Prowadze DG jako osoba fizyczna (karta p.)
Po uzgodnieniach z zagranicznym kontrachentem otrzymam umowiona wczesniej
zaplate za usluge wykonana w Polsce.
Pytanie dotyczy:
1. rachunku - jak napisac taki 'invoice'? po angielsku ? kwote opisac w USD na
jaka zgodzil sie moj zleceniodawca?
2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres czy
przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to ktore
mam na podmiot w BS) ??
Z gory dziekuje za wszelkie sugestie.
--
Pozdrawiam
Maciej Sosnowski
mailto:mso...@gmx.net
http://www.msosna.digimer.pl
> 2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres
czy
> przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to
ktore
> mam na podmiot w BS) ??
>
Formuujesz tak, jak chcesz otrzymac platnosc.
Chcesz czekiem - piszesz czekiem (IHMO odradzam - po otrzymaniu czeku musisz
go jeszcze puscic do inkasa - co jest klopotliwe i czasochlonne. Ale czasem
mozesz nie miec innego wyjscia).
Chcesz przelewem - piszesz przelewem (IHMO lepsze rozwiazanie).
Jesli chodzi o numer konta - KONIECZNIE porozmawiaj ze swoim bankiem. Wypy
taj o takie szczegoly, jak:
- czy przyjma platnosc walutowa na konto zlotowkowe (moze nie lubia tego)
- wg jakiego kursu przelicza ci to na zlotowki (zaleznie od kwoty i kursu,
moze bardziej bedzie Ci sie oplacac pojechac tam osobiscie i wziac wszystko
w gotowce :-))))
- co kontrahent musi napisac na przelewie (jaki numer konta - pamietaj, ze w
obrocie miedzynarodowym zamiast "normalnego" numeru banku stosuje sie tzw
kod SWIFT)
Byc moze bedziesz musial zalozyc konto walutowe (zmusi Cie bank albo jego
nieoplacalny kurs wymiany :-))
Zawsze zostaje ci czek. DO tego nie musisz miec zadnego konta walutowego no
i mozesz wybrac sobie inny bank ktory ci to zrealizuje (wyplata w gotowce).
Ale tez radze wypytac sie o szczegoly w swoim banku.
Pozdrawiam
Ireneusz Kordal
Piszesz dwie wersje faktury: jedna po polsku dla US i jedna po angielsku dla
kontrahenta. Oczywiscie platnik powinien podpisac wersje po polsku i oddac
ci kopie. Kwota na wersji polskiej powinna byc wpisana po polsku (przelicz
welug sredniego kursu NBP), natomiast na angielskiej moze byc w dolarach.
>
>2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres czy
>przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to
ktore
>mam na podmiot w BS) ??
>
najlepszy jest przelew czyli "money transfer in .... days" Czek to
koniecznosc potwierdzenia itd. - to po prostu trwa bardzo dlugo. Wystarczy
konto na dzialalnosc.
Powodzenia,
Marcin Kaminski
> 2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres czy
> przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to ktore
> mam na podmiot w BS) ??
Przelew na konto - wylacznie!!! z czekiem mozna sie bawic i szesc
miesiecy.... moze to byc normalne konto dla dzialalnosci gosp.
W tym celu musisz dowiedziec sie w Twoim banku, jaki system platnosci
zagranicznych obsluguje. Z tego co wiem, BSK ma SWIFT II (dwa). Musza
podac Ci swoj bankowy numer do SWIFT II i ten numer, kompletny numer
konta, ADRES BANKU umieszczasz na fakturze (dodatkowo).
>
> Z gory dziekuje za wszelkie sugestie.
> --
> Pozdrawiam
> Maciej Sosnowski
> mailto:mso...@gmx.net
> http://www.msosna.digimer.pl
--
-----------------------------------
Nowy adres gkuja: gk...@ludus.com.pl
-----------------------------------
czym sie rozni SWIFT od SWIFT II?
Rozni sie:
- tempem (tzn PODOBNO SWIFT II jest szybszy ;)))))
- cena (tzn PODOBNO SWIFT II jest tanszy ;))))
- i z cala pewnoscia standardem kodowania i zabezpieczen.
z tego co wiem, wiekszosc bankow chodzi na SWIFT II i nawet to potocznie
nazywaja "swift". Sam SWIFT jest chyba (nieautoryzowane ;))) stary (z
dziesiec lat) i w duzej czesci odbywal sie np. telegraficznie.
Powyzszych info. nie jestem W 100 PROC. pewny, ale z cala pewnoscia bank
sobie poradzi, bo z kazdym korespondentem uzgadnia sposob transferu
platnosci.
Pozdr., gkuj.