Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Nowe oprocentowanie w mBanku

0 views
Skip to first unread message

hosi

unread,
May 31, 2002, 9:38:04 AM5/31/02
to
eMAX nominalne 7,65%
eKONTO nominalne 7,00%

Ładnie się dzieje...

--
Pozdrawiam
hosi

Marcin F

unread,
May 31, 2002, 9:50:14 AM5/31/02
to

hosi wrote:
>
> eMAX nominalne 7,65%
> eKONTO nominalne 7,00%
>

szkoda ze juz za pietnascie czwarta, za pozno na przelew :)
w lg jeszcze 8,3 % - ostatnio obnizyli 2 tydodnie temu
wiec moze szybko nie zareaguja


--
Sława, pieniądze i kobiety - Medżik DiscoPolo Mejker
Odwiedź już dziś: http://www.mdpm.bzi.pl !!!
(zanim zrobi to Twoja konkurencja!)

Roman Kubik

unread,
May 31, 2002, 9:53:11 AM5/31/02
to
hosi <hosi@_wytnij_o2.pl> wrote:
> eMAX nominalne 7,65%
> eKONTO nominalne 7,00%

mBank twierdzi, ze efektywnie to jest 7,92 i 7,23
a ja ze 7,87 i 7,18 ;-)
[choc dla kwot rzedu 50 PLN czyli unikajacych opodatkowania odsetek
rzeczywiscie efektywnie jest to tyle co twierdzi bank]

<reklama>
w Lukasie wciaz stare oprocentowanie, lokata 3 miesieczna na _stale_
oprocentowanie - 8,5%
</reklama>
ciekawe jak dlugo jeszcze?

pozdrawiam

romekk

hosi

unread,
May 31, 2002, 9:55:53 AM5/31/02
to
Użytkownik "Roman Kubik" <ro...@protest.com.pl> napisał:

> <reklama>
> w Lukasie wciaz stare oprocentowanie, lokata 3 miesieczna na _stale_
> oprocentowanie - 8,5%
> </reklama>
> ciekawe jak dlugo jeszcze?

Dokładnie :-)
A lokata dynamiczna na rok jeszcze 10% (tyle że % zmienne).

--
Pozdrawiam
hosi

Witek Mozga

unread,
May 31, 2002, 2:44:21 PM5/31/02
to

>mBank twierdzi, ze efektywnie to jest 7,92 i 7,23
>a ja ze 7,87 i 7,18 ;-)

a jak to wyliczyles?
mi wychodzi tak jak im:
http://www.trimen.pl/~mozga/procenty.html


--
Witek Mozga
http://www.trimen.pl/witek/

MichalL

unread,
May 31, 2002, 2:58:00 PM5/31/02
to

> szkoda ze juz za pietnascie czwarta, za pozno na przelew :)
> w lg jeszcze 8,3 % - ostatnio obnizyli 2 tydodnie temu
> wiec moze szybko nie zareaguja

W VW http://www.vwbankdirect.pl/indexindywidualna.html jeszcze jest >9%. Ale
od dawna, pewnie niedlugo spadnie.

MichalL


Andrzej Popowski

unread,
May 31, 2002, 2:56:55 PM5/31/02
to
Fri, 31 May 2002 20:44:21 +0200, Witek Mozga <mo...@trimen.pl_NOSPAM>
piszesz:

>
>>mBank twierdzi, ze efektywnie to jest 7,92 i 7,23
>>a ja ze 7,87 i 7,18 ;-)
>
>a jak to wyliczyles?
>mi wychodzi tak jak im:
>http://www.trimen.pl/~mozga/procenty.html

W Twoim kalkulatorze wychodzi 6,29 i 5,75 netto. Podziel to przez 0,8
zeby dostac brutto i porownaj z powyzszymi wyliczeniemi.

Pozdrowienia,

Andrzej Popowski

Rafal

unread,
May 31, 2002, 3:23:27 PM5/31/02
to

Użytkownik "hosi" <hosi@_WYTNIJ_o2.pl> napisał w wiadomości
news:ad7ubo$c4c$1...@news.tpi.pl...

> eMAX nominalne 7,65%
> eKONTO nominalne 7,00%


Hieh a na na stronie glownej jeszcze reklama:

"lokata a vista
9,00% efektywnie"

"osobiste
8,57% efektywnie"

--
Serwis Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/

radar

unread,
May 31, 2002, 4:54:19 PM5/31/02
to
Użytkownik "Rafal" <mar...@poczta.gazeta.pl> napisał w wiadomości
news:ad8ibv$fik$1...@news.gazeta.pl...

> > eMAX nominalne 7,65%
> > eKONTO nominalne 7,00%
>
> Hieh a na na stronie glownej jeszcze reklama:
>
> "lokata a vista
> 9,00% efektywnie"
>
> "osobiste
> 8,57% efektywnie"

Przytrzymaj Shift i kliknij Odśwież...

--
radar
GG2458209
http://www.sprzedam.domek.prv.pl
http://groups.yahoo.com/group/poleska/


Roman Kubik

unread,
May 31, 2002, 5:27:25 PM5/31/02
to
Witek Mozga <mo...@trimen.pl_nospam> wrote:

>>mBank twierdzi, ze efektywnie to jest 7,92 i 7,23
>>a ja ze 7,87 i 7,18 ;-)

> a jak to wyliczyles?

a tak:
kapital 10000
oprocentowanie 7,65% rocznie
kapitalizacja miesieczna odsetek
I przypadek: brak podatku
II przypadek: podatek co do grosza
III podatek liczony jak trzeba (zaokragleni podstawy i podatku)

kapital na poczatku miesiaca + nalicozne odsetki - podatek

I II III
1 10000.00+63.75- 0.00 10000.00+63.75-12.75 10000.00+63.75-12.80
2 10063.75+64.16- 0.00 10051.00+64.08-12.82 10050.95+64.07-12.80
3 10127.91+64.57- 0.00 10102.26+64.40-12.88 10102.22+64.40-12.80
4 10192.48+64.98- 0.00 10153.78+64.73-12.95 10153.82+64.73-13.00
5 10257.46+65.39- 0.00 10205.56+65.06-13.01 10205.55+65.06-13.00
6 10322.85+65.81- 0.00 10257.61+65.39-13.08 10257.61+65.39-13.00
7 10388.66+66.23- 0.00 10309.92+65.73-13.15 10310.00+65.73-13.20
8 10454.89+66.65- 0.00 10362.50+66.06-13.21 10362.53+66.06-13.20
9 10521.54+67.07- 0.00 10415.35+66.40-13.28 10415.39+66.40-13.20
10 10588.61+67.50- 0.00 10468.47+66.74-13.35 10468.59+66.74-13.40
11 10656.11+67.93- 0.00 10521.86+67.08-13.42 10521.93+67.08-13.40
12 10724.04+68.37- 0.00 10575.52+67.42-13.48 10575.61+67.42-13.40
10792.41 0.00 10629.46 157.38 10629.63 157.20

10792.41 10786.84 10786.83
107.92 107.87 107.87

w I przypadku (hipotetycznym) jest po 12 miesiacach wynik 107,92% kapitalu
poczatkowego (czyli 7,92% efektywnie). tyle, ze placimy podatki.

a w przypadkach z podatkami: 7,87% efektywnie.
na malych kwotach mozna oszalec ;-) wynik jest i 0 i od 4,72 do 15,19%
efektywnie.

niemniej arytmetycznie efektywne oprocentowanie uwzgledniajace efekt
"ubywania" kapitalizowanych odsetek na rzecz podatku jest 7,87%
(tyle efektywnie placi bank, ale czesc klientowi a czesc bankowi)

a efektywne widziane przez klienta to ~6,3% (po odliczeniu podatku)

pozdrawiam

romekk

Robert

unread,
Jun 1, 2002, 3:43:12 AM6/1/02
to
Roman Kubik <ro...@protest.com.pl> pisze:

> niemniej arytmetycznie efektywne oprocentowanie uwzgledniajace efekt
> "ubywania" kapitalizowanych odsetek na rzecz podatku jest 7,87%
> (tyle efektywnie placi bank, ale czesc klientowi a czesc bankowi)

"część fiskusowi" miało być?

Jesli nie jest to kłopot, to wyslij mi proszę ten arkusz przy okazji na
mKa...@wp.pl - jeśli to Excel.

TIA

Witek Mozga

unread,
Jun 1, 2002, 6:24:49 AM6/1/02
to

>W Twoim kalkulatorze wychodzi 6,29 i 5,75 netto. Podziel to przez 0,8
>zeby dostac brutto i porownaj z powyzszymi wyliczeniemi.

Nie moge sie z Toba zgodzic. Odsetki kapitalizowane sa co miesiac i co
miesiac odejmowany jest 20% podatek. Wartosc lokaty zmienia sie zatem
co miesiac. Dlatego nie mozna podzielic efektywnego ROCZNEGO
oprocentowania przez 0.8 zeby dostac brutto. Moznaby bylo tak zrobic
gdyby okres kapitalizacji wynosil dokladnie 1 rok.

Jesli chcesz zobaczyc ile byś zarobil brutto, to wpisz "0" zamiast
"20" w polu mojego kalkulatora dotyczacym podatku.

Pozdrawiam

Witek Mozga

unread,
Jun 1, 2002, 6:24:50 AM6/1/02
to

Jestem pelen podziwu dla Twych obliczen. Oczywiscie przypadek I i II
mozna bylo zrobic znacznie prosciej, ale nie byloby tak obrazowo.

Zgadzam sie sie z Toba zupelnie, bo Twoje obliczenia sa takie same
jakie mozna uzyskac na moim kalkulatorze. Rozni nas jednak nazewnictwo
i pewien maly szczegol w podejsciu do problemu. Ty oprocentowaniem
efektywnym nazywasz sume tego co dostanie klient i fiskus. Ja
oprocentowaniem efektywnym nazywam TYLKO TO co dostanie klient.
Dlatego na moim kalkulatorze (ktory liczy dokladnie bez zaokraglen tak
jak w przypadku II u Ciebie) bez podatku mam 7.92% efektywnie i 6.29%
z podatkiem 20% (bo tyle faktycznie dostanie klient). Te rezultaty
mamy identyczne.

Ktos kto sledzi dyskusje zapyta, no dobrze, ale przeciez jest jeszcze
7.87%. Co to za wartosc? U Ciebie wynika ona z sumy tego co dostal
klient i tego co dostal fiskus. Nazywasz to oprocentowaniem
efektywnym. Rzeczywiscie mozna na to tak spojrzec, bo jest to suma
pieniedzy, ktore wypracowal bank. Ja natomiast chcialem pokazac w
swoim kalkulatorze ile klient STRACIL na tym, ze zabrano mu te 20%.
Otoz stracil on wiecej niz 157.38zl, ktore w Twoim przykladzie II
oddal fiskusowi, poniewaz GDYBY tych pieniedzy nie oddal fiskusowi, to
przynioslyby mu one dodatkowe odsetki. Klient tak naprawde stracil
162.94zl.

Konkludujac, mysle ze jesli ktos mowi "oprocentowanie efektywne" to
powinien zawsze dokladnie zdefiniowac co przez to rozumie, bo stwarza
to ogromne pole do manipulacji. Banki wykorzystuja ten fakt i w
oprocentowaniu efektywnym nie uwzgledniaja 20% podatku. Ty mowisz
oprocentowanie efektywne i masz na mysli to co dostanie klient w sumie
z fiskusem. Dla mnie jest to oprocentowanie na podstawie ktorego
klient moze sobie obliczyc ile NAPRAWDE zarobi.

Pozdrawiam

Andrzej Popowski

unread,
Jun 1, 2002, 6:56:29 AM6/1/02
to
Sat, 01 Jun 2002 12:24:49 +0200, Witek Mozga <mo...@trimen.pl_NOSPAM>
piszesz:

>


>>W Twoim kalkulatorze wychodzi 6,29 i 5,75 netto. Podziel to przez 0,8
>>zeby dostac brutto i porownaj z powyzszymi wyliczeniemi.
>
>Nie moge sie z Toba zgodzic. Odsetki kapitalizowane sa co miesiac i co
>miesiac odejmowany jest 20% podatek. Wartosc lokaty zmienia sie zatem
>co miesiac. Dlatego nie mozna podzielic efektywnego ROCZNEGO
>oprocentowania przez 0.8 zeby dostac brutto. Moznaby bylo tak zrobic
>gdyby okres kapitalizacji wynosil dokladnie 1 rok.

A nie uwazasz, ze pojecie "efektywne" wlasnie oznacza wskazniki
odniesione do kapitalizacji rocznej? Lacznie z jednorazowym roczym
odprowadzeniem podatku?

Zwroc uwage, ze wartosc oprocentowania efektywnego, ktora aktulanie
podaja banki nie ma nic wspolnego z rzeczywistymi operacjami
wykonywanymi na koncie (nawet pomijajac zaokraglenia).

Nie dosc, ze banki do efektywnego doliczaja odsetki z podatku lezacego
na koncie Urzedu Skarbowego, to jeszcze przyjmuja, ze konto Urzedu
Skarbowego ma takie samo oprocentowanie ;-)

Pozdrowienia,

Andrzej Popowski

Roman Kubik

unread,
Jun 2, 2002, 2:32:34 PM6/2/02
to
> Konkludujac, mysle ze jesli ktos mowi "oprocentowanie efektywne" to
> powinien zawsze dokladnie zdefiniowac co przez to rozumie,

do tej pory zwykle banki "domyslnie" definiowaly to pojecie jako
ile klient _zarobi_ po roku. w takim wypadku - 6,30.
Od bidy mozna uznac, ze 7,87 bo to co klient oddaje fiskusowi,
to ON oddaje a nie bank (wiec wypada zaliczyc to do zarobku klienta).
oczywiscie na podatku klient _traci_ 7,92 - 6,30
niemniej banku to nie kosztuje 7,92 a tylko 7,87.

skoro wiec bank dla statystycnzej kwoty "doklada" do interesu 7,87
to nie moze podawac ze jakos tam liczone dodaje 7,92...

i jak sie na to patrze, to wychodzi na to, ze taki podatek
od oszczednosci to niezly zarobek dla banku... ;-) - nie tylko fiskusa...

pozdrawiam

romekk

Roman Kubik

unread,
Jun 2, 2002, 2:28:19 PM6/2/02
to
> "część fiskusowi" miało być?
oczywiscie

> Jesli nie jest to kłopot, to wyslij mi proszę ten arkusz przy okazji na
> mKa...@wp.pl - jeśli to Excel.

jak przerobie to na excela, co chyba jest proste.

niemniej we wszystkich swoich rozwazaniach nie uwzglednialem dotad tego, ze:
- wszystko zalezy od dnia w kotrym zaczniemy lokate :-)
jesli zaczniemy 1.01 to dla tej samej kwoty wynik bedzie inny niz jesli
zaczelibysmy np. 5.01 :-) zastanaiwam sie wlansie jak wymalesc
"nejefektywniejszy" punkt (data,kwota)...

pozdrawiam

romekk

Robert

unread,
Jun 2, 2002, 2:39:51 PM6/2/02
to
Roman Kubik <ro...@protest.com.pl> pisze:

> > Jesli nie jest to kłopot, to wyslij mi proszę ten arkusz przy
> > okazji na mKa...@wp.pl - jeśli to Excel.

> jak przerobie to na excela, co chyba jest proste.

nie chciałem Ci sprawiać kłopotu, naprawdę nie zajmuj sobie czasu

Witek Mozga

unread,
Jun 3, 2002, 12:54:53 AM6/3/02
to

>A nie uwazasz, ze pojecie "efektywne" wlasnie oznacza wskazniki
>odniesione do kapitalizacji rocznej? Lacznie z jednorazowym roczym
>odprowadzeniem podatku?

Nie, efektywne oznacza zysk w ciagu roku przy kapiatlizacji takiej jak
podana (w przypadku mbank - miesieczna), a podatek odprowadzany jest
nie jednorazowo, ale w kazdym okresie kapitalizacji.

--
Witek
http://www.trimen.pl/witek/

Andrzej Popowski

unread,
Jun 3, 2002, 7:15:27 AM6/3/02
to
Mon, 03 Jun 2002 04:54:53 GMT, mo...@trimen.pl_NOSPAM (Witek Mozga)
piszesz:


Analizowanie operacji finansowych rozlozonych w czasie z jednoczesnym
uwzglednieniem stopy procentowej jest dosc klopotliwe. Wg mnie
sensowne wyniki otrzymasz, gdy przeliczysz wszystkie kwoty do jednego
punktu czasowego. Jezeli odsetki przeliczasz do wartosci na koniec
roku, to i podatki musza byc przeliczone do wartosci na koniec roku.

Twoja wypowiedz, sugeruje ze powinno istniec cos w rodzaju podatku
efektywnego, czyli suma podatkow zpalacona w momentach kapitalizacji
przeliczona na koniec roku z procentem skladanym. Taki "podatek
efektywny" bylby wiekszy niz 20% i rzeczywiscie uzupelnialby zysk
netto do wskaznikow bankowych.

Dzieki temu do istniejacego fikcyjnego wskaznika doszedlby drugi
fikcyjny wskaznik, ktory kompensowalby pierwszy. Byc moze jest to
jakies rozwiazanie, ale moim zdaniem zamiast tego sensowniej stosowac
jeden wskaznik zgody z rzeczywistoscia - efektywne netto.

Tymczasem jednak banki nie stosuja zadnej z tych metod, co juz nie
jest w porzadku.

Pozdrowienia,

Andrzej Popowski

0 new messages