Slawek Kotynski napisał(a):
> Viqq wrote:
>
>> Slawek Kotynski wrote:
>>> Czy jest w obiegu jakieś określenie PDA ("personal digital assistant")?
>> może chodzi ci o "palmtop" ?
>
> Nie za bardzo równoważne.
> Palmtop to chyba określenie urządzenia z punktu widzenia konstrukcji,
> a PDA z punktu widzenia funkcji. Czyli nie za bardzo.
> Myślę, że palmtop (odpowiednio wyposażony), albo laptop,
> może służyć jako PDA, ale nie musi.
> Np. Newton
>
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Newton> Na Newtona chyba nigdy nie mówiło się "palmtop"
>
Może dlatego, że się po prostu tak nazywał...
Zawsze można powiedzieć "osobisty asystent cyfrowy", ale chyba nie o to
chodzi. Określenia palmtop i PDA są chyba równoważne
(technologia/konstrukcja - palmtop; funkcjonalność - PDA; a wydaje się,
że palmtop[y powstały z myślą o tym, żeby spełniać fukncje PDA, możenie
od razu, nie od zarania, ale po wprowadzeniu na szeroki rynek...). Moim
zdaniem, określenie PDA powstało bardziej dla potrzeb marketingowych
("po co mi palmtop i co to wogóle jest" - "PDA (kalendarz, terminarz,
notatnik, spis telefonów...)? hmmm... kto wie, kto wie..."). Laptop
owszem, może pełnić funkcje PDA, ale to tylko wycinek z jego
funkcjonalności.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Palmtoppozdr
gembasz