P1 - bramka
P2 - PC1
P3 - PC2
chodzi oto aby PC1 bez problemu komunikowaďż˝ sie z bramkďż˝ ale nie
powinien komunikowaďż˝ siďż˝ z PC2, analogiczne dla PC2.
Michaďż˝
> Mam problem pierwszy raz mam przed sobą urządzenie tego typu.
> Jest to switch zarządzany L2/L3.
> Chce tak go skonfigurować aby porty były odseparowane od siebie a ruch
> był możliwy tylko pomiędzy jednym portem w tym switchu pod który wpięta
> jest bramka.
>
> P1 - bramka
> P2 - PC1
> P3 - PC2
>
> chodzi oto aby PC1 bez problemu komunikował sie z bramką ale nie
> powinien komunikować się z PC2, analogiczne dla PC2.
Ten sam VLAN dla PC1 i bramki, inny dla PC2.
--
Pozdrawiam
Marek 'oczek' Oszczapiński
Dopiero doczytałem, ustawiasz dwa VLANy dla bramki i po jednym dla PC1 i
Michał
wpięta urządzenia
G1 (port GIGOWY) - bramka
P1 -PC1
P2 -PC2
zacząłem od tworzenia VLAN
w zakłądce create VLAN
2 oraz 3
w port seting nic nie zmieniam ustawione jest mode na access.
w port to VLAN
ustawiam untagged dla VLAN-2 porty port1 i port G1 gigowy
analogicznie untagged dla VLAN-3 porty port2 i port G1 gigowy
Oczywiście zapisuje ustawienia
Sprawdzam czy działa, wpinam do portu2 kabelek, kabel w G1 jest wpięty
komunikacja z portem2 jest prawidłowa, przepinam kabel do portu1 i lipa
nie ma połączenia!!!
Michał
Z tego co się orientuje nie da się ustawić na tym samym porcie kilku
untagged, port G1 powinien być tagged dla VLAN2,3 i na bramce powinny
istnieć odpowiednie interfejsy dla tych VLANów.
Michał
man vconfig
Utworzyłem VLANy dla każdego portu G1 1,2 tak dla przykładu
G1Vlan
1Vlan
2Vlan
Wszystkie porty ustawiłem na General i wyłączyłem ingres filtering.
u - oznacza że unagged.
Tak wygladają przypisane VLANY:
port1 - (u1Vlan,uG1Vlan)
port2 - (u2Vlan,uG1Vlan)
G1 - (uG1Vlan,u2Vlan,u1Vlan)
Skonfigurowałem to na stole, podpoiłem trzy urządzenia i zacząłem
testować, po próbach wychodzi na to że udało mi się osiągnąć cel.
Czyli port1 i port2 nie widzą siebie, port G1 widzi obydwa a port 1 i 2
widzi G1 więc niby OK.
wziąłem tego swatcha i zamontowałem w sieci okazało się że nie działa
jak powinien do portu G1 tak jak powinno być wpiąłem LAN serwera
(bramki) do portów 1 i 2 wpoiłem radia Mikrotiki które są wpięta w
szkielet sieci za nimi jest sporo więcej urządzeń.
I po podpięciu zaczęła się jazda a to nie można było pingować któregoś z
urządzeń albo pingi sięgały do 10.000ms, nawet nie mogłem pingować
urządzenia wpiętego do switcha, już sam nie wiem o co tu chodzi.
Proszę o pomoc, chciałem sobie uprościć kupując lepszego switcha którym
mógłbym zarządzać, mieć kontrole nad odłanczaniem poszczególnych
segmentów sieci a lu lipa !!!
Ten switch podobno jest LAYE1/LAYER3 ale coś mam wątpliwości i nie wiem
czy nie zrobiłem błędu przy wyborze.
Michał Sz.
> Witam ! Odświeżam posta ponieważ nadal mam problem z tym switchem.
>
> Utworzyłem VLANy dla każdego portu G1 1,2 tak dla przykładu
>
> G1Vlan
> 1Vlan
> 2Vlan
> Wszystkie porty ustawiłem na General i wyłączyłem ingres filtering.
>
> u - oznacza że unagged.
> Tak wygladają przypisane VLANY:
> port1 - (u1Vlan,uG1Vlan)
> port2 - (u2Vlan,uG1Vlan)
> G1 - (uG1Vlan,u2Vlan,u1Vlan)
G1vlan jest niepotrzebny. I nie jestem pewien ale vlany powinny być
chyba na tagged
> Skonfigurowałem to na stole, podpoiłem trzy urządzenia i zacząłem
> testować, po próbach wychodzi na to że udało mi się osiągnąć cel.
> Czyli port1 i port2 nie widzą siebie, port G1 widzi obydwa a port 1 i 2
> widzi G1 więc niby OK.
> wziąłem tego swatcha i zamontowałem w sieci okazało się że nie działa
> jak powinien do portu G1 tak jak powinno być wpiąłem LAN serwera
> (bramki) do portów 1 i 2 wpoiłem radia Mikrotiki które są wpięta w
> szkielet sieci za nimi jest sporo więcej urządzeń.
> I po podpięciu zaczęła się jazda a to nie można było pingować któregoś z
> urządzeń albo pingi sięgały do 10.000ms, nawet nie mogłem pingować
> urządzenia wpiętego do switcha, już sam nie wiem o co tu chodzi.
Może głupię, ale:
Czy masz skonfigurowaną swoją sieć tak aby używała vlanów? Jak wygląda
Twoja sieć? Są w niej podsieci?
Jeżeli vlany są poprawnie skonfigurowane to zapytania między portami
powinny przechodzić przez Twoją bramę, jeżeli nie masz vlanów na bramie
możesz nie mieć dostępu do tych urządzeń.
Michał Sz.
> Sieć rozwijała się od pojedynczego linku przez kilka lat, nikt o VLANach
> nie myślał, sieć oparta jest na tanich switchach i urządzeniach oprócz
> MikroTika nie wspierających tworzenie VLAN oprócz routerów na systemie
> LINUX. Podsieci jest kilka problem że są one pomieszane, w każdej gałęzi
> gwiazdy są różne adresy z podsieci.
> Praktycznie działa to jak jeden bridge, aby połączyć kilka gałęzi sieci
> użyte zostały switche PLANET 1600 z przełącznikami umożliwiało to
> separacje gałęzi sieci schodzących się w jednym punkcie z powodu zmiany
> miejsca chciałem ułatwić sobie zarządzanie i zaopatrzyłem się w switch
> SRW208P mając możliwość wyłączania gałęzi sieci podczas szukania
> problemów, ale niestety nie zadziałało to jak bym sobie życzył i dlatego
> szukam pomocy dlaczego to nie działa.
To może poczytaj jeszcze trochę o vlanach i konfiguracji sieci, routerów
itp bo tak to do niczego nie dojdziesz.
Jeżeli chcesz mieć rozdzielone aby podsieci miedzy portami się nie
widziały to vlany, a jak chcesz wyłączać tylko część sieci poprzez porty
to zostaw bez vlanów.
Michał