> Mam sieć kilkanaście komputerów. Co jakiś czas (najczęściej w godzinac
> rannych, kila razy dzienie) większosc komputerów się przeładowuje.
> Zakładam, że jakieś impulsowe zakłócenie w zasilaniu sie pojawia i ups-y
> sobie nie radzą. Może jakiś inny powód ?
Zakłócenie może pojawiać się i w sieci zasilającej, i w sieci komputerowej;
może być skutkiem skoku obciążenia lub indukować się w przewodach pod
wpływem silnego źródła fal elektromagnetycznych. Urządzenia uszkodzone lub
celowo doprowadzone do działania poza przewidywanym zakresem mogą generować
wszystkie rodzaje zakłóceń.
Przykładowe przyczyny to:
- brak uziemienia/zerowania instalacji elektrycznej;
- CB radio z dopałką;
- czajnik elektryczny;
- uszkodzona winda;
- uszkodzony port w koncentratorze;
- przepalony bezpiecznik.
Pojedynczo każda z tych przyczyn może być niegroźna, ale rano, kiedy włącza
się wiele urządzeń naraz, może dochodzić do spiętrzenia zakłóceń powyżej
progu tolerowanego przez instalację.
> Mieliście kiedys do czynienia z taką sytuacją ? Druga sieć w tym samym
> budynku (ale też ine zasilanie) nie robi problemów.
Może ma dobrze zrobioną instalację, a może w jej obwodzie nie ma źródeł
zakłóceń.
> Nie mam żadnego ups-a
> który potrafiłby zarejestrować (tak, jak np smart-ups APC)takie
> przepięcia. Mogę smart - upsa APC pożyczyć z serwerowni w innym
> budynku. Plan jest taki, żeby na jeden dzień go pożyczyć, podpiać do
> zasilania, na drugi dzień podłączyć z powrotem do macierzystego serwera
> z PwrChute przeczytać rejestr zdarzeń. Zadziała pod warunkiem, że APC
> przechowuje te dane w wewnętrznej pamięci. Zadiała ?
Nie tak, jak to wymyśliłeś. Jeśli chcesz mieć zarejestrowane dane, musisz
zainstalować i odpowiednio skonfigurować Powerchute'a.
Smart-UPS to konstrukcja z czasów, kiedy pamięci flash były bardzo drogie,
więc prawie niczego nie sam zapisuje. Wszystkim zarządza Powerchute.
Smart-UPS ma czujniki, a Powerchute rejestruje ich stan online.
--
Andrzej P. Woźniak us...@pochta.onet.pl (zamień miejscami z<->h w adresie)