>> A właściwie dlaczego jodowanie soli jest nakazem?
>
> Taka głupia sprawa była kiedyś - się Czernobyl nazywa.
Bzdury piszesz.
Czarnobyl był w 86 roku.
Uwolniło się wtedy do powietsza dużo skażonego jodu.
W zasadzie po Czarnobylu ludzie mają __nadmiar__ jodu, a nie niedobur.
Nakaz jodowania całej soli w Polsce wprowadzono dopiero
w połowie lat 90, obecnie nie obowiązujący.
Bardzo szybko potem (około 2 lat) zakazano używania soli jodowanej do
produkcji pszetwożonej żywności (ale to nie na temat).
Obecnie jodu nie znalazłam na liście legalnyh dodatkuw do żywności.
Kiedyś myślałam, że i garść soli można do żywności zaliczyć,
w końcu w święconce jest,
ale skoro jest jodowana , a jod nie jest dodatkiem do żywności,
to może jednak nie służy do jedzenia?
Jodowanie soli jest jednak dyrektywą Uni Europejskiej.
Ale skoro nie ma obowiązującego w Polsce prawa na ten temat to
____jodowanie soli jest nielegalne_____.
W praktyce zaś spszedawcy opierają się o nieobowiązujące zaządzenie ministra
i nie ma soli niejodowanej.
Za komuny nakaz jodowania nie obowiązywał , a w sklepie zawsze były 2 do
wyboru.
--