W dniu 2012-06-28 08:49,
adr...@poczta.pl pisze:
> (...)
>> Jeśli ktoś z koleżeństwa ma obserwacje własne co do
>> usług Netii, czyli ma swoją ocenę jakości usług, byłbym
>> zobowiązany za podzielenie się nimi ze mną.
>
> a w jakim celu posiadasz lub chcesz posiadac w domu ISDN'a? Napisz, to
> pomozemy.
Potrzebna mi (była, ale i nadal jest) raczej rada i opinia
niż pomoc.
ISDN w domu mam od ponad 10 lat, a powód jest dzisiaj
nieco inny niż przed 12 laty. Wtedy głównym powodem było
uzyskanie usługi prezentacji numeru, prostsze niż inną drogą,
bo zawarte w cenie abonamentu. Który to abonament w celu
promocji miał taką samą wysokość jak abonament telefonii
POTS. A prezentacja numeru potrzebna mi była do identyfikacji
nękających mnie intruzów, którzy nękając mnie nocą chcieli
się odegrać za krzywdy w postaci słabszych ocen postawionych
ich dzieciom.
Były też inne dwa powody, też ważne. Wtedy na jednym kanale
mogłem uruchomić internet, a poza tym czasem (płatnym zresztą)
rodzina mogła prowadzić dwie równoczesne rozmowy. Można się
było do nas dodzwonić nawet wtedy, kiedy ktoś akurat rozmawiał.
A na dodatek TELE2 uruchomiło usługę DWiW, którą dało się
zamawiać na łącze ISDN. Na początku to było bardzo korzystne,
bo 1200 minut za bodaj 27 zł. Dziś to jest 1000 minut za 35 zł.
No i był jeszcze jeden powód, który sprawił, że się do ISDNu
przyzwyczaiłem, mianowicie dobra jakość połączeń.
I chociaż pierwszy powód już dzisiaj nie jest najważniejszy,
a internet mam z sieci osiedlowej w przyzwoitej cenie,
to nadal cenimy sobie bardzo możliwość prowadzenie dwu
rozmów na raz. A ściślej - to, że rozmawiając z jednego
aparatu nie blokuję telefonu dzwoniącym do mnie. Wprawdzie
ceny w połączeniach VoIP są znacznie niższe, to jednak komfort
jakości w ISDN mnie zniechęca do zamiany. Jedyne co mógłbym
zaakceptować jako zamiennik ISDN, to dobre łącze POTS
z prezentacją numeru plus jeszcze coś, na przykład drugie
łącze POTS, albo komórka jakaś, jako drugie łącze. Pod
warunkiem, że byłby do tego jakiś taki abonament, który
dałby mi możliwość co najmniej 1200 minut miesięcznie
w niskiej cenie. Choćby tylko wieczorem i w dni wolne.
Dzisiaj te niecyfrowe łącza kablowe mają lepszą jakość
niż dawniej. Ale dwie linie POTS na raz byłyby chyba
jednak za drogie. No i stąd moje przymiarki do ISDN w NETII.
Jan