Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Jaka stereofonia w TV?

0 views
Skip to first unread message

sofu

unread,
Dec 4, 2000, 3:00:00 AM12/4/00
to
Ostatnio stalem sie posiadaczem telewizora firmy SONY KV-29FX20K, WEGA (nie
wiem za bardzo co to znaczy).
Telewizor ten posiada wbudowany podwojny dekoder stereofoniczny NIKAM i
ZWEI, a jezeli dzwiek jest monofoniczny, to zalancza sie (jezeli jest
uaktywniony w opcjach) jakis uklad DSP, ktory powoduje sztuczne
uprzestrzennienie dzwieku.
Odbieram programy za pomoca kablowki oraz wlasnego talerza i tiunera Amstrad
SRX 1002 z duzymi mozliwosciami regulacji i wyboru rodzaju dzwieku.
W kablowce program 1 i 2 TVP oraz TVN jest nadawany w NIKAM-ie, co jest
zaznaczone wyswietlaniem slowa NIKAM i dwoch glosnikow. Natomiast TV
POLONIA, RTL7 i HBO prawdopodobnie korzysta z dekodera ZWEI, bo wyswietlaja
sie dwa glosniki i slychac dzwiek stereo, ale bez napisu NIKAM.
Z zagranicznych programow w kablowce dzwiek stereo maja programy muzyczne
typu VIVA, MTV, ONYX
(ZWEI).
Na pozostalych programach nie wyswietla sie nic, za to pojawia sie
przestrzenny dzwiek, pewnie z tego zalaczonego DSP. Nie ma wiec stereo na
RTL, SAT1, PRO7, VOX, francuskich czy wloskich programach.
Jest dla mnie dzwne, ze jezeli korzystam z tiunera Amstrad SRX 1002 po przez
wejscie antenowe (modulator), to zaden satelitarny program nie jest
stereofoniczny mimo, ze z wyjsc audio tiunera Amstrad taki wychodzi.
Nawet programy polskie RTL7 czy POLONIA nie oposiadaja dzwieku stereo mimo,
ze jak wspomnialem sa stereofoniczne i jezeli podlacze wzmacniacz pod
wyjscia audio dla lewego i prawego kanalu to wyraznie slysze stereofoniczny
dzwiek. Probowalem na rozne sposoby regulowac dzwiek tak w telewizorze jak i
w Amstradzie (WEG PANDA1, 30 rodzajow dzwieku oraz niezliczone mozliwosci
wlasnego ustawiania pasm dzwiekowych ).
Czy ktos moglby mi wyjasnic jak to sie dzieje, ze pewne programy w kablowce
sa stereo, a inne ktore ewidentnie nadaja w systemie stereo nie.
Dla czego zaden program jaki idzie z satelity po puszczeniu w telewizorze
nie jest stereo mimo, ze z wyjsc audio tiunera satelitarnego taki
stereofoniczny dzwiek wychodzi.
Czym rozni sie dzwiek np. TV POLONI w kablowce z tym jaki jest w satelicie?

--
Janusz so...@kki.net.pl


Przemek Kurzawa

unread,
Dec 5, 2000, 1:38:54 AM12/5/00
to
zacznij od używania kabla euro lub cinch, to się nagle pojawi stereo z
zewnętrznych źródeł. Ale oczywiście bez napisu stereo, ale o napis raczej
nie chodzi. Modulatory, z których korzystasz nie dają dźwięku stereo. A
nadawanie sygnału w kablówkach w mono to efekt dziadostwa z którym mamy do
czynienia i "oszczędności" bo technicznie to żaden kłopot.
Swoją drogą korzystanie z modulatora i kupno tv Wega to co najmniej rozpusta
i marnotrawienie pieniędzy.....
P.

--
Archiwum grupy dyskusyjnej pl.rec.telewizja
http://niusy.onet.pl/pl.rec.telewizja

* piotr'ek *

unread,
Dec 5, 2000, 2:13:15 AM12/5/00
to
Na poczatek 2 uwagi:
1. Nie tiuner tylko TUNER
2. Nie Nikam tylko NICAM

> Czy ktos moglby mi wyjasnic jak to sie dzieje, ze pewne programy w
kablowce
> sa stereo, a inne ktore ewidentnie nadaja w systemie stereo nie.

Aby kablówka mogła przekazywać programy satelitarne w stereo musi nabyć i
zainstalować koder stereo nicam, a to niestety kosztuje.

> Dla czego zaden program jaki idzie z satelity po puszczeniu w telewizorze
> nie jest stereo mimo, ze z wyjsc audio tiunera satelitarnego taki
> stereofoniczny dzwiek wychodzi.

Modulator TV w tunerze sat nie koduje dźwięku stereo i jest to całkiem
normalne, gdyż na świecie jest kilkanaście standardów stereo, a standard
euro jest jeden. Podłącz tuner sat przez euro i będziesz miał pełne stereo.
Poza tym modulator w tunerze sat to już przeżytek (z epoki późnego
Jaruzelskiego) - używaj TYLKO I WYŁĄCZNIE wyjścia euro, tym bardziej, że
Twój telewizor nie jest jakimś zabytkiem.

> Czym rozni sie dzwiek np. TV POLONI w kablowce z tym jaki jest w
satelicie?

j.w.
____________________________________
* piotr'ek * - To nie jest moje zdanie!
Volna Republika Olkusz'2000
Radio Sielp i Młot - www.sielpia2000.prv.pl
MuroHasła - www.nowakowski.gdynia.top.pl

sofu

unread,
Dec 5, 2000, 2:33:13 AM12/5/00
to
To jasne, ze jak podlacze wzmacniacz pod tuner satelitarny, to bede mial
stereo w glosnikach.
Ale, nie oto mi chodzi. SONY WEGA mam w sypialni, a tuner satelitarny jest
w innym pokoju.
Dla tego, nie za bardzo byloby dobre ciagniecie kabli z fonia po niskiej do
wzmacniacza w sypialni.
Myslalem, ze moze cos trzeba ustawic w tunerze, czego nie zrobilem. Na mysl
mi nie przyszlo, ze tuner "obcina" dzwiek stereo przeksztalcajac je w mono.
A co do samego telewizora, to nie uwazam, zeby to byla jakas rewelacja.
Powiedzialbym nawet, ze pod wzgledem mozliwosci (telewizor ma raczej skromne
menu) jest raczej cienki, podobny do tanich telewizorow. Nie ma zadnego pipa
itp. Taki telewizyjny standard.
Jedynie obraz jest w ladny i dzwiek jak juz gra to stereo jest rzeczywiscie
dobry. Czasami trudno uwierzyc, ze wychodzi z telewizora. Dziwne jest
natomiast zwlaszcza jak sie patrzy nieco z boku, wrazenie jakby wglebnego
obrazu przy calkowicie plaskim kineskopie.

--
Janusz so...@kki.net.pl

Użytkownik "Przemek Kurzawa" <prz...@gryf.com.pl> napisał w wiadomości
news:002401c05e84$b7a39920$2a00...@szcz.warta.pl...

* piotr'ek *

unread,
Dec 5, 2000, 3:00:00 AM12/5/00
to
> Dla tego, nie za bardzo byloby dobre ciagniecie kabli z fonia po niskiej
do
> wzmacniacza w sypialni.

Jedyne wyjście.

> Myslalem, ze moze cos trzeba ustawic w tunerze, czego nie zrobilem. Na
mysl
> mi nie przyszlo, ze tuner "obcina" dzwiek stereo przeksztalcajac je w
mono.

Zawsze tak było.


____________________________________
* piotr'ek * - To nie jest moje zdanie!
Volna Republika Olkusz'2000
Radio Sielp i Młot - www.sielpia2000.prv.pl
MuroHasła - www.nowakowski.gdynia.top.pl

sofu

unread,
Dec 6, 2000, 1:52:02 AM12/6/00
to
Dziekuje za informacje!
Poprawiam pisownie slow na NICAM i Tuner.
Okazuje sie, ze mialem (i nadal mam ) dosc blade pojecie na temat tego, co
dzieje sie w modulatorze.
Myslalem, ze wylawiany jest kompleksowy, z calym "inwentarzem" (pelny dzwiek
jaki dana stacja nadaje) sygnal danego programu i jest przekazywany na
danym, zaleznym od ustawienia kanale.
Poniewaz i tak przez tuner przechodzily wszystkie sygnaly z kablowki, to
jeden program satelitarny wiecej nie robi roznicy. Zgadzam sie, ze dzwiek z
eurozlacza jest nieporownanie lepszy. Zreszta tez z niego korzystam przy
podlaczeniach magnetowidow i tunera satelitarnego (w innym pokoju gdzie on
stoi).
Zastanawiam sie natomiast, czy ma sens pojscie dalej "w glab" i podlaczenie
sygnalow RGB? Wtedy w zasadzie pomija sie dekoder PAL. Ale to juz inna
historia.

pozdrawiam


--
Janusz so...@kki.net.pl


0 new messages