Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Smart UPS- rejestrowanie przepięć

15 views
Skip to first unread message

Marek

unread,
Sep 19, 2011, 3:28:15 AM9/19/11
to

Mam sieć kilkanaście komputerów. Co jakiś czas (najczęściej w godzinac
rannych, kila razy dzienie) większosc komputerów się przeładowuje.
Zakładam, że jakieś impulsowe zakłócenie w zasilaniu sie pojawia i ups-y
sobie nie radzą. Może jakiś inny powód ?

Mieliście kiedys do czynienia z taką sytuacją ? Druga sieć w tym samym
budynku (ale też ine zasilanie) nie robi problemów. Nie mam żadnego ups-a
który potrafiłby zarejestrować (tak, jak np smart-ups APC)takie przepięcia.
Mogę smart - upsa APC pożyczyć z serwerowni w innym budynku. Plan jest
taki, żeby na jeden dzień go pożyczyć, podpiać do zasilania, na drugi dzień
podłączyć z powrotem do macierzystego serwera z PwrChute przeczytać rejestr
zdarzeń. Zadziała pod warunkiem, że APC przechowuje te dane w wewnętrznej
pamięci. Zadiała ?

Andrzej P. Wozniak

unread,
Sep 19, 2011, 5:32:42 AM9/19/11
to
Osoba podpisana jako Marek <marek...@poczta.onet.pl> w artykule
<news:vl83g8yfo0hm.1mrczxpvn3ljf$.d...@40tude.net> pisze:

> Mam sieć kilkanaście komputerów. Co jakiś czas (najczęściej w godzinac
> rannych, kila razy dzienie) większosc komputerów się przeładowuje.
> Zakładam, że jakieś impulsowe zakłócenie w zasilaniu sie pojawia i ups-y
> sobie nie radzą. Może jakiś inny powód ?

Zakłócenie może pojawiać się i w sieci zasilającej, i w sieci komputerowej;
może być skutkiem skoku obciążenia lub indukować się w przewodach pod
wpływem silnego źródła fal elektromagnetycznych. Urządzenia uszkodzone lub
celowo doprowadzone do działania poza przewidywanym zakresem mogą generować
wszystkie rodzaje zakłóceń.
Przykładowe przyczyny to:
- brak uziemienia/zerowania instalacji elektrycznej;
- CB radio z dopałką;
- czajnik elektryczny;
- uszkodzona winda;
- uszkodzony port w koncentratorze;
- przepalony bezpiecznik.
Pojedynczo każda z tych przyczyn może być niegroźna, ale rano, kiedy włącza
się wiele urządzeń naraz, może dochodzić do spiętrzenia zakłóceń powyżej
progu tolerowanego przez instalację.

> Mieliście kiedys do czynienia z taką sytuacją ? Druga sieć w tym samym
> budynku (ale też ine zasilanie) nie robi problemów.

Może ma dobrze zrobioną instalację, a może w jej obwodzie nie ma źródeł
zakłóceń.

> Nie mam żadnego ups-a
> który potrafiłby zarejestrować (tak, jak np smart-ups APC)takie
> przepięcia. Mogę smart - upsa APC pożyczyć z serwerowni w innym
> budynku. Plan jest taki, żeby na jeden dzień go pożyczyć, podpiać do
> zasilania, na drugi dzień podłączyć z powrotem do macierzystego serwera
> z PwrChute przeczytać rejestr zdarzeń. Zadziała pod warunkiem, że APC
> przechowuje te dane w wewnętrznej pamięci. Zadiała ?

Nie tak, jak to wymyśliłeś. Jeśli chcesz mieć zarejestrowane dane, musisz
zainstalować i odpowiednio skonfigurować Powerchute'a.

Smart-UPS to konstrukcja z czasów, kiedy pamięci flash były bardzo drogie,
więc prawie niczego nie sam zapisuje. Wszystkim zarządza Powerchute.
Smart-UPS ma czujniki, a Powerchute rejestruje ich stan online.

--
Andrzej P. Woźniak us...@pochta.onet.pl (zamień miejscami z<->h w adresie)

Marek

unread,
Sep 19, 2011, 2:46:58 PM9/19/11
to
> Zakłócenie może pojawiać się i w sieci zasilającej, i w sieci komputerowej;
> może być skutkiem skoku obciążenia lub indukować się w przewodach pod
> wpływem silnego źródła fal elektromagnetycznych.
Za tym mechanizmem przemawia fakt, że problem pojawia raczej we wczesnych
godzianch przedpołudniowych

> wszystkie rodzaje zakłóceń.
> Przykładowe przyczyny to:
> - CB radio z dopałką;
Może aż take zakłócenia wyindukować ?
> - czajnik elektryczny;
:)) Kilka lat temu w tej firmie, w której mam smart-UPS panie zabiły mi
akaumulator: zakłócenia przełączały UPS na akumulator aż do zabicia tegoż.
Przegląd biur zacząłem od przreglądu czajników :))

> - uszkodzony port w koncentratorze;
a to trop do przećwiczenia: może aż tak zamieszać ?

> Pojedynczo każda z tych przyczyn może być niegroźna, ale rano, kiedy włącza
> się wiele urządzeń naraz, może dochodzić do spiętrzenia zakłóceń powyżej
> progu tolerowanego przez instalację.
ano...

> Smart-UPS to konstrukcja z czasów, kiedy pamięci flash były bardzo drogie,
> więc prawie niczego nie sam zapisuje. Wszystkim zarządza Powerchute.
> Smart-UPS ma czujniki, a Powerchute rejestruje ich stan online.

Czyli trzeba sobie zmajstrować serwer NetWare... Na virtual PC da się
posadzić NW 4.10 (akurat taki mam w innej firmie, bez licencji o ile
pamiętam posadzić można na 2 użytkownikóa), czy raczej wygrzebać jakiś
stary komputer i kartę sieciową, do której podejdą sterowniki bez łatania
NW ?

Andrzej P. Wozniak

unread,
Sep 20, 2011, 8:08:39 AM9/20/11
to
Osoba podpisana jako Marek <marek...@poczta.onet.pl> w artykule
<news:1wdkepl8ovlhu.1...@40tude.net> pisze:

>> wszystkie rodzaje zakłóceń.
>> Przykładowe przyczyny to:
>> - CB radio z dopałką;
> Może aż take zakłócenia wyindukować ?

Widziałem, jak nadajnik CB radio uruchomiony dla testów (czyli bez anteny
i dopałki) tuż przy komputerze skutecznie robił za mistrza klawiatury.
Sam zaś pewnie dobrze wiesz, jak skutecznie burze palą porty i karty
sieciowe przez przepięcia wyindukowane w długich kablach, np. przewieszkach
między budynkami.
Blaszak nie jest na 100% klatką Faradaya nawet przy w pełni sprawnym
uziemieniu, dodatkowo z zewnątrz ma popodłączanych mnóstwo kabli. Jeśli
masz identyczne stacje robocze ze słabymi zasilaczami, to o kłopoty ze
wszystkimi naraz nietrudno.

>> - uszkodzony port w koncentratorze;
> a to trop do przećwiczenia: może aż tak zamieszać ?

Nawet nieuszkodzony może namieszać. Miałem do czynienia ze starym
koncentratorem 100 Mbps, który nie wyrabiał z kartami gigabitowymi –
podłączenie więcej niż jednej takiej karty wieszało sieć, a włączenie
kolejnego komputera z taką kartą kończyło się jego zawieszeniem lub resetem.
Podobne wieszanie/resety sieci może dawać włączanie komputera, w którym jest
źle zarobiona wtyczka na skrętce.

Poza tym zwróciłem uwagę na to, że możliwy jest splot kilku przyczyn, z
których każda osobno może dawać inne objawy lub wcale się nie ujawniać.

>> Smart-UPS to konstrukcja z czasów, kiedy pamięci flash były bardzo
>> drogie, więc prawie niczego nie sam zapisuje. Wszystkim zarządza
>> Powerchute. Smart-UPS ma czujniki, a Powerchute rejestruje ich stan
>> online.
> Czyli trzeba sobie zmajstrować serwer NetWare...

Niekoniecznie. Jest też Powerchute dla windowsowych stacji roboczych, ale
nie miałem okazji przetestować go ze SmartUPS-em, więc nie wiem, jaką ma
funkcjonalność.

> Na virtual PC da się
> posadzić NW 4.10 (akurat taki mam w innej firmie, bez licencji o ile
> pamiętam posadzić można na 2 użytkownikóa), czy raczej wygrzebać jakiś
> stary komputer i kartę sieciową, do której podejdą sterowniki bez łatania
> NW ?

Nie wiem, czy masz aż taki stary sprzęt - sprzed 2000 r., np. dysk mniejszy
niż 8 GB. Poza tym:
1. Najlepiej przeprowadzać testy na stanowiskach, na których faktycznie
występują zakłócenia. Podłączenie dodatkowego sprzętu zmieni układ sieci
i paradoksalnie może spowodować ustąpienie zakłóceń.
2. Jeśli już chcesz stawiać serwer, to w sieci jest dostępny obraz iso NW
4.11 (był w różnych czasopismach), który znacznie łatwiej połatać.
0 new messages