Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Acer Extensa 5220 i klawisz od karty WiFi

168 views
Skip to first unread message

Maciek "Babcia" Dobosz

unread,
May 10, 2008, 4:38:58 PM5/10/08
to
Na laptoku stoi Mandriva. No i jest problem z włączaniem karty WiFi.
Karta jest włączana poprez przycisk - wygląda na to że ejst to jednak
przycisk obsługiwany programowo. Jak do tego podejśc? System wykrywa
kartę, wygląda na to że ją obsługuje ale jest ona wyłączona - nei
świci się kontrolka karty. Jakaś podpowiedź?

Zdrówko

Zygfryd Homonto

unread,
May 10, 2008, 5:08:50 PM5/10/08
to
Witam,

On Sat, 10 May 2008 22:38:58 +0200
"Maciek \"Babcia\" Dobosz" <bab...@jewish.org.pl> wysmażył poniższe:

> wygląda na to że ejst to jednak
>przycisk obsługiwany programowo.


tzn co wyglada ?
ze bios ? ze kernel ?
u mnie to zdecydowanie jest bios - wiec niby tak, software ale...


--
Zygfryd Homonto
zyghom(AT)yahoo.co.uk
http://photo.janik.es

Maciek "Babcia" Dobosz

unread,
May 11, 2008, 11:50:55 AM5/11/08
to
On Sun, 11 May 2008 00:08:50 +0300, Zygfryd Homonto
<zyg...@SPAM.yahoo.co.uk> wrote:

>Witam,
>
>On Sat, 10 May 2008 22:38:58 +0200
>"Maciek \"Babcia\" Dobosz" <bab...@jewish.org.pl> wysmażył poniższe:
>
>> wygląda na to że ejst to jednak
>>przycisk obsługiwany programowo.
>
>
>tzn co wyglada ?
>ze bios ? ze kernel ?
>u mnie to zdecydowanie jest bios - wiec niby tak, software ale...

Znaczy to tyle że karta jest widoczna dla sterowników - niestety nie
jest włączona. Zapewne w celu oszczędzania baterii laptoka. Zwykle w
laptopach można to zrobi za pomoca odpowiedniego przycisku. Zwykle
jest to zwykły przełącznik dwupozycyjny - tu niestety tak nie jest.
Jest przycisk którego stan jest najprawdopodobniej odczytywany przez
system. O ile do windows robi to soft do obsługi karty to w linuxie
niestety nie znalazłem rozwiązania. Niestety nei jest to robione na
poziomie ani BIOS-a ani nei jest to robione sprzętowo. Szukam sposobu
by włączyc tą kartę programowo.

Zdrówko

Zygfryd Homonto

unread,
May 11, 2008, 12:24:56 PM5/11/08
to
Witam,

On Sun, 11 May 2008 17:50:55 +0200


"Maciek \"Babcia\" Dobosz" <bab...@jewish.org.pl> wysmażył poniższe:

>Szukam sposobu


>by włączyc tą kartę programowo.


gugel jur friend:
http://tuxclouds.org/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=1

Maciek "Babcia" Dobosz

unread,
May 11, 2008, 2:15:11 PM5/11/08
to
On Sun, 11 May 2008 19:24:56 +0300, Zygfryd Homonto
<zyg...@SPAM.yahoo.co.uk> wrote:

>Witam,
>
>On Sun, 11 May 2008 17:50:55 +0200
>"Maciek \"Babcia\" Dobosz" <bab...@jewish.org.pl> wysmażył poniższe:
>
>>Szukam sposobu
>>by włączyc tą kartę programowo.
>
>
>gugel jur friend:
>http://tuxclouds.org/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=1

Niestety - w tym mało chrześcijańskim języku to ja znam "Hitler kaput"
i "Vier Panzerkameraden und Hund" ;-)

Poaz tym jak napisałem - nie potrzebuję opisu jak zainstalowac
sterownik do obsługi karty. Jest prawidłowo wykrywana. To mam zrobione
i jest OK. Problemem jest to że karta jest włączana suwakiem na
obudowie kompa a ten nie jest mecghaniczny tylko w jakiś sposób
obsługiwany software-owo. I szukam rozwiązania tylko tego problemu.

Zdrówko

Zygfryd Homonto

unread,
May 11, 2008, 2:43:55 PM5/11/08
to
Witam,

On Sun, 11 May 2008 20:15:11 +0200


"Maciek \"Babcia\" Dobosz" <bab...@jewish.org.pl> wysmażył poniższe:

>Niestety - w tym mało chrześcijańskim języku to ja znam "Hitler kaput"


>i "Vier Panzerkameraden und Hund" ;-)

tak myslalem dajac ci ten link, ze zamiast "danke schoen" uslysze "paszol ty na h..j"
tak tez myslalem, ze nie wiesz jak sie tlumaczy strony za pomoca np http://babelfish.altavista.com/

(bo co do tego kiedy byl chrzest Niemiec a kiedy Polski to pewnie malo wiesz)


>Poaz tym jak napisałem - nie potrzebuję opisu jak zainstalowac
>sterownik do obsługi karty. Jest prawidłowo wykrywana. To mam zrobione
>i jest OK. Problemem jest to że karta jest włączana suwakiem na
>obudowie kompa a ten nie jest mecghaniczny tylko w jakiś sposób
>obsługiwany software-owo. I szukam rozwiązania tylko tego problemu.

niewlaczona karta nie bedzie widoczna w systemie - zastanow sie co piszesz

> System wykrywa
> kartę, wygląda na to że ją obsługuje ale jest ona wyłączona - nei
> świci się kontrolka karty.

kontrolka ma sie NIJAK do dzialania karty - ale to pewnie w swojej madrosci wiesz

ale juz nie mam ochoty ci pomagac, bo wolisz rybe niz wedke
wykup sobie wiec support gdzies i na nich sobie uzywaj

P.S.
dzieki takim bufonom jak ty, odechciewa sie czlowiekowi pomagac
na szczescie nie ty pierwszy i nie ostatni

Maciek "Babcia" Dobosz

unread,
May 11, 2008, 3:48:28 PM5/11/08
to
On Sun, 11 May 2008 21:43:55 +0300, Zygfryd Homonto
<zyg...@SPAM.yahoo.co.uk> wrote:

>tak myslalem dajac ci ten link, ze zamiast "danke schoen" uslysze "paszol ty na h..j"
>tak tez myslalem, ze nie wiesz jak sie tlumaczy strony za pomoca np http://babelfish.altavista.com/
>
>(bo co do tego kiedy byl chrzest Niemiec a kiedy Polski to pewnie malo wiesz)

Cóż - generalnie nie lubię niemieckiego. Choc od Klodwika Merowinga i
przełomu V/VI wieku wolę akurat historię XIX i XX wieku czy chociażby
starożytną Grecję. A Ty najwyraźniej nie zauważyłeś emotikowna na
końcu listy. Gdybym miał przekląc z premedytacją to znam bardziej
subtelne przekleństwa rosyjskie. Oparte w większości na nich
hebrajskie zresztą też...

>>Poaz tym jak napisałem - nie potrzebuję opisu jak zainstalowac
>>sterownik do obsługi karty. Jest prawidłowo wykrywana. To mam zrobione
>>i jest OK. Problemem jest to że karta jest włączana suwakiem na
>>obudowie kompa a ten nie jest mecghaniczny tylko w jakiś sposób
>>obsługiwany software-owo. I szukam rozwiązania tylko tego problemu.
>
>niewlaczona karta nie bedzie widoczna w systemie - zastanow sie co piszesz

Niekoniecznie - zależy od tego co jest w niej wyłączane. Bo wyłącznik
może włączac na ten przykład samą antenę. Karta jest wykrywana przez
system - tyle że nie masz szans połączyc sie z niczym. Niestety
szukałem informacji jak to jest tu i nie ma za bardzo na ten temat
info.

>kontrolka ma sie NIJAK do dzialania karty - ale to pewnie w swojej madrosci wiesz

Problem w tym że najwyraźniej w dziwaczny sposób jedno z drugim jest
powiązane - nawet w Windows. Też się zdziwiłem - spotkałem sie z tym
po raz pierwszy. Problemem może by to ze wszędzie jest opis do karty
Broadcom corporation BCM94311MCG wlan mini PCI (rev 01) a ta mi się
raportuje jako rev 00. W sumie to pierwszy laptok w którym zetknąłem
sie z taki problemem. Chyba spróbuję wsadzic testowo inną kartę - może
to specyfika akurat tej wersji.

>ale juz nie mam ochoty ci pomagac, bo wolisz rybe niz wedke
>wykup sobie wiec support gdzies i na nich sobie uzywaj

Ja od początku - pisząc Twoim przykładem - piszę że nie działa
spławik. Ty mi piszesz że mam wziąc od nowa całą wędkę ale nawet nie
wiesz czy ten spławik zadziała. Supportu nie mam zamiaru kupowac -
staram się rozgryźc problem z którym zetknęła sie znajoma.

.
>dzieki takim bufonom jak ty, odechciewa sie czlowiekowi pomagac
>na szczescie nie ty pierwszy i nie ostatni

Jeśli nie potrafisz pomóc w konkertnie zadanym pytaniu to czemu się
obrażasz? Poza tym dziękuję za określenie - od kilkunastu lat na
Usenecie jakoś nikt mnei tak nei nazwał. Dopiszę do kolekcji.

Zdrówko

Zygfryd Homonto

unread,
May 12, 2008, 10:57:53 AM5/12/08
to
Witam,

On Sun, 11 May 2008 21:48:28 +0200


"Maciek \"Babcia\" Dobosz" <bab...@jewish.org.pl> wysmażył poniższe:


>


>>>Poaz tym jak napisałem - nie potrzebuję opisu jak zainstalowac
>>>sterownik do obsługi karty. Jest prawidłowo wykrywana. To mam zrobione
>>>i jest OK. Problemem jest to że karta jest włączana suwakiem na
>>>obudowie kompa a ten nie jest mecghaniczny tylko w jakiś sposób
>>>obsługiwany software-owo. I szukam rozwiązania tylko tego problemu.
>>
>>niewlaczona karta nie bedzie widoczna w systemie - zastanow sie co piszesz
>
>Niekoniecznie - zależy od tego co jest w niej wyłączane. Bo wyłącznik
>może włączac na ten przykład samą antenę.

tak sie sklada, ze pracuje w "radiowce" od 1997r
jakos nie widze mozliwosci wysylania sygnalu bez obciazenia go anteną tudziez tlumikiem - wzmacniacz koncowy leci po paru sekundach ze wzgledu SWR

>>kontrolka ma sie NIJAK do dzialania karty - ale to pewnie w swojej madrosci wiesz
>
>Problem w tym że najwyraźniej w dziwaczny sposób jedno z drugim jest
>powiązane - nawet w Windows.

nihuhu
w dellu 640m zony na starym kernelu pracowalo z kontrolka
na nowym kontrolka nie swieci w ogole a siec jest (siec i sie opalaj)

>>dzieki takim bufonom jak ty, odechciewa sie czlowiekowi pomagac
>>na szczescie nie ty pierwszy i nie ostatni
>
>Jeśli nie potrafisz pomóc w konkertnie zadanym pytaniu to czemu się
>obrażasz? Poza tym dziękuję za określenie - od kilkunastu lat na
>Usenecie jakoś nikt mnei tak nei nazwał. Dopiszę do kolekcji.


nie obrazam sie (jak widac)
:-)

Maciek "Babcia" Dobosz

unread,
May 13, 2008, 6:07:15 AM5/13/08
to
On Mon, 12 May 2008 17:57:53 +0300, Zygfryd Homonto
<zyg...@SPAM.yahoo.co.uk> wrote:

>tak sie sklada, ze pracuje w "radiowce" od 1997r
>jakos nie widze mozliwosci wysylania sygnalu bez obciazenia go anteną tudziez tlumikiem - wzmacniacz koncowy leci po paru sekundach ze wzgledu SWR

A cholera go wie w takim razie co odłącza - tu nie jestem specem. To
tylko moje luźne przemyślenia. Niestety nei mam pojęcia jak to zostało
skonstruowane.

>
>>>kontrolka ma sie NIJAK do dzialania karty - ale to pewnie w swojej madrosci wiesz
>>
>>Problem w tym że najwyraźniej w dziwaczny sposób jedno z drugim jest
>>powiązane - nawet w Windows.
>
>nihuhu
>w dellu 640m zony na starym kernelu pracowalo z kontrolka
>na nowym kontrolka nie swieci w ogole a siec jest (siec i sie opalaj)

A w tym Acerze nie. I bądź tu mądry :-(

>nie obrazam sie (jak widac)
>:-)

No to może krótko jednak jakąś wskazówkę jak obsłużyć ten przycisk. W
jaki sposób spróbować odczytać jego stan i jak to przekazać dalej -
moze jest jakiś sposób.

Zdrówko

krzysztof

unread,
May 19, 2008, 9:07:44 AM5/19/08
to
Maciek "Babcia" Dobosz pisze:

> Znaczy to tyle że karta jest widoczna dla sterowników - niestety nie
> jest włączona. Zapewne w celu oszczędzania baterii laptoka. Zwykle w
> laptopach można to zrobi za pomoca odpowiedniego przycisku. Zwykle
> jest to zwykły przełącznik dwupozycyjny - tu niestety tak nie jest.
> Jest przycisk którego stan jest najprawdopodobniej odczytywany przez
> system. O ile do windows robi to soft do obsługi karty to w linuxie
> niestety nie znalazłem rozwiązania. Niestety nei jest to robione na
> poziomie ani BIOS-a ani nei jest to robione sprzętowo. Szukam sposobu
> by włączyc tą kartę programowo.

1. Kontrolnie zapytam: a firmware też wgrałeś?
http://www.linlap.com/wiki/Acer+Extensa+5220

2. Coś w logach się pokazuje jak się "bawisz przyciskiem od wifi"?

0 new messages