Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

[stomatologia] tlenek cynku

2 views
Skip to first unread message

Adam

unread,
Feb 22, 2008, 12:46:09 PM2/22/08
to
Czy użycie tlenku cynku na 2 miesiące daje gwarancję, że po tym czasie ząb
będzie można "normalnie" zaplombować i nie będzie konieczne leczenie
kanałowe?


LM

unread,
Feb 22, 2008, 12:52:10 PM2/22/08
to
Adam pisze 22-02-2008 18:46:

> Czy użycie tlenku cynku na 2 miesiące daje gwarancję, że po tym czasie ząb
> będzie można "normalnie" zaplombować i nie będzie konieczne leczenie
> kanałowe?

Nie daje.

--
Nieustannie pozdrawiam
Leszek Maszczyk
leszek.maszczyk (at) gmail com

Adam

unread,
Feb 22, 2008, 2:00:02 PM2/22/08
to
A jak mniej więcej procentowo wygląda szansa obejścia się bez leczenia
kanałowego?


Radosław Rossa

unread,
Feb 22, 2008, 2:11:58 PM2/22/08
to
Użytkownik "Adam" <son...@gazeta.pl> napisał w wiadomości
news:fpn66q$j1j$1...@inews.gazeta.pl...

>A jak mniej więcej procentowo wygląda szansa obejścia się bez leczenia
>kanałowego?

To zależy od stanu zęba. Jeżeli ubytek po opracowaniu jest czysty, to można
założyć wypełnienie. Tlenek cynku nie spowoduje, że próchnica się cofnie. Może
co najwyżej uśmierzyć ból, ułatwić ostateczne opracowanie ubytku, ale w zasadzie
nic poza tym.

--
Pozdrawiam.
RR ;-)

p.r.m. EL 250 B (34KM/12500RPM)
p.s.m. AMiKM '05
s.m.d. DDS, Poland

Adam

unread,
Feb 22, 2008, 3:59:15 PM2/22/08
to
> To zależy od stanu zęba. Jeżeli ubytek po opracowaniu jest czysty, to
> można założyć wypełnienie. Tlenek cynku nie spowoduje, że próchnica się
> cofnie. Może co najwyżej uśmierzyć ból, ułatwić ostateczne opracowanie
> ubytku, ale w zasadzie nic poza tym.
>

Dzieki za odpowiedż.

Inna sprawa z innym zębem - miałem czyszczone kanały i po kilku tygodniach
po dość mocnym nacisku na leczony ząb odczuwam ostry ból (przy jedzeniu
twardych rzeczy). Czy to oznacza, że będzie trzeba wszystko otwierać, usuwać
tą gutaperkę z kanałow i wypełnić je jeszcze raz? Ponadto czytam w
wikipedii, że kanały powinny być opracowywane pod mikroskopem, z pomiarem
ich długości - u mnie tego nie było...


Radosław Rossa

unread,
Feb 22, 2008, 4:33:43 PM2/22/08
to
> Inna sprawa z innym zębem - miałem czyszczone kanały i po kilku tygodniach po
> dość mocnym nacisku na leczony ząb odczuwam ostry ból (przy jedzeniu twardych
> rzeczy). Czy to oznacza, że będzie trzeba wszystko otwierać, usuwać tą
> gutaperkę z kanałow i wypełnić je jeszcze raz?

Może nie trzeba - byc może ząb jest po prostu przeciążony (za duże wypełnienie)
i wystarczy niewielka korekta.

> Ponadto czytam w wikipedii, że kanały powinny być opracowywane pod
> mikroskopem, z pomiarem ich długości - u mnie tego nie było...

Powinny, ale nie każdy posiada mikroskop. Natomiast bez pomiaru długości kanałów
nie ma leczenia kanałowego i prawdopodobnie kanały były mierzone (mogłes po
prostu o tym nie wiedzieć :-).

--
Pozdrawiam.
RR ;-)

p.r.m. EL 250 B (34KM/12500RPM)
p.s.m. AMiKM '05
s.m.d. DDS, Poland

---
avast! antywirus: Wychodzace wiadomosc czysta.
Baza sygnatur wirusow (VPS): 080222-0, 2008-02-22
Przetestowano na: 2008-02-22 22:33:45
avast! - Copyright (c) 1988-2008 ALWIL Software.
http://www.avast.com

0 new messages