Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Pomarańcza w doniczce

24 views
Skip to first unread message

Trybun

unread,
May 24, 2023, 5:17:18 AM5/24/23
to
Ma ktoś pomysła co zrobić aby zmusić pestki pomarańczy do wykiełkowania.
Temperatura odpowiednia jest, różne próby z namaczaniem itd nie
przynoszą efektu.

Mateusz Viste

unread,
May 24, 2023, 8:05:42 AM5/24/23
to
Może woda zła, albo ziemia? Z tego co się orientuję to w obu przypadkach
pH powinno być neutralne lub lekko kwaśne. Odpowiednią ziemię można
kupić w jakimś sklepie ogrodniczym, a wodę z kranu zastąpić deszczówką.

Mateusz

Trybun

unread,
May 25, 2023, 1:37:16 AM5/25/23
to
W dniu 24.05.2023 o 14:05, Mateusz Viste pisze:
Być może to któryś z tych czynników, ale chyba jednak  jakość wody czy
ziemi nie powinna być przeszkodą samym wykiełkowaniu z pestki..

XL wiosenna

unread,
Jun 14, 2023, 4:47:04 PM6/14/23
to
Ale zbyt niska temperatura tak. W mojej szklarence, w której produkuję rozsadę i trzymam wczesną wiosną i późną jesienią oleandry, wszelkie cytrusowe pestki kiełkowały hurtowo. Jeszcze kluczowa uwaga - muszą być świeżo wyjęte z bardzo dojrzałego owocu.

XL wiosenna

unread,
Jun 14, 2023, 4:56:27 PM6/14/23
to
I jeszcze pytanie: po co Ci te dziczki-siewki pomarańczy? Przecież to dziczki będą, czyli nie powtórzą cech szlachetnej odmiany, a na owocowanie poczekasz z 10 lat. Kup sobie pomarańczowe
https://www.tropiart.pl/plants/pomarancza-citrus-sinensis.html?gclid=CjwKCAjwyqWkBhBMEiwAp2yUFh5aAp8JLGLLDcrmGuvuz1hN-YCF4KZTUMOrSitvVm8p2bDbeArbJxoCT-YQAvD_BwE#product
drzewko i ciesz się nim, jak ja - mam je od lat, latem wystawiam na taras. Obecnie obsypało się ponownie kwiatami po wyniesieniu - kwiaty były też zimą. A jaki boski zapach! Pszczoły teraz je zapylają i będą owoce, które dojrzeją już w domu około Bożego Narodzenia.


Trybun

unread,
Jun 16, 2023, 4:28:34 AM6/16/23
to
W dniu 14.06.2023 o 22:47, XL wiosenna pisze:
Koniec końców wschodzą, po około półtoramiesięcznym leżakowaniu w
doniczce. Pestek było 15, jak na razie wzeszły trzy. Jedną już
przesadziłem do innej doniczki.
Tak, to oczywiste, reguła ta dotyczy nie tylko pomarańczy.

Trybun

unread,
Jun 16, 2023, 4:29:09 AM6/16/23
to
W dniu 14.06.2023 o 22:56, XL wiosenna pisze:
Nie, to nie na jakieś zbiory a z czystej ciekawości,. Oczekuję tylko aby
miały jakiś ciekawy, ozdobny wygląd. A na zbiory planuję eksperyment z
mandarynką, która podobno przewyższa pomarańcz w domowej uprawia pod
każdym względem.

Mogwai

unread,
Jun 16, 2023, 4:31:51 AM6/16/23
to
dn. Fri, 16 Jun 2023 10:28:39 +0200, Trybun napisał:
> Koniec końców wschodzą, po około półtoramiesięcznym leżakowaniu w
> doniczce. Pestek było 15, jak na razie wzeszły trzy. Jedną już
> przesadziłem do innej doniczki.

W międzyczasie doczytałem gdzieś, że takie cytrusowe pestki warto lekko
naciąć żyletką, coby szybciej wilgoć wyczuły. Może następnym razem warto
spróbować?

Mateusz

Trybun

unread,
Jun 19, 2023, 4:57:50 AM6/19/23
to
W dniu 16.06.2023 o 10:31, Mogwai pisze:
Dobrze wiedzieć na przyszłość, dzięki.

XL wiosenna

unread,
Jul 5, 2023, 5:32:50 PM7/5/23
to
Mango i awokado sobie wyhoduj z pestek z przejrzałych owoców tychże. Szczególnie awokado jest piękne. Miałam trzyletnie chyba, przycinane co roku, bo rosło jak głupie. Kruche bardzo - spadło ze schodów tarasowych podczas burzy i się kompletnie połamało, nie miałam czego ratować. A też miałam wtedy i tak już za dużo tego dobra wszelkiego. Teraz mam „tylko” figi coś koło 5 sztuk, 1pomarańczę, 2 kalamondyny (kwaśne, ale przepyszne do herbaty zimą, boskie wręcz, jak żaden inny cytrus) i 1 cytrynę skierniewicką kupioną lata temu. Wszystko owocuje. I syatematycznie to wszystko przycinam, bo zimą muszę cytrusy stłoczyć w jednym nieogrzewanym pokoju z południową wystawą, a figi zimują z oleandrami w niemal ciemnej piwnicy, w najwiekszym z jej pomieszczeń, gdzie trzymam też zapasy - temp. 5-8 stopni.

Trybun

unread,
Jul 6, 2023, 5:06:01 AM7/6/23
to
W dniu 05.07.2023 o 23:32, XL wiosenna pisze:
Z mango i awokado już eksperymentowałem. Mango nawet nie wzeszło, pewnie
ma jakieś szczególne wymagania co do uprawy. Natomiast awokado tak jak
piszesz - wschodzi rośnie, jednak u mnie żadne nie przetrzymało zimy,
już w grudniu liście zaczynają brązowieć i drzewko powoli usycha. Nie
mam pojęcia co jest przyczyną, za mało słońca czy za zimno jak na jego
potrzeby. Z tego co pamiętam to Ty masz coś w rodzaju oranżerii, a u
mnie to tylko doniczki w oknie nad grzejnikiem.

1634Racine

unread,
Oct 23, 2023, 4:03:44 PM10/23/23
to
XL wiosenna w news:6db43cdf-274e-439f...@googlegroups.com
[...............]
> Mango i awokado sobie wyhoduj z pestek

1.
instrukcje tyczace *mango* z pestki sa w sieci, ale powiedz w paru slowach:
jak najprosciej wyhodowac mango?
Zabieralem sie kiedys za to taka metoda: pestka moczy sie w wodzie pare dni,
obrac ze skorupy, do ziemi, koncowka ma wystawac. Z tym, ze u mnie: zero
"szklarni" z butelki plastikowej.
Efekt: wyschlo/zaschlo/nici z uprawy.

2.
cos jest "nie tak" z tym awokado? uroslo do 36 cm. Ziemia do palm,
perlit,keramzyt.
https://imgsh.net/a/YYQNJl6.png

3.
plotki mowia, ze w pewnym momencie wypada awokado/kazda (?) rosline
przyciac, aby dala pedy boczne.
to awokado rosnie jakby troche zbyt "lysawo"...
faktycznie wypada przyciac?
gdzie? https://imgsh.net/a/UTyUtqj.png


> Teraz mam „tylko”
> figi coś koło 5 sztuk,

ciekawa sprawa. Jak to cudo wyhodowac z pestki?

1634Racine

unread,
Oct 23, 2023, 4:03:44 PM10/23/23
to
Trybun w news:u6h6ff$pct0$1...@dont-email.me
[...........]
>>>>> Ma ktoś pomysła co zrobić aby zmusić pestki pomarańczy do
>>>>> wykiełkowania.
[................]
> Koniec końców wschodzą, po około półtoramiesięcznym leżakowaniu w
> doniczce. Pestek było 15, jak na razie wzeszły trzy. Jedną już
> przesadziłem do innej doniczki.

1. jaka ziemia? cos w stylu..."do palm" moze byc? + perlit + keramzyt?
2. pestki: jak gleboko do ziemi?
3. ile podlewac/jak czesto?

Trybun

unread,
Oct 27, 2023, 9:21:45 AM10/27/23
to
W dniu 23.10.2023 o 22:02, 1634Racine pisze:
Spod krzaka leszczyny, struktura prawie torfowa,najlepsza w ogrodzie,
nie wiadomo tylko czy dla pomarańczy.
Różnie, najszybciej skiełkowała leżąca na wierzchu, jednak wypuściła
kilka łodyg.
Przed skiełkowaniem dość mocno, po umiarkowanie. Jednak coś w mojej
metodzie nie wyszło, bo po osiągnięcie około 10cm wzrost się zatrzymał i
tak pozostał do dzisiaj.
Chyba jednak spróbuje z mandarynkami, podobno są mniej wymagające i
łatwiejsze w uprawie.

1634Racine

unread,
Oct 27, 2023, 9:46:23 AM10/27/23
to
Trybun w news:uhgdh7$29mvq$1...@dont-email.me
[...........]
> Różnie, najszybciej skiełkowała leżąca na wierzchu, jednak wypuściła kilka
> łodyg.

ale jak gleboko? 1cm,2cm, 3cm,...
wszystkie w jednej doniczce? po wykielkowaniu tez?

> Jednak coś w mojej metodzie nie wyszło, bo po osiągnięcie około 10cm
> wzrost się zatrzymał i tak pozostał do dzisiaj.

no to sie udalo. Jakos. Moze jakis biohumus,wiecej swiatla. Poza tym -
czekac...

Trybun

unread,
Oct 27, 2023, 1:02:59 PM10/27/23
to
W dniu 27.10.2023 o 15:46, 1634Racine pisze:
> Trybun w news:uhgdh7$29mvq$1...@dont-email.me
> [...........]
>> Różnie, najszybciej skiełkowała leżąca na wierzchu, jednak wypuściła
>> kilka łodyg.
>
> ale jak gleboko? 1cm,2cm, 3cm,...
> wszystkie w jednej doniczce? po wykielkowaniu tez?

Trudno powiedzieć, wrzuciłem kilkanaście pestek do prawie wypełnionej
ziemia doniczki i i przysypałem cienką warstwą ziemi. Średnia głębokość
to jakiś centymetr.

Po wykiełkowaniu przesadziłem pojedynczo do innych doniczek.

>
>> Jednak coś w mojej metodzie nie wyszło, bo po osiągnięcie około 10cm
>> wzrost się zatrzymał i tak pozostał do dzisiaj.
>
> no to sie udalo. Jakos. Moze jakis biohumus,wiecej swiatla. Poza tym -
> czekac...

Stoją na parapecie okna po południowej stronie, a więc trudno o więcej
światła. Tak, daję im termin do wiosny, jak nie ruszą to spróbuję z
mandarynkami.

0 new messages