Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Lornetka Bresser/Meade 10x50 w Lidlu

56 views
Skip to first unread message

astro

unread,
Mar 28, 2009, 1:07:21 PM3/28/09
to
Za 89 zl do koszyka z zarciem bedziemy mogli wlozyc rowniez lornetke
(przechadzajac sie po Lidlu).
www.lidl.pl/pl/home.nsf/pages/c.o.20090402.p.Lornetka
www.optyczne.pl/index.php?lornetka=25
http://groups.google.pl/group/pl.sci.kosmos/browse_frm/thread/2048fb10f406d44d
--
Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
www.astrofizyka.info

maziek

unread,
Mar 28, 2009, 1:29:14 PM3/28/09
to
Sat, 28 Mar 2009 18:07:21 +0100, astro:

> www.optyczne.pl/index.php?lornetka=25

Optyczni na niej psy wieszają i ściśle zapewne słusznie. Mam ją od
ponad roku (też z Lidla, p.n. BRESSER) - kupiłem jako backup. Ale
wyszło, że teraz głównie ją noszę mimo, że mam kilka innych lornetek,
teoretycznie lepszych. Jest lekka, dobrze ogumowana i daje ostre
obrazy. Nie "jak na swoją cenę", tylko bezwzględnie dobre. Ma długie
oko dobre dla okularników i regulowaną głębokość muszli (poprzez
wykręcanie!). Ja używam jej w dzień (ptaki i zwierzęta).

Przy zakupie trzeba przejrzec kilka egz. szczególnie pod kątem
kolimacji osi. Wadą jest kiepsko (ciężko i nierówno) działające
dostrajanie ostrości na prawe oko.

--
ukłony, maziek

Sulsa

unread,
Mar 29, 2009, 2:49:08 PM3/29/09
to
On Sat, 28 Mar 2009 18:29:14 +0100
maziek <m...@t.com> wrote:

>
> Przy zakupie trzeba przejrzec kilka egz. szczególnie pod kątem
> kolimacji osi.

A jak to sprawdzic? Jestem totalnym laikiem.

Sulsa

unread,
Mar 29, 2009, 2:49:40 PM3/29/09
to
Czy to oznacza, ze ten towar bedzie dostepny w kazdym z marketow lidla,
czy tylko w niektorych?

Adam Przybyla

unread,
Mar 29, 2009, 4:09:08 PM3/29/09
to
Sulsa <su...@dontmail.me> wrote:
> Czy to oznacza, ze ten towar bedzie dostepny w kazdym z marketow lidla,
> czy tylko w niektorych?
... w rybnickim Lidlu nie widziaalem. Z powazaniem
Adam Przybyla

astro

unread,
Mar 30, 2009, 9:10:12 AM3/30/09
to
Uzytkownik Adam Przybyla <adam@gliwicepl> napisal w wiadomosci
<news:gqokh4$ekh$2...@polsl.pl>

>> Czy to oznacza, ze ten towar bedzie dostepny w kazdym z marketow lidla,
>> czy tylko w niektorych?
> ... w rybnickim Lidlu nie widziaale

Oferta od 2 kwietnia.

Uzytkownik Sulsa napisal w wiadomosci
<news:20090329204908...@dontmail.me>


> > Przy zakupie trzeba przejrzec kilka egz. szczególnie pod kątem
> > kolimacji osi.
> A jak to sprawdzic?

Przed zakupem lornetki BPC na Allegro zadawalem sprzedawcom nastepujace
pytanie:
"Czy ta lornetka jest dobrze skolimowana? Tzn. czy np przy ogladaniu
dalekich obiektow i odsunieciu oczu na odleglosc 20 cm obraz sie nie
rozdwaja?"
Osobna kwestie stanowil problem mozliwych uderzen/nieodpowiedniego
zabezpieczenia paczki, co moglo doprowadzic do dekolimacji w czasie
transportu.
Zla kolimacja pogarsza zasieg, dluzsze spogladanie przez taka lornetke
spowoduje bol glowy.
W ubiegle wakacje lornetke mozna bylo kupic jeszcze taniej:
http://images28.fotosik.pl/254/610856eb03d0ce1c.jpg (zdjecie wykonal
Internauta arkadiusz27).
Lornetke CHYBA mozna kolimowac w sposob analogiczny do systemu
zaproponowanego przez Oberwerka: www.oberwerk.com/support/collimate.htm

maziek

unread,
Mar 30, 2009, 3:08:23 PM3/30/09
to
Sun, 29 Mar 2009 20:49:08 +0200, Sulsa:

Bierzesz lornętkę i patrzysz na coś w miarę odległego (przez cały
sklep albo przez okno - jeśli szyby nie zniekształcają). Następnie
powoli odsuwasz lornętkę od oczu starając się nie stracić widoku
(będziesz patrzył przez coraz mniejsze "dziurki"). Dobrze jest się
nastawić na jakiś dobrze wyodrębniony i charakterystyczny punkt. Mimo
odsunięcia lornetki (30-40cm od oczu) powinieneś widzieć przez jeden i
drugi okular odpowiednio jednym i drugim okiem dokładnie ten sam
widok. Oznacza to, że osie optyczne lornetki są równoległe
(skolimowane). Dlatego ten punkt powinien być dość daleko, żeby
paralaksa nie była istotna.


--
ukłony, maziek

astro

unread,
Apr 2, 2009, 2:52:02 PM4/2/09
to
On Sun, 29 Mar 2009 20:49:40 +0200, Sulsa wrote:
> Czy to oznacza, ze ten towar bedzie dostepny w kazdym z marketow lidla,
> czy tylko w niektorych?

W krakowskim Lidlu (ul. Wielicka) widzialem ok. 6. egzemplarzy. Jeden lezal
rozpakowany na ladzie (wygladal na zakurzony maka czy czyms w tym rodzaju).
Pobiezny test kolimacji wypadl pozytywnie. W zestawie znajduje sie futeral.
Uwaga - podobno srednica zrenicy wyjsciowej wskazuje na wielkosc czynna
soczewki - 4 cm (diafragmy w srodku).

Piotrne

unread,
Apr 2, 2009, 5:26:26 PM4/2/09
to
maziek pisze:

> Mimo odsunięcia lornetki (30-40cm od oczu) powinieneś widzieć
> przez jeden i drugi okular odpowiednio jednym i drugim okiem
> dokładnie ten sam widok. Oznacza to, że osie optyczne
> lornetki są równoległe (skolimowane). Dlatego ten punkt
> powinien być dość daleko, żeby paralaksa nie była istotna.

Kupowałem rok temu lornetkę w "prawdziwym" sklepie foto-optycznym
(aparaty fotograficzne i akcesoria, lornetki itp.). Test
równoległości osi przeprowadzałem przez patrzenie na coś
dalekiego na przemian lewym i prawym okiem (bez odsuwania
- wystarczy zamknąć oko). Spodziewałem się zobaczyć daleki
obiekt mniej więcej w tym samym miejscu pola widzenia.
Tymczasem w dwóch z trzech zaproponowanych mi lornetek
pola widzenia (lewe i prawe) były całkowicie rozłączne (!)
Pokazałem to sprzedającej pani, która obejrzała lornetki
i stwierdziła, że nie potrafi zauważyć żadnej wady
i nie wie o co chodzi, chociaż rzeczywiście przez tę trzecią
lornetkę "jakby widać lepiej". Tylko nie wiedziała dlaczego
i wysunęła przypuszczenie, że to z powodu najwyższej ceny
trzeciej lornetki. Co ciekawe, do dyskusji przyłączyło się
jeszcze dwóch klientów akurat obecnych w sklepie. Oglądali
dokładnie lornetki i także stwierdzali, że przez jedną lornetkę
dobrze widzą, a przez dwie źle. Tylko nie potrafili wykonać
testu z porównaniem pola widzenia i określić, na czym polega
problem z lornetkami (mimo, że to mówiłem). Dziwne dosyć...
W każdym razie wynika stąd, że sprzedawca poproszony zdalnie
o sprawdzenie lornetki, może sobie z tym nie poradzić.

P.

0 new messages