Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

niezgodność z umową - pytania

4 views
Skip to first unread message

Cpl

unread,
Jun 1, 2012, 9:03:57 AM6/1/12
to
Kupiłem wysyłkowo (jako konsument, nie firma) część, która zgodnie z opisem
powinna pasować do mojego komputera.
Nie pasowała. Zapakowałem więc i odesłałem do sprzedawcy. Dołączyłem
oświadczenie, że ze wględu na niezgodność z umową rezygnuję z zakupu (nie
mylić z prawem do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni). Zgodnie z prawem (w
każdym razie tak słyszałem) sprzedawca powinien ponieść wszystkie koszty
przesyłek - do mnie i zwrotnej. Były one niemałe. Firma zwróciła mi jedynie
za przedmiot traktujac sprawę
jako zwrot w ciągu 10 dni. Jestem ignorowany przez nich. Chcę wystąpić z
powództwa cywilnego z roszczeniem o zwrot kasy za te przesyłki. Niestety
sprzedawca ma do mnie 450 km, nie uśmiecha mi się do sądu jechać. Pytania:

1) Czy można bez mojego w rozprawie udziału złożyć pozew?
2) Czy muszę spełniać jakieś wymagania by zrobić to przez e-sąd?
3) Czy wogóle mam prawo domagać się zwrotu poniesionych kosztów przesyłek w
wypadku niezgodności z umową i niemożnoścy wymiany na sprzętu na zgodny z
umową?

Dziękuję za pomoc!


Gotfryd Smolik news

unread,
Jun 1, 2012, 4:31:28 PM6/1/12
to
On Fri, 1 Jun 2012, Cpl wrote:

> Kupiłem wysyłkowo (jako konsument, nie firma) część, która zgodnie z opisem
> powinna pasować do mojego komputera.

Z opisem TEJ CZESCI?
Pułapka leży w tym miejscu, że do uprawnień konsumenta "zalicza się"
wszelkie oswiadczenia producenta, dostawców i sprzedawcy (z dokładnoscia
do "powinien był wiedzieć"), w tym reklamę, ale *ich* i tylko ich.

A widziałem już kwiatki takie, że np. jest drukarka do której pasuje
"typowa" pamięć komputerowa. Pic w tym, że nie każda - z jednej strony
do połowy wysokosci złacza nie może być nic.
Sprawa o "niepasowanie", skierowana do sprzedawcy pamięci, będzie więc
z góry przegrana (zakładajac że nie wskazał, że do tej konkretnej
drukarki owa pamięć pasuje).
Nie piszesz o powodach "niepasowania".
A to IMO jest krytyczne.

Jeszcze raz: Z CZEGO wywiodłes założenie że bedzie pasować, oraz
CO nie pasuje: mechanicznie, elektrycznie, logicznie (8GB do
slotu który łapie max 2 GB) czy co?

> Nie pasowała. Zapakowałem więc i odesłałem do sprzedawcy.

Tu powiem tak.
Z jednej strony, akceptuję poglad, że "chłopska logika" wysłania
takim samym rodzajem transportu który oferował sprzedawca, wydaje
się być uzasadniona.
Z haczykiem na "oferował".

Popatrz na to tak: sprzedawca proponuje transport drobiazgu
dajac 5 zł za list polecony lub 25 zł za kuriera.
Ty aplikujesz kuriera, Twój wybór.
Zakładajac zwrot kosztów, sprzedawca "wisi" 25 zł, jego wina
(że oferował kurierem :>).
Ale skoro uważamy, że zwrot jest "sprawa sprzedawcy", to chyba
nie od rzeczy byłoby mieć jego oswiadczenie w jaki sposób
mu to wysłać i jak się uprzez na "5 zł poleconym", to w tym
jakas logika jest.
Zreszta widywałem już zastrzeżenia, że wysyłanie przesyłek przed
uprzednim powiadomieniem spotka się z nieodebraniem.


Ale to taka uwaga na boku, bo od lat nie widzę jasnego
rozstrzygnięcia tego problemu.
Wersja "sprzedaj mi cos a ja Cię załatwię odsyłajac taksówka"
jakos mi się nie widzi.

> Dołączyłem
> oświadczenie, że ze wględu na niezgodność z umową rezygnuję z zakupu (nie
> mylić z prawem do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni).

Jasne.
Mi idzie o pytanie, czy "oni" się wypowiedzieli w sprawie zwrotu
z tytułu niezgodnosci.
Ew. czy ichni regulamin (np. sklepu) cos wspomina na ten temat
(patrz uwaga wyżej - ze widywałem już takie zastrzeżenia co do
wymogu wczesniejszego uzgodnienia i IMVHO wcale nie jest oczywiste,
że dałoby się podważyć taki wymóg)

No i cos jeszcze: jak uzasadniłes, bardzo konkretnie, fakt
"niedziałania" zupełnie sprawnej (tego jak rozumiem nie podważasz)
czesci?

Jak sprzedawcy napisałes tyle samo co nam, czyli "nie pasuje", bez
podania szczegółów, to postaw się w jego roli.
Zwyczajnie nie uznał Twojej tezy za "dowód"!

> 3) Czy wogóle mam prawo domagać się zwrotu poniesionych kosztów przesyłek
> w wypadku niezgodności z umową

Pokaz umowę.
Nie żartuję
(jesli to sklep, ma jakis regulamin, do tego KONIECZNIE wskaż, na
podstawie jakiego *publikowanego* opisu uznałes, że znany Ci *przed*
zakupem opis pozwala wyciagnac oczywisty wniosek że "będzie pasowało")
Bo to nie jest tak, że możesz "niezgodnosc" dedukowac ze swoich
domniemań, w rachubę wchodza "oswiadczenia" (producenta, sprzedawcy)
tudzież "zwykły użytek".
Pic w tym, że to np. Twoja płyta główna w komputerze może być
"nietypowa", a nie to co kupiłes.

Jak dla mnie, podejrzewam że sprzedawca uznał że nie obronisz tezy
o "niezgodnosci z umowa".
A nuż ma rację.

pzdr, Gotfryd

Cpl

unread,
Jun 2, 2012, 7:14:27 AM6/2/12
to

Użytkownik "Gotfryd Smolik news" <smo...@stanpol.com.pl> napisał w
wiadomości news:Pine.WNT.4.64.1206012213280.3724@quad...

(...)

Dzięki za wyczerpujacą odpowiedź. Przedmiotem który zakupiłem (allegro) była
ramka mocujaca dysk do laptopa. Laptopa nabyłem bez takowej (więc nie mam
obowiązku wiedzieć, jak wygląda oryginał). W tytule aukcji wyraźnie
zaznaczyli, że ramka pasuje do mojego modelu, tym czasem jest inaczej.

http://tinypic.com/r/ibxpwp/6

http://tinypic.com/r/vh6gpd/6

Kilka milimetrów wystaje poza obudowę, nie daje się założyć plastikowej
maskownicy. Widać to czarno na białym.

Ich odpowiedź na mój mail:

"Witam!

Przedmiot wysłany do Pana nie jest niezgodny z umową, ponieważ jest on od
laptopa Asus X51 tak jak podano to w opisie aukcji, dodatkowo do każdej
aukcji jest dołączane zdjęcie sprzedawanego przedmiotu, a w razie
jakichkolwiek pytań nr telefonu. Jeżeli miał Pan jakiekolwiek wątpliwości
przed zakupem można było do nas zadzwonić, bądz też napisać e-maila.
Oczywiście zwroty przedmiotu z którego jest Pan niezadowolony a jest w 100%
sprawny przyjmujemy.
Zgodnie z regulamin znajdującym sie na stronie "o mnie" pkt 6. Podczas
zwrotu przedmiotu 100% sprawnego wszystkie koszty przesyłek pokrywa
kupujący. "

Oczywiście odesłałem ramkę zgodnie z ich regulminem paczką poczt.
ekonomiczną za potwierdzeniem odbioru wraz z rezygnacją z powodu
niezgodności z umową (bo przez telefon stwiedzili że innej ramki niż ta nie
mają) i z ządaniem zwrotu wszystkich poniesionych kosztów. Liczę po cichu na
to, że jeśli mi poleconym nie odpowiedzą na pismo w ciągu 14 dni to tak
jakby uznali moje roszczenia.

W międzyczasie natknąłem się jeszcze na ciekawy artykuł w "Rzepie"

http://www.rp.pl/artykul/7,618304_E-sklepy-musza-oddac--koszty-przesylki-.html




_ąćęłńóśźż.

unread,
Jun 2, 2012, 2:21:02 PM6/2/12
to
Najczęstszy wariant:
Sprzedawca kasuje 25 zł za kuriera, a wysyła za 5 zł poleconym.


-----
> Popatrz na to tak: sprzedawca proponuje transport drobiazgu dajac 5 zł za
list polecony lub 25 zł za kuriera.

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/

Piotr

unread,
Jun 3, 2012, 2:50:09 PM6/3/12
to

Użytkownik "Cpl" <n...@spam.com> napisał w wiadomości
news:jqcsn3$nnp$1...@mx1.internetia.pl...
Zgłoś sie do rzecnika konsymentów, to ci poradzi, gratis.
Pozdrawiam,


0 new messages