Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Lepkość cieczy przy rosnącej temperaturze

17 views
Skip to first unread message

Tomek

unread,
Aug 12, 2011, 7:56:32 AM8/12/11
to
Znane jest doświadczenie z podstawówki, gdzie
siarka po stopieniu jest cieczą "ruchliwą" o małej lepkości
a przy ogrzewaniu gdzieś do 190 oC, jej lepkoość bardzo wzrasta, że nie
można jej wylać z probówki.
Czy jest poza siarką substancja, któa w stanie płynnym
podgrzewana ma rosnącą lepkość przy wzroście temperatury?
A przy okazji:
Przed laty, z rozmów z prof. Janem Oderfeldem wiem, że
wyczyny (wysilenie) silnikow lotniczych z lat 30 XX wieku (po wprowadzeniu
do benzyny benzolu i czteroetylku ołowiu) były ograniczone właśnie
"dramatycznym" spadkiem lepkości ówczesnych olejów silnikowych i zrywaniem
"filmu olejowego" przez
obciążony silnik lotniczy. Dziś oleje syntetyczne mają wysoki tzw. wskaźnik
lepkości, ich lepkość nie maleje tak szybko jak olejów mineralnych. Jaki
składnik oleju syntetycznego decyduje o takich korzystnych właściwościach?
Tomek.

J.F.

unread,
Aug 12, 2011, 9:13:03 AM8/12/11
to
Dnia Fri, 12 Aug 2011 13:56:32 +0200, Tomek napisał(a):
> Czy jest poza siarką substancja, któa w stanie płynnym
> podgrzewana ma rosnącą lepkość przy wzroście temperatury?

W napedach Volkswagenow 4x4 jest taki "olej" ktory po rozgrzaniu staje sie
gesty i przenosi naped na tylne kola. A rozgrzewa sie ponoc w pol obrotu
kola - tzn jak przednie sie kreca a tylne nie.

Dawniej w niektorych samochodach wentylator chlodnicy mial podobne sprzeglo
- im cieplej tym sie krecil.

> Dziś oleje syntetyczne mają wysoki tzw. wskaźnik
> lepkości, ich lepkość nie maleje tak szybko jak olejów mineralnych. Jaki
> składnik oleju syntetycznego decyduje o takich korzystnych właściwościach?

Rzekomo polimery sie rozwijaja i tworza dlugie lancuchy.

J.

Szczepan Bialek

unread,
Aug 12, 2011, 12:22:46 PM8/12/11
to

Użytkownik "J.F." <jfox_x...@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości
news:1i82ko8xmcphu$.shpk6sm0rrv0$.dlg@40tude.net...

Kolejne pytanie jak to dziala. W przemysle sa sami niegodziwcy. Nawet jak co
opatentuja to tylko dla zmylenia konkurenta.
Nawet znajomym Autorom podaja mylne informacje.
S*


J.F.

unread,
Aug 12, 2011, 12:29:14 PM8/12/11
to
Dnia Fri, 12 Aug 2011 18:22:46 +0200, Szczepan Bialek napisał(a):
> Użytkownik "J.F." <jfox_x...@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości
>> Rzekomo polimery sie rozwijaja i tworza dlugie lancuchy.
>
> Kolejne pytanie jak to dziala. W przemysle sa sami niegodziwcy. Nawet jak co
> opatentuja to tylko dla zmylenia konkurenta.
> Nawet znajomym Autorom podaja mylne informacje.


Akurat przypomnieli na innej grupie
http://www.youtube.com/watch?v=PHZVmyjm9v0
http://www.youtube.com/watch?v=IGB4r7foIlM
http://www.youtube.com/watch?v=PHJx2hqkp2s

W drugim jest o tych polimerach .. ale ciekaw jestem co to za granulki sa
filmie - bo sie wcale nie rozwijaja, a i olej nie jest az tak metny :-)

J.

Szczepan Bialek

unread,
Aug 12, 2011, 1:02:58 PM8/12/11
to

Użytkownik "J.F." <jfox_x...@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości
news:9l3j70owa5i0.1tkruhyw46pye$.dlg@40tude.net...

Jezeli produkt jeszcze jest sprzedawany to na pewno informacje sa podane dla
zmylenia konkurenta.

To samo jest z technologiami. Np. od nas zazadali milion $ za przystapienie
do rozmow o sprzedaz licencji.
Po 20 latach bylem tam z inna sprawa. Powiedzialem pokazcie ten wydzial.
Mowy nie ma - odparli. Ja na to ze przeciez to teraz jest muzeum.
Zapytajcie kogo trzeeba.
Nazajutrz z usmiechem rzekli: Idziemy zwiedzac.

S*


Tomek

unread,
Aug 13, 2011, 4:05:52 AM8/13/11
to

Użytkownik "J.F." <jfox_x...@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości
news:9l3j70owa5i0.1tkruhyw46pye$.dlg@40tude.net...

Dzięki za linki. I przypomniałem sobie Sondę czy
wcześniejszą Eurekę (prowadził ją J.Wunderlich).
Wielka szkoda, że tak wspamniałeych programów nie ma
teraz w naszej TV. I chylę czoło przed Autorami, mającymi
w dobie praktycznie przed Internetem tak dobry warsztat
dziennikarski jak i z przedmiotów ścisłych.
Podziekowania!.
Tomek.

0 new messages