar nekateri, ki smo imeli priloznost v realnem casu
stvar popravljati nismo vzeli tako zlahka, kot je bila opisana v neki
racunalniski reviji.

Preusmeritev poste je izredno nevarna stvar, ce tocno ne ves, kaj delas.

LP,

Saso

E r v i n

unread,
Aug 19, 1999, 3:00:00 AM8/19/99
to

Saso:

> Zato, ker sporocilo, poslano preko elektronske poste obsega precej cez 160
> znakov, kolikor lahko posljes v enem SMS sporocilu. Znani so primeri, ko
> so imeli ljudje nastavljeno preusmeritev vse poste na SMS in potem je
> njihov mail server z velikim veseljem forwardiral 30Mb veliko datoteko na
> Mobitelov SMS gateway.

30 Mb?

Kreten!

Marko Petejan

unread,
Sep 1, 1999, 3:00:00 AM9/1/99
to

Saso <sa...@siol.net> wrote in message
news:37bd034e....@news.siol.net...

> On Wed, 14 Jul 1999 12:27:38 +0200, "PR" <andr...@digicron.com> wrote:
>
> >> SiOL ne dela preusmeritev na GSM SMS.
> >>
> >> L.P: Jan Zorz
> >
> >Kratko vprasanje: Zakaj pa ne? :)
> >LP!
>
> Ne tako kratek odgovor:
>

Heh...
No, to je stvar konfiguracije mail clienta (oz. streznika).
Lahko bi pa SiOL preusmerjal stvar sam, namesto da uporabnikom prepusca
izumljanje tople vode.

>
> No, recimo, da je takih uporabnikov vec 100 do nekaj tisoc. In vecina jih
> preusmeri standardne velikosti elektronskih sporocil, se pravi od 2k do
> 8k. In SMS gateway mora pri standardni preusmeritvi sprejeti celotno
> sprocilo, da potem poslje 160 znakov na GSM telefon.
>
> Vsekakor prevec dela za SMS gateway, se ti ne zdi?


Gateway gor al dol, vsak e-mail streznik (kar gateway na nek nacin tudi je)
mora biti sposoben sprejeti/obdelati _standardno_ stevilo/kolicino e-mailov.
Ne vem... meni se ne zdi prevec...

> In sploh se nisem omenil dejstva, da je mail.siol.net backup mail streznik
> v primeru, da mobitelov streznik pade. V tem primeru bi lahko prislo tudi
> do lepe partije ping-ponga med mail strezniki. Kar je zelo lepo opisal en
> od slovenskih novinarjev, ko je govoril o podobnem preusmerjanju poste iz
> njihovega mail streznika na hotmail.com. In seveda je bil backup mail
> streznik siolov, kar nekateri, ki smo imeli priloznost v realnem casu
> stvar popravljati nismo vzeli tako zlahka, kot je bila opisana v neki
> racunalniski reviji.

Genialno postavljajo backup streznike...
Te dni sem ravnokar ponovno placal racune Telekomu, ker so zamutili s
poloznicami pa nej si zdej kupijo nov backup streznik... Sej denarja bi blo
menda dovolj...

> Preusmeritev poste je izredno nevarna stvar, ce tocno ne ves, kaj delas.

Jap. Predvsem, ce si jo preusmerjas samemu sebi...

No, zdej pa ZARES - zakaj ne preusmerjajo zadeve...
Zaradi tega, dragi Jan, ker ocitno Telekomovci uvajajo "novosti"/stvari v
svojem sistemu po tocno takem vrstnem redu, kot so zapisane v prirocniku.
(Preusmerjanje SMS mora bit pod kak "Apendix XX")
Oni pac dobijo bukvo in pol si vzamejo cajt: ta teden bomo uvedli novosti iz
prvih 10 strani, naslednji teden novosti od strani 11 do 20, itd.
Zgodi se tako, da ce jih nekaj vprasas bodo tist dan debelo gledali,
naslednji teden pa boto glede tega ze stari macki (razen ce ni ta problem
oddaljen vec kot 10 strani od njihove trenutne).
Mislis, da se zaebavam, vendar veliko ljudi, ki se malce spozna na zadeve in
je kdaj imelo opravka s Telekomom (on vsemi ostalimi njegovimi "izrodki") mi
je povedalo na tak ali drugacen nacin, da imajo obcutek, da se ravno to
dogaja. Pa ne, da bi jim to ugotovitev prej kakorkoli omenil...
Torej: preusmerjevanje SMSov gotovo bo, kdaj bo, je pa odvisno koliko se
bodo Telekomovci potrudli za svojo bralno znacko in pridejo do pravega
poglavja v prirocniku.

LP, MP2

PR

unread,
Sep 4, 1999, 3:00:00 AM9/4/99
to
Se to moram dodati (kaj morem :) ): Skrajni cas je ze, da pride mocnejsa
konkurenca na to podrocje. Stanje je porazno na podrocju interneta in
telefonije. Ze tri tedne je priklapljanje na internet preko SIOLa bolj
rahiticno pocetje, oni pa nobenih obvestil ali akcij. Najbrz cakajo, da se
bodo tezave same od sebe resile. Sem najbrz izgubil par sto tolarjev na ta
racun, oni pa so na ta racun (ker se verjetno to se komu dogaja) pokasirali
tezke denarce.

Saso

unread,
Sep 5, 1999, 3:00:00 AM9/5/99
to
On Wed, 1 Sep 1999 15:58:06 +0200, "Marko Petejan" <mar...@saop.si> wrote:

>
>Saso <sa...@siol.net> wrote in message
>news:37bd034e....@news.siol.net...
>> On Wed, 14 Jul 1999 12:27:38 +0200, "PR" <andr...@digicron.com> wrote:
>>
>> >> SiOL ne dela preusmeritev na GSM SMS.
>> >>
>> >> L.P: Jan Zorz
>> >
>> >Kratko vprasanje: Zakaj pa ne? :)
>> >LP!
>>
>> Ne tako kratek odgovor:
>>
>> Zato, ker sporocilo, poslano preko elektronske poste obsega precej cez 160
>> znakov, kolikor lahko posljes v enem SMS sporocilu. Znani so primeri, ko
>> so imeli ljudje nastavljeno preusmeritev vse poste na SMS in potem je
>> njihov mail server z velikim veseljem forwardiral 30Mb veliko datoteko na
>> Mobitelov SMS gateway.
>
>Heh...
>No, to je stvar konfiguracije mail clienta (oz. streznika).

Tocno tako. In prav tako je potrebno vzeti v obzir tudi dejstvo, da vecina
mail klientov nima opcij za take stvari. Zanimivo, a ne?

>Lahko bi pa SiOL preusmerjal stvar sam, namesto da uporabnikom prepusca
>izumljanje tople vode.

O preusmerjanju ne bi izgubljal prevec besed. Tehnicno se tako preusmerjanje
da narediti brez tezav. Ste mogoce naredili kratek izracun, koliko bi tako
preusmerjanje stalo? In koliko tezav tako preusmerjanje lahko povzroci ob
najmanjsi napakici?

>
>>
>> No, recimo, da je takih uporabnikov vec 100 do nekaj tisoc. In vecina jih
>> preusmeri standardne velikosti elektronskih sporocil, se pravi od 2k do
>> 8k. In SMS gateway mora pri standardni preusmeritvi sprejeti celotno
>> sprocilo, da potem poslje 160 znakov na GSM telefon.
>>
>> Vsekakor prevec dela za SMS gateway, se ti ne zdi?
>
>
>Gateway gor al dol, vsak e-mail streznik (kar gateway na nek nacin tudi je)
>mora biti sposoben sprejeti/obdelati _standardno_ stevilo/kolicino e-mailov.
>Ne vem... meni se ne zdi prevec...

In koliksno je standardno stevilo e-mailov, ki jih vsak e-mail streznik (SMS
gateway je vec kot le e-mail streznik) mora biti sposoben sprejeti/obdelati.
In v kaksnem casu zahtevate, da streznik to stori? Imate mogoce v mislih kak
konkreten produkt? Imate izkusnje z podobnimi strezniki? Ste delali s
strezniki, ki so morali v realnem casu sprejeti in obdelati vsaj priblizno
kolicino sporocil, ki jih mora Mobitelov SMS gateway sprejeti in obdelati ter
odposlati naprej?

Za pomoc. V prvih stirih dneh tega meseca je samo samo preko streznika
mail.siol.net bilo odposlanih 19410 sporocil na mobitelov SMS streznik.
Povprecje je torej dobrih 4850 sporocil na dan, oziroma priblizno 3.4
sporocila na minuto.

Seveda govorimo samo o enem strezniku, ki je odposiljal sporocila na SMS
gateway omrezja Mobitel. Podatkov o celotni kolicini sporocil, ki jih mora
Mobitelov SMS gateway sprocesirati nimam, lahko pa jih dobite na Mobitelu.

Se vam se vedno zdi, da bi lahko brez tezav dodatno obremenili SMS gateway?

>
>> In sploh se nisem omenil dejstva, da je mail.siol.net backup mail streznik
>> v primeru, da mobitelov streznik pade. V tem primeru bi lahko prislo tudi
>> do lepe partije ping-ponga med mail strezniki. Kar je zelo lepo opisal en
>> od slovenskih novinarjev, ko je govoril o podobnem preusmerjanju poste iz
>> njihovega mail streznika na hotmail.com. In seveda je bil backup mail
>> streznik siolov, kar nekateri, ki smo imeli priloznost v realnem casu
>> stvar popravljati nismo vzeli tako zlahka, kot je bila opisana v neki
>> racunalniski reviji.
>
>Genialno postavljajo backup streznike...
>Te dni sem ravnokar ponovno placal racune Telekomu, ker so zamutili s
>poloznicami pa nej si zdej kupijo nov backup streznik... Sej denarja bi blo
>menda dovolj...

Ocitno imava razlicno razumevanje besedne zveze backup mail streznik. Backup
mail streznik oziroma backup MX streznik je streznik, ki bo sprejel vso posto
za vaso domeno v primeru, da vas streznik ni dosegljiv, ter tako pohitril
dostavo poste na vas streznik, ko bo ta spet dosegljiv iz Interneta.

Poglejmo to na primeru, ki vam je verjetno domac:

saop.si preference = 10, mail exchanger = pentium-nt.saop.si
saop.si preference = 40, mail exchanger = star.arctur.si
saop.si preference = 50, mail exchanger = relay.eunet.si
saop.si preference = 60, mail exchanger = relay.eu.net

Ce naprimer nenadoma mail streznik pentium-nt.saop.si ni dosegljiv iz tega
ali drugega razloga, bo posta, namenjena uporabniku <naslovnik>@saop.si
preusmerjena na streznik star.arctur.si. Ce naprimer, tudi ta streznik ne bi
bil dosegljiv, bi se vsa posta zbirala na strezniku relay.eunet.si, ki bi
vsako uro preveril, a je streznik pentium-nt.saop.si (NE star.arctur.si, kot
bi mogoce kdo mislil) ze dosegljiv. Ce je, potem bo streznik relay.eunet.si
poslal vso posto, ki se je med tem casom nabrala za domeno saop.si strezniku
pentium-nt.saop.si. V primeru, da tudi streznik relay.eunet.si ni dosegljiv,
bi se ta posta zbirala na strezniku relay.eu.net.

No, ce pa tudi streznik relay.eu.net ne bi bil dosegljiv, pa bi v najboljsem
primeru posta ostala na streznikih odposiljateljev in bi le-ti strezniki
periodicno poskusali to posto odposlati. Pri nekaterih mail streznikih pa se
celo zgodi, da v primeru, ce mail streznik za doloceno domeno ni dosegljiv,
vrnejo sporocilo odposiljatelju z pojasnilom, da streznika za domeno saop.si
ni bilo mogoce doseci.

>
>> Preusmeritev poste je izredno nevarna stvar, ce tocno ne ves, kaj delas.
>
>Jap. Predvsem, ce si jo preusmerjas samemu sebi...
>
>
>
>No, zdej pa ZARES - zakaj ne preusmerjajo zadeve...
>Zaradi tega, dragi Jan, ker ocitno Telekomovci uvajajo "novosti"/stvari v
>svojem sistemu po tocno takem vrstnem redu, kot so zapisane v prirocniku.

Le kratka opomba. Sporocilo, na katerega odgovarjate ni napisal Jan. Vcasih
je dobro pogledati tudi, kdo je odposiljatelj sporocila.

>No, zdej pa ZARES - zakaj ne preusmerjajo zadeve...
>Zaradi tega, dragi Jan, ker ocitno Telekomovci uvajajo "novosti"/stvari v

Le kratka opomba. Jan je zapisal le, da SiOL preusmeritev NE dela. Ne tako
kratek odgovor, zakaj ne, je bil moj. V prihodnje bi vam priporocal, da
preberete, kdo je kako sporocilo poslal, sele nato odgovarjate nanje. Tako si
lahko prihranite obilo zadreg.

>svojem sistemu po tocno takem vrstnem redu, kot so zapisane v prirocniku.
>(Preusmerjanje SMS mora bit pod kak "Apendix XX")
>Oni pac dobijo bukvo in pol si vzamejo cajt: ta teden bomo uvedli novosti iz
>prvih 10 strani, naslednji teden novosti od strani 11 do 20, itd.
>Zgodi se tako, da ce jih nekaj vprasas bodo tist dan debelo gledali,
>naslednji teden pa boto glede tega ze stari macki (razen ce ni ta problem
>oddaljen vec kot 10 strani od njihove trenutne).
>Mislis, da se zaebavam, vendar veliko ljudi, ki se malce spozna na zadeve in
>je kdaj imelo opravka s Telekomom (on vsemi ostalimi njegovimi "izrodki") mi
>je povedalo na tak ali drugacen nacin, da imajo obcutek, da se ravno to
>dogaja. Pa ne, da bi jim to ugotovitev prej kakorkoli omenil...
>Torej: preusmerjevanje SMSov gotovo bo, kdaj bo, je pa odvisno koliko se
>bodo Telekomovci potrudli za svojo bralno znacko in pridejo do pravega
>poglavja v prirocniku.

Jaz kar pridno delam svojo domaco nalogo in poskusam svoje odgovore
argumentirati. Pa vi?

Lep pozdrav,

Saso

Blaz Zupan

unread,
Sep 5, 1999, 3:00:00 AM9/5/99
to
In article <7qs1ri$2n49$1...@wet.kiss.uni-lj.si>, PR wrote:
>Se to moram dodati (kaj morem :) ): Skrajni cas je ze, da pride mocnejsa
>konkurenca na to podrocje. Stanje je porazno na podrocju interneta in
>telefonije. Ze tri tedne je priklapljanje na internet preko SIOLa bolj

Na podrocju interneta imas konkurence kolikor hoces, na podrocju telefonije se
tudi izboljsuje. Kaj ko bi se uporabniki zacelo malo udejanjat tudi s svojo
denarnico, ne pa samo z usti (beri: odnesli denar od Telekoma k konkurenci)?

--
Blaz Zupan, bl...@amis.net, http://www.herbie.amis.net
Medinet d.o.o., Linhartova 21, 2000 Maribor, Slovenia

E r v i n

unread,
Sep 5, 1999, 3:00:00 AM9/5/99
to

Saso:

<snip>


> O preusmerjanju ne bi izgubljal prevec besed. Tehnicno se tako preusmerjanje
> da narediti brez tezav. Ste mogoce naredili kratek izracun, koliko bi tako
> preusmerjanje stalo? In koliko tezav tako preusmerjanje lahko povzroci ob
> najmanjsi napakici?

Pred izbiro Internet Service Providerja se je torej pametno
pozanimati, kaj ti za tvoj denar sploh nudi. Npr. meni IBM
nudi hiter dostop (linija ni NIKOLI zasedena) in relativno
hiter prenos podatkov (glede na to, da imam navadno telefonsko
linijo).
Aja, preusmerjanje: ni problema, preusmeritev imam vklopljeno
in se izvede v hipu (manj kot 5 sekund).


> No, ce pa tudi streznik relay.eu.net ne bi bil dosegljiv, pa bi v najboljsem
> primeru posta ostala na streznikih odposiljateljev in bi le-ti strezniki
> periodicno poskusali to posto odposlati. Pri nekaterih mail streznikih pa se
> celo zgodi, da v primeru, ce mail streznik za doloceno domeno ni dosegljiv,
> vrnejo sporocilo odposiljatelju z pojasnilom, da streznika za domeno saop.si
> ni bilo mogoce doseci.

Mene IBM po stirih urah opozori, ce poste v tem casu ni mogel
dostaviti (ce email naslov ne obstaja, dobim odgovor seveda
prej kot v minuti) in hkrati se pove, da jo bo remailal se 5
dni.

Thomas Bergant

unread,
Sep 5, 1999, 3:00:00 AM9/5/99
to
Da se dodam malo o IBM, ki ga omenjas. Forward res gre, ampak potem maila
nimas vec na svojem accountu... Se pravi to za GSM ne bi prislo v postev,
ker bi od vsakega maila dobil le 160 ali se celo nekaj manj znakov, ostalo
pa bi se zgubilo... Pa se pocasnost IBM je pa drug problem. Jaz sem bil pri
IGN.u dobra tri leta in to pred petimi leti. Takrat so ze vsi providerji
poznali PPP dostop. IGN pa je se vedno podpiral le SLIP... Tudi z ISDN je
podobno. IGN je v SLO uvedel ISDN dostop sele letos...

Pac ima vsak provider svoje pozitivne in negativne lastnosti...

--
Thomas Bergant
http://thomas.makra.si

E r v i n <brez...@ibm.net> wrote in message
news:37D29E5D...@ibm.net...
>
>
> Saso:
>
> <snip>


> > O preusmerjanju ne bi izgubljal prevec besed. Tehnicno se tako
preusmerjanje
> > da narediti brez tezav. Ste mogoce naredili kratek izracun, koliko bi
tako
> > preusmerjanje stalo? In koliko tezav tako preusmerjanje lahko povzroci
ob
> > najmanjsi napakici?
>

> Pred izbiro Internet Service Providerja se je torej pametno
> pozanimati, kaj ti za tvoj denar sploh nudi. Npr. meni IBM
> nudi hiter dostop (linija ni NIKOLI zasedena) in relativno
> hiter prenos podatkov (glede na to, da imam navadno telefonsko
> linijo).
> Aja, preusmerjanje: ni problema, preusmeritev imam vklopljeno
> in se izvede v hipu (manj kot 5 sekund).
>
>

> > No, ce pa tudi streznik relay.eu.net ne bi bil dosegljiv, pa bi v
najboljsem
> > primeru posta ostala na streznikih odposiljateljev in bi le-ti strezniki
> > periodicno poskusali to posto odposlati. Pri nekaterih mail streznikih
pa se
> > celo zgodi, da v primeru, ce mail streznik za doloceno domeno ni
dosegljiv,
> > vrnejo sporocilo odposiljatelju z pojasnilom, da streznika za domeno
saop.si
> > ni bilo mogoce doseci.
>

E r v i n

unread,
Sep 6, 1999, 3:00:00 AM9/6/99
to

Thomas Bergant:

> Da se dodam malo o IBM, ki ga omenjas. Forward res gre, ampak potem maila
> nimas vec na svojem accountu... Se pravi to za GSM ne bi prislo v postev,

Pomagas si tako, da forwardas na nek account (npr. bigfoot),
kjer nudijo tudi distibuition, iz tam pa npr. eno kopijo na
gsm, drugo pa na drug ibm naslov. V storitvi namrec dobis 6
accountov. Ceprav moram priznati, da po novem ta storitev
nekaj stane, lansko leto pa smo imeli takratni narocniki
zastonj to moznost in jo imamo zato se vedno. Torej jaz imam
sest ibm accountov in na vsakem lahko naredim forward...


> ker bi od vsakega maila dobil le 160 ali se celo nekaj manj znakov, ostalo
> pa bi se zgubilo... Pa se pocasnost IBM je pa drug problem. Jaz sem bil pri

To o pocasnosti mi je tuje! Kakor sem rekel, pri ibm-u vse
deluje zelo, zelo hitro! Forward npr. v trenutku, s
connectanjem pa sploh ni problemov!


> IGN.u dobra tri leta in to pred petimi leti. Takrat so ze vsi providerji
> poznali PPP dostop. IGN pa je se vedno podpiral le SLIP... Tudi z ISDN je
> podobno. IGN je v SLO uvedel ISDN dostop sele letos...
>
> Pac ima vsak provider svoje pozitivne in negativne lastnosti...

Ampak nekateri imajo pa v glavnem samo slabe...

> E r v i n <brez...@ibm.net> wrote in message
> news:37D29E5D...@ibm.net...
> >
> >
> > Saso:
> >
> > <snip>

> > > O preusmerjanju ne bi izgubljal prevec besed. Tehnicno se tako
> preusmerjanje
> > > da narediti brez tezav. Ste mogoce naredili kratek izracun, koliko bi
> tako
> > > preusmerjanje stalo? In koliko tezav tako preusmerjanje lahko povzroci
> ob
> > > najmanjsi napakici?
> >

> > Pred izbiro Internet Service Providerja se je torej pametno
> > pozanimati, kaj ti za tvoj denar sploh nudi. Npr. meni IBM
> > nudi hiter dostop (linija ni NIKOLI zasedena) in relativno
> > hiter prenos podatkov (glede na to, da imam navadno telefonsko
> > linijo).
> > Aja, preusmerjanje: ni problema, preusmeritev imam vklopljeno
> > in se izvede v hipu (manj kot 5 sekund).
> >
> >

> > > No, ce pa tudi streznik relay.eu.net ne bi bil dosegljiv, pa bi v
> najboljsem
> > > primeru posta ostala na streznikih odposiljateljev in bi le-ti strezniki
> > > periodicno poskusali to posto odposlati. Pri nekaterih mail streznikih
> pa se
> > > celo zgodi, da v primeru, ce mail streznik za doloceno domeno ni
> dosegljiv,
> > > vrnejo sporocilo odposiljatelju z pojasnilom, da streznika za domeno
> saop.si
> > > ni bilo mogoce doseci.
> >

Thomas Bergant

unread,
Sep 6, 1999, 3:00:00 AM9/6/99
to
> pa bi se zgubilo... Pa se pocasnost IBM je pa drug problem. Jaz sem bil
pri
>
> To o pocasnosti mi je tuje! Kakor sem rekel, pri ibm-u vse
> deluje zelo, zelo hitro! Forward npr. v trenutku, s
> connectanjem pa sploh ni problemov!
>

Pri pocasnosti sem imel v mislih predvsem pocasnot pri uvajanju novih (in
nite ne tako novih) standardov, storitev,...

Lp
Thomas

E r v i n

unread,
Sep 6, 1999, 3:00:00 AM9/6/99
to

Thomas Bergant:

> > To o pocasnosti mi je tuje! Kakor sem rekel, pri ibm-u vse
> > deluje zelo, zelo hitro! Forward npr. v trenutku, s
> > connectanjem pa sploh ni problemov!

> Pri pocasnosti sem imel v mislih predvsem pocasnot pri uvajanju novih (in
> nite ne tako novih) standardov, storitev,...

Saj jaz bom verjetno cez nekaj mesecev, ko dobim
kabelsko-opticno povezavo za internet zamenjal ponudnika,
ampak vseeno me zanima, kaj konkretno imas v mislih z novimi
standardi in storitvami in kdo je pri tem hitrejsi (SiOL,
Perftech, S5, AOL?,...).

Lp

Marko Petejan

unread,
Sep 6, 1999, 3:00:00 AM9/6/99
to

> >No, to je stvar konfiguracije mail clienta (oz. streznika).
>
> Tocno tako. In prav tako je potrebno vzeti v obzir tudi dejstvo, da vecina
> mail klientov nima opcij za take stvari. Zanimivo, a ne?

Kar tudi vecinoma ni potrebno...
Email97 recimo je kar uredu za taksno nalogo, vendar preusmerjanje s strani
uporabnika
je tako ali tako brez veze, ce le ta nima najete linije ali cesar podobnega.
Tako ostane za vecino ljudi smiselna resitev, da za preusmerjanje skrbi
streznik sam.
Pac, ce imam account na SiOL-u bi bilo fino, ce bi mi le-ta na mojo zeljo
forwardiral
e-maile na dolocen GSM. Pri tem pa bi ze ta streznik skrbel, da "izreze"
sporocilo preden
ga poslje. Ce bi SiOL-ov streznik skrbel sam za te zadeve, bi gotovo
razbremenil SMS
gateway ter zmanjsal moznosti za raznorazne napakice.

Sploh pa bi bilo fino, ce bi se taka sporocila razcepila na vec SMS sporocil
(konkurenca npr. ponuja SMS sporocila z dvojno dolzino; zdi se mi pa da v
Izraelu
celo imajo sporocila do 600 znakov).

Sam sem si naredil program, ki mi posilja dolocene strani s teleteksta.
V 160 znakov se seveda razen strani 111 ne spravi ama nic.
In tu je se zascita, ki preprecuje posiljanje vec sporocil hkrati v krajsem
casovnem
intervalu.
Zato je potrebno uporabiti sledeci trik:
SMTP.PostMessage.FromAddress := IntToStr(Random (100)) + '@nekaj.si';

Ker streznik preverja le string "FromAddress" pred afno, je teoreticno mozno
zadevo tudi totalno zafloodati,
ce se ta string "randomizira".


> >Lahko bi pa SiOL preusmerjal stvar sam, namesto da uporabnikom prepusca
> >izumljanje tople vode.
>
> O preusmerjanju ne bi izgubljal prevec besed. Tehnicno se tako
preusmerjanje
> da narediti brez tezav. Ste mogoce naredili kratek izracun, koliko bi tako
> preusmerjanje stalo? In koliko tezav tako preusmerjanje lahko povzroci ob
> najmanjsi napakici?

Po moje bi Telekom bankrotiral.

> >Gateway gor al dol, vsak e-mail streznik (kar gateway na nek nacin tudi
je)
> >mora biti sposoben sprejeti/obdelati _standardno_ stevilo/kolicino
e-mailov.
> >Ne vem... meni se ne zdi prevec...
>
> In koliksno je standardno stevilo e-mailov, ki jih vsak e-mail streznik
(SMS
> gateway je vec kot le e-mail streznik) mora biti sposoben
sprejeti/obdelati.

Nebi vedu...
Drugje v svetu sigurno uporabljajo neko blazno izvenzemeljsko tehnologijo
za tistih usivih par miljonov uporabnikov.
Mi, ki imamo tistih par slovencev, bomo pa seveda imeli s tem blazne
tezave...
In to samo zato, ker se NASA ne nahaja v Sloveniji.


> In v kaksnem casu zahtevate, da streznik to stori? Imate mogoce v mislih
kak
> konkreten produkt? Imate izkusnje z podobnimi strezniki? Ste delali s
> strezniki, ki so morali v realnem casu sprejeti in obdelati vsaj priblizno
> kolicino sporocil, ki jih mora Mobitelov SMS gateway sprejeti in obdelati
ter
> odposlati naprej?
>
> Za pomoc. V prvih stirih dneh tega meseca je samo samo preko streznika
> mail.siol.net bilo odposlanih 19410 sporocil na mobitelov SMS streznik.
> Povprecje je torej dobrih 4850 sporocil na dan, oziroma priblizno 3.4
> sporocila na minuto.
>
> Seveda govorimo samo o enem strezniku, ki je odposiljal sporocila na SMS
> gateway omrezja Mobitel. Podatkov o celotni kolicini sporocil, ki jih mora
> Mobitelov SMS gateway sprocesirati nimam, lahko pa jih dobite na Mobitelu.
>
> Se vam se vedno zdi, da bi lahko brez tezav dodatno obremenili SMS
gateway?

Vsekakor zanimive stevilke.
Zanimiva je tudi mnogomestna stevilka, ki pove koliko mobi in ne-mobi
uporabnikov ima
Mobitel. Taka taktika ala "navali narode" mi je znana in vem, da VEDNO
prinese na koncu
resne probleme.
Mobitel je v goreci zelji po cimvecjem trznem delezu se toliko prenaglil, da
na koncu
situacija presega njegove lastne zmogljivosti. Posiljanje SMSov se po
hitrosti priblizuje
hitrosti snail-maila, mobitel omrezje se redno sesuva, tako da niti
telefoniranje ni vedno mogoce
itd. itd.

Trditev, da posledicno dolocene stvari niso izvedljive je seveda razumljiva,
vendar uporabniki
nismo vedno tako zelo polni razumevanja. Uporabniki imamo rajsi tisto, ki
pravi "kar si skuhal,
sedaj pojej".
Mislim, da bo potrebno pac posodobit infrastrukturo, ker ne vem koliko casa
bodo ljudje se nasedali
raznoraznim veleumnim izgovorom.

> Ocitno imava razlicno razumevanje besedne zveze backup mail streznik.
Backup
> mail streznik oziroma backup MX streznik je streznik, ki bo sprejel vso
posto
> za vaso domeno v primeru, da vas streznik ni dosegljiv, ter tako pohitril
> dostavo poste na vas streznik, ko bo ta spet dosegljiv iz Interneta.
>
> Poglejmo to na primeru, ki vam je verjetno domac:
>
> saop.si preference = 10, mail exchanger = pentium-nt.saop.si
> saop.si preference = 40, mail exchanger = star.arctur.si
> saop.si preference = 50, mail exchanger = relay.eunet.si
> saop.si preference = 60, mail exchanger = relay.eu.net

blabla.si preference = 10, mail exchanger = mobitel.si
blabla.si preference = 40, mail exchanger = mobitel2.si na XY lokaciji
blabla.si preference = 50, mail exchanger = mail.siol.net
blabla.si preference = 60, mail exchanger = relay.eu.net

> >No, zdej pa ZARES - zakaj ne preusmerjajo zadeve...
> >Zaradi tega, dragi Jan, ker ocitno Telekomovci uvajajo "novosti"/stvari v
> >svojem sistemu po tocno takem vrstnem redu, kot so zapisane v prirocniku.
>

> Le kratka opomba. Jan je zapisal le, da SiOL preusmeritev NE dela. Ne tako
> kratek odgovor, zakaj ne, je bil moj. V prihodnje bi vam priporocal, da
> preberete, kdo je kako sporocilo poslal, sele nato odgovarjate nanje. Tako
si
> lahko prihranite obilo zadreg.

Da parafraziram:
Jan: "SiOL ne dela preusmeritev na GSM SMS."
Moja malenkost: "No, ti povem zakaj ne: Zaradi tega, dragi Jan..."

Seveda bi lahko bilo:
Saso: "Kratko vprasanje: Zakaj pa ne?"
Moja malenkost: "No, ti povem zakaj ne: Zaradi tega..."

Vendar temu ni bilo tako...
Na tvoje pisanje sem sicer odgovarjal tebi, na koncu - v splosnem delu - sem
pa odgovarjal predvsem Janu.
In to sem tudi posebej poudaril. Slovenski jezik pac dopusca tudi tak nacin
pisanja.


> >Torej: preusmerjevanje SMSov gotovo bo, kdaj bo, je pa odvisno koliko se
> >bodo Telekomovci potrudli za svojo bralno znacko in pridejo do pravega
> >poglavja v prirocniku.
>
> Jaz kar pridno delam svojo domaco nalogo in poskusam svoje odgovore
> argumentirati. Pa vi?

Jaz?
Jaz sem svojo domaco nalogo ze koncal, zato tudi imam cas tole pisarit. :-)

Ce kritiziram firmo ne pomeni, da kritiziram tudi vse ljudi, ki delajo v
njej.
(Sploh pa je zadeva misljena kot konstruktivna kritika. Ampak ocitno v nasi
drzavi lahko nekaj dosezes le ce najmanj gladovno stavkas pred parlamentom,
pa se
to ne vedno...)
Verjamem, da je veliko sposobnih in delavnih ljudi v njej. Sam eno so
posamezniki,
drugo pa je produkt vseh posameznikov.


Bi lahko se na kratko razlozil kaksna pravzaprav je ta domaca naloga.
Zelo me namrec zanima kaj se trenutno pocne na tem podrocju in kaksni so
nacrti za naprej.

> Lep pozdrav,

Enako.
MP2

>
> Saso

Matija Grabnar

unread,
Sep 16, 1999, 3:00:00 AM9/16/99
to
In article <37d38ffc...@news.siol.net>, Saso <Sa...@SiOL.net> wrote:
>In koliksno je standardno stevilo e-mailov, ki jih vsak e-mail streznik (SMS
>gateway je vec kot le e-mail streznik) mora biti sposoben sprejeti/obdelati.
To je seveda odvisno od tega, koliko narocnikov ima GSM ponudnik in koliko
SMS sporocil v povprecju dobi njihov uporabnik ppo posti. Potem pa se
vsaj 50% rezerve za nadaljnjo rast.

>In v kaksnem casu zahtevate, da streznik to stori?

Na internetu mora vsak streznik zadeve obdelati v enakem casu: cimprej... :-)

> Imate mogoce v mislih kak konkreten produkt?

Za posto? Recimo postfix. Za SMS posiljanje pa ne. Ampak GSM provider najbrz
ne bi smel imeti prevec problemov pri iskanju zmogljivega SMS streznika.

> Imate izkusnje z podobnimi strezniki?

Da.

> Ste delali s
>strezniki, ki so morali v realnem casu sprejeti in obdelati vsaj priblizno
>kolicino sporocil, ki jih mora Mobitelov SMS gateway sprejeti in obdelati ter
>odposlati naprej?

Streznik s katerim imam izkusnje obdela primerljivo
kolicino poste - povprecno 4000 na uro. Ob spicah pa jih
obdela tudi do desetkrat vec od tega. (Zabelezena spica prejsnji teden:
40800 na uro poslanih, 41900 na uro sprejetih). Je pa res, da to
ni Intel masina.

>Za pomoc. V prvih stirih dneh tega meseca je samo samo preko streznika
>mail.siol.net bilo odposlanih 19410 sporocil na mobitelov SMS streznik.
>Povprecje je torej dobrih 4850 sporocil na dan, oziroma priblizno 3.4
>sporocila na minuto.

Oziroma skoraj 18 sekund casa za obdelavo povprecnega sporocila.
Ce je masina spodoben pentium (se pravi vsaj 200 MHz, 64MB RAM, pa ne
prevec obremenjena z drugimi zadevami) potem bi morala biti sposobna
obdelati se precej vec. Razen ce bremza SMS gateway.

--
"My name is Not Important. Not to friends.
But you can call me mr. Important" - Not J. Important
Matija....@arnes.si

Saso

unread,
Sep 20, 1999, 3:00:00 AM9/20/99
to
On 16 Sep 1999 12:17:02 GMT, mat...@rzenik.arnes.si (Matija Grabnar) wrote:

>In article <37d38ffc...@news.siol.net>, Saso <Sa...@SiOL.net> wrote:

>>In koliksno je standardno stevilo e-mailov, ki jih vsak e-mail streznik (SMS
>>gateway je vec kot le e-mail streznik) mora biti sposoben sprejeti/obdelati.

>To je seveda odvisno od tega, koliko narocnikov ima GSM ponudnik in koliko
>SMS sporocil v povprecju dobi njihov uporabnik ppo posti. Potem pa se
>vsaj 50% rezerve za nadaljnjo rast.

Skoda, da nimam podatkov iz Mobitela, koliko SMS sporocil njihov SMS gateway
sprocesira dnevno.

>
>>In v kaksnem casu zahtevate, da streznik to stori?

>Na internetu mora vsak streznik zadeve obdelati v enakem casu: cimprej... :-)

Se strinjam. :)

>
>> Imate mogoce v mislih kak konkreten produkt?

>Za posto? Recimo postfix. Za SMS posiljanje pa ne. Ampak GSM provider najbrz
>ne bi smel imeti prevec problemov pri iskanju zmogljivega SMS streznika.

Postfix ni slab, ampak da bi naredili dober servis za stranke ni dovolj le
hiter in zmogljiv MTA.


>
>> Imate izkusnje z podobnimi strezniki?

>Da.


>
>> Ste delali s
>>strezniki, ki so morali v realnem casu sprejeti in obdelati vsaj priblizno
>>kolicino sporocil, ki jih mora Mobitelov SMS gateway sprejeti in obdelati ter
>>odposlati naprej?

>Streznik s katerim imam izkusnje obdela primerljivo
>kolicino poste - povprecno 4000 na uro. Ob spicah pa jih
>obdela tudi do desetkrat vec od tega. (Zabelezena spica prejsnji teden:
>40800 na uro poslanih, 41900 na uro sprejetih). Je pa res, da to
>ni Intel masina.

:) Ogromno je seveda odvisno od diskovja (hitrost, velikosti blokov, ...).
Pri mailih celo vec kot ogromno, kajti CPU je pri teh streznikih vecinoma
sekundarnega pomena. Upam, da se strinjava v tem pogledu.

Poleg tega jaz ne bi metal vse streznike, zgrajene na Intelovi platformi v
isti kos.

>
>>Za pomoc. V prvih stirih dneh tega meseca je samo samo preko streznika
>>mail.siol.net bilo odposlanih 19410 sporocil na mobitelov SMS streznik.
>>Povprecje je torej dobrih 4850 sporocil na dan, oziroma priblizno 3.4
>>sporocila na minuto.

>Oziroma skoraj 18 sekund casa za obdelavo povprecnega sporocila.
>Ce je masina spodoben pentium (se pravi vsaj 200 MHz, 64MB RAM, pa ne
>prevec obremenjena z drugimi zadevami) potem bi morala biti sposobna
>obdelati se precej vec. Razen ce bremza SMS gateway.

Ne bo bremzal SMS gateway, pac pa sam streznik, ce bo delal po pravilih.
Namrec, vedno vec je sporocil v HTML obliki. In seveda bi moral nas streznik,
ce ze ponujamo storitev preusmeritve poste na SMS, te HTML e-maile spremeniti
v cisti tekst in jih potem poslati.

Sporocila v vecih delih. Kako se bomo resili teh stvari? Recimo, da dobi nasa
stranka mail, ki je sestavljen iz vec delov -- isto sporocilo v HTML in
navadnem tekstu, pa se enih par slik je zraven. Okie, ker je stvar MIME
enkodirana, se odloci, da odposlje samo tiste dele, ki imajo Content-Type:
text/plain. Kar je seveda zelo dobro, v realnem svetu pa imamo se vedno mnogo
mail klientov, ki navaden tekst posiljajo kot kdo-ve-kaj-vse, tudi
application/octet-stream....

Ampak, tako moramo za eno e-mail sporocilo ze odposlati eno ali vec SMS
sporocil.

Tako, resili smo en problem. Ampak, obstaja jih se kar nekaj -- kako dolga
naj bo Subject vrstica, da ne bo odzrla preveliko prostora? In kaj narediti s
tistimi, ki posiljajo vecino sporocila v Subjectu? Seveda bomo odfiltrirali
odvecne Re: in Fwd: in podobne stvari na zacetku Subject vrstice...

Torej, ce bomo igrali po pravilih in tako, kot se spodobi -- potem lahko kar
hitro ugotovimo, da je potrebno ogromno filtriranja in predelave sporocil, da
lahko koncni izdelek brez sramu posljemo na Mobitelov SMS gateway.

Si.Mobilov SMS gateway pa je malce drugacen, vsaj glede dolzine sporocila,
kar pomeni, da moramo spremeniti pravila glede dolzine sporocila.

Bom raje kar skrajsal dolgovezenje. Trenutno je bolje ne forwardirati poste
na SMS (pravkar sem dobil 45mega veliko sporocilo, ki ga je nek genij
forwardiral tudi na Mobitelov SMS gateway).

Verjetno sem pozabil se na kako malenkost, ampak...kdaj drugic.

LP,

Saso

Marko Petejan

unread,
Oct 18, 1999, 3:00:00 AM10/18/99
to

> :) Ogromno je seveda odvisno od diskovja (hitrost, velikosti blokov,
...).
> Pri mailih celo vec kot ogromno, kajti CPU je pri teh streznikih vecinoma
> sekundarnega pomena. Upam, da se strinjava v tem pogledu.

Lepo da je debata se vedno aktualna.
Ampak spet se pogovarjamo o trivialnostih.
Mislim... kam bomo prisli ce bomo sedaj filozofirali od cesa je odvisna
hitrost delovanja
racunalnika?! A ta zadeva sploh spada v to debato?
Koliko uporabnikov ima Mobitel? Koliko sporocil si ti posljejo med sabo
dnevno?
Zakaj debatiramo kako bi bilo mogoce obdelati te podatke z masino, ki naj
nebi stala vec od 1000 DEM?!
Naj se zavraga doda se ena nicla pa bo!
Mislim... Pateticno!
Kaj bi moralo 100 tisoc uporabnikov donirati rdecemu krizu vsak po 10 SIT da
bi dobili na koncu decentni sistem?!

> Poleg tega jaz ne bi metal vse streznike, zgrajene na Intelovi platformi v
> isti kos.

Se strinjam. Microsoftu je menda uspelo doseci z dvema dvoprocesorskima
PCjema z WinNT pretok 600 MB na sekundo.

> Ne bo bremzal SMS gateway, pac pa sam streznik, ce bo delal po pravilih.
> Namrec, vedno vec je sporocil v HTML obliki. In seveda bi moral nas
streznik,
> ce ze ponujamo storitev preusmeritve poste na SMS, te HTML e-maile
spremeniti
> v cisti tekst in jih potem poslati.

Filtriranje HTML v plain text je enostaven in hiter postopek.

> Sporocila v vecih delih. Kako se bomo resili teh stvari? Recimo, da dobi
nasa
> stranka mail, ki je sestavljen iz vec delov -- isto sporocilo v HTML in
> navadnem tekstu, pa se enih par slik je zraven. Okie, ker je stvar MIME
> enkodirana, se odloci, da odposlje samo tiste dele, ki imajo Content-Type:
> text/plain. Kar je seveda zelo dobro, v realnem svetu pa imamo se vedno
mnogo
> mail klientov, ki navaden tekst posiljajo kot kdo-ve-kaj-vse, tudi
> application/octet-stream....
>
> Ampak, tako moramo za eno e-mail sporocilo ze odposlati eno ali vec SMS
> sporocil.
>
> Tako, resili smo en problem. Ampak, obstaja jih se kar nekaj -- kako dolga
> naj bo Subject vrstica, da ne bo odzrla preveliko prostora? In kaj
narediti s
> tistimi, ki posiljajo vecino sporocila v Subjectu? Seveda bomo
odfiltrirali
> odvecne Re: in Fwd: in podobne stvari na zacetku Subject vrstice...
>
> Torej, ce bomo igrali po pravilih in tako, kot se spodobi -- potem lahko
kar
> hitro ugotovimo, da je potrebno ogromno filtriranja in predelave sporocil,
da
> lahko koncni izdelek brez sramu posljemo na Mobitelov SMS gateway.
>
> Si.Mobilov SMS gateway pa je malce drugacen, vsaj glede dolzine sporocila,
> kar pomeni, da moramo spremeniti pravila glede dolzine sporocila.

Nebi tolk kompliciral.
Za forwardiranje sporocil na SMS sam uporabljam cisto preprost programcek
imenovan "Follow Me!" (www.tinysoftware.com).
Ima preprost filter s katerim dolocim katere emaile naj mi forwardira
(namrec niti slucajno
nebi bil program uporaben ce bi mi forwardiral tudi vse reklamne in
bog-ve-kaksne-se maile,
saj bi zadeva pol cele dneve sam piskala), dolocim mu kaj naj mi poslje
(From, Subject, Body,
Date/Time) ter na koliko SMS sporocil naj najvec razcepi zadevo.
Tako me stvarca lahko ce hocem zgolj obvesti, da sem dobil nov e-mail, mi
napise kdo mi ga
je poslal ter o cem je govora (subject).
Konec.
Romanov preko SMSa vsekakor ne bom bral, zanima me zgolj tistih nekaj
informacij da lahko ugotovim
ali je zadeva pomembna ali ne.
Mislim, da nebi zelela ama nobena stranka, da ji streznik forwardira ravno
vsako pizdarijo ki ji
kdo poslje na email, temvec zeli le sprejemati obvestila od dolocenih ljudi.
Pa se ta ne nujno ravno v celoti.
(Zaradi tega mogoce niti nebi bilo toliko zgreseno ce bi zadeva delovala kot
nekaksen pager: ce bi recimo
mail imel v subjectu doloceno besedo - recimo "SMS:" , bi server poslal
kopijo preko SMSa.)

Si.Mobilov gateway kolikor vem daljse sporocilo razcepi na dva SMSa. (Pac
dva namesto recimo 10 ali pa 1.)
Torej ce se Si.Mobilu poslje mail standardne dolzine oz. razcepljen na
standardne dolzine, potem njihov streznik
ne bo nadalje cepil teh sporocil in tu ne bo nobene razlike.

> Bom raje kar skrajsal dolgovezenje. Trenutno je bolje ne forwardirati
poste
> na SMS (pravkar sem dobil 45mega veliko sporocilo, ki ga je nek genij
> forwardiral tudi na Mobitelov SMS gateway).

V najslabsem primeru (ce ze siolov streznik ne more tega opravit) naj se
vmes postavi en streznik,
ki bo zgolj filtriral maile in posiljal na SMS gateway "ciste" maile.
Nikjer ne pise, da mora gateway biti "deklica za vse"....
:-)


MP2

0 new messages