Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

quo vadis? nie za bardzo

0 views
Skip to first unread message

terrano

unread,
Sep 29, 2001, 5:13:16 AM9/29/01
to
taki sobie filmik - aktorzy w miarę możliwości, technicznie beznadziejny,
akcja (jak akcja!!!) - słowem tradycyjny gniot. w dodatku niech ktoś mi
powie jak się powinno mówić:
- Wezwijcie Pretiorianów (tak jest w filmie)
czy może
- Wezwijcie Pretorian (ja myślę że tak jest poprawnie, chociaż ...)
poza tym przez cięcia scen nie da się usłyszeć dokładnie takich zwrotów jak:
Morituri te salutant
Panem et circeness


Pluton

unread,
Sep 30, 2001, 12:27:31 PM9/30/01
to

> - Wezwijcie Pretiorianów (tak jest w filmie)
> czy może
> - Wezwijcie Pretorian (ja myślę że tak jest poprawnie, chociaż ...)

Dzisiaj bylem i tez mi to zgrzytnelo.

Poza tym czemu Rzymianie wzywaja bogow greckich????!!! (Niby Ci sami,ale
inne imiona)!

Pluton


Beerman

unread,
Sep 30, 2001, 4:17:34 PM9/30/01
to
On Sat, 29 Sep 2001 11:13:16 +0200, "terrano" <ter...@wp.pl> wrote:

>taki sobie filmik...

1. To nie jest film
2. Akcji zero
3. Wyszedlem po 40 minutach
4. Po cholere znowu sie Sienkiewicza tykaja? Scenariusz dobry ,
rezyseria beznadziejna. A Delong i Linda to powinni udac sie na kurs
dykcji, nie wspominajac o masowo polykanych gloskach (zobaczyem ,
przyszedem). I ile to kosztowalo? 10,000,000 ? Nie dziwie sie ze nawet
Papiez usnol na premierze po 10 minutach.

___________<Beerman>____________ ___ __________________________
\____<bee...@divx.com.pl>_____/ / _ )___ ___ ___,__ _ ___ ___\
\______<ICQ_:_37186302>______/ / _ / -_) -_) __/ ' \/ _ `/ _ \\
\_<http://www.divx.com.pl>_/ /____/\__/\__/_/ /_/_/_/\_,_/_//_/_\

Gosia

unread,
Oct 1, 2001, 11:01:42 AM10/1/01
to

Pluton <plu...@garbomania.com.pl> napisał(a):

> Poza tym czemu Rzymianie wzywaja bogow greckich????!!! (Niby Ci
> sami,ale inne imiona)!

Rzymianie przyjmowali czesto do swojego panteonu bogow obcych ich
wierzeniom, stad bogowie greccy. Byli zreszta na tyle zapobiegliwi, ze
umieszczali w swiatyniach (nie wiem, czy we wszystkich) oltarze poswiecone
"nieznanemu bogu".

Gosia


Aleksandra Popów

unread,
Oct 1, 2001, 12:40:48 PM10/1/01
to

----- Original Message -----
From: "Pluton" <
>
> > - Wezwijcie Pretiorianów (tak jest w filmie)
> > czy może
> > - Wezwijcie Pretorian (ja myślę że tak jest poprawnie, chociaż ...)
>
> Dzisiaj bylem i tez mi to zgrzytnelo.


Wedlug "Slownika poprawnej polszczyzny" pod red. prof. W. Doroszewskiego
poprawna jest forma "pretorianów". Tak samo w "Slowniku wspolczesnego jezyka
polskiego".
Judyta

--
Archiwum grupy: http://niusy.onet.pl/pl.rec.film

Pluton

unread,
Oct 1, 2001, 7:55:00 PM10/1/01
to

> Rzymianie przyjmowali czesto do swojego panteonu bogow obcych ich
> wierzeniom, stad bogowie greccy. Byli zreszta na tyle zapobiegliwi, ze
> umieszczali w swiatyniach (nie wiem, czy we wszystkich) oltarze poswiecone
> "nieznanemu bogu".

Cholera,ale greckie wierzenia pokrywaly sie w wiekszosci z rzymskimi.
Z tym,ze Rzyminin zamiast wykrzykiwac "Na Zeusa" powinien wzywac Jowisza,no
nie?!

Pluton


Gosia

unread,
Oct 3, 2001, 5:27:01 AM10/3/01
to

Pluton <plu...@garbomania.com.pl> napisał(a):

> Cholera,ale greckie wierzenia pokrywaly sie w wiekszosci z rzymskimi.
> Z tym,ze Rzyminin zamiast wykrzykiwac "Na Zeusa" powinien wzywac
> Jowisza,no nie?!

Nie denerwuj sie.
Niekoniecznie, przeciez byli ludzmi wyksztalconymi i znali tych bogow pod
imionami zarowno greckimi, jak i rzymskimi.
Wlasciwie nie wiem, czy masz pretensje do Sienkiewicza, Kawalerowicza czy
Rzymian?

Gosia


0 new messages