Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Pakiety ekonometryczne - raz jeszcze

2 views
Skip to first unread message

Pawel Baranowski

unread,
Sep 28, 2008, 6:44:41 PM9/28/08
to
Niektórzy pewnie pamiętają wątek sprzed pół roku. Pytałem dla siebie o
poważny pakiet ekonometryczny. W końcu zdecydowałem się pozostać przy
Stacie, głównie ze względu na to że ten pakiet mi się udało kupić tanio i
już coś potrafiłem. Na razie nie żałuję, ale wiem że wybór nie był
oczywisty. Z myślą o ekonometryku - studencie ostatnich lat lub świeżo po
studiach zebrałem wszystkie moje przemyślenia, dodałem dwa "zewnętrzne"
komentarze i zrzuty ekranowe EViews i Stata - to czym dysponuję.
Wstępna wersja jest tu:

http://free.of.pl/e/ekonometria/pakiety.htm

Zapraszam do czytania i bardzo proszę o recenzje, uwagi, komentarze - te
ostatnie chętnie zamieszczę na mojej stronie. Jeśli dysponujecie zrzutami
ekranowymi jakiś innych programów albo może doświadczeniami to proszę
ślijcie je na grupę albo na priv (zdjęcia raczej nie na grupę
oczywiście). Jeśli macie tego typu przegląd na swojej stronie lub znacie
taką stronę - chętnie dodam linka!

--
pozdrawiam

http://free.of.pl/e/ekonometria

A.L.

unread,
Sep 28, 2008, 8:52:40 PM9/28/08
to

Cytuje:

"Rekomendacje Marka Wielgosza: "...Jesli natomiast jestes doktorantem
albo po prostu tworzysz cos mniej typowego to EViews i wszystkie
programy typu "click, click" beda zlym wyborem. Wtedy bym bardzo
polecal R. Praktycznie nie ma ograniczen. W dodatku zawsze masz
kontrole nad tym co i jak jest liczone. Prosty jezyk, ogromne
mozliwosci! Istnieja oczywiscie wyjatki. Na przyklad zajmujesz sie
dynamiczna makroekonomia. Moim zdaniem nie ma wtedy lepszego wyboru
niz matlab, poniewaz wiele rzeczy w matlabie juz napisano. Wszystko
zalezy od tego czego oczekujesz od programu."

O ile sie zgadzam co do R, o tyle chcialbym zauwazec ze zamiast
Matlaba wypada uzyc Scilaba ktory jest bardzo dobrze kompatybilny z
Matlabem i na dodatek nic nei kosztuje.

Zas jak i czysta statystyke idzie, polecam system Statistica

A.L.

Wit Jakuczun

unread,
Sep 29, 2008, 3:56:49 AM9/29/08
to

R stosowałem w przemyśle w systemie prognostycznym działającym 24h 7
dni w tygodniu. Sprawdzał się dobrze, głównie dzięki temu, że oferuje
bogate biblioteki do analizy szeregów czasowych oraz jest językiem
w pełni dynamicznym.

Pozdrawiam
--
Wit Jakuczun - http://wlogsolutions.com

Pawel Baranowski

unread,
Sep 29, 2008, 4:54:25 AM9/29/08
to
Wit Jakuczun pisze:

Dzięki za opinię. Z kontekstu się domyślam, że to czego zamiast R
używałeś to jest Matlab (chociaż te bogate biblioteki do szeregów
czasowych?) ale może mówisz o czym innym i nazwę zjadło :)

pozdrowienia

PS. "Komentarz do komentarza" mogę zamieścić u siebie?

--
pozdrawiam

http://free.of.pl/e/ekonometria

Wit Jakuczun

unread,
Sep 29, 2008, 8:35:09 AM9/29/08
to
To nie moje zdanie :)

To jest moja wypowiedź:
<poczatek>


> > R stosowałem w przemyśle w systemie prognostycznym działającym 24h 7
> > dni w tygodniu. Sprawdzał się dobrze, głównie dzięki temu, że oferuje
> > bogate biblioteki do analizy szeregów czasowych oraz jest językiem
> > w pełni dynamicznym.

</koniec>

> Dzięki za opinię. Z kontekstu się domyślam, że to czego zamiast R
> używałeś to jest Matlab (chociaż te bogate biblioteki do szeregów
> czasowych?) ale może mówisz o czym innym i nazwę zjadło :)
>
> pozdrowienia
>
> PS. "Komentarz do komentarza" mogę zamieścić u siebie?
>

Możesz

--
Wit Jakuczun

A.L.

unread,
Sep 29, 2008, 9:30:35 AM9/29/08
to
On Mon, 29 Sep 2008 05:35:09 -0700 (PDT), Wit Jakuczun
<wit.ja...@gmail.com> wrote:

>On 2

>>
>> > O ile sie zgadzam co do R, o tyle chcialbym zauwazec ze zamiast
>To nie moje zdanie :)
>

Zdaje sie ze Pan Baranowski ma mnei w KF, dlatego mu sie miesza co kto
pisze.

>
>> Dzięki za opinię. Z kontekstu się domyślam, że to czego zamiast R
>> używałeś to jest Matlab (chociaż te bogate biblioteki do szeregów
>> czasowych?) ale może mówisz o czym innym i nazwę zjadło :)

To ja pisalem o Scilabie.

A.L.

Wit Jakuczun

unread,
Sep 29, 2008, 10:39:45 AM9/29/08
to
On 29 Wrz, 15:30, A.L. <alewa...@zanoza.com> wrote:
> On Mon, 29 Sep 2008 05:35:09 -0700 (PDT), Wit Jakuczun
>
> <wit.jakuc...@gmail.com> wrote:
> >On 2
>
> >> > O ile sie zgadzam co do R, o tyle chcialbym zauwazec ze zamiast
> >To nie moje zdanie :)
>
> Zdaje sie ze Pan Baranowski ma mnei w KF, dlatego mu sie miesza co kto
> pisze.
>
KF też trzeba umieć używać ;)

Pozdrawiam
--
Wit Jakuczun

0 new messages