Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

za ile sprzedac zdjecia ???

0 views
Skip to first unread message

Piotr Czyż

unread,
Nov 25, 1999, 3:00:00 AM11/25/99
to
...mam pilne pytanie .. zaile mniej wiecej warto odsapic prawa do zdjec
...?
To jest bardzo pilne ..!!
Prosze o pomoc !!!
Piotrek Czyz http://serin.imaster.com.pl


FRANKIE

unread,
Nov 25, 1999, 3:00:00 AM11/25/99
to
Zalezy komu.... i jakie zdjecie
Jak byle agencja, to ..... (nie warto)
Jak WIELKA & SZANOWANA firma (Coca-cola?) to ja ponizej 1 kPLN bym nie
schodzil (a jak nie zamawiali tej fotki przed tym PSTRYK, to wywolawcza
dalbym 3 kPLN...) na 5 lat i jakby dalo rade, to zastrzeglbym zamieszczanie
imienia/nazwiska/ ksywy
Frankie
PS. Lolek, sciagnij mnie z oblokow i postaw na nogi ;-)

Piotr Czyż napisał(a) w wiadomości: <383CFF1F...@ars.com.pl>...

Wh

unread,
Nov 25, 1999, 3:00:00 AM11/25/99
to

Piotr Czyż napisał(a) w wiadomości: <383CFF1F...@ars.com.pl>...
>...mam pilne pytanie .. zaile mniej wiecej warto odsapic prawa do zdjec
>...?
>To jest bardzo pilne ..!!
>Prosze o pomoc !!!

Odpowiem na poczatek glupio i nie glupio: za ile sie da
A teraz troche cennika z perspektywy Wroclawia:
Kolorowe gazety, zdjecia male, takie jak dziesiatki w kazdym
numerze kolorowej gazety (przynajmniej tam gdzie ja pracuje)
placa od 70 do 150. Cena jest malo uzalezniona od jakosci,
stopnia trudnosci czy formatu.
Znacznie bardziej od czlowieka ktoremu placa.
Zazwyczaj placa 90-100plz stalym wspolpracownikom
Za sredni format, na rozkladowke mozna dostac ok 300-400plz
i tu jest koszmarna konkurencja
Gazety te kupuja materialy w zachodnich agencjach za ok 300plz za
zdjecie maloobrazkowe i do 8000plz za sredni format
(oczywiscie nie mowimy o zdjeciach "z gornej polki")
lub kupuja w Corelu czy w innych tego typu wydawnictwach
- ceny nie znam, prawdopodobnie ok 200za/zdjecie
Wszystkie te ceny to ceny brutto jakie ponosi redakcja
- to co dostaje na reke fotograf zalezy od sposobu rozliczania sie
z fiskusem
i dotycza praw do jednorazowej publikacji po czym zwacaja material
W przypadku agencji zachodnich ponosza jeszcze koszt ubezpieczenia
lub kaucji materialu -kaucja wynosic moze i 1000DM wiec wydawnictwa
raczej nie kupuja mateialow orginalnych lecz skan lub kopie naswietlarkowa

Jeszcze dalej od centrow wydawniczych ceny gwaltownie maleja
zas w Warszawie mozna pewnie dostac dwa razy tyle co we Wroclawiu

Za zdjecia katalogowe bierze sie roznie, znow - ile sie da
duzo zaley od zleceniodawcy. Jak firma robi maly kalendarz reklamowy
i chce miec fotke to nie zechce zaplacic wiecej niz 300plz za obrazek A5
znacznie bardziej oplaca sie robic duze zdjecia kalendarzowe
i katalogi reklamowe, lecz tu tez jest duza konkurencja

Podrawiam
Wh

Wojciech Smolak

unread,
Nov 27, 1999, 3:00:00 AM11/27/99
to
FRANKIE napisał(a) w wiadomości: <81ive3$s1o$1...@sklad.atcom.net.pl>...

>Zalezy komu.... i jakie zdjecie
>Jak byle agencja, to ..... (nie warto)
>Jak WIELKA & SZANOWANA firma (Coca-cola?) to ja ponizej 1 kPLN bym nie
>schodzil (a jak nie zamawiali tej fotki przed tym PSTRYK, to
wywolawcza
>dalbym 3 kPLN...) na 5 lat i jakby dalo rade, to zastrzeglbym
zamieszczanie
>imienia/nazwiska/ ksywy

Dobrze mowisz!
Wojciech S.


0 new messages