W koncu znalazlem chwile czasu by sie temu modulowi blizej przyjrzec i
musze niestety powiedziec ze jest do poprawy, ale nikt nie powiedzial
ze wyjdzie pieknie za pierwszym razem. Z idei to maja byc moduly,
ktore swoja zywotnoscia przekrocza ten projekt, wiec trzeba je zrobic
naprawde solidnie.
1. Widze ze czesc pinow uC wisi swobodnie, dlaczego? Wszystko powinno
byc wyprowadzone na wyjscia. Przy okazji odpowiedz na pytanie z innego
watku: modul zaprojektowac tak by byl jak najbardziej uniwersalny,
zeby uzytkownik mial jak najwiecej opcji do wyboru z czego chce
korzystac.
2. Kwestia prowadzenie sciezek, ten warkocz sygnalow ktore wystaja za
zlacza wyglada dziwnie, puscic to dolem. Tak kombinowac ze sciezkami,
by to wygladalo jak najlepiej. Nie bac sie przelotek. Minimlana
odleglosc miedzy sciezkami to 9 milsow, ale nie zawsze sie da. Lepiej
rozsuwac je jak najwszesniej niz siedziec z nozem 2h nad plytka.
3. Prowadzenie zasilania tez do poprawy. Vcc powinno miec grubosc min
24 milsow, a masa zawsze kiedy to mozliwe powinna byc rozlana po calym
ukladzie. Unikac jak ognia prowadzenie sciezek masy i to jeszcze o
grubosci 12 milsow. W tym module na warstwie TOP rozlac pod
mikroklocem i puscic bokami do zlacz GND w minimum dwoch miejscach, a
na dole juz po calosci.
4. Zlacze JTAG dostosowac do gniazda uniwersalnie stosowanego przy tym
interfejsie, a zlacze z UARTem jesli nie da sie tam wstawic podwojengo
UARTu to zostawic jak jest.
5. Jak tu juz przedmowca zauwazyl elementy poustawiane kazdy w inna
strone wygladaja malo profesjonalnie, poza tym dobrym zwyczajem jest
dac wszystkie elementy z jednej strony. Przy modulach jak praktykuje
warstwe BOTTOM, przylutowac raz porzadnie, zaslonic zlaczami i nigdy
nie ruszac.
6. Jak juz jestesmy przy elementach to imho kwarc i dlawik powinny byc
w THT. Chodzi o to zeby dalo sie je latwo wylutowac. Kwarc czasem sie
zmienia, a dlawik wylutowyjesz gdy zamiast filtrowac AVcc na module,
doprowadzasz je z zewnatrz.
Na koniec dodam ze zlacza pinow rowniez sluza jako przelotki, wiec nie
musisz wyprowadzac sygnalu zaraz obok zlacza i robic zwore (sygnal
RX).
Ogolnie modul ma szanse wypasc bardzo dobrze, ale wymga jeszcze troche
pracy.
On 30 Mar, 18:29, Jacek Drewniak <
jacek.drewn...@gmail.com> wrote:
> A i załączniki:
>
> W dniu 30 marca 2012 18:28 użytkownik Jacek Drewniak <
>
jacek.drewn...@gmail.com> napisał:
>
>
>
>
>
>
>
> > Hej,
>
> > Co do:
>
> > 1. W wersji finalnej dodam trochę tych pól. Póki co bardzo mi
> > przeszkadzają i nie dają się łatwo przesuwać. ;)
> > 2. W sumie to ja mam w programatorze właśnie takie. Chociaż i tak
> > korzystam z SWD po tym jtagu. Ale jeśli nadal ma być to 2x5 to ok, tylko
> > podeślij jakiś schemat tego.
> > 3. Done
> > 4. Done
> > 5. To są połączenia między zasilaniem, eagle zawsze mnie tym wkurza, nie
> > wiem czy da się to wyłączyć.
> > 6. Czyli zasilanie wychodzi z pinu -> przelotka -> idzie dołem ->
> > przelotka -> do uC ?
> > 7. Done
> > 8. Właśnie nie rozumiem dlaczego te ścieżki są zbędne? To są diwie masy i
> > jedno Vcc. Chociaż wydaje mi się pomiędzy Vcc z programatora powinna być
> > zworka, a i w tedy wszystkie vcc winny być połączone. Chyba zrezygnuję z
> > tego zasilania z programatora.
> > 9. 10. Poprawiłem co się dało. A mniej niż 10 milsów (dokładnie 7,5) jest
> > pomiędzy pinami uC a tego nie mogę (nie umiem ) zmienić.
>
> > Dzięki za rady :)
>
> > Pzrd
> > Jacek
>
> stm32.tar.gz
> 70KZobaczPobierz
>
> stm32f103rbt6_v0.95.pdf
> 49KZobaczPobierz