سرور مجازی حرفه ای یا سرور اختصاصی حرفه ای

Contact owners and managers

اصلی ترین دغدغه شرکت های در حال توسعه و حتی کسب و کارهای توسعه یافته، انتخاب یک سرور مجازی حرفه ای و یا یک سرور اختصاصی حرفه ای است. برای اینکه انتخاب مناسبی داشته باشید باید هدف و نیاز خود را به خوبی شناسایی کنید. در این مقاله نکاتی را که باید هنگام انتخاب سرور در نظر داشته باشید را بیان کرده ایم. 

تفاوت های سرور مجازی و سرور اختصاصی

کند شدن، افزایش زمان بارگیری و قطع شدن های مکرر سایت نشان دهنده این است که سرویس میزبانی فعلی تان دیگر پاسخگوی نیازهای شما نیست و باید آن را تغییر دهید. در این مواقع پیشنهادهایی می شود از جمله تغییر سرورتان به یک سروراختصاصی حرفه ای و یا یک سرور مجازی حرفه ای.

در حالت کلی توصیه ما به شما این است که اگر در ابتدای مسیر توسعه کسب و کارتان هستید و پیش بینی کرده اید که به منابع بیشتر و تجهیزات قدرتمندتری نیاز دارید، مطمئنا سرور مجازی حرفه ای بهترین انتخاب برای شماست: چرا که می توانید با هزینه ای کمتر، نیازهای اولیه توسعه وب سایت و کسب و کارتان را برآورده نمایید.

اما برای اینکه انتخابی مناسب داشته باشید با ما همراه باشید تا نکات مهم برای انتخاب یک سرور را به شما بگوییم. در ابتدا لازم است بگوییم منظور از سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست؟

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی در واقع کامپیوتر قدرتمندی است که تمامی منابع، CPU و فضای دیسک آن، که ممکن است به صورت فیزیکی و یا مجازی به آن دسترسی داشته باشید، به طور کامل در اختیار شما قرار می گیرد و امکانات و منابع آن را با کاربر دیگری مشترک نخواهید بود. شما بر روی یک سرور اختصاصی هیچ محدودیتی ندارید و تا جایی که سخت افزار آن سرور به شما اجازه دهد و توان و قدرت پردازش داشته باشد، می توانید از آن بهره برداری کنید.

سرور مجازی

سرور مجازی (virtual server )، نیز یک کامپیوتر سرور اما در مکانی دیگر است که با استفاده از فناوری مجازی سازی، اطلاعات و فایل های وب سایت تان بر روی آن بارگذاری و ذخیره می شود و زمانی که یک کاربر اینترنت به آدرس وب سایت شما مراجعه نماید، آن اطلاعات و فایل ها را در اختیارش قرار می دهد.

به بیانی ساده تر، شما با استفاده از ریموت کردن توسط نرم افزارهای مجازی سازی بر روی کامپیوتری در مکانی دیگر، سوئیچ کرده و از منابع، CPU، رم و فضای دیسک آن کامپیوتر، برای اهداف و مقاصد خود استفاده می نمایید.

سرور اختصاصی حرفه ای یا سرور مجازی حرفه ای؟

اینکه کدام یک از این دو نوع سرور اختصاصی حرفه ای و یا سرور مجازی حرفه ای را انتخاب کنید، کاملا به شرایط شما و عملکردی که از سرور انتظار دارید، بستگی دارد. پس باید در ابتدا هدفتان از انتخاب یک سرور را تعیین کنید.

اما در کل، از آنجایی که خرید یک سرور اختصاصی هزینه بالاتری نیاز دارد و شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط که در ابتدای راه توسعه هستند، نیازی به تمامی منابع یک سرور اختصاصی ندارند، در نتیجه لزومی هم ندارد که هزینه بالای خرید سرور اختصاصی حرفه ای را متحمل شوند. بر اساس این، خرید سرور مجازی حرفه ای بهترین گزینه برای شمایی است که:

 در ابتدای راه توسعه و رشد هستید.

درست است که سایت شما به منابع بیشتری نیاز دارد، اما نه در اندازه یک سرور اختصاصی حرفه ای!

اما این را نباید فراموش کرد از آنجایی که در سرورهای مجازی منابع با سایر کاربران به اشتراک گذاشته می شود، نسبت به سرور اختصاصی، احتمال به خطر افتادن امنیت سایت بالاتر است و عملکرد نامطلوب سایر کاربران بر روی امنیت سایت شما تاثیرگذار است. پس در این زمینه سرورهای اختصاصی با سرورهای مجازی قابل مقایسه نیستند.

نکات مهم در انتخاب سرور

اما برای خرید یک سرور مناسب چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

در اینجا به فاکتورهایی که بر روی کیفیت یک سرور تاثیر می گذارد، اشاره خواهیم کرد. قطعا اولین و مهمترین فاکتوری که هنگام خرید یک سرور باید به آن دقت نمایید، کیفیت و نوع سخت افزار آن است:

o       پردازنده: پردازنده های دوگانه با تعداد هسته های بیشتر، عملکرد سریع تر و بهتری دارند. اما درست است که پردازنده قلب یک کامپیوتر است اما به تنهایی نمی تواند منجر به عملکرد خوب آن باشد. برای داشتن یک سرور مجازی حرفه ای یا یک سرور اختصاصی حرفه ای با عملکرد سریع و فوق العاده، باید از رم متناسب با CPU استفاده کنید. پر واضح است که هر چه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد به مقدار رم بیشتری نیز نیاز دارید. 

o       معماری رم: عموما از معماری DDR3 و DDR4 در سرورها استفاده می شود. اما برای انتخاب رم مناسب باید سیستم عامل اصلی و CPU را در نظر بگیرید. علاوه بر این، ترافیک و تعداد کاربران سرور و اندازه پایگاه داده شما، نیز بر روی مقدار رم تاثیر می گذارد.

o       هارد دیسک: در مورد میزان فضای دیسک و نوع هارد دیسک باید این نکته را بیان کنیم که هارد دیسک های HDD ارزان بوده و اغلب ارائه دهنده های سرور از آن استفاده می کنند. اما توصیه ما برای داشتن یک سرور مجازی حرفه ای یا سرور اختصاصی حرفه ای استفاده از درایورهای SSD است که درست است که گران تر هستند اما موجب افزایش عملکرد سرور می شوند.

درست است که در سرورهای مجازی، هر چه منابع و سخت افزار سرور قدرتمندتر باشد، عملکرد سرور نیز بهتر خواهد بود، اما منابع با سایر مشتری های شرکت ارائه دهنده سرویس، به اشتراک گذاشته می شود، قطعا یک سرور اختصاصی حرفه ای در مقایسه با یک سرور مجازی حرفه ای با منابع و سخت افزارهای مشابه، عملکرد بهتری خواهد داشت.

البته این را نیز باید متذکر شویم که سرورهای اختصاصی مجازی در مقایسه با سرورهای اختصاصی فیزیکی، قابلیت های محدودتری دارند و امکانات کمتری را در اختیار شما قرار می دهند و البته هزینه پایین تری نیز دارند. توصیه ما به شما این است که برای انتخاب بهترین گزینه، حتما با کارشناسان این امر مشورت کنید.

No conversations yet

It's all quiet here. Please check back later.