Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

nvidia i zewnętrzny monitor - CLI

7 views
Skip to first unread message

Tomasz "rocku" K.

unread,
Oct 26, 2009, 7:06:37 PM10/26/09
to
Witam,
posiadam laptopa z kartą graficzną marki nvidia. Od jakiegoś czasu
próbuję na różne sposoby z poziomu CLI włączyć zewnętrzny monitor
poprzez TwinView (tak, aby nie korzystać za każdym razem z GUI
nvidia-settings). Niestety jak dotąd nie wymyśliłem jak można to
uczynić. Docelowo chcę napisać mały skrypt do przełączania zewnętrznego
monitora i podpiąć go pod odpowiedni klawisz. Problem w tym, że driver
nvidia nie wspiera xrandr, a nvidia-settings nie posiada odpowiednich
opcji wiersza poleceń do zmiany rozdzielczości. W gruncie rzeczy,
problem sprowadza się do przełączania meta-mode. Ktoś to przerabiał?

--
Pozdrawiam,
Tomasz "rocku" K.

Dominik & Co

unread,
Oct 27, 2009, 3:15:09 AM10/27/09
to
Tomasz "rocku" K. napisał(a):

> uczynić. Docelowo chcę napisać mały skrypt do przełączania zewnętrznego
> monitora i podpiąć go pod odpowiedni klawisz. Problem w tym, że driver
> nvidia nie wspiera xrandr, a nvidia-settings nie posiada odpowiednich

Nie wiem, czy pomogę, ale może spróbuj wyłączyć DynamicTwinView

(do xorg.conf dopisz Option "DynamicTwinView" "false")

http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-9755/README/appendix-d.html

Mam tę opcję wyłączoną, sterownik własnościowy nvidia i xrandr
pięknie przełącza tryby.

A jeśli źle zrozumiałem problem, to przepraszam :-)

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (Stanisław Jerzy Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo zgodnie z Art. 54 Konstytucji RP

Tomasz "rocku" K.

unread,
Oct 27, 2009, 2:11:38 PM10/27/09
to
Dominik & Co pisze:

> Tomasz "rocku" K. napisał(a):
>
>> uczynić. Docelowo chcę napisać mały skrypt do przełączania
>> zewnętrznego monitora i podpiąć go pod odpowiedni klawisz. Problem w
>> tym, że driver nvidia nie wspiera xrandr, a nvidia-settings nie
>> posiada odpowiednich
>
> Nie wiem, czy pomogę, ale może spróbuj wyłączyć DynamicTwinView
>
> (do xorg.conf dopisz Option "DynamicTwinView" "false")
>
> http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-9755/README/appendix-d.html
>
>
> Mam tę opcję wyłączoną, sterownik własnościowy nvidia i xrandr
> pięknie przełącza tryby.
>
> A jeśli źle zrozumiałem problem, to przepraszam :-)
>

Wyłączyłem DynamicTwinView w xorg.conf, efekt jest taki, że xrandr wciąż
twierdzi, że driver nie obsługuje jego rozszerzeń, a nvidia-settings
straciło możliwość ustawiania rozdzielczości/ekranów. Pokazałbyś swojego
xorg.conf?

Dominik & Co

unread,
Oct 28, 2009, 3:49:30 AM10/28/09
to
Tomasz "rocku" K. napisał(a):

> Wyłączyłem DynamicTwinView w xorg.conf, efekt jest taki, że xrandr wciąż
> twierdzi, że driver nie obsługuje jego rozszerzeń, a nvidia-settings
> straciło możliwość ustawiania rozdzielczości/ekranów. Pokazałbyś swojego
> xorg.conf?

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig: version 1.0 (buildmeister@builder63) Tue Jul 28 16:20:20 PDT 2009

Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
Load "dbe"
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx"
EndSection

Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "pl"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"
HorizSync 31.0 - 71.0
VertRefresh 60.0 - 60.0
Option "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
Option "DynamicTwinView" "false"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x1024_60" "1024x768_60" "800x600_60" "640x480_60"
EndSubSection
EndSection

Debian 5.03, jądro 2.6.30, sterowniki nVidia ze strony producenta
pobierane w lipcu (btw. wczoraj wyszła nowa wersja). GF 6100
(zintegrowana, płyta GA-M61SME-S2).

0 new messages