Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Filmy i seriale o morzu

343 views
Skip to first unread message

Tomek Kosiewicz

unread,
Apr 26, 2008, 3:57:20 AM4/26/08
to
Pewnie każdy z nas żeglujących ma swoje ulubione filmy i seriale z morzem
lub żaglami w tle. Niestety fajnych jest tylko kilka i widziałem je po
kilkanaście razy. Może jest jeszcze coś czego nie widziałem a warto obejrzec?
Pod spodem zamieszczam liste moich ulubionych:
- Wiatr
- Biały szkwał znany także jako Sztorm
- Pan i Władca
- Hornblower (8 odcinkowy serial nakręcony przez BBC)
- Gniew Oceanu
- Piraci z Karaibów
- The Guardian - Patrol

Jesli znacie coś poza tym i warto zobaczyc - piszcie tytuły.

Tomala

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/

tomek bartkowiak

unread,
Apr 26, 2008, 4:44:10 AM4/26/08
to
Tomek Kosiewicz <tomala.s...@gazeta.pl> napisał(a):

> Pewnie każdy z nas żeglujących ma swoje ulubione filmy i seriale z morzem
> lub żaglami w tle. Niestety fajnych jest tylko kilka i widziałem je po
> kilkanaście razy. Może jest jeszcze coś czego nie widziałem a warto
obejrzec?
> Pod spodem zamieszczam liste moich ulubionych:
> - Wiatr
> - Biały szkwał znany także jako Sztorm
> - Pan i Władca
> - Hornblower (8 odcinkowy serial nakręcony przez BBC)
> - Gniew Oceanu
> - Piraci z Karaibów
> - The Guardian - Patrol
>
> Jesli znacie coś poza tym i warto zobaczyc - piszcie tytuły.
>
> Tomala
>

Zapomniałeś o filmie podstawowym .
A nie powiem,nie powiem jakim :))))

Jerzy Sychut

unread,
Apr 26, 2008, 4:56:39 AM4/26/08
to
Tomek Kosiewicz wrote:

> Jesli znacie coś poza tym i warto zobaczyc - piszcie tytuły.

Oglądałem jakoś w latach 60.tych polskie filmy "Skarb kapitana Martensa"
i "Wraki" po których obejrzeniu zapałałem miłością do morza. Pewnie
zachowane w archiwach czarno-białe kopie są w fatalnym stanie i trudno
przypuszczać aby zostały wydane na DVD.

--
Stockholm, http://sychut.com

tomek bartkowiak

unread,
Apr 26, 2008, 5:14:55 AM4/26/08
to
Jerzy Sychut <je...@sychut.com> napisał(a):

Skarb kpt.Martensa - w TV bywa puszczany .

Piotrek Berliński

unread,
Apr 26, 2008, 9:46:08 AM4/26/08
to
Tomek Kosiewicz wrote:
> Pewnie każdy z nas żeglujących ma swoje ulubione filmy i seriale z morzem
> lub żaglami w tle. Niestety fajnych jest tylko kilka i widziałem je po
> kilkanaście razy. Może jest jeszcze coś czego nie widziałem a warto obejrzec?
> Pod spodem zamieszczam liste moich ulubionych:
> - Wiatr
> - Biały szkwał znany także jako Sztorm
> - Pan i Władca
> - Hornblower (8 odcinkowy serial nakręcony przez BBC)
> - Gniew Oceanu
> - Piraci z Karaibów
> - The Guardian - Patrol

- Okret
- Orzel
- Noz w wodzie
- Piraci (Polanskiego)
- Deep Water
- Smuga Cienia (Wajdy)
- Bunt na Bounty (2 filmy)


--
Piotr Berliński
------------------------------------------
e-mail: pi...@berlinski.org lub p.ber...@post.pl
Mój klub: http://www.skz.pw.edu.pl
GG# 1444580
"Gdy zeglarstwo w studiach szkodzi - cisnij studia, o coz chodzi!"
A.Urbanczyk

Marian

unread,
Apr 26, 2008, 12:39:10 PM4/26/08
to Piotrek Berliński
Piotrek Berliński pisze:

> Tomek Kosiewicz wrote:
>> Pewnie każdy z nas żeglujących ma swoje ulubione filmy i seriale z morzem
>> lub żaglami w tle. Niestety fajnych jest tylko kilka i widziałem je po
>> kilkanaście razy. Może jest jeszcze coś czego nie widziałem a warto obejrzec?
>> Pod spodem zamieszczam liste moich ulubionych:
>> - Wiatr
>> - Biały szkwał znany także jako Sztorm
>> - Pan i Władca
>> - Hornblower (8 odcinkowy serial nakręcony przez BBC)
>> - Gniew Oceanu
>> - Piraci z Karaibów
>> - The Guardian - Patrol
>
> - Okret
> - Orzel
> - Noz w wodzie
> - Piraci (Polanskiego)
> - Deep Water
> - Smuga Cienia (Wajdy)
> - Bunt na Bounty (2 filmy)
>
>
<Załoga> był taki czy mi się to przysniło?

Marian

unread,
Apr 26, 2008, 12:40:34 PM4/26/08
to
Piotrek Berliński pisze:

> Tomek Kosiewicz wrote:
>> Pewnie każdy z nas żeglujących ma swoje ulubione filmy i seriale z morzem
>> lub żaglami w tle. Niestety fajnych jest tylko kilka i widziałem je po
>> kilkanaście razy. Może jest jeszcze coś czego nie widziałem a warto obejrzec?
>> Pod spodem zamieszczam liste moich ulubionych:
>> - Wiatr
>> - Biały szkwał znany także jako Sztorm
>> - Pan i Władca
>> - Hornblower (8 odcinkowy serial nakręcony przez BBC)
>> - Gniew Oceanu
>> - Piraci z Karaibów
>> - The Guardian - Patrol
>
> - Okret
> - Orzel
> - Noz w wodzie
> - Piraci (Polanskiego)
> - Deep Water
> - Smuga Cienia (Wajdy)
> - Bunt na Bounty (2 filmy)
>
>

Ammiszaddaj

unread,
Apr 26, 2008, 2:17:37 PM4/26/08
to
Dnia Sat, 26 Apr 2008 18:40:34 +0200, Marian napisał(a):

> <Załoga> był taki czy mi się to przysniło?

ZAŁOGA

* Film fabularny
* Produkcja: Polska
* Rok produkcji: 1951
* Premiera: 1952. 01. 27
* Dane techniczne: Czarno-biały. 2734 m. 92 min.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się we wrześniu 1950, trwały do września
1951. Plenery: "Dar Pomorza", Gdynia.
# Reżyseria: Jan Fethke
# Scenariusz: Jan Rojewski
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/122512

Google twierdzi że był taki :)
--
Paweł Szymczak

"Żeglarstwo jest kształtowaniem charakterów..."

Jacek P

unread,
Apr 26, 2008, 2:24:10 PM4/26/08
to
Tomek Kosiewicz <tomala.s...@gazeta.pl> napisał(a):

> Pewnie każdy z nas żeglujących ma swoje ulubione filmy i seriale z morzem
> lub żaglami w tle. Niestety fajnych jest tylko kilka i widziałem je po
> kilkanaście razy. Może jest jeszcze coś czego nie widziałem a warto
obejrzec?
>

> Jesli znacie coś poza tym i warto zobaczyc - piszcie tytuły.
>
> Tomala

"The Pirate Movie", a dokładniej sceny bitwy żaglowców z piosenką "Victory"
(wstawka z filmu "the Black Swan") użyte jako czołówka i zakończenie
programu "Morze" (red. Marek Koszur, TVP-Szczecin). Genialne!!!!!
Ech, to były czasy, łza się w oku kręci...

pzdr.
jacek.pytkowski(shift+2)interia.pl

Message has been deleted

Damian Jaroszewski

unread,
Apr 28, 2008, 5:14:03 AM4/28/08
to
>
> Jesli znacie coś poza tym i warto zobaczyc - piszcie tytuły.
>


polecam rowniez -> Sink the Bismarck ! ( 1960 )

pozdrawiam

Dami(an)

--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

hechlak

unread,
Apr 28, 2008, 5:19:32 AM4/28/08
to

Skarb Kapitana Martensa leci na kanale ale Kino, albo Kino Polska
Wraki zawsze można przeczytać :)

Colonel Andrzej

unread,
Apr 29, 2008, 11:59:02 AM4/29/08
to
On 26 Kwi, 20:17, Ammiszaddaj <> wrote:
>
> ZAŁOGA
>
>     * Film fabularny
>     * Produkcja: Polska
W roli głownej "Dar Pomorza", tytułowa piosenka by;la w śpiewniku
Piotra Lenartowicza - kto wie czy nie pierwszym polskim śpiewniku
szantowym.

666

unread,
May 8, 2008, 1:21:50 PM5/8/08
to
Akurat sporo filmów dziejących się na wodzie leci na kanale kablowym Kino Polska (PL), m.in. wczoraj/dzisiaj/jutro:

"Dwoje z wielkiej rzeki" - dramat obyczajowy
reż. Konrad Nałęcki,
wyk. Bogusz Bilewski, Tadeusz Białoszczyński, Barbara Wrzesińska, Florian Wolny
Polska 1958

Bilewskiego z ekranu nie poznałem, ale równie młody grał kiedyś w swietnym filmie poslkiego lotnika w bitwie o Anglię
(akcent morski - wodował i siedział z Emilem Karewiczem grającym lotnika niemieckiego w w jednej superboi ratowniczej na
Kanale).
Sporo ciekawych realiów.

"Płyną tratwy" - film dokumentalny (o flisakach)
reż. Władysław Ślesicki,
Polska 1962

"Nad rzeką, której nie ma" - film psychologiczny
reż. Andrzej Barański,
wyk. Marek Bukowski, Andrzej Mastalerz, Joanna Trzepiecińska, Marta Konarska
Polska 1991

"Pokój z widokiem na morze" - film psychologiczny
reż. Janusz Zaorski,
wyk. Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Marek Bargiełowski, Iwona Biernacka
Polska 1977

Nie wiem, jaką rolę w tych dwu ostatnich pełnią rzeka i morze, ktoś mógł dobierać tytułami z klucza, bo pojawiają się
poniższe tytuły ze słowami"morskimi" ;-)

"Mężczyźni na wyspie" - dramat psychologiczny (ale jednak jest jakaś Irenka, pewnie to Venus ;))
reż. Jan Laskowski,
wyk. Irena Laskowska, Mariusz Dmochowski, Piotr Pawłowski, Józef Nowak
Polska 1962

"Napad na wyspę" - serial (tez byscie napadli ;))
reż. Janusz Łęski,
Polska/ Niemcy 1989

"Pętla" - dramat obyczajowy (zupełnie jak Butakowa / Wiliamsona ;))
reż. Wojciech Jerzy Has,
wyk. Tadeusz Fijewski, Gustaw Holoubek, Aleksandra Śląska, Teresa Szmigielówna
Polska 1957

"Enigma" - film dokumentalny (będzie u-Boot ??)
reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, Jadwiga Zajicek,
wyk.
Polska 1976

"Sekret Enigmy" - film historyczny (no i co z u-Bootem ??)
reż. Roman Wionczek,
wyk. Tadeusz Borowski, Piotr Fronczewski, Piotr Garlicki, Henryk Bista
Polska 1979

"Wśród nocnej ciszy" - dramat kryminalny (cisza - wiadomo ;))
reż. Tadeusz Chmielewski,
wyk. Tomasz Zaliwski, Piotr Łysak, Mirosław Konarowski, Henryk Bista
Polska 1978

"Nad wielką wodą" - film krótkometrażowy (im wieksza woda, tym krótszy film )

"Droga z pierwszeństwem przejazdu" - film krótkometrażowy (MPDM jak nic ;))

"Oko Proroka" - film przygodowy (a nie cyklonu?)
reż. Paweł Komorowski,
wyk. Lubomir Cwetkow, Edward Lubaszenko, Djoko Rosić, Franciszek Trzeciak
Polska 1984

"Biały niedźwiedź" - film psychologiczny (Pan Kapitan chyba się nie obrazi, ale na niedźwiedzia to trochę za chudy ;))
reż. Jerzy Zarzycki,
wyk. Gustaw Holoubek, Adam Pawlikowski, Stanisław Mikulski, Stanisław Milski
Polska 1959

"Ostatni Parteitag w Norymberdze" - film dokumentalny ( O! Ostatni SIŻ w Pucku ;))
reż. Antoni Bohdziewicz,
Polska 1946


Trochę pozartowałem (no nie samego do końca ;)) ale niemal jakby jakis p.r.z-owicz układał...
Tak myslę, ze gdyby zebrać wspólnym wysiłkiem listę polskich filmów o morzu i upić z nią tego przychylnego nam naszego
człowieka w Kino Polska, to moglibysmy mieć ładnych kilka dni prawdziwej morskiej uczty.
JaC

Colonel Andrzej

unread,
May 8, 2008, 2:13:03 PM5/8/08
to
On 8 Maj, 19:21, " 666" <> wrote:

>
> "Ostatni Parteitag w Norymberdze" - film dokumentalny ( O! Ostatni SIŻ w Pucku ;))
> reż. Antoni Bohdziewicz,
> Polska 1946
>
> Trochę pozartowałem (no nie samego do końca ;))

Otóż: w Polsce (i generalnie w Europie) nie kazdy żart jest
równouprawniony. Uprzejmie więc prosze o natychmiastowe publiczne
przeprosiny zarówno mnie osobiście, jak i pozostalej setki osób
uczestniczacych w "ostatnim SIZ-ie w Pucku". Mam nadzieję, że nie
wymaga to uzasadniania publicznie. Mam nadzieję, że oczekiwanie na te
przeprosiny nie potrwa na tyle długo, by w sprawe wdał sie jakis
troll....
Podpisuję się czytelnie: Andrzej Remiszewski uczestnik ostatniego SIZ
w Pucku

Tomek Łangowski

unread,
May 8, 2008, 2:20:12 PM5/8/08
to

Użytkownik "Colonel Andrzej" <andrzejre...@wp.pl> napisał w wiadomości
news:794e33ec-c5a7-4b2a...@c58g2000hsc.googlegroups.com...

Jak wyżej. Oczekuję przeprosin.

--
Tomasz Łangowski uczestnik ostatniego SIZ
w Pucku


Jerzy Makieła

unread,
May 8, 2008, 2:31:01 PM5/8/08
to
Tomek Łangowski pisze:

> Jak wyżej. Oczekuję przeprosin.

A ja nie oczekuje... Pan Cis przekroczył wszelkie normy, obraził tych
którzy tam byli i mnie jako organizatora...
W PZŻ jest coś takiego jak Sąd Związkowy w jego regulaminie jest taki
paragraf:

§ 2

Wykroczeniem jest zawinione naruszenie przepisów obowiązujących w
żeglarstwie lub prawideł dobrej praktyki żeglarskiej, naruszenie norm
współżycia społecznego w działalności żeglarskiej lub inny czyn
wyrządzający szkodę dobremu imieniu żeglarstwa polskiego.

Jutro wysyłam pismo z prośbą o rozpatrzenie przez Sąd Związkowy wybryku
Pana Cisa. Jesteśmy żeglarzami a Pan Cis nas obraża...


>


--
Pozdrowienia Jurek Makieła
http://www.makiela.pl
http://galeria.makiela.pl
GSM 601-938-951

luka...@free.fr

unread,
May 8, 2008, 5:16:30 PM5/8/08
to
On 8 mai, 20:31, Jerzy Makieła <jur...@post.pl> wrote:
> Jutro wysyłam pismo z prośbą o rozpatrzenie przez Sąd Związkowy wybryku
> Pana Cisa. Jesteśmy żeglarzami a Pan Cis nas obraża...

Uprzejmie prosze do dolaczenia mojej skromnej osoby do w/w prosby. Pan
Cis tez mnie obrazil wielokrotnie i w dodatku szpetnie i ja tez uwazam
sie ( mam na to papiery) za zeglarza.
Bardziej mnie to bawilo do tej pory, ale skoro nadarza sie okazja.....

Tomasz Lukawski, armator x 5, stopnie i uprawnienienia wszelakie.

Bartłomiej F. Tajchman

unread,
May 8, 2008, 6:30:32 PM5/8/08
to
Jerzy Makieła wrote:

>> Jak wyżej. Oczekuję przeprosin.
>
> A ja nie oczekuje... Pan Cis przekroczył wszelkie normy, obraził tych
> którzy tam byli i mnie jako organizatora...
> W PZŻ jest coś takiego jak Sąd Związkowy w jego regulaminie jest taki
> paragraf:
>
> § 2
>
> Wykroczeniem jest zawinione naruszenie przepisów obowiązujących w
> żeglarstwie lub prawideł dobrej praktyki żeglarskiej, naruszenie norm
> współżycia społecznego w działalności żeglarskiej lub inny czyn
> wyrządzający szkodę dobremu imieniu żeglarstwa polskiego.
>
> Jutro wysyłam pismo z prośbą o rozpatrzenie przez Sąd Związkowy wybryku
> Pana Cisa. Jesteśmy żeglarzami a Pan Cis nas obraża...

Żeby obrazić, trzeba mieć zdolność honorową...

Pozdrawiam,
Wuj Bart27
--
* Bartłomiej F. Tajchman         +48 784 607 253 / +353 872 610 542 *
* [www w przebudowie]                                    GG #162270 *
*                                                skype: wuj_bart_27 *
*       Niebo gwiaździste nade mną, oślizgłe flaki we mnie.         *

Radwan

unread,
May 9, 2008, 12:51:46 AM5/9/08
to
Jerzy Makieła napisał(a):

>
> Jutro wysyłam pismo z prośbą o rozpatrzenie przez Sąd Związkowy wybryku
> Pana Cisa. Jesteśmy żeglarzami a Pan Cis nas obraża...

Jurek, daj spokój. Skoro negujemy zasadnośc istnienia PZŻ jako
organizacji wszechżeglarskiej, śmieszne byłoby teraz skarzyć się do
niej. Tym bardziej, że rzecz dotyczy takiego nikogo jak Cis. Pozaz tym
kruk krukowi oka nie wykole. Zostaw więc to wacowo cisowo ccc-owe szambo
w spokoju. Niech cuchnie we własnym gronie. Szkoda smród wywlekać na
swieże powietrze :)

Radwan

Paulus

unread,
May 9, 2008, 6:28:26 AM5/9/08
to
On 9 Maj, 00:30, Bartłomiej F. Tajchman <bar...@merigold.NOSPAM.pl>
wrote:

> Jerzy Makieła wrote:
> > Pana Cisa. Jesteśmy żeglarzami a Pan Cis nas obraża...
>
> Żeby obrazić, trzeba mieć zdolność honorową...
>
W ten oto sposób obywatel Cis po raz kolejny skompromitował system,
który swoją osobą i patentem reprezentuje. Niegdyś patent oficerski z
definicji nadawał zdolność honorową i wymuszał właściwe zachowanie -
"noblige oblige". Dzisiaj pzż-owski patent KAPITANA czyli najwyższego
rangą "oficera" na jednostce, nie zobowiązuje do niczego.
Do tego osobnika można zastosować jedynie mniej łacińską sentencję
"666 ubliż"

Pozdrawiam
Paulus - Paweł Gzowski

Paulus

unread,
May 9, 2008, 6:46:34 AM5/9/08
to
Ale ze mnie trąba. Przecież "noblige oblige" to jest po francusku, a
nie po łacinie. Za dużo tych języków w dzieciństwie, albo za mało
lecytyny obecnie. Wybacznie mitą odrobinę bezsensu w ramach
piątku ;-)))

666

unread,
May 9, 2008, 7:28:16 AM5/9/08
to
I wyślij koniecznie z podpisem Zientary.
Na pewno będzie miał okazję szerzej przedstawić swoje głebokie przemyślenia:
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.zeglarstwo&aid=74323708
a Ty wyjaśnić, dlaczego tak gorąco wtedy zaprotestowałes na Zientary post.
JaC


-----

Michał

unread,
May 9, 2008, 9:05:08 AM5/9/08
to
Paulus pisze:

> Ale ze mnie trąba. Przecież "noblige oblige" to jest po francusku, a
> nie po łacinie. Za dużo tych języków w dzieciństwie, albo za mało
> lecytyny obecnie. Wybacznie mitą odrobinę bezsensu w ramach
> piątku ;-)))
>

To jak już się czepnąłeś sam siebie, ja dorzucę coś :) Jeśli ma to być
po francusku to raczej "noblesse oblige", a nie jakieś "noblige" :)

Pozdrawiam również piątkowo
Michał Bajor

Colonel Andrzej

unread,
May 9, 2008, 12:01:33 PM5/9/08
to
Powoli, dajcie JaC-owi dojśc do kompa i przeczytać zanim podkręcicie
atmosferę. Ma prawo poprostu tu przeprosić ale musi wiedzieć, ze takie
oczekiwanie istnieje.

666

unread,
May 9, 2008, 12:28:36 PM5/9/08
to
Nie, nie rozumiesz ich, Pułkowniku - to trwa taka zabawa w strzelanie zająców, kto komu więcej spod nóg wystrzeli
(ujmując to elegancko, bo mówiąc wprost: tamtemu towarzystwu i morze, i Mazury, i internet kojarzą po prostu z własnym
rzyganiem i chodzi im o to, by broń Neptunie nie wcelować w swojego).
JaC


-----

> dojść do kompa i przeczytać zanim podkręcicie atmosferę.

0 new messages