Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

jak zostac instruktorem snowboardu?

0 views
Skip to first unread message

pasjonat

unread,
Aug 28, 2003, 5:02:50 PM8/28/03
to
Jakie wymagania trzeba spelnic i jakie egzaminy zdac by zostac instruktorem
snowboardu? Interesuje mnie region Zakopanego.

Czy ciezko otrzymac taka licencje? tylko dla tych co wejda w uklady? czy
jest bezterminowa czy na jakis okres?

z gory dzieki

DominN

unread,
Aug 28, 2003, 6:09:03 PM8/28/03
to
> Jakie wymagania trzeba spelnic i jakie egzaminy zdac by zostac instruktorem
> snowboardu? Interesuje mnie region Zakopanego.

Powiem tak. Sam przymierzalem sie do zrobienia Instruktora. Mase moich kupli
chodzilo na te kursy, obracalem sie w towarzystwie ludzi z PZS, znalem paru
instruktorow, ale ostatecznie to srodowisko mi obrzydlo, odrzucilo mnie od nich.
JEdenie kolezanka zrobila Pomocnika Instrukktora (III stopien).

W kazdym regionie wyglada to chyba podobnie. Wiem, ze kiedys jezdzilo sie w
Alpy robic Instruktora, bo tam bylo prosciej. Teraz coraz ciezej zrobic
instruktora, a jak zrobisz to trzeba sie liczyc, ze Cie wywala np. jedyny w
Polsce sedzie ISF Golab, ktorego PZS wyruchal :(
Pierwsze 2 stopnie to bajka i podobno mozna je zrobic na jednym obozie
zakonczonym egz. teoretycznym + sprawnosciowym ofcoz. Nazywa sie to
Demonstrator. Ogolnie bajka, wjezdzanie na orczyku, podstawy montazu deski,
ubioru, skok prosty (LOL), obroty plaskie, NW, WN, ciete, slizgowe itp.
Kolezanka III stopien musiala zdawac 2x. Problem to tylko sprawnosciowe. Byl
skok na ocene np. ona zrobila FS180 i dostala maxa (LOL), potem jazda w terenie
itp. Dzuo jezdy jest. Podobno coraz czesciej oblewaja.
Potem czeka Cie 4 stopien, specjalizacja i jestes instruktorem. Czeka Cie
chyba reprezentowanie PZSu raz w roku na jakichs zawodach amatorskich (na innych
nie masz szans ;P). Inaczej odbieraja licencje - cholera ich wie. Pamietaj
jeszcze o jednym, bedziesz pedagogiem i metodyke nauczania musisz miec
opanowana. Instruktom nie musi dobrze jezdzic (zwykle jezdzi kiepsko ;P), musi
za to DOBRZE uczyc! Urzeranie sie z gowniarzami to podstawa.

> Czy ciezko otrzymac taka licencje? tylko dla tych co wejda w uklady?

Ogolnie jest coraz trudniej. Panuje opinia, ze PZS to jedna wielka mafia. Duzo
osob go nie lubi. Podobno interes rodzinny. Ja troche osob znalem i ogolenie
odrzucil mnie klimat pozerstwa. Jak jest teraz nie wiem, ale wiem, ze ludzie
narzekaja. L. Dziekan, jeden z pierwszych instruktorow mowil, ze to co teraz sie
wyprawa w Polsce to nie do pomyslenia, ze jak on zdawal we Francji to bylo 10x
lepiej i teraz by pewnie nei zdal.
Aha, nie wspomnialem, ale jest jeszcze wyzszy stopien. Nazywa sie to
Instruktor Wykladowca i takich jest chyba z 10 w Polsce. Nie wiem czy Dziekan
nim nie jest, ale podobno Rosiakowa jest. Takim na pewno nie zostaniesz.
Jak juz bedziesz instruktorem tj. bedziesz mial takie uklady, ze zostaniesz ;)
to nie licz na to, ze sie zalapiesz na jakas kase. Bedziesz po prostu mial
satysfakcje, ze masz licencje. Zeby kase robic TO DOPIERO trzeba miec uklady!
Kolezanka mi odradzala to cos dlatego, ze:
- nie umie uczyc i chcialem tylko sie sprawdzic
- nie uczenie ludzi = strata kasy, nie dostaniesz sie do szkolki snb to tracisz
jeszcze wiecej
- szkoda kasy na udowadnianie sobie, ze sie cos umie. Jesli chce sie podniesc
umiejetnosci to mozna zrobic do III stopnia, bo nie robiac metodyki nauczania
zostajesz nie Pomocnikiem Instruktora, ale Demonstratorem III stopnia.


> czy jest bezterminowa czy na jakis okres?

Chyba na rok, wiec trzeba reprezentowac PZS. Nie wiem czy nie ma skladek.
Polecam jakby co ksiazke Lecha Powolnego z AWF Katowice "SNOWBOARD technika,
metodyka, szkolenie". Ta ksiazka obowiazuje w Szczyrku na obozie i chyba na
innych tez.

To tylko moja opinia na temat PZS (oraz moich paru kumpli). Nie ukrywam, ze
nie lubie PZSu, wiec moge byc nieobiektywny.


--
Pozdrawiam
DominN GG: 22453
www.DominN.Net
www.PolSMS.net


maxtlat

unread,
Aug 29, 2003, 11:54:29 AM8/29/03
to

>> Aha, nie wspomnialem, ale jest jeszcze wyzszy stopien. Nazywa sie to
> Instruktor Wykladowca i takich jest chyba z 10 w Polsce. Nie wiem czy
Dziekan
> nim nie jest, ale podobno Rosiakowa jest.


Hehe Goska!!!!
nie no chyba Padne - moze w piciu i imprezowaniu to moze byc wykładowca:)


--
God save the Powder

maxtlat


waldek

unread,
Aug 30, 2003, 5:09:29 AM8/30/03
to
DominN wrote:

<cut>

czy jest cos prawdy w tym, ze maja znizki na ski-passy (slyszalem nawet
ze za darmo i tez na zachodzie w co akurat mi sie nie chce wierzyc)?

pozdro...

waldek aka "project2501"

DominN

unread,
Aug 30, 2003, 9:19:46 AM8/30/03
to
> czy jest cos prawdy w tym, ze maja znizki na ski-passy (slyszalem nawet
> ze za darmo i tez na zachodzie w co akurat mi sie nie chce wierzyc)?

IMHO to jakas bzdura, ale moze prwdopodobna? Jesli mam wyciag prywatny to jak
PZS zmusi mnie, zebym im dal za polowe ceny lub za darmo? Musieliby brac
rachunki z wyciagu, a potem dofiansowywac. Na takie cos jest szansa tylko gdy
sie ma umowe z PZSem ew. panstwowy wyciag. Poza tym PZN tak ma? Jesli nie to
czemu PZS mialby miec?
Nie jestem pewien, ale to jakas durna plotka.

waldek

unread,
Aug 30, 2003, 12:00:20 PM8/30/03
to
DominN wrote:
>>czy jest cos prawdy w tym, ze maja znizki na ski-passy (slyszalem nawet
>>ze za darmo i tez na zachodzie w co akurat mi sie nie chce wierzyc)?
>
>
> IMHO to jakas bzdura, ale moze prwdopodobna? Jesli mam wyciag prywatny to jak
> PZS zmusi mnie, zebym im dal za polowe ceny lub za darmo? Musieliby brac
> rachunki z wyciagu, a potem dofiansowywac. Na takie cos jest szansa tylko gdy
> sie ma umowe z PZSem ew. panstwowy wyciag. Poza tym PZN tak ma? Jesli nie to
> czemu PZS mialby miec?
> Nie jestem pewien, ale to jakas durna plotka.

moglo by to tak byc jak z legitymacja studencka i muzeum na przyklad.
Ale tez mi sie w to nie chce wierzyc. To chyba jakas bzdura..

pozdro...

waldek aka "project2501"

DominN

unread,
Aug 31, 2003, 3:46:15 PM8/31/03
to
> moglo by to tak byc jak z legitymacja studencka i muzeum na przyklad.

Wlasnie takie rzeczy jak legitymacja ma uregulowania panstwowe. Wiele
instytucji panstwoych ja z zasady honoruje, a inne sie dolaczaja. To taki
staandard. Natomias legitka PZSu to mozna sobie najwyzej d... podetrzec. Na moim
wyciagu tak bedzie ;)

> Ale tez mi sie w to nie chce wierzyc. To chyba jakas bzdura..

www.pzsnow.pl tam powinno cos byc, ale ja nic nie widzialem. Raczej
chwililiby sie tym na cala strone ;)

0 new messages