Witam Od ok 2 lat używam Pythona. W pracy, ale tylko do niektórych rzeczy (mam niestety stanowisko kierownicze), więc mój dorobek to tylko 10 programów/skryptów (najkrótszy 1 kB, największy 60 kB) - wszystko konsolowe (nie chciało mi nigdy nauczyć obsługi GUI). Mam 38 lat - programowałem w wielu językach (począwszy od moduli2), ale nigdy nie byłem zawodowym programistą. 3 krotnie sprawdzałem różne edytory - co kilka miesięcy robiłem przeglądy. Piszę także inne rzeczy niż w Pythonie, stąd na liście także edytory nie dedykowane. Nie sprawdziłem wszystkiego co na rynku jest dostępne, ale wydaje mi że najpopularniejsze sprawdziłem. Przyglądałem komercyjnym i bezpłatnym. Chcę podzielić, głównie z początkującymi ale także ew ciut polemizować (bo może zmienią moje zdanie) z osobami z innym doświadczeniem. Mam swoje wymagania (patrz [1] - na końcu dokumentu) Lista przejrzanych edytorów + poniżej ocena. Dedykowane do Pythona
Nie udało mi uruchomić/nie próbowałem z
różnych przyczyn
Wnioski szczegółowe w formie punktów -
subiektywnie bo to przegląd, a nie test
1. Jak ktoś pisze coś co ma więcej niż 5 linijek i
ceni swój czas, to korzystanie z prostych IDE ( w tym konsole) nie
jest dobrym wyborem. Czyli odpadają:
PythonCard, CodeEditor, Python IDLE,
ActiveState ActivePython, Pfaide, Ulipad, Xrope
2. Jak wyżej pisanie w Python w edytorze uniwersalnym, bez
dedykowanych modułów do developingu to strata czasu. Czyli
odpadają
Komodo edit, Gedit, Intype, Geany,
jEdit, bluej, codeblocks, codelite, ideaIC, jedit, NotepadGNU,
notepad ++, Editra nawet z modułem pythona
3. Dziwię, że niektórzy tworzą edytory, które nie działają od
razu. Przecież jedna osoba zrobi jak należy, a potem tysiącom
działało by to od kliknięcia. Z tego powodu odpadają: Eric,
Ulipad. Skoro twórca nie postarał z instalką, to mam
uwierzyć, że zrobił dobry pakiet ? Możliwe, ale wydaje mało
prawdopodobne.
4. Wielkie pakiety także dla specjalistycznych potrzeb - dla
osób, które dobrze znają Pythona i chcą mieć gotowy pakiet, do
tych należą narzędzia, które odradzam początkującym, ale może się
mylę: czyli odpadają: EPD, PyIMSL Studio, Python (x,y) -
ten pakiet bardzo ciekawy, ale zawarty w nim edytor Spyder
kompletnie do mnie nie przemawia (brakuje mi różnych rzeczy)
5. Pozostałe edytory omówię indywidualnie
a) Komodo komercyjne - nie testowałem, ale to co oferuje Komodo free tak mnie odrzuciło, że trudno mi uwierzyć, że wersja płatna jest lepsza od innych bezpłatnych rozwiązań.
b) SPE ( pythonide.stani.be) - fajny względnie prosty ale dosyć funkcjonalny edytor, ale niestety nie rozwijany od 3-4 lat, więc szkoda czasu uczyć narzędzia, które raczej umrze. Na początku pod nim właśnie pisałem do czasu aż poznałem kolejną pozycję:
c) PyScripter - wg mnie jest to pod Windows najlepszy z bezpłatnych i dedykowanych edytorów do Pythona, który nie jest kombajnem. Jest jeden .exe (8MB) i z jednym wyjątkiem spełnia wszystkie moje wymagania. To jedno to pisanie polskich znaczków pod edytorem. Są z tym problemy. Na początku właśnie dlatego pisałem pod SPE, aż w końcu uznałem, że ta jedna wada nie powinna dyskryminować tego bardzo dobrego edytora. Bardzo funkcjonalny i Bardzo szybki. Dziś to mój podstawowy edytor. POLECAM
d) NetBeans - wg mnie porażka. TOTALNA. wolne, wolne, wolne.........tak jeszcze pracuje, tak wolne. Do Pythona odradzam każdemu.
e) Eclipse - może być - dobry bezpłatny kombajn. Można używać. Jak ktoś pisze duże projekty.
f) Aptana z Pydev - nie podoba mi kolorystyka i szybkość, ale jako kombajn może być. Uwaga jak wyżej. Tylko duże projekty.
g) Wing IDE Professional - komercyjny
Pycharm - komercyjny - przerobione IntelliJ® IDEA
- oba są bardzo dobrymi edytorami Pythona. Z naciskiem na BARDZO dobre.
Jak intepretować wnioski:
6. Jak startujesz z pythonem lub piszesz nie więcej niż dzień na
tydzień, to porzuć wszystkie edytory z punktów 1, 2 , 3, 4
7. Jak masz czas to przyjrzyj edytorom z punktu 5c), 5e), 5f), 5g)
i wybierz ten który CI najbardziej podoba lub na który Cię stać.
To tylko 5 pozycji. Można poświęcić na testy 1-2h.
8. Jak nie masz czasu, używasz windowsa a nie piszesz w pythonie
za kasę to od razu bierz PyScripter.
9. Jak jesteś programistą zawodowym w pythonie, a nie znasz
wszystkich edytorów wyróżnionych w punkcie 7, to koniecznie poznaj
je. Zacznij od PyCharm. To bardzo dobry względnie tani edytor.
Gdybym pisał zawodowo byłby moim faworytem. Jest dobry do małych i
dużych projektów. Tani!. Mam wrażenie, że lepszy niż jakikolwiek
uniwersalny edytor z dedykowanym modułem, ale może to kwestia
subiektywna.
Uwaga ogólna:
Generalnie dziwię się, że są ludzie, którzy marnują czas na
pisanie ciągle to nowych narzędzi. Zamiast zaangażować w
rozwijanie już istniejących projektów powinni podłączyć się do
tych, które są im najbliższe i ew dodać im możliwości, które im
potrzebne.
Nigdy jedna osoba nie powinna rozpoczynać projektu. Niech to
będzie ew firma (choć nie wiem czemu), lub uczelnia.
W innym przypadku projekt w końcu umrze. Mam 38 lat i widziałem
już tyle projektów które umarły pomimo, że nawet 10 lat były na
rynku. Bycie programistą naprawdę angażuje. Za kilka lat nasze
priorytety mogą zmienić i nie będziemy już poświęcać czas naszemu
projektowi tyle ile byśmy nawet chcieli. Efekt ? Projekt umiera.
Jak ktoś chce zabrać za jakiś nowy projekt ODRADZAM. Poświęć czas
na znalezienie projektu, który jest najbliższy Twoim potrzebom i
go ulepsz. Oprócz edytorów ta uwaga dotyczy także linuxa. Jak
mnóstwo ludzi marnuje swój czas na tworzenie kilkuletnich
dystrybucji, zamiast wspieranie już istniejących. Efekt tysiące
nowych dystrybucji i tysiące już martwych. Miałem w Firefox kilka
lat temu sporo linków związanych z linuxem. Przeglądałem je
niedawno. 80% z nich NIE DZIAŁA. Zwracam uwagę 80%. Czyli raptem
co 5-ty przetrwał próbę czasu. Nie marnujcie czasu na tworzenie
nowych projektów lub wspieranie chwilowych cudzych zachciewajek
mających na celu podniesienie ich EGO. Programiści to zazwyczaj
ludzie inteligentni. Większość ludzi taka nie jest. Przez to wśród
programistów największa choroba to chyba przerośnięte ego. Nie
wspierajcie cudzych skrzywień.
- kolorowanie kodu - podpowiadanie podczas pisania - podgląd wartości zmiennych podczas wykonania (+ wyrażeń) - wykonywanie krok po kroku z możliwością przerwania - dobrze by była możliwość zmodyfikowania wartości zmiennych w czasie testów - wyświetlanie polskich znaczków - możliwość wpisania polskich znaczków np w komentarzach, komunikatach - możliwość ustawienia parametru uruchomienia. - łatwe komentowanie/odkomentowanie - łatwe przesuwanie indent - wbudowany interpreter (konsola) - łatwa instalacja - praca pod Win (używam windows) - najlepiej bezpłatny Uwaga: Polskie znaczki pod niektórymi edytorami : Włączony CapsLock + Shift + Alt + diakrytyk. Działa.