Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

przelew zza granicy za wykonana usluge

1 view
Skip to first unread message

m s o s n a

unread,
Jan 19, 2000, 3:00:00 AM1/19/00
to
Witam i prosze Grono o porade.

Prowadze DG jako osoba fizyczna (karta p.)
Po uzgodnieniach z zagranicznym kontrachentem otrzymam umowiona wczesniej
zaplate za usluge wykonana w Polsce.

Pytanie dotyczy:
1. rachunku - jak napisac taki 'invoice'? po angielsku ? kwote opisac w USD na
jaka zgodzil sie moj zleceniodawca?

2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres czy
przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to ktore
mam na podmiot w BS) ??

Z gory dziekuje za wszelkie sugestie.
--
Pozdrawiam
Maciej Sosnowski
mailto:mso...@gmx.net
http://www.msosna.digimer.pl

Ireneusz Kordal

unread,
Jan 19, 2000, 3:00:00 AM1/19/00
to

Użytkownik m s o s n a <mso...@gmx.net> w wiadomości do grup dyskusyjnych
napisał:865c64$mvf$1...@h1.uw.edu.pl...

> Witam i prosze Grono o porade.
>
> Prowadze DG jako osoba fizyczna (karta p.)
> Po uzgodnieniach z zagranicznym kontrachentem otrzymam umowiona wczesniej
> zaplate za usluge wykonana w Polsce.
>
> Pytanie dotyczy:
> 1. rachunku - jak napisac taki 'invoice'? po angielsku ? kwote opisac w
USD na
> jaka zgodzil sie moj zleceniodawca?
>
Zgodnie z polskimi przepisami, faktura (rachunek - jesli nie jestes w VAT)
musi byc wystawiona W JEZYKU POLSKIM I W POLSKIEJ WALUCIE. Oczywiscie nic
nie stoi na przeszkodzie aby koncowa kwote platnosci podac w USD czy w innej
walucie (dobrze dodac zdanie ze platnosc zostanie wykonana w takiej a takiej
walucie), przetlumaczyc tresc faktury na angielski czy inny jezyk (np. opi
sac tak: "Faktura VAR nr / invoice "). Najlepiej tez uzgodnic to z kontrah
entem.

> 2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres
czy
> przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to
ktore
> mam na podmiot w BS) ??
>

Formuujesz tak, jak chcesz otrzymac platnosc.
Chcesz czekiem - piszesz czekiem (IHMO odradzam - po otrzymaniu czeku musisz
go jeszcze puscic do inkasa - co jest klopotliwe i czasochlonne. Ale czasem
mozesz nie miec innego wyjscia).
Chcesz przelewem - piszesz przelewem (IHMO lepsze rozwiazanie).

Jesli chodzi o numer konta - KONIECZNIE porozmawiaj ze swoim bankiem. Wypy
taj o takie szczegoly, jak:
- czy przyjma platnosc walutowa na konto zlotowkowe (moze nie lubia tego)
- wg jakiego kursu przelicza ci to na zlotowki (zaleznie od kwoty i kursu,
moze bardziej bedzie Ci sie oplacac pojechac tam osobiscie i wziac wszystko
w gotowce :-))))
- co kontrahent musi napisac na przelewie (jaki numer konta - pamietaj, ze w
obrocie miedzynarodowym zamiast "normalnego" numeru banku stosuje sie tzw
kod SWIFT)

Byc moze bedziesz musial zalozyc konto walutowe (zmusi Cie bank albo jego
nieoplacalny kurs wymiany :-))

Zawsze zostaje ci czek. DO tego nie musisz miec zadnego konta walutowego no
i mozesz wybrac sobie inny bank ktory ci to zrealizuje (wyplata w gotowce).
Ale tez radze wypytac sie o szczegoly w swoim banku.

Pozdrawiam

Ireneusz Kordal


Marcin Kaminski

unread,
Jan 20, 2000, 3:00:00 AM1/20/00
to

>Pytanie dotyczy:
>1. rachunku - jak napisac taki 'invoice'? po angielsku ? kwote opisac w USD
na
>jaka zgodzil sie moj zleceniodawca?


Piszesz dwie wersje faktury: jedna po polsku dla US i jedna po angielsku dla
kontrahenta. Oczywiscie platnik powinien podpisac wersje po polsku i oddac
ci kopie. Kwota na wersji polskiej powinna byc wpisana po polsku (przelicz
welug sredniego kursu NBP), natomiast na angielskiej moze byc w dolarach.

>
>2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres czy
>przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to
ktore
>mam na podmiot w BS) ??
>

najlepszy jest przelew czyli "money transfer in .... days" Czek to
koniecznosc potwierdzenia itd. - to po prostu trwa bardzo dlugo. Wystarczy
konto na dzialalnosc.

Powodzenia,

Marcin Kaminski

gkuj

unread,
Jan 22, 2000, 3:00:00 AM1/22/00
to
a oto i odpowiedz ;))))))

> Witam i prosze Grono o porade.
>
> Prowadze DG jako osoba fizyczna (karta p.)
> Po uzgodnieniach z zagranicznym kontrachentem otrzymam umowiona wczesniej
> zaplate za usluge wykonana w Polsce.
>
> Pytanie dotyczy:
> 1. rachunku - jak napisac taki 'invoice'? po angielsku ? kwote opisac w USD na
> jaka zgodzil sie moj zleceniodawca?
>
Zgodnie z polskim prawem wystawiasz normalna fakture VAT, po polsku itd.
Problemem Twojego kontrahenta jest jej zrozumienie ;)))). Usluga
wykonywana w Polsce - nie jest wiec to eksport uslug - normalna stawka
VAT.
(nie wiem dokladnie, jak to wyglada w kontekscie Twojej karty podakowej,
ale chyba musisz ten VAT zaplacic......)


> 2.jak sformulowac forme zaplaty: platne czekiem przyslanym na moj adres czy
> przelew na konto (w takim razie czy potrzebne mi jest inne konto niz to ktore
> mam na podmiot w BS) ??

Przelew na konto - wylacznie!!! z czekiem mozna sie bawic i szesc
miesiecy.... moze to byc normalne konto dla dzialalnosci gosp.
W tym celu musisz dowiedziec sie w Twoim banku, jaki system platnosci
zagranicznych obsluguje. Z tego co wiem, BSK ma SWIFT II (dwa). Musza
podac Ci swoj bankowy numer do SWIFT II i ten numer, kompletny numer
konta, ADRES BANKU umieszczasz na fakturze (dodatkowo).

>
> Z gory dziekuje za wszelkie sugestie.
> --
> Pozdrawiam
> Maciej Sosnowski
> mailto:mso...@gmx.net
> http://www.msosna.digimer.pl

--
-----------------------------------
Nowy adres gkuja: gk...@ludus.com.pl
-----------------------------------

Piotr

unread,
Jan 23, 2000, 3:00:00 AM1/23/00
to
>W tym celu musisz dowiedziec sie w Twoim banku, jaki system
platnosci
>zagranicznych obsluguje. Z tego co wiem, BSK ma SWIFT II (dwa).
Musza
>podac Ci swoj bankowy numer do SWIFT II i ten numer, kompletny
numer
>konta, ADRES BANKU umieszczasz na fakturze (dodatkowo).


czym sie rozni SWIFT od SWIFT II?


gkuj

unread,
Jan 24, 2000, 3:00:00 AM1/24/00
to
>
> czym sie rozni SWIFT od SWIFT II?

Rozni sie:
- tempem (tzn PODOBNO SWIFT II jest szybszy ;)))))
- cena (tzn PODOBNO SWIFT II jest tanszy ;))))
- i z cala pewnoscia standardem kodowania i zabezpieczen.

z tego co wiem, wiekszosc bankow chodzi na SWIFT II i nawet to potocznie
nazywaja "swift". Sam SWIFT jest chyba (nieautoryzowane ;))) stary (z
dziesiec lat) i w duzej czesci odbywal sie np. telegraficznie.

Powyzszych info. nie jestem W 100 PROC. pewny, ale z cala pewnoscia bank
sobie poradzi, bo z kazdym korespondentem uzgadnia sposob transferu
platnosci.

Pozdr., gkuj.

0 new messages