Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

OC

48 views
Skip to first unread message

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 12:57:20 AM2/1/22
to
Uniqa uwzględniła rządową inflację (14%) przy wycenie mego OC, to znaczy
ubezpieczyła Nowe Volvo S40 (z 2009 r. z dwulitrowym Dieslem) w zakresie
OC, Midi Assistance i Zielonej karty do Łukaszenki -- za 357 pln na rok.
(obecne mam za 313 pln na rok)

Nie wiem, co na to rządowe zbroje... Tarcze?... -- tak, tarcze...
Nie wiem, jak mają się do ubezpieczeń rządowe tarcze antyinflacyjne...
[opłacane karkołomnymi mandatami karnymi oferowanymi komukolwiek
za cokolwiek?... ależ skąd! JKaczyński i sp. nie płacą mandatów!
mnie ogarnia przerażenie na samą myśl o możliwości płacenia kilku
kpln za chwilę zapomnienia -- o którą łatwo choćby na ekspresówkach...]

Oferta zadzwoniła do mnie wczoraj około 12:50 -- opłaciłem dziś BLIKiem.

Tak oto lutowy warunek Alior Banku (300 pln miesięcznie) jest spełniony.
Niestety w zbiorniku paliwa zebrała się pustka -- być może tu użyta
zostanie antyinflacyjna tarcza prestidigitatora MMorawieckiego...

Do tego silnik od dawna (od kilku lat -- nie pamiętam, od ilu) nie
był oliwiony, więc tu trzeba też coś wystukać... Może w marcu?...
Ten silnik domaga się sporej ilości oleju... Tarcza uchroni?...

Jogurt w Biedronce chroniony tarczą od wczoraj -- 1.42 pln za 400 g
teraz i 1.49 pln z VATem bez tarczy...

Czekolady z orzechami po 2.49 pln tak w Lidlu, jak i w Biedronce.
Ciekawe, czy też schronią się za tarczą...

Kolejne decyzje RPP 08 lutego?... Pół % w górę? Następne 08 marca?...

Ciekawe, ile by kosztowało ;) to OC w marcu, ile za pół roku...

Coraz chętniejszym okiem (zwłaszcza lewym) spoglądam na operację
oka bądź oczu... Zatemperowanie rogówki i wymiana soczewki mogłyby
łącznie pokonać proste (dalekowzroczny astygmatyzm) wady, tak iż
mógłbym zamienić korekcyjne na ochronne/przeciwsłoneczne?... Czy
sztuczna soczewka rozwiązałaby problem gasnącej akomodacji oraz
lekko rozmglonego ;) widzenia?... Czy taka operacja nakłoniłaby
niedowidzące lewe oko do widzenia? Czy jednak problem tegoż
niedowidzenia leży poza samym okiem, jak wyrokował okulista
przed laty?... Gdy byłem małym dzieckiem, nie dawano lewemu
oku szans także w efekcie jakiejkolwiek operacji -- zeza czy
operacji samego oka... Operację zeza odrzucano zupełnie...

--
'_._ _,-'""`-._ ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 2:24:57 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 06:57, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:
> Uniqa uwzględniła rządową inflację (14%) przy wycenie mego OC, to znaczy
> ubezpieczyła Nowe Volvo S40 (z 2009 r. z dwulitrowym Dieslem) w zakresie
> OC, Midi Assistance i Zielonej karty do Łukaszenki -- za 357 pln na rok.
> (obecne mam za 313 pln na rok)
>

ciekawe, bo uniqa przyjmuje zwyżkę inflacyjną na poziomie ok. 6%, ale
widać w różnych kanałach sprzedaży jest inaczej


--
pozdrawiam
Roberts

kredyty-ubezpieczenia-inwestycje
robertsierant.pl

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 4:10:09 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 08:24, Robert_DF pisze:

>> Uniqa uwzględniła rządową inflację (14%) przy wycenie mego OC, to znaczy
>> ubezpieczyła Nowe Volvo S40 (z 2009 r. z dwulitrowym Dieslem) w zakresie
>> OC, Midi Assistance i Zielonej karty do Łukaszenki -- za 357 pln na rok.
>> (obecne mam za 313 pln na rok)

> ciekawe, bo uniqa przyjmuje zwyżkę inflacyjną na poziomie ok. 6%, ale
> widać w różnych kanałach sprzedaży jest inaczej

Uważasz, że zostałem oszukany?! Tak to jest, gdy człowiek pospieszy
się... Mogłem przed podjęciem tej życiowej decyzji poprosić o pomoc
profesjonalistów z grupy...

313*1.06=331,78 w zaokrągleniu 332 -- zapłaciłem aż 357 -- 25 za dużo!

Rozumiem, że u Ciebie dostałbym 332... Trudno -- dziś zapłaciłem
a wczoraj (jak teraz widzę -- pospiesznie!) zawarłem ustną umowę,
to znaczy powiedziałem podczas telefonicznej rozmowy, że dziś zapłacę...


Trudno... Muszę pogodzić się z tą stratą...
Kolejną szansę otrzymam za rok...
Z góry wiem -- że też ją stracę...

Może gdzieś zgłosić to okrutne oszustwo?

Może choć innych uratuj!!! Po co mają przepłacać!!!

-=-

Ponoć najmniejsza średnica soczewek Rodenstocka to 47mm.

Należałoby:
- starannie zmierzyć rozstaw osi oczu
(jak to uczynić, skoro lewe oko zezuje to w tę, to we wtę...)
- zakładając rozstaw 32mm i 31mm
- znaleźć oprawkę 15mm w mostku i Φ47mm dziury na soczewkę
- wstawić:
+6.75 -1.5 0 Φ49
+9.75 -1.5 15° Φ47

Teorie rozminą się z praktyką za sprawą wysokości osi...

Ile ważyłaby lewa soczewka? Jaką miałaby grubość w osi? Ile ważyłaby
prawa soczewka? Jaką miałaby grubość w osi? Prawa ma większą średnicę
niż lewa, lecz mniej dioptrii. Może warto dać symetryczny rozstaw osi
skorygowany noskami?

Metalowa oprawka 15/47/35. (mostek/szerokość_dziury/wysokość_dziury)

pół mostka pół soczewki PD Φ S C A
prawe 7.5 24.5 32 49 +6.75 -1.5 0
lewe 7.5 23.5 31 47 +9.75 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

https://www.youtube.com/watch?v=cyJvQL-FRVk

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 4:21:58 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 10:10, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>> ciekawe, bo uniqa przyjmuje zwyżkę inflacyjną na poziomie ok. 6%, ale
>> widać w różnych kanałach sprzedaży jest inaczej
>
> Uważasz, że zostałem oszukany?! Tak to jest, gdy człowiek pospieszy
> się... Mogłem przed podjęciem tej życiowej decyzji poprosić o pomoc
> profesjonalistów z grupy...
>

dlaczego oszukany?
dostałeś propozycję, zaakceptowałeś ją więc wszystko się zgadza,
przecież nie było przymusu, abyś kupił właśnie to i właśnie tam

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 5:53:56 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 10:21, Robert_DF pisze:

>> Uważasz, że zostałem oszukany?! Tak to jest, gdy człowiek pospieszy
>> się... Mogłem przed podjęciem tej życiowej decyzji poprosić o pomoc
>> profesjonalistów z grupy...

> dlaczego oszukany?
> dostałeś propozycję, zaakceptowałeś ją więc wszystko się zgadza,
> przecież nie było przymusu, abyś kupił właśnie to i właśnie tam

Czyli trzymasz ich stronę?! Jak możesz!! Sam napisałeś, że normą
tam jest 6%, nie 14% -- mogłeś mnie jakoś uprzedzić, ale teraz
widzę, że miałeś zupełnie inne zamiary!!! Zawarłem umowę, bo
już mało czasu zostało -- poczułem nóż na gardle a podczas
pandemii łatwo o zarażenie... Byłem też pochłonięty myślami
[można aby dać się pochłonąć myślom?] o okularach!!! Po prostu
nie przemyślałem wszystkiego spokojnie, nie poradziłem się
specjalistów ;) przed podjęciem ważnej decyzji... Moja wina!!!

Polisa jest -- 357 pln zeszło z konta... [z konta w kąt?] Kolejna
taka szansa raczej nie wcześniej niż za rok... [więc za rok nie
celuj w 4*tyle, ile chce Uniqua, bo nie dojEdziemy do porozumienia]


Avivie zapłaciłem (mam przed okiem kwit) 902 pln za rok, zaś Allianz
(u którego ubezpieczałem się od wielu lat -- pannę Mercedes też tam
ubezpieczałem) zaproponował mi kontynuację za ~13 (trzynaście) kpln...
(spytałem faceta, czy jest zdrowy umysłowo)

Wliczając motocykl -- komunikacyjne ubezpieczenia OC w bieżącym
życiu płaciłem ze 30 lat...

Dziś wolę szmal wydać na okulary...

-=-

Jeśli zaoferujesz mniej (za dwulitrowego Diesla rzecz jasna) niż
Uniqua -- zapewne znajdziesz wielu chętnych. ;)

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 6:13:47 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 11:53, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>> dlaczego oszukany?
>> dostałeś propozycję, zaakceptowałeś ją więc wszystko się zgadza,
>> przecież nie było przymusu, abyś kupił właśnie to i właśnie tam
>
> Czyli trzymasz ich stronę?! Jak możesz!!

mogłem pomóc, ale skoro miałeś problem z podaniem podstawowych danych do
przygotowania oferty to nic na siłę

i jak to byłeś przyciśnięty do ściany? info o kończącej się polisie jest
wysyłane na min. miesiąc przed końcem polisy

+ taka ciekawostka, (prawie) dowolnemu klientowi agent może przyznać
zniżkę, czasem takie zostają po innym ubezpieczonym (który ją ma, ale
nie korzysta) więc warto rozmawiać z człowiekiem, bo system bankowy
(sprzedający polisy) takich opcji nie ma

przy polisie na 400 zł jakiś kosmicznych zniżek nie będzie, ale nawet 10
zł na ulicy nie leży

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 6:40:45 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 12:13, Robert_DF pisze:

> mogłem pomóc, ale skoro miałeś problem z podaniem podstawowych danych do
> przygotowania oferty to nic na siłę

Te podstawowe to nr rejestracyjny. :) Wielu ubezpieczycielom
tyle wystarczy do podania ceny. Resztę informacji (kolor
tapicerki, długość krawata, szerokość horyzontu myślowego,
erotyczna orientacja dzieci sąsiada itd.) nie jest brana
pod uwagę podczas liczenia składki lub jest zasysana z UFG.

> i jak to byłeś przyciśnięty do ściany? info o kończącej się polisie jest
> wysyłane na min. miesiąc przed końcem polisy

I co z tego? Myślisz, że nie wiem, kiedy kończy się polisa OC
mego samochodu? Albo kiedy mijają dwa ;) lata od ostatniego
badania technicznego?... Ewentualnie -- na na ile kilometrów
zostało mi paliwa w zbiorniku?...

> + taka ciekawostka, (prawie) dowolnemu klientowi agent może przyznać
> zniżkę, czasem takie zostają po innym ubezpieczonym (który ją ma, ale
> nie korzysta) więc warto rozmawiać z człowiekiem, bo system bankowy
> (sprzedający polisy) takich opcji nie ma

Jeśli masz takie możliwości -- zapewne znajdziesz wielu chętnych... ;)

> przy polisie na 400 zł jakiś kosmicznych zniżek nie będzie, ale nawet 10
> zł na ulicy nie leży

Przy jakich 400? Do tej pory mam za 313 a kolejna jest za 357...
Razem z OC jest Midi Assistance obejmujące także awarie -- Nowe
Volvo zaczyna 14 rok swego życia z OC...

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 6:51:00 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 12:40, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Te podstawowe to nr rejestracyjny. :) Wielu ubezpieczycielom
> tyle wystarczy do podania ceny. Resztę informacji (kolor
> tapicerki, długość krawata, szerokość horyzontu myślowego,
> erotyczna orientacja dzieci sąsiada itd.) nie jest brana
> pod uwagę podczas liczenia składki lub jest zasysana z UFG.

pesel i nr rej, vin oraz kod do taryfikacji to absolutne min., jak
chcesz sprawdzić raport z UFG nie mając info nt. ubezpieczonego?




> I co z tego? Myślisz, że nie wiem, kiedy kończy się polisa OC
> mego samochodu? Albo kiedy mijają dwa ;) lata od ostatniego
> badania technicznego?... Ewentualnie -- na na ile kilometrów
> zostało mi paliwa w zbiorniku?...

to dlaczego uważasz, że się pospieszyłeś? nie miałeś dość czasu na wybór
oferty?

> Przy jakich 400? Do tej pory mam za 313 a kolejna jest za 357...
> Razem z OC jest Midi Assistance obejmujące także awarie -- Nowe
> Volvo zaczyna 14 rok swego życia z OC...
>
kwota szacunkowa, 300 czy 400 zł, nie można liczyć na to, że nominalnie
zniżka wyniesie np. 200

kilkaset złotych można "urwać" przy droższych polisach pakietowych, ale
wtedy kluczowy jest zakres, nie wychodzi się od składki

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 7:01:31 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 12:40, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Przy jakich 400? Do tej pory mam za 313 a kolejna jest za 357...
> Razem z OC jest Midi Assistance obejmujące także awarie -- Nowe
> Volvo zaczyna 14 rok swego życia z OC...

Millennium oferuje MTu24 za za jedyne 50 pln, ale niestety
miesięcznie... Do tego 8 pln za Assistance -- też miesięcznie...
W sumie prawie 7 stóweniek plnów rocznie, czyli niemal dwakroć
więcej niż Uniqua... 696/357=1,94957983193277

Obecne (kończące się) za 313 pln zaoferował mBank w Axa. :)

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 7:28:02 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 12:50, Robert_DF pisze:

> pesel i nr rej, vin oraz kod do taryfikacji to absolutne min., jak
> chcesz sprawdzić raport z UFG nie mając info nt. ubezpieczonego?

UFG nie ma informacji o właścicielu i VIN?
Czym jest ów kod?

> to dlaczego uważasz, że się pospieszyłeś? nie miałeś dość
> czasu na wybór oferty?

Myślałem, że drwina moja jest aż nadto wyeksponowana.

>> Przy jakich 400? Do tej pory mam za 313 a kolejna jest za 357...
>> Razem z OC jest Midi Assistance obejmujące także awarie -- Nowe
>> Volvo zaczyna 14 rok swego życia z OC...

> kwota szacunkowa, 300 czy 400 zł, nie można liczyć na to, że
> nominalnie zniżka wyniesie np. 200

> kilkaset złotych można "urwać" przy droższych polisach pakietowych,
> ale wtedy kluczowy jest zakres, nie wychodzi się od składki

Zakres minimalny (ogólne warunki są odgórnie ustalone od lat przez
prestidigitatorów) plus Assistance w razie awarii typu dziurawa opona.

-=-

Do wyliczenia (raczej oszacowania) składki nie potrzebujesz danych
osobowych. Kowalski czy Nowakowa -- jedna chwała a o wypadkowości
mówi UFG, nie ubezpieczający... Bez długotrwałego ;) wyliczania
wiesz, czy potrafisz przebić cenę oferowaną przez Uniqua. Volvo
przejąłem 5 lat temu a ubezpieczyłem na siebie po raz pierwszy
4 lata temu -- właśnie w Axa za pośrednictwem mBanku i było
to moje pierwsze OC po długim czasie nieubezpieczania, gdyż
pannę Mercedes sprzedałem jesienią 2010 r.

Ogólnie niemal wszyscy chcieli zedrzeć ze mnie z uwagi na tę przerwę
w OC, choć raczej ;) nie powoduję wypadków... Axa nie zdarła, więc
przyjęła ode mnie składki...

Trudno zgadnąć przyszłość -- w przeszłości wypadkowy nie byłem
i ubezpieczyciele zarabiali na mnie.

Ponieważ Axa ze mnie skóry razem z resztą mego jestestwa nie
zdarła -- raczej niechętnie szukam ofert innych ubezpieczycieli...

-=-

Wracając do ,,podstawowych danych'' -- są zbierane w celu
zmęczenia przeciwnika, który woli przepłacić niż spowiadać
się kolejny raz z długości sztućców używanych podczas obiadu
u cioci itp... ;)

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 7:46:51 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 13:27, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> UFG nie ma informacji o właścicielu i VIN?
> Czym jest ów kod?

są tam informacje nt. przebiegu ubezpieczeń (polisy, szkody), ale jak
sprawdzić dane w raporcie (i szkodowość) nie mając danych właściciela?

gdyby wystarczył nr rej. to każdy mógłby sprawdzić ww. dla dowolnego
pojazdu, ale mamy rodo itp.
poza tym klient na takie sprawdzenie MUSI wyrazić zgodę

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 7:53:38 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 13:01, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Millennium oferuje MTu24 za za jedyne 50 pln, ale niestety
> miesięcznie... Do tego 8 pln za Assistance -- też miesięcznie...
> W sumie prawie 7 stóweniek plnów rocznie, czyli niemal dwakroć
> więcej niż Uniqua... 696/357=1,94957983193277
>
BM oferuje wiele polis płatnych miesięcznie, w składkę wliczony jest
także "kredyt", wychodzi drogo ale nie płaci się składki jednorazowo

> Obecne (kończące się) za 313 pln zaoferował mBank w Axa. :)
>
uniqa (axa już nie), tylko jaką system może zaoferować zniżkę?
żadną, bierzesz co dają albo nic

a jak rozmawiasz z agentem (dowolnym, który ma uprawnienia) zawsze
możesz o zniżkach np. marketingowych, porozmawiać

sam system ich nie da, to automat
nawet ramkomaty czy inne mubi finalnie przełączą do agenta

poza tym jeszcze jest coś takiego jak "budżet zniżkowy" (w uniqa
naprawdę bajer) agent go dostaje kwotowo, może wykorzystać wg własnego
uznania (no prawie) dlatego jak potrzebuję polisy (sam sobie nie
wystawię) to rozmawiam z człowiekiem (agentem lub ofwca) nt. tego co mi
może zaproponować

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 8:31:46 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 13:46, Robert_DF pisze:

> są tam informacje nt. przebiegu ubezpieczeń (polisy, szkody),

Czyli szkody są?

> ale jak sprawdzić dane w raporcie (i szkodowość) nie mając
> danych właściciela?

Więc szkody są czy ich nie ma?

> gdyby wystarczył nr rej. to każdy mógłby sprawdzić ww.
> dla dowolnego pojazdu, ale mamy rodo itp.
> poza tym klient na takie sprawdzenie MUSI wyrazić zgodę

Jakie mają znacznie dane osobowe? Noszący nazwisko 'Kowalski'
płaci więcej niż noszący nazwisko 'Nowak'? Ważna jest kolejność
alfabetyczna?

Volvem jeździłem ja, Xarą jeździł mój ojciec, ale byłem jakimś
współwłaścicielem Xary a ojciec był właścicielem Volva, więc
mnie kazano płacić więcej za Volvo, choć wypadek spowodował
ojciec Xarą... Axa nie kazała...

Informacje o wypadkach wszyscy brali z UFG -- nie ma miejsca
na niedomówienia...

Wypadki (jak dotąd) powodują ludzie tacy, jak Szydło i kierowcy:
Dudy, Macierewicza, Szydło... Ale ci ludzie nawet niekoniecznie
płacą mandaty... [trochę jak ja?...]

Może jestem trochę ślepy, może nierozgarnięty, lekkomyślny
i nieważny, ale jakimś/którymś cudem na razie nie przestawiam
innych samochodów zbyt często... Dlaczego zatem mam płacić
makabrycznie wysokie stawki ubezpieczeniowe? Może czasami ;)
przejadę jakiś odcinek w zbyt krótkim czasie (na pewno w efekcie
złej synchronizacji zegarów, bo jakże można przekroczyć granice
możliwości?!) i czasami niezbyt rozsądnie, ale jak dotąd nie
miałem wielkich trudności zbyt często...

-=-

Jeśli istotnie wg Ciebie 357 pln jest wysoką ceną za OC dwulitrowego
Diesla -- wg mnie znajdziesz masę chętnych na OC+awaryjny_Assistance.

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 8:42:00 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 14:31, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Czyli szkody są?

polisy oraz szkody
>
>> ale jak sprawdzić dane w raporcie (i szkodowość) nie mając danych
>> właściciela?
>
> Więc szkody są czy ich nie ma?

jw.
>
>> gdyby wystarczył nr rej. to każdy mógłby sprawdzić ww. dla dowolnego
>> pojazdu, ale mamy rodo itp.
>> poza tym klient na takie sprawdzenie MUSI wyrazić zgodę
>
> Jakie mają znacznie dane osobowe? Noszący nazwisko 'Kowalski'
> płaci więcej niż noszący nazwisko 'Nowak'? Ważna jest kolejność
> alfabetyczna?

pesel + imię i nazwisko, wtedy każdemu mogę raport sprawdzić

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 8:43:39 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 13:53, Robert_DF pisze:

> BM oferuje wiele polis płatnych miesięcznie, w składkę wliczony jest
> także "kredyt", wychodzi drogo ale nie płaci się składki jednorazowo

Jednorazowo 600 pln. Czym jest BM? -- Bankiem Millennium?

Millennium potrafi dać kilkadziesiąt kpln tak, że przez 7 dni
w miesiącu nie płacisz. 600 pln przez 53 tygodnie to mniej niż
60kpln przez 12 tygodni...

Karciane długi są jeszcze lepsze -- a kto spłaca miesięcznie
mniej niż kilka stówek pln?...

>> Obecne (kończące się) za 313 pln zaoferował mBank w Axa. :)

> uniqa (axa już nie), tylko jaką system może zaoferować zniżkę?
> żadną, bierzesz co dają albo nic

Tak więc wziąłem 313 pln -- tyle zaoferował mBank.
Teraz Uniqua zaoferowało 357 pln.

> a jak rozmawiasz z agentem (dowolnym, który ma uprawnienia)
> zawsze możesz o zniżkach np. marketingowych, porozmawiać

Może niech inni pertraktują.

> sam system ich nie da, to automat
> nawet ramkomaty czy inne mubi finalnie przełączą do agenta

Który zada pytania, na które raNDkomaty czy mubi otrzymały odpowiedzi?...

> poza tym jeszcze jest coś takiego jak "budżet zniżkowy" (w uniqa
> naprawdę bajer) agent go dostaje kwotowo, może wykorzystać wg własnego
> uznania (no prawie) dlatego jak potrzebuję polisy (sam sobie nie
> wystawię) to rozmawiam z człowiekiem (agentem lub ofwca) nt. tego
> co mi może zaproponować

To fajnie. :)

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 8:49:28 AM2/1/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 14:41, Robert_DF pisze:

>> Czyli szkody są?

> polisy oraz szkody

Zatem znana Ci jest liczba szkód -- po Ci jeszcze nazwisko?...
Mogłem spowodować wypadek innym samochodem? Możesz wyliczyć
składkę i zastrzec, że ulegnie zmianie, jeśli okaże się, że
spowodowałem szkody innym pojazdem...

Robert_DF

unread,
Feb 1, 2022, 9:02:17 AM2/1/22
to
W dniu 01.02.2022 o 14:49, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Zatem znana Ci jest liczba szkód -- po Ci jeszcze nazwisko?...
> Mogłem spowodować wypadek innym samochodem? Możesz wyliczyć
> składkę i zastrzec, że ulegnie zmianie, jeśli okaże się, że
> spowodowałem szkody innym pojazdem...
>

bez kompletu: imię, nazwisko i pesel niczego nie sprawdzę

najpierw wysyłam klientowi jego raport z ufg aby widział co tam ma,
czasem są błędy, które warto sprostować, mają wpływ na składkę

i niczego nie można zastrzec, TU zaczytuje dane z ufg, nie analizuje ich
tylko określa klasę ryzyka zniżki/zwyżki

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 9:50:41 PM2/1/22
to

"Eneuel Leszek Ciszewski" statde$608$1...@gioia.aioe.org

> Metalowa oprawka 15/47/35. (mostek/szerokość_dziury/wysokość_dziury)

> pół mostka pół soczewki PD Φ S C A
> prawe 7.5 24.5 32 49 +6.75 -1.5 0
> lewe 7.5 23.5 31 47 +9.75 -1.5 15
> mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

To były soczewki ,,do bliży'' z rozstawem ,,do dali''.

-=-

Do dali:
Metalowa oprawka 15/47/35

pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 7.5 24.5 22.5 32 49 +5.00 -1.5 0
lewe 7.5 23.5 23.5 31 47 +8.00 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °




Do dali:
Metalowa oprawka 15/50/35

pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 7.5 24.5 25.5 32 51 +5.00 -1.5 0
lewe 7.5 23.5 26.5 31 53 +8.00 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

Takie oprawki są rzadkością. Można wziąć 20/45/35 i mostek 15 z innych,
po czym operacyjnie ;) podmienić mostek 20 na 15.






Do bliży:
Metalowa oprawka 11/47/35

pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 5.5 24.0 23.0 29.5 48 +6.75 -1.5 0
lewe 5.5 23.5 23.5 29.0 47 +9.75 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

Ale z takim mostkiem nie ma, a nawet gdyby były, nie zmieściłyby się na nosie.


Do bliży:
Metalowa oprawka 15/43/35

pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 7.5 22.0 21.0 29.5 44 +6.75 -1.5 0
lewe 7.5 21.5 21.5 29.0 43 +9.75 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

Pytanie -- czy są soczewki Φ44mm i Φ43mm? Oprawek takich raczej nie ma.


Do bliży:
Metalowa oprawka 15/45/35

pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 7.5 22.0 23.0 29.5 46 +6.75 -1.5 0
lewe 7.5 21.5 23.5 29.0 47 +9.75 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

O takie oprawki trudno, ale... Można wziąć 20/45/35 i mostek 15 z innych,
po czym operacyjnie ;) podmienić mostek 20 na 15.

-=-

Tak więc korektę lewego oka należałoby zacząć od poszukiwań:
- dwóch oprawczyń
- do bliży 15/45/35
i
- do dali 15/50/35
i
- dwóch par szkieł:
- do bliży
- Φ46 S+6.75 C-1.5
- Φ47 S+9.75 C-1.5
i
- do dali
- Φ51 S+5.00 C-1.5
- Φ53 S+8.00 C-1.5

-=-

Być może nie popełniłem fatalnego błędu w liczeniu...
Ale NA PEWNO popełniłem fatalny błąd w innym miejscu...
Otóż te obliczenia powinien wykonać optyk -- nie ja. :)
Za te obliczenia bierze zapłatę.

Kolejnym błędem jest liczenie przed poznaniem potrzeb.
Oko zostało zbadane autorefraktometrem -- to mało.

Nie ma nawet pewności co do istnienia soczewek Φ47mm.

-=-

Latem 2008 r. optyk zaproponował mi asymetrię rozstawu, uznając ją za BARDZO ważną.
Okulistka (której nazwisko znaleźć można w sprawie o rentę) podała sumaryczny rozstaw
osi oczu -- 62mm, co optyk zakwestionował. Wróciłem do okulistki -- dostałem potwierdzenie
decyzji optyka, czyli 32 i 30 bądź 30 i 32; nie zapamiętałem dokładnie, bo nie uznałem
za stosowne... Toż optyk raz jeszcze sprawdzi...

Problem w tym, że optyk... najwyraźniej pomylił rozstaw prawego z rozstawem lewego...
Owa asymetria (32 i 30) sprawiła, iż można było wstawić szkła Φ49 i Φ45, co po
uwzględnieniu zapasu dało zamówienie Φ50 i Φ46. Problem w tym, że Φ46 nie jest
standardową średnicą, więc należało dopłacić lub zgodzić się na Φ50 także w lewym oku.

Można też było przesunąć lewe oko o 0.5mm -- otrzymując Φ45...
Ale optyk upierał się przy powadze sytuacji
i twierdził, że nawet 0.5mm jest niewskazane...

Ufny w mądrość optyka nie zastanowiłem się nad tym, że
- średnica oprawkowych dziur ma właśnie 45mm
- optyk może pomylić prawe oko z lewym...

Po otrzymaniu okularów co jakiś czas myślałem o bezsensownej (oko lewe
niedowidzi i nie było korygowane w pełni) dopłacie, ale uznałem, że nie
warto o niej rozmyślać...


Były to oprawki Rodenstocka 20/45/35.


Optyk celował w coś takiego:
Metalowa oprawka 20/45/35
pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 10 20.0 25.0 30 50 +5.00 -1.5 0
lewe 10 22.0 23.0 32 46 +8.00 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

Wg mnie mógł tak uczynić:
Metalowa oprawka 20/45/35
pół mostka soczewka PD Φ S C A
prawe 10 20.0 25.0 30.0 50 +5.00 -1.5 0
lewe 10 22.5 22.5 32.5 45 +8.00 -1.5 15
mm mm mm mm dioptrie dioptrie °

Ale że najprawdopodobniej pomiar rozstawu dał 31.5, co zostało zaokrąglone
do 32, optyk upierał się przy 32, co skutkowało podniesieniem (może o 50pln,
może o 75pln -- raczej o 75pln) ceny lewej soczewki... Obie razem kosztowały
ponad 400pln. Sferocylindryczne minerały Zeissa -- fotochromy...

Standardowe średnice zmieniały się co 5mm. Za niestandardowość należało dopłacić.

Problem w tym, że najwyraźniej optyk pomylił rozstaw prawego oka z rozstawem lewego...

Skąd wiem, że pomylił?
- w 2013 r. optyczka stwierdziła, że w okularach jest zły rozstaw osi
(uznałem, że ocenę konkurencji należy puścić mimo uszu; nadto
uznałem, że być może optyk w 2008 r. miał mały zapas szkła, co
mogło dać komplikacje...)

- choć w 2013 r. zostały wstawione dokładnie takie same szkła w tych
samych osiach, w tych z 2013 r. widziałem lepiej niż w tych z 2008 r.,
co mnie zdziwiło i co zapamiętałem bardzo dobrze. Patrzyłem przed
siebie, akurat na ścianę mieszkalnego bloku...

- we wrześniu 2021 r. dr Ryszawa zmierzyła rozstaw linijką, na oko, więc
pomiar ów nie miał wielkiej wagi; na domiar złego rozstaw ,,do bliży''
wyniósł u niej 20mm (mogę dać skan zlecenia)

- w grudniu 2021 r. Vision Express uznał rozstaw ,,lornetką'' rozstaw
,,do bliży'' na 29.5 i 29

- w styczniu 2022 r. Vision Express uznał trzy razy rozstaw ,,do dali''
jako 32 i 31
- raz tabletową fotką przy okazji mierzenia oprawek, które okazały
się makabrycznie duże
- raz tabletową fotką przy okazji mierzenia oprawek, które finalnie
wybrałem do wykonania okularów ,,do dali''
- chwilę później ,,lornetką'' na moją prośbę

- w styczniu 2022 r. inna NFZowa okulistka stwierdziła zdecydowanie,
że rozstaw prawego oka jest większy niż rozstaw lewego oka;
mierzyła ,,lornetką'' co najmniej dwa razy... (poprosiłem ją
o ponowienie pomiaru)



Aby było jaśniej -- rozstawy oczu mogą ulegać zmianom, ale raczej
nie u mnie, gdyż jestem za stary i ogólnie zbyt stabilny pod tym
względem. (brak tycia, rośnięcia, wypadków, operacji...)

-=-

Podsumujmy... Błąd 1mm (zaokrąglenie 31.5mm do 32.5mm) rozstawu lewego
(niedowidzącego) oka optyk uznał za niedopuszczalny! Ale dopłaciłem do
pomyłki ,,czeskiego błęu'', czyli:

jest w 2008r. powinno_być w 2008 r. 2022 r.
OP 30 31.5 32
OL 32 30.0 31

błąd 1.5mm w rozstawie prawego (widzącego) oka mam uznać za nieważny... ;)

-=-

Nie mam pewności co do owego zaokrąglenia 0.5mm -- może dotyczyło ono
rozstawu oka prawego, ale chyba wybrałem wariant korzystniejszy optykowi...
Pamiętam, że coś zaokrąglono o 0.5mm -- gdyby zaokrąglono rozstaw OP,
optyk upierałby się przy rzekomym błędzie 0.5mm, zamiast 1mm...

Mam zapiski optyka z 2008 r. Na domiar złego wykonane na zapisanej
kartce papieru... Mogę je postawić... Wykonane ręką kogoś z tamtego
zakładu optycznego...

-=-

Dlaczego w 2013 r. nie skorzystałem ponownie z usług optyka,
który montował mi szkła w 2008 r.? Ano ów optyk nie chciał
mi wstawić szkieł Zeissa. Zaś Zeiss wskazał mi dwa zakłady
w Białymstoku -- jeden był jakąś hurtownią, zaś drugim był
ten, któremu zleciłem wykonanie okularów w 2013 r...

Dlaczego uparłem się na szkła Zeissa? Dlatego, że pracowniczka
Zeissa kilka lat wcześniej zadbała o moje interesy bardzo starannie...

-=-

Dlaczego na bankowej? Ano dlatego, że wg Zeissa złe okulary nie psują
wzroku, lecz utrudniają życie... Okulary z 2008 r. utrudniły mi życie
i zabrały niepotrzebnie może 50pln, może 75pln... Czyli zabrały komfort i szmal...
(a to dobra grupa do pisania o szmalu)

Jeszcze może:
- jak trafiłem do optyka w 2008 r.?
ano wcześniej mi za freeko pomógł

- dlaczego zrezygnowałem z optyczek z 2013 r.?
ano wykonywały okulary od lipca 2013 r. do listopada 2013 r...
dokładniej -- wysłały Zeissowi oprawki i zleciły mu wykonanie...

następnie z tymże Zeissem dłuugo i namiętnie wykłócałA się...

mnie zaś raz za razem wyjaśniały, że okulary wkrótce będą,
że ,,wczoraj'' wysłały mi do Gołdapi, by kilka dni później
obiecać, że ,,jutro wyślą na pewno'' -- manewr ów powtarzany
był kilkakrotnie...

nie odbierały telefonów, gdy dzwoniłem: bez podania mego numeru,
ze swego (Mój Eneuel) numeru, z numeru mojej matki lub mego ojca...
więcej wówczas numerów nie miałem na chodzie...

uderzyły okularami tak, że uszkodziły prawa soczewkę; dziś chyba
tylko przyrządy uznałyby moją rację; wtedy optyczka jedynie
zapewniała mnie, że takie uszkodzenie, gdyby ;) było, na
pewno nie miałoby znaczenia... aby zupełnie mnie udobruchać,
optyczka wykonała mi badanie uszu (akurat wróciłem ze szpitala,
gdzie leczono mi ucho po akustycznym urazie)

Na okulary w 2008 r. otrzymałem receptę lub zlecenie -- od okulistki...
Od optyczek otrzymałem opakowania soczewek... Otóż ta recepta
nie pokryła się ze szkłami... Trzeci raz otrzymałem od Zeissa szkła
o tych samych ,,mocach'' -- innych, niż na ,,recepcie''... Różnica nie
była duża i dotyczyła chyba tylko lewego oka.

-=-

Vision Express zmierzył okulary z 2008 r. i uznał, że są zgodne
z zapisem na podanej kopercie, choć pewności co do tego nie
miał... Pracowniczka mówiła o jakiejś mierniczej trudności...

-=-

Jeśli będę miał stosownie małe oprawki -- wrócę do skanowania
mych oczu skanerem DNEye® Rodenstocka i wykonania
indywidualnych soczewek... Przy założeniu istnienia soczewek
Φ47mm i wad podobnych do tych, jakie wykazał autorefraktometr,
byłyby to takie
- do bliży 15/45/35
i
- do dali 15/50/35
oprawki...

Autorefraktometr VE pokazał to, co wyżej, ale autorefraktometr
styczniowej okulistki NFZowej w lewym oku dał 0.75 astygmatyzmu...
Dr Ryszawa, o czym pisałem, nie udostępniła mi wyników swoich
pomiarów, czym złamała prawo Najjaśniejszej Rzeczypospolitej...
Wykonała co najmniej dwie serie takich pomiarów -- przed wlaniem
kropli i po wlaniu...

Gdyby policja wystawiła mi (lub komukolwiek) mandat karny -- starczyłby
ów mandat na kilkadziesiąt okularowych refundacji...

Prawdziwy koszt porządnych okularów niestety jest wielokrotnie
wyższy od owej refundacji...

Kary/mandaty wysokie -- refundacje symboliczne...

To także polskie zespolenie...

Refundacje urojone i kary rzeczywiste...

-=-

Tak więc wrócę do skanowania oczu skanerem DNEye® albo
nie wrócę -- zależnie od stanu moich finansów i mego wzroku...

Ale myśli o uruchomieniu mego lewego oka nie porzucę...
Rozpatruję także operowanie oczu...
Ale że operacje mogą dać zły efekt -- na razie chcę
nacieszyć się okularami z VE...

--
_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .'O`-' .,; o.' ene...@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'. `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.;.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 10:13:38 PM2/1/22
to

"Eneuel Leszek Ciszewski" stcrhu$fa0$1...@gioia.aioe.org

> Na okulary w 2008 r. otrzymałem receptę lub zlecenie -- od okulistki...
+ Na okulary w 2013 r. otrzymałem receptę lub zlecenie -- od okulistki...

> Od optyczek otrzymałem opakowania soczewek... Otóż ta recepta
> nie pokryła się ze szkłami... Trzeci raz otrzymałem od Zeissa szkła
> o tych samych ,,mocach'' -- innych, niż na ,,recepcie''... Różnica nie
> była duża i dotyczyła chyba tylko lewego oka.

> -=-

> Vision Express zmierzył okulary z 2008 r. i uznał, że są zgodne
+ Vision Express zmierzył okulary z 2013 r. i uznał, że są zgodne

> z zapisem na podanej kopercie, choć pewności co do tego nie
> miał... Pracowniczka mówiła o jakiejś mierniczej trudności...

Oprawki okularów z 2013 r. były wówczas połamane -- złamał się
mostek tak, że przy prawej soczewce został kikut mostka... Jeśli
moje metalowe oprawki złamały się -- złamał się mostek tak, że
przy prawej soczewce został kikut mostka... Wiele metalowych
oprawek tak właśnie złamałem...

-=-

> To także polskie zespolenie...
> Refundacje urojone i kary rzeczywiste...


> Rozpatruję także operowanie oczu...
> Ale że operacje mogą dać zły efekt -- na razie chcę
> nacieszyć się okularami z VE...

Okulary z 2008 r. mam nadal. Prawa soczewka jest potłuczona w rogu.
Jeśli spadły moje okulary -- spadły właśnie tak, że uszkodziły prawą
soczewkę w samym rogu. Mineralne tłukły się (kilka sztuk) zaś organiczne
odkształcały się...

Oprawki Rodenstocka wytrzymały chyba osiem lat -- nadal są
zdrowe do tego stopnia, że można by w nie wstawić szkła...
Doceniłem je dopiero wtedy, gdy je zestawiłem z innymi...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 1, 2022, 10:48:33 PM2/1/22
to

"Robert_DF" 61f93d66$0$549$6578...@news.neostrada.pl

> bez kompletu: imię, nazwisko i pesel niczego nie sprawdzę

Więc i nie ubezpieczysz mnie.

> najpierw wysyłam klientowi jego raport z ufg aby widział
> co tam ma, czasem są błędy, które warto sprostować, mają
> wpływ na składkę

> i niczego nie można zastrzec, TU zaczytuje dane z ufg,
> nie analizuje ich tylko określa klasę ryzyka zniżki/zwyżki

Ubezpieczyciele jakoś ;) zdobywają bardzo dokładne informacje:
- jaki samochód (masa, silnik, paliwo itd...)
- czyj od kiedy do kiedy
- kto ile razy i w jakich latach spowodował szkodę...
(chyba nawet znają wartość wypłaconego odszkodowania lub jakieś widełki...)

Podczas wyliczania składki zadawalają się samym numerem rejestracyjnym...
Dają się oczarować ;) -- okłamać ich trudno... Może korzystają z pomocy wróżek?...

Przed wyjazdem do Gołdapi zadrapałem lakier (nie ujawniłem ;) podkładu)
ale w Gołdapi byłem dwa razy jesienią, więc nie mając pewności co do roku,
podałem 2013 jako korzystniejszy dla mnie -- ubezpieczyciele wiedzieli, że
to był 2014 rok... Kilku mówiłem o 2013 r. -- wszyscy odpowiadali, że 2014 r...
(nie miałem pewności -- więc wolałem sprawdzić, podając kilku
ubezpieczycielom wariant dla mnie korzystniejszy)

Znali bardzo dokładnie moją historię i historię mego ojca; ojciec był właścicielem
Volva, ja zaś byłem współwłaścicielem Xary, której innym współwłaścicielem był
ojciec. Ojciec Xarą spowodował wypadek i nie było wątpliwości co do osoby
sprawcy, ale z jakiegoś ;) powodu niektórzy ubezpieczyciele podwyższali
moje składki tym wypadkiem...

Axa via mBank mnie nie dociążała... Ubezpieczałem wówczas Volvo już jako
swoje po długim nieubezpieczaniu swego pojazdu... Aviva chyba wówczas
zaproponowała niemal 1300 zł... Axa -- nieco ponad połowę... Późniejsze
składki w Axa były coraz niższe aż do ubr. -- teraz jest o 14% wyższa niż
ta najniższa... Razem do Axa (teraz Uniqua) mogłem wpłacić ~2kpln za 5 lat,
z czego początek ubezpieczania był najdroższy... (2018, 2019, 2020, 2021, 2022)

-=-

Punkta daje stówę i dzisiejszej nocy coś zwraca w wypadku znalezienia tańszego...
Ale najtańsze znalezione przez Punktę jest o ponad stówę droższe od Uniqua...
I chyba nie zawiera Assistance... W Uniqua za 357 pln mam na rok: OC, ZK
i awaryjny Assistance...

Jeśli wg Ciebie to drogo -- zapewne ;) znajdziesz klientów. :)

-=-

Zanim w poniedziałek zadzwoniła Uniqua (spodziewałem się telefonu)
zdecydowałem się na 364, więc 357 przyjąłem z zadowoleniem. Natomiast
mBank oferował 381, później 380, ale tuż po mojej akceptacji ceny
Uniqua zadzwonił -- być może miał tańszą ofertę... Odparłem coś na
kształt -- doszedłem do porozumienia z Uniqua i nie szukam
ubezpieczenia na najbliższy czas...

Lubię mBank, lubiłem Axa i mam nadzieję, że polubię Uniqua...
Ubiegłoroczne 313 miałem w Axa via mBank. Bezpośrednio Axa
proponowała nieco drożej...

-=-

Obecne OC mam do 08 lutego -- kiedy to RPP zdecyduje o stopach... ;)

emerycka 4.9
producencka 14.1
konsumecka 10.9
emerytalna 6, miało być 7, decyzja po 07 bm...

U mnie jest skok z 313 na 357, czyli o 14%.

Jestem BARDZO zadowolony z OC za 357 pln na rok.
Jestem też BARDZO zadowolony z okularów z VE.
(i z tych ,,do bliży'', i z tych ,,do dali'')


Porównując optyczne ;) wrażenia -- strzał w dziesiątkę!!!

Czy Vision Express za chwilę stanie się drapieżnym Essilorem?
Może wyposaży swe salony w magiczne skanery oczu?...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 2, 2022, 1:14:12 AM2/2/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 15:02, Robert_DF pisze:

> bez kompletu: imię, nazwisko i pesel niczego nie sprawdzę

Więc i nic nie uzyskasz ode mnie.

Punkta gwarantuje NAJNIŻSZĄ cenę i zwraca stówkę!
Sprawdźmy zatem...

Euroins 492,45
Beesafe 515,95
Beesafe 530,95
Beesafe 545,95
Beesafe 594,95
MTU24 597,00
MTU24 632,00
PZU tajemnica
fitcasco 642,0

.
.

Viener 1066,00 OC, NNW, Assistance

Jeśli znajdziesz tańsze -- zwrócimy Ci różnicę.
[po co napisałem, że oferta zadzwoniła do mnie?
mógłbym wciskać kit o znalezieniu oferty przeze
mnie (na ulicy?) i żądać zwrotu...]

> najpierw wysyłam klientowi jego raport z ufg aby widział co tam ma,
> czasem są błędy, które warto sprostować, mają wpływ na składkę

> i niczego nie można zastrzec, TU zaczytuje dane z ufg, nie analizuje
> ich tylko określa klasę ryzyka zniżki/zwyżki

Linki i inne miały dokładne informacje -- ciekawe skąd?
W 2014 r. zadrapałem błotnik (płyciej, niż do podkładu)
lecz i w 2013 r. byłem jesienią w Gołdapi, i w 2014 r.,
więc ostrożnie ulokowałem zadrapanie w 2013 r. -- Link,
Aviva i wiele innych TU wyłapało błąd... Miały dokładne
informacje o szkodach moich i mego ojca... Skąd? Z grup
dyskusyjnych? Może teraz jest inaczej niż w 2017 r. czy
w 2018 r.? Jeśli jesteś doświadczonym ubezpieczycielem,
wiesz bez liczenia, ile kosztuje OC+awaryjny_Assistance
za dwulitrowego diesla.

-=-

Jeśli jesteś doświadczonym optykiem -- rzut oka ci starczy
na znalezienie odpowiednich oprawek pod wskazane oczęta...
Oprawki Rodenstocka były dobrze dobrane do mnie, ale
z jakiegoś powodu optyczka dała 53mm zamiast 45mm...

Do dali:
Metalowa oprawka 20/45/35
pół mostka soczewka PD Φ
prawe 10 22.0 23.0 32 46
lewe 10 21.0 24.0 31 48
mm mm mm mm

Naciągając/luzując nieco:

prawe 10 22.5 22.5 32.5 45
lewe 10 21.5 23.5 31.5 47

Im Φ surówek mniejsze -- tym są lżejsze, stąd walka o każdy milimetr.
Dopłata do milimetrowego skoku jest spora... Mineralne soczewki mogły
mieć małe średnice -- organiczne raczej niekoniecznie...

Fajne pornusy dzisiaj widziałem... Momenty są...

https://youtu.be/8LsA6NkjZv0 wiele ognisk
https://youtu.be/e7Xc_X0uJJY toryczne
https://youtu.be/i9LhF2Ga1M8 premium

Nie wiem, czy gorące -- ale z ogniskami...

--
'_._ _,-'""`-._ ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Napisałem o OC ponownie w pracy; ;) wcześniej miałem napisane w domu. ;)
To, co napisałem w domu padło, bo padł Fujitsu-Siemens, ale jakimś cudem
ocalało... F-S potrafi padać -- chyba problem z chłodzeniem. Ryzyko padu
jest wysokie w szczególnych sytuacjach:
- tuż po starcie, gdy laptop rozgrzewa się
(warto mu dać spokój przez kilka minut)
- podczas zawziętej pracy dysków (są dwa)
połączonej z zawziętym wykorzystaniem CPU i GPU

Na GPU nie dałem termopadu, bo nie miałem -- styk obficie
posmarowałem ciepłoprzewodzącą pastą. Laptop nie był
przygotowany do obsługi 64W10 -- CPU nierzadko/zazwyczaj
pracuje na 100%, czasami zmniejsza częstotliwość taktowania...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 2, 2022, 1:30:15 AM2/2/22
to
W dniu 2 lut 2022 o 04:13, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>> Od optyczek otrzymałem opakowania soczewek... Otóż ta recepta
>> nie pokryła się ze szkłami... Trzeci raz otrzymałem od Zeissa szkła
>> o tych samych ,,mocach'' -- innych, niż na ,,recepcie''... Różnica nie
>> była duża i dotyczyła chyba tylko lewego oka.

oko prawe oko lewe
koperta okularów S+2.0 C+2.0 A90° S+3.0 C+2.0 A100°
koperty szkieł S+2.0 Z+2.0 A91° S+3.0 Z+1.5 A110°

tłumacząc (co b. Bernacka uczyniła fatalnie) na ujemne cylindry:

koperta okularów S+4.0 C-2.0 A0° S+5.0 C-2.0 A10°
koperty szkieł S+4.0 Z-2.0 A1° S+4.5 Z-1.5 A20°

Rozbieżność zobaczyłem po mierzeniu szkieł przez VE.

We wrześniu dr Ryszawa mierząc linijką rozstaw oczu
dała sumarycznie 64mm do dali.

-=-

Fajne pornusy dzisiaj widziałem... Momenty są...

https://youtu.be/8LsA6NkjZv0 wiele ognisk
https://youtu.be/e7Xc_X0uJJY toryczne
https://youtu.be/i9LhF2Ga1M8 premium

Ponoć takie coś potrafi zgasić spore wady...
Nacieszę się okularami z VE, zaczekam na zdechnięcie onanokrona
czy jak mu tam, zapytam o możliwość podmiany soczewek?... Trochę
mnie martwi pełzający astygmatyzm -- chyba bezsensem jest operacja,
gdy wada nie jest ustabilizowana...

Tu widać wyraźnie (nawet mając wady wzroku -- wyraźnie widać) jak
ważna jest historia leczenia... Gdyby Ryszawa dała wyniki, można
by mieć jasność co do dyndamiki zmian...

Poskarżyłem się eNeFZetowi -- może Ryszawa łaskawie udostępni wyniki?

Badanie autorefraktometrem trwa kilka chwil -- można by ludziom
zalecać takowe co pół roku za free, by mieli pojęcie o zmianach?...

-=-

Nie przesypiam już 3/4 doby, ale nadal muszę spać. :)
Saturacja 95%-99%, tętno na luzie zwykle poniżej 70 na minutę,
nie pocę się niemiłosiernie, jak kiedyś i nie chorują nieustannie...

Gdyby tak jeszcze przejrzeć na oczy... ;)

-=-

Ale porno to porno... Ciągnie...

https://youtu.be/KN67fj-5ihk

-=-

Gdyby udało się -- kupiłbym ogromne pilotki 15/65 (lub większe)
i wstawiłbym w nie zerowe filtry UV... Boję się operacji, gdyż
nie chcę oślepnąć, ale śmierć paradoksalnie zagrzewa mnie do
boju zauważaniem, iż w grobie już nie będę miał szansy...
[ciekawe, czy po mej śmierci me ciało trafi do grobu -- może
trafić do śmietnika...] Chyba nie rozstałbym się zupełnie
z okularami, które znam od ,,zawsze''...

--
'_._ _,-'""`-._ ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 2, 2022, 9:47:19 AM2/2/22
to
W dniu 2 lut 2022 o 03:50, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Do dali:
> Metalowa oprawka 15/47/35

> pół mostka       soczewka       PD      Φ       S           C        A
> prawe 7.5       24.5  22.5      32     49     +5.00       -1.5       0
> lewe  7.5       23.5  23.5      31     47     +8.00       -1.5      15
>       mm           mm          mm     mm    dioptrie    dioptrie    °

Takich opraw raczej nie ma.

> Do dali:
> Metalowa oprawka 15/50/35

> pół mostka       soczewka       PD      Φ       S           C        A
> prawe 7.5       24.5  25.5      32     51     +5.00       -1.5       0
> lewe  7.5       23.5  26.5      31     53     +8.00       -1.5      15
>       mm           mm          mm     mm    dioptrie    dioptrie    °

> Takie oprawki są rzadkością. Można wziąć 20/45/35 i mostek 15 z innych,
+ Takie oprawki są rzadkością. Można wziąć 20/50/35 i mostek 15 z innych,
> po czym operacyjnie ;) podmienić mostek 20 na 15.






> Otóż te obliczenia powinien wykonać optyk -- nie ja. :)
> Za te obliczenia bierze zapłatę.

> Kolejnym błędem jest liczenie przed poznaniem potrzeb.
> Oko zostało zbadane autorefraktometrem -- to mało.

> Nie ma nawet pewności co do istnienia soczewek Φ47mm.

Fajnie by było, gdybym miał dostęp do katalogów soczewek.
Nie do cen -- optyk musi zarobić, czego nie kwestionuję.
Ale do parametrów: materiału, masy właściwej, masy, powłok,
średnicy, liczby Abbego... Powłoki antyrefleksyjne mogłyby
mieć wykresy charakterystyk...

Fajnie by było, gdybym miał też dostęp do katalogów oprawek...
Do: wymiarów, materiału, ceny końcowej, poglądowej fotki, masy...







> - choć w 2013 r. zostały wstawione dokładnie takie same szkła w tych
Opakowania Zeissowskich soczewek nie dają złudzeń -- różne są
średnice i indeksy, lecz nie ,,moce''. Mam trzy komplety kopert.



> Nie mam pewności co do owego zaokrąglenia 0.5mm -- może dotyczyło ono
> rozstawu oka prawego, ale chyba wybrałem wariant korzystniejszy optykowi...

Mam zapiski -- jest, jak napisałem.

> Pamiętam, że coś zaokrąglono o 0.5mm -- gdyby zaokrąglono rozstaw OP,
> optyk upierałby się przy rzekomym błędzie 0.5mm, zamiast 1mm...

W br. też było podobne (0.5mm) zaokrąglenie.


> w Białymstoku -- jeden był jakąś hurtownią, zaś drugim był

Hurtownia zaproponowała mi wybranie dowolnego optyka,
któremu by sprzedała soczewki... Przy okazji to i owo
mi opowiedziała o różnych organicznych materiałach...


> Jeszcze może:
> - jak trafiłem do optyka w 2008 r.?
>   ano wcześniej mi za freeko pomógł

Ustawił osie soczewek... Rozmontowałem (zwykle tak czyniłem co jakiś
czas) okulary, by je dobrze umyć -- ale montaż przerósł moje siły,
gdyż w owalną oprawkę (45mm w poziomie i 35mm w pionie) można było
wstawić soczewki zrotowane o co najmniej 30° w tę i we w tę... Gdy
optyczkę, która mi te okulary montowała, poprosiłem o pomoc,
usłyszałem, że nie ma możliwości obrócenia soczewek... Uznała
chyba, iż chcę reklamować/kwestionować jej usługę jako fuszerkę...

Poszedłem więc do sąsiedniego optyka -- tam uznano mnie za... lekko
pomylonego -- jakże obrócić owalne soczewki? -- ale sprawę zbadano ;)
i (mając stosowną maszynerię oraz moje wytyczne) zmontowano okulary...

Za ustawienie soczewek nie wzięto wówczas zapłaty, choć
proponowałem zapłacenie...

Nie wiem, z jakiego metalu wykonano tę oprawkę, ale:
- jest lekka
- jest elastyczna wokoło soczewek
- można niemal dowolnie pogiąć zauszniki
- jest sztywna w mostku
- trudno ją wyprostować, gdyż chętnie wraca do swego skoszenia...

Pracowniczce Zeissa zawdzięczam wybranie dobrej
oprawki -- zażądała jej telefonicznie jakoś tak:
Wybieraj dziewczyno:
- albo sprzedasz mu tanio dobrą oprawkę
- albo on pójdzie do innego optyka
Decyduj się szybko...

Optyczka aż podskoczyła (dosłownie) na krześle -- byłem obecny przy
tej rozmowie... Nie mogła usiedzieć z wrażenia -- wierciła się,
nerwowo łykała powietrze... Mówiła z trudem... Jąkała się...
Oponowała, ale ostatecznie zmiękła... Pracowniczka Zeissa,
rozmawiająca ze mną delikatnie, z optyczką obeszła się szorstko,
żeby nie powiedzieć -- brutalnie... Jakby dusiła tę optyczkę...

Pracowniczka Zeissa złożyła propozycję:
- Zeiss sprzeda optyczce tanio dwie soczewki
- optyczka sprzeda mi tanio całe (oprawkę, soczewki,
robociznę) okulary a tę oprawkę dobierze co najmniej dobrą



> To także polskie zespolenie...

> Refundacje urojone i kary rzeczywiste...

Drapieżny Essilor radzi -- mając problem z oczami, idź do optyka...
Nie daje polskim okulistom szans?...

-=-

Brakiem pieniędzy zmarnowałem lata najlepsze do eksperymentowanie
z lewym okiem... Teraz: osłabła akomodacja; nie ma cienkich soczewek
mineralnych (chyba Jelenia Góra ma/miała w indeksie 1.9) o małych
średnicach; oprawki są duże; jest czas na operację...

--
'_._ _,-'""`-._ ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 3, 2022, 7:54:38 PM2/3/22
to

"Eneuel Leszek Ciszewski" std8dk$7ed$1...@gioia.aioe.org

> Poskarżyłem się eNeFZetowi -- może Ryszawa łaskawie udostępni wyniki?

Kaczyński uzdrowił służbę zdrowia -- stek merytorycznych bzdur z NFZu:
***********************************************************************************************
Tytuł pisma
Zgłoszenie nieprawidłowości z Internetowego Konta Pacjenta

Szanowny Panie,
przeanalizowaliśmy Pana zgłoszenie, proszę przyjąć nasze wyjaśnienia.
Czy możemy rozpatrzeć Pana zgłoszenie z IKP?

IKP nie służy do zgłaszania poruszonych przez Pana kwestii. Zgłoszone przez Pana
nieprawidłowości nie mogą zatem zostać przez nas rozpatrzone. Ma Pan możliwość złożenia
skargi w tej sprawie.
Gdzie można złożyć skargę?
Skargę dotyczącą odmowy udostepnienia dokumentacji medycznej może Pan złożyć do
Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie (adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, ul. Młynarska
46, 01- 171 Warszawa, Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 - 190 - 590).
Pacjent może złożyć wniosek o wszczęcie przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowania
wyjaśniającego dotyczący ewentualnego naruszenia praw pacjenta.
Jakie informacje można uzyskać przez Internetowe Konto Pacjenta?
Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, która umożliwia szybki i bezpieczny
dostęp do informacji o danych medycznych. Internetowe Konto Pacjenta udostępnia dane z
Zintegrowanego Informatora Pacjenta, Systemu Informacji Medycznej (SIM P1) oraz Zakładu
Ubezpieczeń Społecznych. W IKP można znaleźć między innymi informacje o historii wizyt u
świadczeniodawców oraz ile NFZ zapłacił za udzielone świadczenia.
Jakie nadużycia można zgłaszać przez Internetowe Konto Pacjenta?
Przez IKP można zgłosić nieprawidłowe dane w obszarze świadczeń udzielonych w ramach2
powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego dotyczących tego, że:
? świadczenie nie było udzielone
? recepta nie została wystawiona
? świadczeniodawca sam zapłacił za to świadczenie i ma dowód wpłaty
? inne dotyczące konkretnego świadczenia np. gdy było wykonane inne świadczenie niż jest
wykazane.
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
(t. j. Dz. U. z 2020 roku poz. 849),
- art. 231 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks Postępowania
Administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2020 roku poz. 256 ze zm.).
Z poważaniem
Z upoważnienia Dyrektora POW NFZ
ANNA RZEMEK
NACZELNIK WYDZIAŁU
/Dokument podpisany elektronicznie/
Kontakt
Monika Stasiak Sekcja Informacji, Skarg i Wniosków tel. 85 745 95 76 kance...@nfzbialystok.pl
***********************************************************************************************
Na utrzymywanie tego czegoś idą Wasze składki zdrowotne.

Esslior ma rację -- idź do optyka, nie do okulisty...

Co warta okulistyczna wizyta, której wyniki są utajone?!

Można było przekierować moją skargę do rzecznika?
Można było choć dać @dres tegoż rzecznika
w obszernej, lecz pustej odpowiedzi?

Można -- ale Polska jest państwem urojonego prawa.

Ile warte są wyniki, których okulistka nie ujawni po
dobroci? -- NIC, o czym i ta okulistka wie, i ja wiem...

Skarga do NFZ miała za zadanie ujawnienie
jedynie ,,troski'' NFZ o przestrzeganie prawa.

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 4, 2022, 10:02:02 PM2/4/22
to


"Eneuel Leszek Ciszewski" stcst0$s92$1...@gioia.aioe.org

> Okulary z 2008 r. mam nadal. Prawa soczewka jest potłuczona w rogu.
> Jeśli spadły moje okulary -- spadły właśnie tak, że uszkodziły prawą
> soczewkę w samym rogu. Mineralne tłukły się (kilka sztuk) zaś organiczne
> odkształcały się...

> Oprawki Rodenstocka wytrzymały chyba osiem lat -- nadal są
> zdrowe do tego stopnia, że można by w nie wstawić szkła...
> Doceniłem je dopiero wtedy, gdy je zestawiłem z innymi...

+ Oprawki Rodenstocka wytrzymały chyba dziesięć lat -- nadal są
> zdrowe do tego stopnia, że można by w nie wstawić szkła...


Trudno dziś zgadnąć... Słabo pamiętam tamte lata...


W 2008 wymieniłem jedynie soczewki. Jesienią 2013 r. miałem już
kolejne okulary. Zaś okulary z tą oprawką mogłem kupić latem
lub wiosną 2003 r. wkrótce po tym, jak potłukłem wcześniejsze,
niezbyt ;) trafione od strony oprawki -- zbyt wąskie/niskie.
(optyk doradził -- tamtym razem fatalnie)

Oczywiście potłukłem tak samo jak inne -- prawą soczewkę
tuż przy mocowaniu zausznika. Okulary leżały na ścierce,
którą podniosłem (gdyż okularów nie zauważyłem) zrzucając
okulary na terakotę q swemu zdumieniu...

Późnym latem 2002 r. w Osłoninie byłem jeszcze w organicznych
Hoy -- co widać na nielicznych fotografiach. Pierwsze pieniądze
miałem dopiero w 2004 r. -- z rekompensaty rządowej za lata
wcześniejsze; BTW -- za kilka dni bezpłatnego urlopu ,,państwo
prawa'' skasowało mi rekompensatę z kilku miesięcy; później to
,,państwo prawa'' skasowało mi cały urlop płatny z kilku lat,
gromadzony na złe czasy -- wtedy właśnie (w 2004 r.) mogłem
najpierw wykonać wąskie z minerałami Zeissa, które wkrótce
potłukłem, a kilka miesięcy później te z ramką (tak oprawki
nazywane są u niektórych optyków) Rodenstocka... Ale równie
dobrze mogła to być wiosna czy lato 2003 r.

Tak więc mogłem używać tych Rodenstocków 10.5 roku lub
9.5 roku -- od wiosny 2003 r. lub wiosny 2004 r. do jesieni 2013 r.


Zeiss chciał sprzedać tanio dwie soczewki -- optyk nie chciał...
Zeiss nie przyznawał się do znajomości z tym optykiem -- optyk
zaprzeczał tej nieznajomości i twierdził, że niedawno wizytował
go człowiek od Zeissa... Kopert soczewek nie dostałem a na szkłach
wstawionych przez tego optyka nie ma grawerów Zeissa, ale grawery
mogły zostać ścięte podczas oprawiania... Z innej strony -- Zeiss
warunkował specjalną/niską cenę niedawną sprzedażą takiej samej
(Zeiss brał w zamówieniu nie tylko dioptrie, ale i osie cylindrów
z dokładnością/rozdzielczością jednego°, więc o przypadkowym
powtórzeniu nie ma mowy) parki, czyli Zeiss niejako nie zaprzeczył
sprzedania, lecz być może tego warunku nie sprawdził...

Tak więc musiałem opuścić zakład optyczny znany mi (wcześniej był
w centrum miasta; później został przeniesiony na ul. św. Rocha) od
dzieciństwa, w którym najpierw okulary wykonywał ojciec, później syn...
Syn dużo i chętnie opowiadał mi o oprawkach i o soczewkach. To od
niego dowiedziałem się o: liczbie Abbego, indeksach, kącie widzenia
oka, kątach nachylenia szkieł względem zauszników i względem siebie...
Antyrefleksyjne powłoki wg niego ,,wciskały'' światło w głąb soczewki;
Jelenie góra tłumaczyła efekt gaszeniem odbić -- nawet pokazywała
stosowne rysunki; ponoć powłoki wykorzystują zarazem i ,,wciskanie''
i gaszenie... Jak jest -- nie wiem; od dzieciństwa mówiono mi tylko
o gaszeniu. Wysokość mocowania soczewek oceniał ,,na oko'' -- powiedział,
że ma swoje metody, ;) których mi nie zdradził; dziś niektórzy wykonują
stosowne pomiary zmyślnymi/cwanymi fotkami lub specjalnymi miarkami -- inni
mocują soczewki ,,uniwersalnie''; rozstaw źrenic mierzył linijką -- zazwyczaj
tak wówczas mierzono, dziś są lepsze metody. Na przełomie wieków chyba nie
miał jeszcze autorefraktometru; dziś takie coś jest śmiesznie tanie i popularne.
(pytanie -- czy stosownie skalibrowane, czy funkcjonujące jako ozdoba) To on
właśnie stwierdził na początku lat dziewięćdziesiątych, że moje 'lewe oko
nie widzi', co skorektowałem do 'niedowidzi'... Być może ów problem spostrzegł
(ponoć wyraźnie widać, że lewe oko po chwili patrzenia ucieka w różnych kierunkach)
a być może wiedział o tym od swego ojca -- moja przypadłość nie jest częsta, pół
wieku temu okulary nie były zbyt popularne, optyków było mało, a ojcu jego dałem
się we znaki choćby kwestionując oś wstawionego szkła tak mocno, iż ów optyk
musiał wstawić nowe szkło -- a wstawiając, niemal płakał... Szkło było naprawdę
fatalnie wstawione -- wszystko dookoła dosłownie wirowało/krzywiło_się podczas
patrzenia na boki a głowa potwornie bolała... Szlifowane soczewki trzymał
rękami... Dziś takie coś trudno sobie wyobrazić, ale jeszcze ze trzydzieści
lat temu obrysowywano otwór oprawki na soczewce i soczewkę szlifowano
zwyczajnie wyglądającą szlifierką, co wyglądało śmiesznie i dawało taką
sobie ;) dokładność... Czasami oprawki miały wstawione plastyki
ułatwiające obrysowywanie...

-=-

Gdzieś odwrotnie napisałem, że w moim wypadku (plus w osi ~90°) sferocylindryczne
soczewki są w pionie cieńsze niż w poziomie, co raczej nie jest prawdą. W poziomie
takie soczewki są krótsze niż w pionie -- mają więcej dioptrii w poziomie niz w pionie.

Takie soczewki na krańcach są (paradoksalnie?) chyba cieńsze niż w pionie. Wynika
to z różnych promieni krzywizn -- wewnętrznej (dobranej tak, by oś ruchomego oka
tworzyła zwykle jak najmniejszy kąt z wewnętrzną powierzchnią soczewki) i zewnętrznej.

Wewnętrzny u mnie (soczewki skupiające, dodatnie) jest większy (powierzchnia bardziej
płaska) dla skupiających soczewek powietrze-szkło-powietrze -- im wewnętrzny promień
będzie mniejszy względem zewnętrznego, tym cała soczewka będzie miała mniej dioptrii
i będzie grubsza na krańcach; równoległe krzywizny (równe promienie krzywizn) nie
przetną się nigdzie, gdy są współśrodkowe; podobnie wówczas, gdy wewnętrzny jest
mniejszy -- wewnętrzna sfera całkowicie zmieści się w zewnętrznej, bez przecinania
i otrzymamy soczewkę sumarycznie rozpraszającą w ośrodkach powietrze-szkło-powietrze...
(z rogówką ludzkiego oka jest inaczej -- ale za rogówką nie ma powietrza, dlatego mimo
takiego stosunku (wewnętrzny mniejszy od zewnętrznego) promieni, cała rogówka skupia,
i to nieźle -- ma chyba ze 40 dioptrii)

O ile wcześnij pisałem niepoprawnie o grubości krawędzi surowych soczewek,
bo naprawdę niepoprawnie myślałem, o tyle teraz mogłem gdzieś wplątać głupi
błąd -- ale mam nadzieję, że nie wplątałem...

[taki ze mnie biegły optyk jak z Ireny Bernackej biegła dr nauk medycznych?
tyle tylko że (w odróżnieniu do owej biegłej sądowej) ja: nie przemyślałem
wcześniej swej ,,genialnej'' wypowiedzi, nie upieram się przy swej ewidentnej
głupocie; nie pobieram pieniędzy za szerzenie głupoty; nie decyduję o ludzkim
życiu; nie ośmieszam polskiego państwa i polskiej nauki jako sądowy biegły...
optykę głównie znam od strony fotograficznej lustrzanki, gdzie raczej ;) nie
ma cylindrycznych/torycznych soczewek... okularów zaś nie rozkręcam od czasu
wo. oprawki Rodenstocka, która choć owalna, zezwala na rotowanie soczewek
o co najmniej 30° w tę i we w tę... nadto słaba kondycja finansowa nie
skłaniała do częstej wymiany okularów, zatem i do demontażu okularów...
bez rozkręcenia też można sprawdzić? -- owszem, ale jest to trudniejsze...

BTW Bernackiej i powagi ;) polskiego sądownictwa -- przypomina się Adam Mickiewicz:
https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/dziady-dziadow-czesci-iii-ustep-do-przyjaciol-moskali.pdf

Najwyraźniej carat funkcjonuje nad Wisłą nadal, tyle tylko, że teraz cara -- zwiemy Naczelnikiem...

Kto z was podniesie skargę, dla mnie jego skarga
Będzie jak psa szczekanie, który tak się wdroży
Do cierpliwie i długo noszonej obroży,
Że w końcu gotów kąsać -- rękę, co ją targa.

-=-

Klątwa ludom, co swoje mordują proroki.

-=-

Jednego cara Polacy utracili we mgle na przedpolach Korsarza przed laty...
Gdybyż podobnie bliźniaka stracili i zanosiliby się płaczem -- dołączyłbym
się do nich i płakałbym razem z nimi, lecz z radości; postawiłbym świeczkę
hipokrycie i podziękował Bogu za wyrok...]

-=-

Okulary z VE nadal uważam za bardzo dobre. Szkoda, że zwlekałem tyle lat
z ich wykonaniem. Czasu nie cofnę... W znacznej mierze dlatego czekałem,
gdyż nie miałem szmalu -- im okulary tańsze (a te są tanie) tym można je
częściej wymieniać na nowe... Oprawka z 2013 r. połamała się -- w mostku
oczywiście. Jest bardzo lekka (chyba 12 g?) i chyba wykonana ze stali...
Oprawki z VE mają szerokie (~3mm) ranty (czy jak to nazwać) i ważą nieco
więcej; całe okulary ,,do dali'' ważą 40.6g, a ,,do bliży'' 42.0g, czyli
sporo, bo niejedne z mineralnymi soczewkami ważyły ~20g, lecz miałem też
nieco cięższe...

Refundacja NFZ to dziś kpina -- 35pln za okulary, czyli ponoć 70%. :)
Ale to i tak kupa (dosłownie?) forsy, bo ~na przełomie wieków polskie
państwo (w ramach bezpłatnego lecznictwa, czyli opłacanego podatkami)
dawało chyba aż 8 pln...

Refundacje urojone, podatki rzeczywiste -- kompleks polskiego suwerena.

Choć te refundacje są śmiesznie niskie, niełatwo z nich skorzystać -- chyba
ani razu nie skorzystałem od czasu zamknięcia rozdziału ludowej ojczyzny...

20 stycznia nie udało się wystawienie zlecenia; zlecenie z września miało
fatalny błąd rozstawu ,,do bliży'' -- sumarycznie Ryszawa dała 20mm. :)
(20mm to przeciętny mostek w męskich oprawkach)

Oczywiście styczniowa ,,recepta'' nie pokrywa się z wrześniowym zleceniem.

-=-

Na ALiExpress i Allegro za nieco ponad stówkę (na AliExpress nieco taniej
niż na Allegro) można kupić ramki do testowania soczewek... Koszt testowej
https://allegro.pl/oferta/optyczny-uchwyt-soczewki-probnej-test-oka-10569428078
https://pl.aliexpress.com/item/4000994032189.html
soczewki to chyba ~dycha... (potrzebne są sferyczne i cylindryczne,
najlepiej naraz do paru oczu) Tani autorefraktomer można mieć za
kilka mandatów karnych -- hojnie wystawianych kierowcom?...

To obraz polskiej okulistyki... Obraz Prawa i Sprawiedliwości.
Nie jest to krzywy obraz, lecz wierny? -- pozbawiony abberacji?...
Chyba tak...

Jeszcze maszynka czytająca z gotowych okularów -- okuliści
lubią powielanie, czasami skorygowane początkiem peselu...

To pełniejszy obraz...

Tak właśnie ,,dobrała'' korekcję Irena Bernacka -- sądowy
biegły Rzeczpospolitej Polskiej, co widać i słychać...
(link w stopce) Pegasus podsłuchiwał wieści, które nie
były przeznaczone słuchaczom -- rzekomo legalnie śledząc
DTuska za sprawą telefonu RGiertycha zhakowanego Pegasusem...

Nagrałem to, co było przeznaczone dla mnie, sprawa nie była utajona -- mogłem
i nagrywać, i ujawniać nagranie... Sąd Apelacyjny odrzucił ów dowód jako
kontrowersyjnie pozyskany. Słychać, że biegła Bernacka nie ma pojęcia o tym,
co czyni podczas badania... (nie miała pojęcia, bo nie rozumiała zapisu
cylindrów i nie brała do głowy tego, że lewe oko nie jest prawidłowo
skorygowane okularami) Przy okazji SA odrzucił też inne dowody -- zapisy
z pulskoksymetrów poczynione przeze mnie zupełnie jawnie...

Bóg wysłuchał -- dzięki pandemii masa ludzi miała/ma wskazania podobne do moich...
[gdybyż tak wysłuchał z podejściem naszego ukochanego cara do Korsarza...]

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 4, 2022, 10:25:01 PM2/4/22
to

"Eneuel Leszek Ciszewski" stkpb6$10hu$1...@gioia.aioe.org

> Jeszcze maszynka czytająca z gotowych okularów -- okuliści
> lubią powielanie, czasami skorygowane początkiem peselu...

> To pełniejszy obraz...

> Tak właśnie ,,dobrała'' korekcję Irena Bernacka -- sądowy

Bernacka nie miała takiej maszynki podczas sądowego badania
mego wzroku -- może nawet nie potrafi obsługiwać takowej...
(aby było jasne -- ja nie potrafię)

Bernacka skopiowała decyzję Kępskiej.

Dziwiła się tym, iż tak długo noszę okulary wykonane w 2013 r.
(czyli te, które odstawiłem ~2020 r. i które zastąpiłem nowymi
dopiero na przełomie lat 21/22)

> biegły Rzeczpospolitej Polskiej, co widać i słychać...
> (link w stopce) Pegasus podsłuchiwał wieści, które nie
> były przeznaczone słuchaczom -- rzekomo legalnie śledząc
+ były przeznaczone podsłuchującym -- rzekomo legalnie śledząc
+ DTuska tuż przed wyborami za sprawą telefonu RGiertycha
+ zhakowanego Pegasusem...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 5, 2022, 7:42:20 AM2/5/22
to
W dniu 5 lut 2022 o 04:01, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Zeiss nie przyznawał się do znajomości z tym optykiem -- optyk
> zaprzeczał tej nieznajomości i twierdził, że niedawno wizytował
> go człowiek od Zeissa... Kopert soczewek nie dostałem a na szkłach
> wstawionych przez tego optyka nie ma grawerów Zeissa, ale grawery
> mogły zostać ścięte podczas oprawiania... Z innej strony -- Zeiss
> warunkował specjalną/niską cenę niedawną sprzedażą takiej samej
> (Zeiss brał w zamówieniu nie tylko dioptrie, ale i osie cylindrów
> z dokładnością/rozdzielczością jednego°, więc o przypadkowym
> powtórzeniu nie ma mowy) parki, czyli Zeiss niejako nie zaprzeczył
> sprzedania, lecz być może tego warunku nie sprawdził...

Na moje oko były to soczewki Zeissa a wówczas jeszcze na oko
rozróżniałem soczewki kilku firm: Hoy, Jeleniej Góry, Zeissa
i nieznanej mi fatalnej firmy... Dziś raczej nie rozróżniam.

> Takie soczewki na krańcach są (paradoksalnie?) chyba cieńsze niż w
> pionie. Wynika

+ Takie soczewki na krańcach są (paradoksalnie?) chyba cieńsze
+ w poziomie niż w pionie. Wynika

> O ile wcześnij pisałem niepoprawnie o grubości krawędzi surowych soczewek,
> bo naprawdę niepoprawnie myślałem, o tyle teraz mogłem gdzieś wplątać głupi
> błąd -- ale mam nadzieję, że nie wplątałem...

A jednak popełniłem.

-=-

Ta różnica jest istotna przy montażu soczewki, bo zwykle soczewkowe
otwory oprawkowe są większe w poziomie niż w pionie, zaś grubość
skupiającej soczewki maleje wraz z odległością od osi. Tak więc
w poziomie dwa czynniki naraz nałożą się na siebie -- cylinder
i odległość od osi, czyniąc obciętą soczewkę cienką w poziomych
krańcach, choć grubą na pionowych...

-=-

Usiłuję wstawić komentarz pod filmem:
https://youtu.be/yGJf5bqvBrI
ale licznik komentarzy cyka a komentarza nie ma...

=============================================================================
0:57 Proponuję Zdjecie_2_PL.jpg ze strony Essilora -- podano, jak
powstaje obraz (akurat kota) na siatkówce. Promyki biegnące równolegle
przed okiem raczej ;) nie przetną się na żółtej plamce.

Można też zajrzeć do 'rzeczywistego obrazu' -- choćby na Wikipedii.
=============================================================================

Moja matka zdecydowanie odradza mi operację rogówki...
Zna ludzi tak zoperowanych, lecz nie zna efektów takich operacji...
[albo udaje, że nie zna]

Znacznie spokojniej podchodzi do operacji soczewki:
https://youtu.be/i9LhF2Ga1M8

--
'_._ _,-'""`-._ ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 5, 2022, 11:07:26 PM2/5/22
to
W dniu 5 lut 2022 o 13:42, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Usiłuję wstawić komentarz pod filmem:
>    https://youtu.be/yGJf5bqvBrI
> ale licznik komentarzy cyka a komentarza nie ma...

> =============================================================================
>
> 0:57 Proponuję Zdjecie_2_PL.jpg ze strony Essilora -- podano, jak
> powstaje obraz (akurat kota) na siatkówce. Promyki biegnące równolegle
> przed okiem raczej ;) nie przetną się na żółtej plamce.
>
> Można też zajrzeć do 'rzeczywistego obrazu' -- choćby na Wikipedii.
> =============================================================================

Udało się -- choć ratalnie...
[ciekawe, czy aby raty pomniejszają kapitał...]


https://www.essilor.pl/var/essilor/storage/images/2/7/5/1/651572-3-pol-PL/Zdjecie_2_PL.jpg

Oko na oko ząb na ząb -- jak w biblii, nie wszystko w jeden punkt...
Każdy punkt wysyła nierównoległe promyki, których część złapie układ
optyczny oka, żeby skupić w jeden punkt na żółtej plamce, która jest
płaska jak płaska jest Ziemia wokoło nas -- z tych punktów stworzony
jest rzeczywisty, choć płaski obraz kota... Software wzroku łączy ze
sobą małe fragmenty powstające na żółtej plamce w wewnętrzne odbicie
świata... -- różne zmysły ze sobą współpracują i uzupełniają odbiory
tym, co pamiętamy...

> Znacznie spokojniej podchodzi do operacji soczewki:
>    https://youtu.be/i9LhF2Ga1M8

NFZ oczywiście staje w obronie najsłabszych... soczewek. :)
Były szef NFZ? -- obecny minister zdrowia jest ekonomistą?
Nie lekarzem?...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Niedzielski

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 6, 2022, 6:13:36 AM2/6/22
to
W dniu 5 lut 2022 o 04:01, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> W poziomie takie soczewki są krótsze niż w pionie

'Długością soczewki' jest 'długość ogniskowej soczewki'
lub 'ogniskowa soczewki'. Określenia:
- długość soczewki
- długość ogniskowej soczewki
- ogniskowa soczewki
znaczą tyle samo -- są ekwiwalentne.

Inną ważną cechą soczewki jest średnica lub stosunek średnicy
do ogniskowej, zwany 'jasnością soczewki' lub 'światłem'. Im
ta średnica jest większa -- tym optyczne wady są większe, ale
stosowne skorygowanie tych wad daje przyrost rozdzielczości
obrazu rzeczywistego wraz ze średnicą soczewki.

Ogniskowa to odległość pomiędzy środkiem soczewki i jej ogniskiem.
Ogniskiem soczewki jest punkt przecięcia promieni biegnących przed
soczewką równolegle.
Środek soczewki... ;) To (wbrew) pozorom trochę trudniejsze, ale
intuicja ;) podpowiada usytuowanie tegoż...

Sferyczne soczewki nie mają ogniska wbrew pozorom.
Bądź mają zaberrowane -- jest to aberracja sferyczna.
Asferyczne soczewki (trudniejsze do uzyskania niż sferyczne;
wyjaśnienie tej trudności bez trudu można znaleźć w necie?)
teoretycznie mogą być pozbawione tej aberracji.


Ogólnie soczewki wykazują też aberrację chromatyczną, bo różne długości
światła mają różną szybkość poza próżnią, przez co mają różne kąty
łamania na granicy ośrodków. Fiolet łamie się mocniej niż czerwień,
wchodząc z powietrza w ośrodek gęstszy optycznie, czyli ośrodek
o mniejszej szybkości propagacji światła.

Fotograficzne obiektywy wykorzystują różne metody (w tym szkło
niskodyspersyjne) aby zminimalizować tę aberrację, ale pełnej
korekty nie uzyskują -- nierzadko mają swoje charakterystyki,
dzięki którym software minimalizuje tę wadę jeszcze skuteczniej.


Poza tymi dwiema aberracjami jest masa innych.

> -- mają więcej dioptrii w poziomie niz w pionie.

W powietrzu zdolność skupiania (wyrażana dioptriami) jest
odwrotnością długości (wyrażanej metrami) ogniskowej.

-=-

Kąt widzenia żółtej plami łatwo zobaczyć -- wystarczy ciemny
pokój rozświetlić błyskiem fotograficznej lampy błyskowej.
Wzrok jest zmysłem synchronizującym swe wewnętrzne odbicie
świata z tym, co widzą żółte plamki oczu. Podobnie z zegarem
wewnętrznym, który też jest zmysłem -- synchronizowanym ze
światem zewnętrznym; takoż z innymi zmysłami... Poza żółtą
plamką oczy widzą przede wszystkim ruch, ale mają też swe
martwe (ślepe) plamki. Ludzkie oczy są pracowite, ruchome;
nie tylko podążają za tym, co nas interesuje, ale też drgają,
by widzieć statyczne obrazy. Żaba nie widzi nieruchomych obrazów,
zaś gołąb kiwa całą głową, by widzieć nieruchome obrazy. Problemem
jest ogólne gaszenie niezmiennych bodźców -- przyzwyczajamy się do
nich tak, iż je ignorujemy, dzięki czemu nie czujemy rękawic czy
pierścionków... Podobnie z białym kolorem -- zlepionym z wielu...

Matryca fotograficznego aparatu widzi jednocześnie (o ile na tym
świecie jest jednoczesność) całą swą powierzchnią, ale proste
obiektywy dają obraz rzeczywisty pogarszający się jakościowo
wraz ze wzrostem odległości od osi optycznej. Obok prostych
obiektywów są jeszcze łamane... https://pl.wikipedia.org/wiki/Tilt-shift

Tilt-shifty dużo kosztują, ale oczywiście można wziąć kredyt
bankowy... ;) [dlatego właśnie to wszystko piszę na tej grupie]

Obok soczewek są jeszcze zwierciadła -- zwykle też drogie sercu
fotografa czy astronoma... Wklęsłe skupiają i mogą być stosowane
w teleskopach lub aparatach fotograficznych...

--
'_._ _,-'""`-._ ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.p \ ;' http://www.eneuel.w.duna.pl ;\|/...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 8, 2022, 3:10:04 AM2/8/22
to
W dniu 1 lut 2022 o 10:10, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Ponoć najmniejsza średnica soczewek Rodenstocka to 47mm.

> Należałoby:
>  - starannie zmierzyć rozstaw osi oczu
>    (jak to uczynić, skoro lewe oko zezuje to w tę, to we wtę...)
>  - zakładając rozstaw 32mm i 31mm
>       - znaleźć oprawkę 15mm w mostku i Φ47mm dziury na soczewkę
>       - wstawić:
>            +6.75 -1.5  0    Φ49
>            +9.75 -1.5 15°   Φ47

> Teorie rozminą się z praktyką za sprawą wysokości osi...

Prawa po lewej i lewa po prawej stronie,
gdyż tak widzimy osobę, z którą rozmawiamy...

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okulary.svg
Względnie dobrze, ale chyba warto ubezwzględnić...
Wielcy (M) są zwykle bezwzględni;
mali (m, a) zaś są zwykle względni;
na mej ścieżynce mam tylko: M, m, a.
Początkowe 'M' można zastąpić 'm', by mieć tylko 'm' i 'a'.

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okulary.pdf

Nie sprawdziłem jeszcze, czy to łyka InkScape.

Wymiary:
45 szerokość dziury
20 mostek
35 wysokość dziury
15 u góry i 20 u dołu
32 prawe oko od środka nosa
31 lewe oko od środka nosa

Rysunek ma krawędziową przypadłość -- stąd diabli wiedzą,
co znaczy rozstaw 32 i 31, jako że kreski zasadniczo mają
szerokość 1 a nie miałem ochoty na staranność. Drut ramki
jest narysowany jakby znakami równości

===================================================

wewnętrznie wypełnionymi. :)

----------------------------------------------------
////////////////////////////////////////////////////
----------------------------------------------------

Różnica pomiędzy górną kreska znaku równości i dolną to
(co do zasady -- bo niekoniecznie wszędzie) właśnie 1. :)

-=-

Powyższe opisywanie trwało niewiele krócej niż rysowanie.
Najpierw chciałem narysować za pomocą elips i okręgów, ale
ponoć tak rysują tylko miękiszony, więc zapisałem ścieżynką.

W wolnej chwili może ubezwględnię i oskaluję; może dorysuję
surowe soczewki na tle (wkomponowane w ramki) ramek...

Chyba dłużej trwało opisywanie niż rysowanie...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 8, 2022, 11:50:00 AM2/8/22
to
W dniu 8 lut 2022 o 09:09, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Prawa po lewej i lewa po prawej stronie,
> gdyż tak widzimy osobę, z którą rozmawiamy...

>   http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okulary.svg
> Względnie dobrze, ale chyba warto ubezwzględnić...

Na razie:
- wzmocniłem mostek
- dodałem okulary do bliży
- ulepszyłem równaniową druciankę
(można prościej? -- owszem, ale chcę tak)
- nieco (2.5) powiększyłem górę do dali

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydb.svg

Chcę zacząć od prawej ośki i skończyć na
lewej ośce, ale na razie nie mam ochoty.
Przeskalowałem, lecz na razie bez skali;
skala jest w równoległej rzeczywistości,
którą dopiero zgniotę z tą -- potrzebuję
ogromnej siły do tego zgniotu; siły woli
rzecz jasna...

> Wielcy (M) są zwykle bezwzględni;
> mali (m, a) zaś są zwykle względni;
> na mej ścieżynce mam tylko: M, m, a.
> Początkowe 'M' można zastąpić 'm', by mieć tylko 'm' i 'a'.

Przydaje się 'z'? -- niekoniecznie... ;)

>   http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okulary.pdf

> Nie sprawdziłem jeszcze, czy to łyka InkScape.

Ale kiedyś sprawdzę... Ww. siły brak...

> Wymiary:
>   45 szerokość dziury
>   20 mostek
>   35 wysokość dziury
>      15 u góry i 20 u dołu
>   32 prawe oko od środka nosa
>   31 lewe oko od środka nosa

Do dali:
45 szerokość dziury
20 mostek
* 37.5 wysokość dziury
* 17.5 u góry i 20 u dołu
32 prawe oko od środka nosa
31 lewe oko od środka nosa

Do bliży:
45 szerokość dziury
* 15 mostek
35 wysokość dziury
15 u góry i 20 u dołu
* 29.5 prawe oko od środka nosa
29 lewe oko od środka nosa

> Rysunek ma krawędziową przypadłość -- stąd diabli wiedzą,
> co znaczy rozstaw 32 i 31, jako że kreski zasadniczo mają
> szerokość 1 a nie miałem ochoty na staranność. Drut ramki
> jest narysowany jakby znakami równości

Później zastanowię się nad tym (krawędziowym) dyle_matem.
Drut ma swoje wymiary -- szerokość 45 oznacza wg mnie ;)
tyle, że dziura ma 44; wysokości chyba też trzeba ująć 1;
gorzej z ośkami -- to trzeba sprawdzić... kropka osiowa
ma średnicę 1, więc sporo -- może ją zmniejszę do 0.1?
mostki są liczone od wnętrza do wnętrza -- w najwęższym
miejscu...

>    ===================================================

> wewnętrznie wypełnionymi. :)

>    ----------------------------------------------------
>    ////////////////////////////////////////////////////
>    ----------------------------------------------------

> Różnica pomiędzy górną kreska znaku równości i dolną to
> (co do zasady -- bo niekoniecznie wszędzie) właśnie 1. :)

> -=-

> Powyższe opisywanie trwało niewiele krócej niż rysowanie.
> Najpierw chciałem narysować za pomocą elips i okręgów, ale
> ponoć tak rysują tylko miękiszony, więc zapisałem ścieżynką.

Taką drucianką ;) też można...

> W wolnej chwili może ubezwględnię i oskaluję; może dorysuję
> surowe soczewki na tle (wkomponowane w ramki) ramek...

Wówczas chyba uproszczę druciankę...
Choć kto wie...

> Chyba dłużej trwało opisywanie niż rysowanie...

Gdy próbowałem zmienić kształt soczewkowych otworów,
otrzymywałem ramki podobne do katalogowych -- zrozumiałem
wówczas (; głęboki zamysł ;) oprawkowych projektantów...
Takoż z mostkiem -- pojąłem jego dziwaczne kształty...

Może wywalę oranżowy podkład?...

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydb.pdf

-=-

Stopy poszły -- niosąc ze sobą bankowe pro_mile...


https://businessinsider.com.pl/gospodarka/rpp-podjela-decyzje-stopy-procentowe-najwyzsze-od-ponad-osmiu-lat/n0xemez

Podwyżka podniesie miesięczną ratę najpopularniejszego kredytu
w wysokości 300 tys. o ok. 90 zł miesięcznie, czyli nieco ponad
1 tys. zł rocznie

Czyli ~tyle, ile mój ojciec potrafi wydać na swoje leki miesięcznie...
Kiedyś wydawał na rodziną firmę -- sponsorował Urząd Miasta; teraz
wydaje na leki... Na komputer też chciał, ale udaremniłem, to znaczy
wymieniłem zasilacz... -- tyle wystarczyło... oczywiście wymieniłem
na wygrzebany ze śmietnika... jeszcze kupię nową myszkę -- na razie
myszkuje moją... w Auchan są drogie -- po 15pln czy 12pln... chcę
mu kupić za dychę, niecałą dychę... oczywiście radiową i optyczną...

Pozdrawiam dawnych qmpli ojca -- chętnych do naprawiania ;) złomu...

W 2009 r. ojciec kupił mi Nowe Volvo S40, na które otrzymał szmal.
Ale nieco wcześniej też otrzymał na samochód -- tyle tylko, że wydał
na komputery, które parę lat później wywalił do śmietnika... Tak
błogosławiły Matki Boskie... Mnie wgniatały w guano, by zachęcić
miękkim, przyjaznym, deli_kat_nym słowem do współpracy, czyli
opłacania homoseksualnych zachcianek Matki Boskiej Licheńskiej
czy heteroseksualnych zachcianek Ojca (Edwarda?) Konkola...
Nawet nie pamiętam już jego imienia... W mojej nomenklaturze
nosił miano 15/16... Był potwornie skuteczny... Reszta Korteriuszy
przy Konkolu to bajer! Ale Karynia wystawiła do walki na tę wojnę
jeszcze mniej i walczyła niemal symbolicznie -- choć żreć chciała
także niewąsko... Riazańskie, Kazańskie? -- Supraskie...

dosiadam świni i diabłów sto mnie goni
wy, sobą zajęci, odwróćcie się, byście widzieli!

-=-

Dzięki dobroci Matki Boskiej Licheńskiej, Radiowej, Częstochowskiej
i innym (czy Innym?) Matkom Boskim, które hojnie wspierałem finansowo
w ubiegłym wieku, zarabiam niewiele więcej niż 1kpln, ale rocznie...

Zarabiają: Bernackie, sędziowie, Kopanie i inni...

-=-

Lewe oko potrafi nieźle widzieć -- ale oczywiście do czasu czytania,
nalewania wody do szklanki itp... Nie porzucam myśli o operowaniu. :)
Wprawdzie to kosztowny interes a rokowania nikłe -- ale co mi pozostało?

Wojna przeciwko Korteriuszom niby wygasła, ale pokłosie pozostało...
Brak mi sił, brak pieniędzy, zdrowia, czasu... Tęsknie do Bestii...

Węże nie mają uszu, słabo widzą, akurat pytony mają termoreceptory
widzące podczerwień, ale inne węże -- niekoniecznie... Mają długie
języki -- którymi węszą. :)

Tygryski dorastają do kilku (samiczki nawet do siedmiu) metrów
i ważą wówczas ponad 10kg na metr długości... Ale to nie one
żywią się ludźmi -- siatkowe (podobne, trochę dłuższe) nie
gardzą nawet swymi opie_kunami... Są jeszcze malutkie
królewskie (nieagresywne) i skalne...

Tygrysie to inaczej ciemnoskóre lub birmańskie?

-=-

Nie muszę już przesypiać 3/4 doby, ale nadal nie mogę forsować.
Wczoraj byłem na zaqpach (qpiłem między innymi 36 litrów mleka
w Lidlu) więc dziś muszę odpocząć... Fizyczny wysiłek (nawet
niby żaden) jest nadal dla mnie problemem...

-=-

Jestem BARDZO zadowolony z okularów sprawionych mi przez
Vision Express!!!

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 9, 2022, 10:18:50 AM2/9/22
to
W dniu 8 lut 2022 o 17:49, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>> Prawa po lewej i lewa po prawej stronie,
>> gdyż tak widzimy osobę, z którą rozmawiamy...

> Chcę zacząć od prawej ośki i skończyć na
> lewej ośce, ale na razie nie mam ochoty.
> Przeskalowałem, lecz na razie bez skali;
> skala jest w równoległej rzeczywistości,
> którą dopiero zgniotę z tą -- potrzebuję
> ogromnej siły do tego zgniotu; siły woli
> rzecz jasna...

Przeskalowałem.
http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbs.svg
http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbs.pdf

> Przydaje się 'z'? -- niekoniecznie... ;)

Dodałem 'z'.

>> Nie sprawdziłem jeszcze, czy to łyka InkScape.

Łyka. Wykrył błąd w wielkości oranżowego
podkładu -- więc skorygowałem.

>> Rysunek ma krawędziową przypadłość -- stąd diabli wiedzą,
>> co znaczy rozstaw 32 i 31, jako że kreski zasadniczo mają
>> szerokość 1 a nie miałem ochoty na staranność. Drut ramki
>> jest narysowany jakby znakami równości

> Później zastanowię się nad tym (krawędziowym) dyle_matem.

Zastanowiłem się, skorygowałem ośki i wg mnie jest OK.

> Drut ma swoje wymiary -- szerokość 45 oznacza wg mnie ;)
> tyle, że dziura ma 44; wysokości chyba też trzeba ująć 1;
> gorzej z ośkami -- to trzeba sprawdzić... kropka osiowa
> ma średnicę 1, więc sporo -- może ją zmniejszę do 0.1?

Zmniejszyłem do elips -- vertykalnie 1 a horyzontalnie dwakroć mniej.

> mostki są liczone od wnętrza do wnętrza -- w najwęższym
> miejscu...

Elipsy osiek chyba mają swe środki w poprawnej odległości.

>> Powyższe opisywanie trwało niewiele krócej niż rysowanie.
>> Najpierw chciałem narysować za pomocą elips i okręgów, ale
>> ponoć tak rysują tylko miękiszony, więc zapisałem ścieżynką.

> Taką drucianką ;) też można...

Nad drucianką łatwiej zapanować, bo ma zerową
krawędź i szerokość/grubość zgodną z zamysłem.

>> W wolnej chwili może ubezwględnię i oskaluję; może dorysuję
>> surowe soczewki na tle (wkomponowane w ramki) ramek...

Oskalowałem -- http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbs.svg

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 11, 2022, 7:40:48 AM2/11/22
to
"Eneuel Leszek Ciszewski" su0m0o$1t3g$1...@gioia.aioe.org

>>> Prawa po lewej i lewa po prawej stronie,
>>> gdyż tak widzimy osobę, z którą rozmawiamy...

>> Chcę zacząć od prawej ośki i skończyć na
>> lewej ośce, ale na razie nie mam ochoty.

Wzmocniłem oba mostki:
    http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbsw.svg
i wygiąłem mostek do bliży bez zmiany jego długości.

>> Drut ma swoje wymiary -- szerokość 45 oznacza wg mnie ;)
>> tyle, że dziura ma 44; wysokości chyba też trzeba ująć 1;
>> gorzej z ośkami -- to trzeba sprawdzić... kropka osiowa
>> ma średnicę 1, więc sporo -- może ją zmniejszę do 0.1?

Był błąd -- zobaczyłem na wydruku i usunąłem, bo ciążył. ;)

Drut ma swoje wymiary;

zewnętrzna szerokość dziury 45
wewnętrzna szerokość dziury 44
szerokość drutu              1

zewnętrzna wysokość dziury do dali 37.5 u góry 17.5 i na dole 20.0
wewnętrzna wysokość dziury do dali 36.5 u góry 17.0 i na dole 19.5

Wydrukuję -- zmierzę, czy jest OK.

Do bliży mają tę samą szerokość, ale góra ma mniejszą wysokość.

zewnętrzna wysokość dziury do bliży 35 u góry 15.0 i na dole 20.0
wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34 u góry 14.5 i na dole 19.5

-=-

Otrzymałem z OhSpec. Przyzwyczaiłem się już do tych z Vision Express.
Dwie parki, czy jak kto woli -- parka; cztery soczewki.

Teraz ich używam z powodzeniem podczas pisania, choć wykonałem
je do dali, ale są przekrzywione tak, iż zwiększyłem kąt
nachylenia soczewek względem pionu.

Soczewki niestety nie są ustawione pod kątem względem siebie -- tworzą
linię prostą.

Do tego parka czyli jedne (dwa szkła) przeciwsłonecznych.
Mogłyby mieć szkła większej średnicy, gdyż nie pokrywają
całego pola widzenia. Przeciwsłonecznych nie będę opisywał.


Jeden miękki drut tworzy i mostek, i trzymakami nosków -- poważna
wada. Mostek musi być sztywny, zaś noski muszą być giętkie -- dlatego
nie można z jednego drutu wykonać mostka i trzymaków nosków.
Nie umiem tego opisać, ale mogę pokazać w realu.

.----. u góry mostek
| |
n| |n u dołu noski

Noski bardzo miękkie, przyjemne -- zaleta.

Oprawka nie wygląda na zbyt mocną -- raczej do cieńszych
szkieł, ale jest starannie wykonana i nie jest skoszona.

Chromatyczna aberracja widoczna gołym okiem aż zbyt dosadnie!
Tego można było oczekiwać -- indeks 1.56 to optycznie raczej
bardzo słabe szkło; być może takie:

CR-407 modyfikacja CR-39 indeks 1.56
liczba Abbego 34, gęstość 1,28g/cm3
znacznie mniej twardy niż CR-39
(CR-39 jest znacznie twardszy niż CR-407)

Soczewki są całkiem płaskie, jak na te parametry.
Niestety są grube, gdyż wycięto je z surówek o bardzo dużej średnicy...
W najcieńszym miejscu lewa soczewka ma chyba 3mm. Trudno to zmierzyć
z uwagi na sfazowanie.

36.9g -- jedne i drugie; różnicą w soczewkach jest ćwierć dioptrii
na obu szkłach. Oczami nie mogę określić, które mają więcej dioptrii
o tę ćwiartkę.

Futerały miękkie. Spodziewałem się twardych.
Przeciwsłoneczne bez futerału i tylko jedne.

Kosztowały razem (dwie pary korekcyjnych okularów i jedna
para słonecznych oraz miękkie futerały i dwie ściereczki)
99.93 pln wraz z przewalutowaniem kredytówki Visy z Millennium.

Zapakowane starannie i bezpiecznie.

Jedna lewa soczewka ma uszkodzoną powłokę -- wygląda jakby
była podrapana lub poplamiona, co widać wyraźnie podczas
starannego oglądania.

-=-

Miały być obie pary do dali z delikatnym podciągnięciem q bliży:

S+4.75 C-1.50 A178 P32
S+7.50 C-1.50 A20 P31
1.56 Clear (traditional transparent)

S+5.00 C-1.50 A180 P32
S+7.75 C-1.50 A20 P31
1.56 Clear (traditional transparent)


Autorefraktometr styczniowej okulistki średnio pokazał:
S+5.25 C-1.75 A178
S+8.00 C-0.75 A20 P63 łącznie

Autorefraktometr Vission Express średnio pokazał:
S+5.00 C-1.50 A1
S+8.00 C-1.50 A11 P63.5 łącznie
ale były tylko dwa udane pomiary lewego...
S+7.75 C-1.25 A12
S+8.00 C-1.50 A11


Do dali Vision Express są takie:
S+4.25 C-1.50 A180 P32
S+5.75 C-1.50 A10 P31
1.5 CR-39

Do bliży z Vision Express są takie:
S+6.00 C-1.50 A180 P32
S+7.50 C-1.50 A10 P31
1.5 CR-39
ale lewa jest zbyt długa (ma za mało dioptrii)
z uwagi na: dużą różnicę pomiędzy lewym i prawym,
dużo dioptrii w ogóle i niedowidzenie lewego oka.

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 11, 2022, 7:59:30 AM2/11/22
to
W dniu 11 lut 2022 o 13:40, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> zewnętrzna szerokość dziury 45

Tak było przed korektą -- teraz jest 46 zewnętrznej.
Tyle ma być milimetrów w najszerszym miejscu poziomo.

> wewnętrzna szerokość dziury 44

Tu OK.

> szerokość drutu              1
Tyle ma być

> zewnętrzna wysokość dziury do dali 37.5   u góry 17.5 i na dole 20.0
> wewnętrzna wysokość dziury do dali 36.5   u góry 17.0 i na dole 19.5

Coś poplątałem -- później to policzę. :) Różnica (pomiędzy
wnętrzem i zewnętrzem) musi być 1mm na górze i tyleż na dole,
czyli razem 2mm.

> zewnętrzna wysokość dziury do bliży 35    u góry 15.0 i na dole 20.0
> wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34    u góry 14.5 i na dole 19.5

Tu też jest źle -- sprawdzę później.

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 11, 2022, 11:13:27 AM2/11/22
to
W dniu 11 lut 2022 o 13:59, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbsw.svg

okulary dal bliż skala wzmocnienie

Czy teraz na wydruku uzyskam to, czego chcę?
Oprawka będzie miała stosowne wymiary?
Rozstaw będzie poprawny?
Może warto dorysować siatkę, lub choćby
kilka kresek dających orientację?...

Czy tak idąc krok po kroku narysuje kompletny projekt oprawek
zdatny do wydrukowania na stosownej drukarce? Czy do takiej
oprawki będę mógł wmontować dobrze dopasowane do mych oczu
szkła? Czy w takich okularach będę widział świat, którego
teraz nie znam?

SVG to świetna sprawa -- ćwiczy wyobraźnię...
Szkoda -- bo boli, że później człowiek ,,widzi'' wyraźniej
głupotę MMorawieckich czy innych Kacusków... Widzi, przez
co rozumie zastrzeżenia podnoszone wcześniej przez wielu...

zewnętrzna szerokość dziury 46wewnętrzna szerokość dziury 44

szerokość drutu              1

zewnętrzna wysokość dziury do dali 38.5    u góry 18 i na dole 20.5
wewnętrzna wysokość dziury do dali 36.5    u góry 17 i na dole 19.5

zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36    u góry 15.5 i na dole 20.5
wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34   u góry 14.5 i na dole 19.5

Dolne połówki są takie same w obu oprawkach, zaś górna
połowa do dali jest o 2.5 wyższa od górnej połowy do bliży.
[czyli nieprawdą jest, jakoby połowy były zawsze równe!]

Myślenie nie zależy od widzenia? Zależy! Bernacka może tego
nie rozumieć, ale zależy! Żeby poprawić rysunek oprawki,
musiałem założyć okulary z Vision Express do bliży. Niby
widać wyraźnie także w tych z OhSpecs -- przygotowanych
do dali, ale myśleć w nich trudno...

O tym, że w źle dobranych okularach trudniej o skupienie
[inne niż na sedesie -- pani Bernacka] mówili mi okuliści
często i gęsto przed wielu laty... Gdzie oni są? Dlaczego
dziś trafiam na matołki?...

Idźmy dalej -- czy trudności z oddychaniem jakoś zależą od
okularów? Okulary mogą ściskać nos -- zatem ważna jest masa
okularów... Ale na pewno nie jest ważne, od kiedy człowiek
nosi te okulary -- od 6 roku życia czy od 6 miesiąca, bo
co ma przeszłość do dzisiejszego oddychania?... To nadal
przenikliwość ;) myślenia biegłej Bernackiej?...

W istocie nos dziecka nie rośnie poprawnie, jeśli jest
przez 2/3 doby uciskany okularami, dlatego jest wąski
u góry, przez co utrudnia oddychanie... Teraz chętnie
szukam mostków 15mm, bo mam wąski nos -- wąski u góry.

Przeciętny człowiek ma naraz drożną tylko jedną dziurkę
nosa -- ja mam zwykle dwie, ale mimo tego nos jest
przeszkodą także wówczas, gdy nie mam kataru.

-=-

Wady wzroku wpływają zarówno na myślenie (szybkość, częstość pomyłek,
integrację tegoż myślenia [MMorawiecki ma źle dobrane okulary?] oraz
na oddychanie... W przeciwną stronę też jest jakiś wpływ? Ano jest...
Jaskra i zaćma to choroby, nie wady, ale dotyczą oczu. Avamys może
sprzyjać powstawaniu tym chorobom -- jest używany przez alergików...
Co ma alergia do oddychania? -- nierzadko astma jest następstwem
nieleczonej alergii.

-=-

W tym celu mądrzy ludzie (czy wręcz -- ludzie) powołują biegłych,
by ci biegli w lot pojmowali pewne zależności, nieuchwytne Bernackiej
i jej podobnym...

-=-

Mnie psychocośtamy uczyły o wpływie wad wzroku na psychikę...
Jest cała masa dziwnych zależności -- pozornie nijak związanych
ze sobą... Niektóre zachowania wiele mówią -- choćby niepojęte
przekrzywianie głowy dziecka... Dorośli lepiej nad tym panują
niż dzieci?...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 12, 2022, 9:26:26 AM2/12/22
to
W dniu 11 lut 2022 o 17:13, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbsw.svg
> okulary dal bliż skala wzmocnienie

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.svg
http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.pdf
okulary dal bliż skala wzmocnienie opis

> Czy teraz na wydruku uzyskam to, czego chcę?

Na razie potwierdziłem względne wymiary i rozstaw osi soczewek.

> Oprawka będzie miała stosowne wymiary?
> Rozstaw będzie poprawny?
> Może warto dorysować siatkę, lub choćby
> kilka kresek dających orientację?...

> Czy tak idąc krok po kroku narysuje kompletny projekt oprawek
> zdatny do wydrukowania na stosownej drukarce? Czy do takiej
> oprawki będę mógł wmontować dobrze dopasowane do mych oczu
> szkła? Czy w takich okularach będę widział świat, którego
> teraz nie znam?

Oprawka niewiele da bez soczewek, ale soczewki potrzebują oprawki...

> zewnętrzna szerokość dziury 46
wewnętrzna szerokość dziury 44
> szerokość drutu              1
> zewnętrzna wysokość dziury do dali 38.5     u góry 18.0 i na dole 20.5
> wewnętrzna wysokość dziury do dali 36.5     u góry 17.0 i na dole 19.5
> zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36.0    u góry 15.5 i na dole 20.5
> wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34.0     u góry 14.5 i na dole 19.5

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 13, 2022, 6:09:51 AM2/13/22
to
W dniu 12 lut 2022 o 15:26, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>     http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.svg
>     http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.pdf
>     okulary dal bliż skala wzmocnienie opis

>> Czy teraz na wydruku uzyskam to, czego chcę?

Uzyskałem -- jest to skala 2:1 z dokładnością lepszą niż promilowa.
Mogę więc do wielkości dopisać milimetry -- jako miano.
Plik SVG jest bezproblemowo łykany przez InkScape.

> Na razie potwierdziłem względne wymiary i rozstaw osi soczewek.

Oddzielnie zostały narysowane oprawki a oddzielnie wymiarowe kreski;
pomiary wydrukowanego rysunku też nie wykazały błędu, więc chyba OK,
lecz po wydrukowaniu naniosłem poprawki i dodałem trochę informacji;
mam nadzieję że te korekty nie popsuły niczego.

>> Czy tak idąc krok po kroku narysuje kompletny projekt oprawek
>> zdatny do wydrukowania na stosownej drukarce? Czy do takiej
>> oprawki będę mógł wmontować dobrze dopasowane do mych oczu
>> szkła? Czy w takich okularach będę widział świat, którego
>> teraz nie znam?

Moja oprawka ma 110mm szerokości -- mogę dać po bokach (jako
mocowania zawiasów) po 10mm, lub nawet po 15mm.

> Oprawka niewiele da bez soczewek, ale soczewki potrzebują oprawki...

Potrzebny skaner Rodenstocka? Tak czy siak potrzebne są
~właśnie takie soczewki, to znaczy w lewym oku do dali
aż niemal +10 dioptrii w ~poziomie.

zewnętrzna szerokość dziury 46
wewnętrzna szerokość dziury 44
szerokość drutu              1
zewnętrzna wysokość dziury do dali  38.5    u góry 18.0 i na dole 20.5
wewnętrzna wysokość dziury do dali  36.5    u góry 17.0 i na dole 19.5
zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36.0    u góry 15.5 i na dole 20.5
wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34.0    u góry 14.5 i na dole 19.5

Średnice obu prawych soczewek mają 44, zaś
lewa do dali ma 46 a lewa do bliży ma 45.

Jest to efekt asymetrii oczu; ,,lornetka'' dała wyniki:

prawe lewe
do dali 32 31
do bliży 29.5 29

Te wymiary oprawki i ten rozstaw dać może takie średnice
surowych soczewek, ale niekoniecznie da, gdyż rysunek
nie uwzględnia wysokości mocowania. Podobnie wysyłkowi
optycy -- nie uwzględniają, gdyż nie maja takiej możliwości.

Także ,,marmurowi'' optycy zazwyczaj nie uwzględniają, choć
mają taką możliwość.

Aby zmierzyć tę wysokość, trzeba koniecznie założyć na nos
stosowne oprawki. Co więcej -- dwie seryjne oprawki tego
samego numeru katalogowego niekoniecznie dadzą te same
wysokości z uwagi na podgięcie nosków...

Rasowi optycy mają do dyspozycji stosowne lustereczka itp.
zmyślne urządzenia, naprawdę mierzące tę wysokość... Mniej
rasowi mogą skorzystać ze stosownych miarek wieszanych na
oprawce. Im krótsza soczewka (im większa liczba dioptrii)
tym istotniejsze są błędy rozstawu osi i wysokości mocowania,
dlatego przy zerówkach te wartości nie są zbyt istotne...
Im krótsza soczewka (im większa liczba dioptrii) tym
dokładniej należy osadzić soczewki. Przy 10 dioptriach
(jak u mnie) te parametry są bardzo istotne a błąd
przekraczający 1mm jest już odczuwalny...

Także zerówek (przeciwsłonecznych chociażby) nie można montować
zupełnie dowolnie -- soczewki (także zerówki) takich okularów
są wklęsłe od strony oka -- by jego oś tworzyła z powierzchnią
soczewki jak najmniejszy kąt.

Ale rzecz jasna w zerówkach błąd (poziomy czy pionowy) montażu
kilku mm nie ma znaczenia praktycznego, chyba że weźmiemy pod
uwagę estetykę...

Okulary przeciwsłoneczne co do zasady są ciemne; w efekcie
źrenica zostaje rozszerzona, by zniwelować efekt takich
okularów. Jeśli takie okulary nie mają skutecznych filtrów
UV -- dają więcej złego niż dobrego z uwagi na wpuszczanie
dużej ilości UV przez rozszerzone źrenice, dlatego nie warto
sięgać po byle jakie okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli takie okulary nie pokrywają całego pola widzenia, po
bokach będą wpuszczały do oka światło, którego rozszerzona
źrenica nie będzie skutecznie powstrzymywała...

-=-

Okulary wymagają:
- precyzji pomiaru wad oczu
- precyzji pomiaru mocowania soczewek
- precyzji wykonania soczewek
- precyzji wykonania oprawki
- sztywności oprawki (po wykonaniu okularów
raczej ;) nie można już merdać noskami...)
przy okazji powinny być jak najlżejsze a soczewki
powinny mieć jak najmniejsze aberracje...

Do korygowania astygmatyzmu potrzebne są soczewki cylindryczne.
Przy ich montażu należy dodatkowo uwzględnić oś obrotu cylindra...

-=-

Złe okulary męczą (nie tylko oczy) i doprowadzają do bólu głowy oraz
ogólnego złego samopoczucia a w skrajnych wypadkach mogą zaburzać
rozwój wzroku u dzieci. Myślenie w złych okularach jest trudniejsze
niż w dobrych -- co może dziwić tych, którzy nie mają wad wzroku.

-=-

Pamiętam cierpliwe okulistki zaglądające mi w oczy pradawnymi metodami.
Badania takie były żmudne -- a jednak były skuteczne. Dzisiejsze
urządzenia badające wzrok niemal nie wymagają od badaczy wysiłku,
ale niestety wymagają wiedzy. Głupi człowiek nie zmierzy zmierzy
tego, czego istoty nie pojmuje nawet wówczas, gdy będzie miał do
swej dyspozycji najnowocześniejszą aparaturę poznawczą/badawczą.

Aparatura taka kosztuje -- potrzebne są więc pieniądze; ale nawet
60% PKB czy 666% PKB nie zda się na nic w rękach ludzi głupich
jak sądowa biegła Irena Bernacka z Białegostoku, której próbki
ignorancji pokazuję na stronie, do której prowadzi link ze stopki.

Szkoda, że w Polsce głupota ma wielu obrońców.

-=-

Mam okulary z Vision Express -- strzał w dziesiątkę! Cieszę się.
Szkoda, że tak długo zwlekałem z ich wykonaniem!

Otrzymałem niedawno okulary z OhSpecs -- jaka cena, taka jakość?
Za dwie pary zapłaciłem niespełna 100 pln; gratisowo dostałem
dwa miękkie futerały (raczej niezbyt przydatne) i dwie małe
ściereczki oraz dwa pudełka z grubego kartonu (w takich są
sprzedawane smartfony) w szarym kolorze...

- Powłoki antyrefleksyjne słabe -- porównuję z najsłabszymi z VE.

- Jedna powłoka uszkodzona -- chyba będę to reklamował; mam fotki,
które muszę jakoś obrobić.

- Mostek miękki; soczewki po założeniu tworzą względem siebie zły
kąt; powinny jakby owijać się dookoła głowy -- jest odwrotnie;
rzecz jasna taki mostek to pełzanie ;) osi soczewek, czyli
zmiana zarówno rozstawu (o którym wyżej pisałem) jak i osi
(o których też napomknąłem) cylindrów.

- Nie stwierdzam obiecanych powłok oleofobowych i hydrofobowych;
ekspertem tych powłok nie jestem, ale coś niecoś wiem na ich temat.
- szkła trzeba wycierać po umyciu -- woda nie ściek
- kurz łapią lepiej niż inne okularowe soczewki,
także najtańsze z VE
- zaparowały po wejściu do Biedronki

- Aberrcja chromatyczna duża, co by potwierdzało zastosowanie
organicznego szkła o indeksie 1.56, czyli chyba CR-407,
będącego modyfikacja CR-39.

- Jedne i drugie ważą po ~36.6g; okulary z VE ważą po ~42g, ale
- do dali z VE są znacznie większe i lewa soczewka ma mniej dioptrii
- do bliży z VE prawa soczewki ma więcej dioptrii
- okulary z VE są sztywne w mostku i są wzmocnione górną poprzeczką
- CR-39 jest materiałem znacznie cięższym (1.32g/cm^3)
niż (1.28g/cm^3) CR-407

Ogólnie -- odradzam OhSpecs z Tallina, czyli z Chin, ale...

Ale odradzam też całą masę bootikowych ;) optyków, gdyż:
- oferują nierzadko oprawki słabe, choć drogie
- nierzadko luźno podchodzą do precyzji montażu czy pomiaru
- zazwyczaj nie mierzą wysokości mocowania soczewek
(ustawiają uniwersalnie)

Odradzam także pocieniane soczewki z uwagi na chromatyczną
aberrację. Wyglądają fajnie, ale mają niższą liczbę Abbego.

http://www.if.pwr.wroc.pl/~amasajada/downloads/wyklad2a.pdf
http://www.optimed.com.pl/Szkola/Salon/Materialy_SO.pdf

Asferyczne soczewki mają rzecz jasna mniejszą sferyczna aberrację
niż sferyczne soczewki, ale niekoniecznie wiele na tym zyskamy
z uwagi na mały kąt widzenia żółtej plamki. To, co w fotograficznej
kamerze jest bardzo istotne, w oku niekoniecznie jest istotne...

Niestety -- jeśli chcemy dobrze skorygować spore (powyżej
+6dioptrii bądź poniżej -10dioptrii) wady wzroku, raczej
musimy wykonać stosowną operację oka bądź oczu.

Do korygowania małych wad (małej liczby dioptrii) musimy
dobrze dobrać soczewki i oprawki oraz dobrze wykonać okulary.

-=-

Nie porzuciłem myślenia o operacji, wybrałem tymczasowo: metodę,
klinikę i ,,zakres'', ale nie śpieszę się z tą operacją.

Mam też świadomość tego, iż taka operacja nie usunie problemów
leżących poza oczami, czyli nadal będzie tak, iż nie będę widział
tego, co rzekomo widzę. O ile prawe oko tak ma tylko po sporym
wysiłku, o tyle lewe oko widzi przez kilka sekund, po czym rezygnuje.
Oko lewe zazwyczaj nie było poprawnie korygowane właśnie dlatego,
iż wszelkie próby uruchomienia tego oka spełzały na niczym.

Bardzo staranna korekta (indywidualna soczewka i staranny montaż)
mogą przyczynić się do uruchomienia oka lewego na stałe, ale nie
muszą. Stawiam obecnie na skaner Rodenstocka. Podobnie z operacją,
choć tu (jak mniemam) mógłbym skorygować coś więcej niż tylko
niedobór dioptrii.

-=-

Narysowane oprawki byłyby dla mnie wg mnie dobre -- myślenie
swe opieram o dotychczasowe doświadczenia. Przy dużych liczbach
dioptrii warto dać małe średnice soczewek. U mnie byłyby bardzo
małe -- nie wiem, czy takie są produkowane; być może dziecięce.

Skupiającą soczewkę można pocienić różnymi metodami:
- asferyczna zamiast sferycznej
(bezsens przy skrawaniu ze sporej średnicy)
- większy indeks (zazwyczaj niższa liczba Abbego)
- mniejsza średnica surowej soczewki
(można z 85mm wyciąć 44mm -- ale zostawiamy
wówczas gruby środek i odcinamy cienkie brzegi)

-=-

Nie żal mi: czasu, wysiłku, pieniędzy, nadziei (matki głupców?)
na poszukiwanie rozwiązania mego problemu, natomiast nie chcę
marnować pieniędzy i zdrowia...

-=-

Na razie cieszę się okularami z VE, ale te z OhSpecs też nie są
zupełnie bezwartościowe. Ponoć mogę je zwrócić bez podawania
przyczyny w 30 dni -- nie wiem, czy nie potrącą za przesyłkę...

Qpiłem je, aby potestować to i owo i ~takie są mi potrzebne.
Być może poszukam tez kogoś, kto wstawi mi TriVex do patentów
z Kauflandu.

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 13, 2022, 6:23:02 AM2/13/22
to
W dniu 13 lut 2022 o 12:09, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Potrzebny skaner Rodenstocka? Tak czy siak potrzebne są
> ~właśnie takie soczewki, to znaczy w lewym oku do dali
+ ~właśnie takie soczewki, to znaczy w lewym oku do bliży
> aż niemal +10 dioptrii w ~poziomie.

Do dali oczywiście mniej, autorefraktometry celują w +8dioptrii.
(S+8C-1.5A10 czyli +8 ~w poziomie i o 1.5 mniej ~w pionie)

>   zewnętrzna szerokość dziury 46
>   wewnętrzna szerokość dziury 44
>   szerokość drutu              1
>   zewnętrzna wysokość dziury do dali  38.5    u góry 18.0 i na dole 20.5
>   wewnętrzna wysokość dziury do dali  36.5    u góry 17.0 i na dole 19.5
>   zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36.0    u góry 15.5 i na dole 20.5
>   wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34.0    u góry 14.5 i na dole 19.5

W okularach do bliży obniżyłem osie o 2mm.
Nie mogę tu niczego wymyślić poza tym, że moje oczy nie są na
tej samej wysokości a do pomiarów potrzebna jest konkretna
oprawka -- wysokość zależy od oprawki. Od tej wysokości
niestety też zależy średnica surówki. (surowej soczewki,
soczewki przed wykrojeniem)

http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.svg
http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.pdf

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 14, 2022, 8:44:56 AM2/14/22
to
W dniu 13 lut 2022 o 12:23, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>> Potrzebny skaner Rodenstocka? Tak czy siak potrzebne są
>+ ~właśnie takie soczewki, to znaczy w lewym oku do bliży
>> aż niemal +10 dioptrii w ~poziomie.

> Do dali oczywiście mniej, autorefraktometry celują w +8dioptrii.
> (S+8C-1.5A10 czyli +8 ~w poziomie i o 1.5 mniej ~w pionie)

zewnętrzna szerokość dziury 46
wewnętrzna szerokość dziury 44
szerokość drutu              1
zewnętrzna wysokość dziury do dali  38.5    u góry 18.0 i na dole 20.5
wewnętrzna wysokość dziury do dali  36.5    u góry 17.0 i na dole 19.5
zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36.0    u góry 15.5 i na dole 20.5
wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34.0    u góry 14.5 i na dole 19.5

Można dopasować oprawkę do lewej soczewki -- grubszej od prawej, bo
krótszej, czyli o większej liczbie dioptrii. Wówczas mniejszą (lepiej
dopasowaną do oprawki) średnicę miałaby krótsza soczewka (więcej
dioptrii) lewa.

Sens ma to taki sobie -- nie znam:
- minimalnych średnic surówek dostępnych u porządnych producentów
(doświadczenie z OhSpecs wyklucza użycie soczewek
dziwnych firm; nie chadza o CR-407, lecz o powłoki;
okulary z OhSpecs przywołują myśli o kolimatorach)
- wysokości osi oczu (zakładam, iż są równe; pomiar
w VE dał równe do bliży i różne o 1mm do dali;
wysokość, jak i rozstaw zależą (między innymi) od:
- osobliwości oczu -- moje lewe oko jest niesforne
(zezuje zbieżnie albo rozbieżnie w dół albo górę)
- konkretnej oprawki i jej ułożenia na nosie i uszach
- kierunku i odległości patrzenia, że tak to określę

> W okularach do bliży obniżyłem osie o 2mm.
+ W okularach do bliży obniżyłem osie o 1mm.

Najpierw było o 2mm, ale na rysunku zobaczyłem dziurę, więc
podniosłem o 1mm do góry, by nie zwiększać średnicy surówki.
Na rysunku jest 1mm niżej. (177 vs 175) W istocie być może
trzeba/warto uwzględnić różnicę zmierzoną w VE. Już wiem,
że oczy powinny być wypoczęte podczas mierzenia.

Być może odkryłem zagadkę nieumiejętności wspominanej przeze mnie kiedyś
na grupach. Na przełomie wieków odnotowałem wysyp autorefraktometrów na
białostockiej arenie ;) optycznej; okuliści radzili sobie z moim lewym
okiem, zaś salonowi optycy -- niekoniecznie. Być może dlatego, że na
badania u okulistów byłem przygotowany (oczy były wypoczęte) a do
optyków trafiałem przypadkowo, idąc ulicą...

Optometrystka z VE mierzyła autorefraktometrem wady moich oczu
dwukrotnie -- pierwszy raz byłem przygotowany a drugim razem
byłem zmęczony. Za drugim razem zgłosiła problemy z lewym okiem,
o których nie wspomniała przy wcześniejszym badaniu.

> Nie mogę tu niczego wymyślić poza tym, że moje oczy nie są na
> tej samej wysokości a do pomiarów potrzebna jest konkretna
> oprawka -- wysokość zależy od oprawki. Od tej wysokości
> niestety też zależy średnica surówki. (surowej soczewki,
> soczewki przed wykrojeniem)

     http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.svg
[jeszcze gdyby tak interakcja? podajesz wysokość mocowania
i rozstaw a otrzymujesz minimalne średnice surówek?]
     http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.pdf

Innymi słowy na nic te wszystkie rysowania? -- gimnastyka myśli. ;)

Snując rozmyślania o oprawkach, trzeba znać:
- przeciętną wysokość osi oczu
- minimalne średnice surowych szkieł dostępnych u porządnych
producentów typu: Essilor, Hoya, Jelenia góra, Rodenstock, Zeiss
(Jelenia góra to też Essilor?)
- rozmiary (być może też konstrukcje) dostępnych oprawek porządnych
producentów; oprawki muszą być: wytrzymałe, sztywne w nosku i lekkie
oraz rzecz jasna stosownie pogięte (trzeba nachylić soczewki względem
siebie i względem zauszników)
by moc powrócić do tych rozważań... Wówczas wystarczy jedynie wprowadzić
inne wartości/liczby w zapisany już rysunek...

-=-

Do operacji potrzebna jest stabilizacja stołu operacyjnego...
[chyba coś poplątałem... może stabilizacja optycznych wad oczu?]

-=-

Ciekawostka... Lewe oko koryguję do dali w pełni okularami OHSpecs.
Pomiędzy korektą prawego i lewego jest spora różnica. Obrazy pokazywane
przez prawe oko są... MNIEJSZE niż obrazy pokazywane przez lewe oko...

-=-

BTW tych różnic korekcji:
- w 1975 r. różnica wad pomiędzy lewym i prawym okiem wynosi:
- 1 dioptrię sfery
- 0 dioptrii i cylindra
http://eneuel.w.duna.pl/zdrowie/Renta/okregowy/okulista/6817b75r.png
- różnica pomiędzy cylindrami jest stabilna
- różnica pomiędzy sferami rośnie z czasem
Biegła Bernacka uważa, iż niedowidzenie powstało w wyniku
rozbieżnego zeza i dużej różnicy wad pomiędzy okiem prawy
http://eneuel.w.duna.pl/zdrowie/Renta/okregowy/okulista/16824-25.png
i lewym -- czyli bredzi, gdyż pokazałem, że w dzieciństwie
http://eneuel.w.duna.pl/zdrowie/Renta/okregowy/okulista/6821calyzez.png
http://eneuel.w.duna.pl/zdrowie/Renta/okregowy/okulista/6821zez.png
stwierdzono u mnie zez zbieżny a wady kiedyś były podobne...

Co więcej -- wg Bernackiej podczas badania różnica wad była jeszcze
mniejsza -- 0.5 dioptrii sfery... Trudno tu coś powiedzieć o osiach,
albowiem Bernacka gładko przechodzi z ujemnych cylindrów na dodatnie
bez zmiany osi, czym wykazuje swój poziom niewiedzy...

Sąd Apelacyjny (najwyższy szczebel powszechnych sądów w RP) uznaje
EWIDENTNE brednie biegłej -- ,,gdyż biegła jest dobra w innych
sprawach''... Zaś ,,biegła pulmonolog Dziób wprawdzie popełniła
fatalny błąd, ale w innej sprawie -- a różnych spraw nie można ze
sobą mieszać''... co sędzia SA tłumaczył mi z ,,ojcowską'' dobrocią...

Może powinienem był napisać CZERWONYMI WIELKIMI literami, iż Bernacka
bredzi? -- Nie musiałem, gdyż dokumenty zostały stosownie przygotowane
przez pomocnicze służby sądownicze -- na moich pismach aż roi się od
dopisków i uwag poczynionych w sądzie...

Tak wygląda Prawo i Sprawiedliwość w Rzeczpospolitej Polskiej!
Można bredzić o sprawiedliwości, sądownictwie itd. -- ale
rzeczywistości te brednie nie wzruszą.

Zespolona przestrzeń RP -- urojone prawo i rzeczywiste podatki.

-=-

Na tym tle zrozumiała jest postawa przedstawicieli Rosji wraz
z ich jednoznacznym, choć dosadnym językiem:

- mamy w dupie sankcje Zachodu

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28109029,ambasador-rosji-w-szwecji-mamy-w-dupie-sankcje-zachodu-jestesmy.html

Być może dialog pomiędzy Rosją i Zachodem przypomina moją rozprawę
sądową, w której:
- od samego początku wiadomo, kto ma rację i ta kwestia NIE może
być rozpatrywana/podnoszona podczas sądowych rozpraw
- odrzucone zostały wszystkie argumenty świadczące na moją korzyść
- uznane zostały argumenty świadczące na moją niekorzyść, choć nie
miały pokrycie w rzeczywistym świecie
- uznano (podczas tej samej rozprawy) biegłych za dobrych na
podstawie innych sądowych spraw i uznano mieszanie różnych
spraw za zabronione; tylko na podstawie orzeczeń tych biegłych
(rzekomo dobrych, choć bredzących) wydano wyrok dla mnie niekorzystny

Czy aby na pewno niekorzystny? Załóżmy inną sytuację -- SA uznał moje
racje; ZUS wypłaca mi rentę, uśmiecha się życzliwie, życzy powrotu do
zdrowia i składa kasację do SN, gdzie (jak zazwyczaj) następuje najpierw
długie wyczekiwanie, po którym wyrok uznawany jest za niebyły, czyli
zwracam ZUSowi rentę wraz z odsetkami...

W tak zwanym powietrzu (jak kto woli -- między wierszami) podczas
rozprawy w SA wisi (znajduje się?) powyższa groźba... Sędzia SA
jakby daje mi do zrozumienia -- ,,taki wyrok jest dla ciebie korzystny,
albowiem w RP z ZUSem nie można wygrać sprawy o chorobową rentę inaczej,
niż tylko poprzez zgłoszenie psychicznej choroby''...

[gdyby tak złożyć?... Bernacka jest psychicznie chora? problem
z gładkim ;) przejściem pomiędzy ujemnymi i dodatnimi cylindrami
jest problemem niewiedzy, nie choroby; lecz posługiwanie się
nieistniejącymi (urojonymi) czynnikami powodującymi niedowidzenie
oka świadczy o problemie umysłowym... podobnie z sędzią, który
zabraniając mieszania spraw -- miesza je, czyniąc tym mieszaniem
pośrednią podstawę wydania wyroku... ewidentny problem umysłu!]

-=-

Nie wierzą [już od kilku wcieleń!] w reinkarnację, ale
w Jarosławie Kaczyńskim chyba żyje duch Władysława Gomułki...
Słuchając wypowiedzi (mniemam, że autentycznych) WGomułki,
słyszę raz za razem wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego...

-=-

BTW -- co to za mąż stanu, który odpowiada za wydanie i wykonanie
masy politycznych wyroków śmierci na swych rodakach!!! W ww. filmach
WGomułka przedstawiany jest właśnie jako mąż stanu i ofiara
kremlowskiego spisku uwieńczonego Trójmiejską masakrą...

Jarosław Kaczyński też wydaje i wykonuje wyroki śmierci?
Skazując na głodową śmierć ludzi pozbawionych możliwości
obrony swych interesów i praw w sądach RP?...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 14, 2022, 10:14:10 AM2/14/22
to
W dniu 14 lut 2022 o 14:44, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

> Ciekawostka... Lewe oko koryguję do dali w pełni okularami OHSpecs.
> Pomiędzy korektą prawego i lewego jest spora różnica. Obrazy pokazywane
> przez prawe oko są... MNIEJSZE niż obrazy pokazywane przez lewe oko...

Tak by było zgodnie z oczekiwaniem -- błędnie zapisałem.

+ Obrazy pokazywane
+ przez lewe oko są... MNIEJSZE niż obrazy pokazywane przez prawe oko...

Każdy post przed wysyłką starannie sprawdzam
wielokrotnie -- i zawsze znajduję błędy po wysłaniu...

Prawe w OhSpecs ma korektę: S+5.00 C-1.5 A180°
Lewe w OhSpecs ma korektę: S+7.75 C-1.5 A20°

Mam dwie pary okularów OhSpecs do dali -- różnią się ćwiartką dioptrii
sfery pomiędzy sobą, ale różnica w nich pomiędzy prawą soczewką i lewą
jest taka sama, tj. 2.5 dioptrii sfery.

Te inne z OhSpecs:

Prawe ma korektę: S+4.75 C-1.5 A178°
Lewe ma korektę: S+7.50 C-1.5 A20°

Te mają uszkodzoną powłokę lewej soczewki.

Różnica 2° (180° vs 178°) to moja niekonsekwencja.
Długo i namiętnie rozpatrywałem to i owo -- mając przed
sobą masę różnych informacji... 2° to praktycznie nic.
Raz zapisałem 180°, raz 178°...

Różnica 180° (180° vs 0°) to żadna różnica.
Kiernunkowo żadna różnica pomiędzy:
wschód-zachód
a
zachód-wschód

Po obrocie cylindrycznej soczewki o 180° otrzymamy ten sam kierunek.
Oczywiście mogą być różnice wykonania, chociażby błędy czy grawery.
Niektórzy producenci grawerują swe znaki tak, by po zamontowaniu
znalazły się w górnych rogach zewnętrznych. Po obróceniu soczewki
o 180° grawerniczy zamysł producenta pryśnie...

-=-

Więc obraz lewego powinien być większy -- jest odwrotnie!
Obraz lewego jest mniejszy niż obraz prawego. Dopiero
odsunięcie opraw od oczu potrafi to zAmienić.

Okulary z VE nie korygują w pełni lewego oka -- na moją prośbę.
Podobną (niepełną) korektę stosowali optycy i okuliści od wielu
lat. Okulistki z września ubr. i stycznia br. -- też. Wg mnie
okulistki mogły stosować niezbyt świadomie -- replikując
pokazane im okulary... ;) Z optometrystką VE rozmawiałem
o tym długo i uczyniła tak świadomie, ma moją prośbę.

Obraz z lewego pływa -- tak w pionie jak i w poziomie.

Chyba powinien pokryć się z prawym -- chyba...

-=-

Nie żal mi pieniędzy na doświadczenia z okularami -- kto wie, może umrę
z widzącym okiem lewym?... Na razie podczas prowadzenia samochodu oko
lewe nie chce nawet na ułamek sekundy zerknąć mimo moich usilnych
żądań... (jak ruszam rękami -- tak potrafię zmienić patrzenie prawym
okiem na patrzenie lewym? raczej jak z oddychaniem -- bez udziału
świadomości patrzę prawym, ale mogę interweniować, choć nie mogę
dowolnie długo i w każdej sytuacji) Podczas chodzenia -- lewe oko ;)
proponuje lakę, jeśli prawe jest zasłonięte; podczas siedzenia
czy leżenia -- zachowuje się różnie...

Sprawdzianem jest nalanie płynu z butelki do butelki...
(płynu do prania z butelki do nakrętki itp.)
Choć patrzę na butelki pionowo (nie ma mowy o stereoskopii)
z góry -- raczej nie trafię bez użycia rąk...

Po paru sekundach męczenia lewe oko niby widzi, ale nalanie
jest raczej trudne... Podświadomie dążę do obmacania...

Z prawym jest zdecydowanie lepiej, ale silne zmęczenie daje efekt
podobny -- niby widzi, ale nie widzi... Jak radzę sobie z prowadzeniem
samochodu czy choćby roweru? Mam tanie OC, co ;) widać w tym poście...

Nie mogę być (i nie jestem) zawodowym kierowcą. Przed długą trasą muszę
wypocząć -- kiedyś potrafiłem wytrzymać wielokrotnie dłużej niż teraz.
Po stosownym zmęczeniu także prawym okiem ,,widzę'' to, co pamiętam;
mogę tak ,,widzieć'' także samochody, co kiedyś miało miejsce...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 15, 2022, 7:49:46 AM2/15/22
to
W dniu 14 lut 2022 o 14:44, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

>  zewnętrzna szerokość dziury 46
>  wewnętrzna szerokość dziury 44
>  szerokość drutu              1
>  zewnętrzna wysokość dziury do dali  38.5    u góry 18.0 i na dole 20.5
>  wewnętrzna wysokość dziury do dali  36.5    u góry 17.0 i na dole 19.5
>  zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36.0    u góry 15.5 i na dole 20.5
>  wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34.0    u góry 14.5 i na dole 19.5

> Można dopasować oprawkę do lewej soczewki -- grubszej od prawej, bo
> krótszej, czyli o większej liczbie dioptrii. Wówczas mniejszą (lepiej
> dopasowaną do oprawki) średnicę miałaby krótsza soczewka (więcej
> dioptrii) lewa.

Zmniejszyłem noski -- 18 do dali i 14 do bliży.

>        http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okularydbswo.svg
http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okulary18m14l.svg

Pewnie są gdzieś błędy...

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Feb 16, 2022, 4:00:37 AM2/16/22
to
W dniu 15 lut 2022 o 13:49, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

 szerokość drutu              1
 zewnętrzna wysokość dziury do dali  38.5  u góry 18.0 i na dole 20.5
 wewnętrzna wysokość dziury do dali  36.5  u góry 17.0 i na dole 19.5
 zewnętrzna wysokość dziury do bliży 36.0  u góry 15.5 i na dole 20.5
 wewnętrzna wysokość dziury do bliży 34.0  u góry 14.5 i na dole 19.5

>> Można dopasować oprawkę do lewej soczewki -- grubszej od prawej,

Dopasowałem dwiema metodami:
- zmniejszeniem mostków
(18 do dali i 14 do bliży)
- zmniejszeniem szerokości soczewkowych dziur
(42 do dali i 43 do bliży)

Na samej górze mają mostki 20 do dali i 15 do bliży
oraz szerokości soczewkowych dziur 44. Na wydruku
u mnie są to mm z dokładnością względną lepszą niż
promilowa, czyli dobra naświetlarka dałaby dobre
efekty?...

   http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okula.svg
   http://eneuel.w.duna.pl/bestia/okula.svg

Na Pewno są gdzieś błędy...

-=-

Mogę zwiększyć wysokość dziur, tak by jak najmniej
ucinać surowe soczewki od dołu...

-=-

Stosowne skanery skanują gotową oprawkę i wyliczają minimalne
średnice surowych soczewek i podają parametry szlifierkom, by
te mogły automagicznie zeskrobać ;) stosownie soczewki... to,
co było kiedyś potwornie trudne, pracochłonne i czasochłonne,
dziś jest łatwe, lekkie i trwa chwil kilka...

To jest postęp, to jest przyrost PKB:
- zmniejszenie czasochłonności
- zwiększenie szybkości
- zwiększenie precyzji
- zmniejszenie liczby fatalnych błędów
- ogólne zmniejszenie kosztów produkcji...

Postęp i przyrostem PKB nie:
- jest komplikacja podatkowego prawa
- nieustanna modyfikacja tegoż prawa
- zwiększanie kosztów produkcji i cen
- dotacja dworków czy firm farmaceutycznych...

Polskie państwo nie refunduje:
- okularów
- rozsądnych operacji oczu
- rozsądnego leczenia zębów

lecz refunduje:
- prywatne dworki
- prywatne firmy farmaceutyczne
- leki
- część zabiegów medycznych...

-=-

Wg JKaczyńskiego na ,,nowym ładzie'' zyskają uczciwi i stracą
cwaniacy... Tedym cwaniak, bo niepoprawnie policzyłem wiek
pracownika, przez co zaznaczyłem w księgującym programie
'ulgę dla młodych', co ów program posłusznie wykonał bez
zgrzytania, choć znał datę urodzenia pracownika i mógł mnie
powstrzymać... W efekcie pracodawca nie potrącił zaliczek PIT,
co zostało wykryte dopiero przez kontrolujących urzędników...

Jaką karę otrzymałem? -- symboliczną na szczęście...

Zaliczki na PIT należało pobrać pracownikowi i wpłacić do US,
który po rocznym rozliczeniu te zaliczki zwróci pracownikowi...

Jaką karę mogłem otrzymać? Kilkadziesiąt tysięcy złotych i/lub
3 lata odsiadki...

-=-

Słusznie -- cwaniaki do paki!

-=-

Ani program nie wychwycił, iż urodzony w 1974 r. ma ponad 26 lat
w 2021 r., ani moja matka, ani ja... Moja matka nawet po kontroli
nie od razu dobrze policzyła... Krawędziowy błąd i sugestia...

-=-

- jeden z mych błędów prawdopodobnie był spowodowany
telefonicznym uzupełnieniem faktury
- kolejny był ewidentnym efektem nowoczesności
księgującego programu, który korygowaną fakturę
wprowadził w stan superpozycji (faktura zarazem
była zaksięgowana -- i nie, czego mam dowód)
- trzeci błąd był efektem mego fatalnego wyliczenia
wieku i braku reakcji ze strony księgującego programu

Rzecz jasna nie zrzucam na nikogo mych win -- błędy
mogłem (i powinienem był!) wykryć na czas...

-=-

Gdyby prawo było stabilne -- ,,cwaniak'' by stosował je,
wolny czas przeznaczając na gruntowniejsze/staranniejsze
sprawdzanie swej (i cudzej) pracy...

Ponieważ prawo jest niestabilne -- trzeba czas trwonić na
śledzenie nieustannych zmian, przez co spada wydajność
pracy a rośnie liczba błędów... Dodatkowe kontrole oraz
naprawa dodatkowych błędów to kolejne straty czasu...
potrzebnego na... pracę i staranność... Zwrotne
sprzężenie dodatnie...

Tak wygląda w praktyce ,,prawo i sprawiedliwość'' Jarosława
Kaczyńskiego... Chaos, strach, brak czasu na życie...

Dopiero za jakiś czas zobaczymy rzeczywiste efekty...

PKB na papierze może rosnąć -- w istocie prawny mętlik musi prowadzić
do spowolnienia gospodarki tak, jak śliska jezdnia zmusza rozsądnych
do zmniejszenia szybkości, zaś nierozsądnych zrzuca na pobocza
komunikacyjnymi wypadkami...

0-0

PKB może rosnąć -- papier jest cierpliwy!
Dzietność maleje -- chyba, że na papierze i w rojeniach...

-9-

Prowadzę [być może nielegalnie] rozmnażanie/hodowlę mikroorganizmów,
które następnie poddaję torturom -- czerpiąc przyjemność z tego
procederu... [inni tymczasem kupują gotowy kefir -- by torturować
niewiniątka] Mam bardzo dobre [bardzo smaczne i czyste] efekty...
Doskonalę się...
0 new messages