Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Oplata za wyplate gotowki

0 views
Skip to first unread message

Pirania

unread,
Apr 1, 2003, 2:59:18 AM4/1/03
to
Mam ROR w BzWBK I/o Poznan, dzis z wyciagu dowiedzialem sie ze pobrano
oplate (3PLN) za wyplacenie pieniedzy w kasie (wyplacalem w odziale w ktorym
mam rachunek).
Za prowadzenie konta place 11 PLN na miesiac. Uwazam ze to skandal!!!
Slyszalem iz jest jakas podstawa prawna ktora zabrania bankowi na pobieranie
takich oplat.
Czy moge prosic o wypowiedzi w tej kwesti tylko prosze nie mowic zebym
zmienil bank i ze podpisywalem regulamin(umowe) i zgodzilem sie na taki
chaniebny proceder.
A konto mam w tym banku od 5 lat i poraz pierwszy sie stym spotkalem.
Pozdrawiam


Wojtek Frabinski

unread,
Apr 1, 2003, 3:05:31 AM4/1/03
to
On Tue, 1 Apr 2003 09:59:18 +0200, "Pirania"
<luka...@poczta.onet.pl> wrote:

>Mam ROR w BzWBK I/o Poznan, dzis z wyciagu dowiedzialem sie ze pobrano
>oplate (3PLN) za wyplacenie pieniedzy w kasie (wyplacalem w odziale w ktorym
>mam rachunek).
>Za prowadzenie konta place 11 PLN na miesiac. Uwazam ze to skandal!!!
>Slyszalem iz jest jakas podstawa prawna ktora zabrania bankowi na pobieranie
>takich oplat.

Prawne watpliwosci dotyczyly sytuacji, w ktorej klient nie mial zadnej
bezplatej mozliwosci wyplaty gotowki a konto bylo platne - Millennium
bralo i za wyplate w bankomacie i w kasie.
A w BZWBK zdajsie wyplaty z wlasnych bakomatow dalej sa za friko


--
Wojtek Frabinski ICQ 50443653
wojt...@alpha.net.pl GG 212730
Karty Bankowe i Płatnicze http://www.kartybankowe.net
Moja strona Meat Loafa http://www.meatloaf.3a.pl
Wiadomość ta przedstawia wyłącznie prywatne stanowisko autora.

Rafał J. Czekała

unread,
Apr 1, 2003, 3:05:54 AM4/1/03
to
"Pirania" <luka...@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości
news:b6bgsm$73a$1...@korweta.task.gda.pl...

> Mam ROR w BzWBK I/o Poznan, dzis z wyciagu dowiedzialem sie ze pobrano
> oplate (3PLN) za wyplacenie pieniedzy w kasie (wyplacalem w odziale w
ktorym
> mam rachunek).

Łączymy się w bólu ;-)

> Za prowadzenie konta place 11 PLN na miesiac. Uwazam ze to skandal!!!

Też tak uważam. Weź zważ jednak, że są banki, które pobierają jeszcze
większe opłaty

> Slyszalem iz jest jakas podstawa prawna ktora zabrania bankowi na
pobieranie
> takich oplat.

Niestety - Twój przypadek pod nią nie podpada. Masz możliwość darmowych
wypłat z bankomatów BZWBK

> Czy moge prosic o wypowiedzi w tej kwesti tylko prosze nie mowic zebym
> zmienil bank i ze podpisywalem regulamin(umowe) i zgodzilem sie na taki
> chaniebny proceder.

Nie pozostaje nic innego jak to właśnie napisać ;-)

> A konto mam w tym banku od 5 lat i poraz pierwszy sie stym spotkalem.

Liczy się refleks ;-)

RJCz


Dave

unread,
Apr 1, 2003, 3:09:39 AM4/1/03
to
Wojtek Frabinski wrote:
> On Tue, 1 Apr 2003 09:59:18 +0200, "Pirania"
> <luka...@poczta.onet.pl> wrote:
>
>> Mam ROR w BzWBK I/o Poznan, dzis z wyciagu dowiedzialem sie ze
>> pobrano oplate (3PLN) za wyplacenie pieniedzy w kasie (wyplacalem w
>> odziale w ktorym mam rachunek).
>> Za prowadzenie konta place 11 PLN na miesiac. Uwazam ze to skandal!!!
>> Slyszalem iz jest jakas podstawa prawna ktora zabrania bankowi na
>> pobieranie takich oplat.
>
> Prawne watpliwosci dotyczyly sytuacji, w ktorej klient nie mial zadnej
> bezplatej mozliwosci wyplaty gotowki a konto bylo platne - Millennium
> bralo i za wyplate w bankomacie i w kasie.
> A w BZWBK zdajsie wyplaty z wlasnych bakomatow dalej sa za friko

a karte do tych wyplat tez daje za darmo ? I jak to sie ma do BEZPLATNEGO
dostepu do pieniedzy ?

D.


oporek2

unread,
Apr 1, 2003, 3:34:33 AM4/1/03
to
Pirania wrote:
> Mam ROR w BzWBK I/o Poznan, dzis z wyciagu dowiedzialem sie ze pobrano
> oplate (3PLN) za wyplacenie pieniedzy w kasie (wyplacalem w odziale w
> ktorym mam rachunek).
> Za prowadzenie konta place 11 PLN na miesiac. Uwazam ze to skandal!!!
> Slyszalem iz jest jakas podstawa prawna ktora zabrania bankowi na
> pobieranie takich oplat.

Był wyrok dotyczący BIG Bank Gdański SA
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie - Sąd Antymonopolowy, z dnia 13 maja
2002r. (Sygn. akt XVII Amc 39/01)
Jeśli jest możliwość wypłaty inną metodą bez pobierania opłaty to chyba nie
ma podstaw do reklamacji ale możesz sama przestudiować uzasadnienie ;
http://www.skp.pl/img/biuletynosmy.htm

POZDR.

Bald

unread,
Apr 1, 2003, 5:10:05 AM4/1/03
to
Użytkownik "Dave" <wytnijt...@o2.pl> napisał w wiadomości
news:b6bhfk$9bo$1...@atlantis.news.tpi.pl...

> a karte do tych wyplat tez daje za darmo ? I jak to sie ma do BEZPLATNEGO
> dostepu do pieniedzy ?
Pierwszą kartę dają za darmo.
pozdrawiam

Bald


Pirania

unread,
Apr 1, 2003, 6:21:38 AM4/1/03
to

Użytkownik "Pirania" <luka...@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości
news:b6bgsm$73a$1...@korweta.task.gda.pl...

Nie dodalem ze kwota tranzakcji 13000PLN. Wyplata z bankomatu tylko
1500/dobe


Kamil Jonca

unread,
Apr 1, 2003, 6:28:43 AM4/1/03
to
Pirania wrote:
[...]

>
> Nie dodalem ze kwota tranzakcji 13000PLN. Wyplata z bankomatu tylko
> 1500/dobe
>

A to nie trzeba awizowac ? A prowizja jest za brak wczesniejszego
zgłoszenia?
KJ

--
Już nie mam PIT-a. :-(

Robert Kondraciuk

unread,
Apr 1, 2003, 7:58:24 AM4/1/03
to

Użytkownik Pirania napisał:

Nie ma żadnej podstawy prawnej, nadal musisz płacić prowizje
za pobieranie gotówki. Wprawdzie jakaś pani stara się o
wpisanie pozycji z TOiP na podstawie, której pobierane
są prowizje za wypłaty, na listę klauzul niedozwolonych,
ale sprawa w Sądzie Antymonopolowym nie jest
jeszcze zakończona.
W każdym razie wyrok się raczej nie uprawomocnił,
bo nic o tym nie było słychać, a jakiś miesiąc temu
sprawa była w II instancji.
Prawdopodobnie BIG Bank Gdański wniósł kasację.


Miernik

unread,
Apr 1, 2003, 1:27:08 PM4/1/03
to
In article <3e894f67$1...@news.home.net.pl>, oporek2 wrote:

> Był wyrok dotyczący BIG Bank Gdański SA
> Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie - Sąd Antymonopolowy, z dnia 13 maja
> 2002r. (Sygn. akt XVII Amc 39/01)
> Jeśli jest możliwość wypłaty inną metodą bez pobierania opłaty to chyba nie
> ma podstaw do reklamacji ale możesz sama przestudiować uzasadnienie ;
> http://www.skp.pl/img/biuletynosmy.htm

Od czasu gdy sie o tej sprawie dowiedzialem w zaden sposob nie moge
uwierzyc ze sad przy zdrowych zmyslach mogl wydac taki wyrok. Jest to
przeciez ewidentnie istna parodia sadu a uzasadnienia sa tak
kretynskie ze gdybym byl na takiej rozprawie, to bym sie zaczal
dopytywac czy jestem w teatrze na tragikomedii czy w sadzie.

Na tej same zasadzie moznaby dowodzic ze oplaty za rozmowy
telefoniczne sa niedozwolone bo klient juz placi abonament a jak sa
oplaty za polaczenia to klient nie ma mozliwosci darmowego dzwonienia!
Do tego sprowadza sie to uzasadnienie.

Rozwazam zlozenie doniesienia do prokuratury o stronniczosc sadu.

Jesli ktos korzysta z uslug to powinien za nie placic.
Protestuje przeciwko wykorzystywaniu bankow i reszty ich klientow
przez upierdliwych klientow bez wyobrazni ktorym zachcialo sie
korzystac a nie placic.
Bo nie ulega watpliwosci ze jesli bank bedzie zmuszony zniesc oplaty
za wyplate gotowki w kasie, to odbije to sobie na podniesieniu cen
innych uslug, czyli odbije sie na pozostalych klientach,
korzystajacych z uslug w sposob racjonalny i zgodnie z oferta ktora
wybrali.

Klienci wybierajacy gotowke w oddziale powoduja nieuzasadnione zatory,
zwiekszajac czas oczekiwania klienotw ktorzy maja do wykonania jakas
operacje ktora rzeczywiscie mozna wykonac tylko w oddziale, oraz
powoduja nieuzasadnione zwiekszenie kosztow obslugi oddzialu
marmurkowego - i powinni za to placic.

Historyjki o "nieumiejetnosci korzystania z bankomatu" mozna porownac
do dowodzenia niesprawiedlisoci jakiegos zapisu ze wzgledu na klientow
niepismiennych ktorzy nie potrafia wykonac operacji wymagajacej
podpisania sie.

--
Miernik ____________________________________________________
___ ICQ: 4004001 ___/___ tel.: +48608233394 ___/ mailto:mie...@ctnet.pl
No Iraq war http://www.globalexchange.org/campaigns/iraq/invadeIraq082702.html
Please call the White House +1-202-456-1111 or fax +1-202-456-2461 and say no!

MK

unread,
Apr 1, 2003, 2:14:43 PM4/1/03
to
"Miernik" <mie...@ctnet.pl> wrote in message
news:slrnb8jmfs....@tarnica.miernik.lo...

>
> Klienci wybierajacy gotowke w oddziale powoduja nieuzasadnione zatory,
> zwiekszajac czas oczekiwania klienotw ktorzy maja do wykonania jakas
> operacje ktora rzeczywiscie mozna wykonac tylko w oddziale

ROTFL, a jakie operacje jak nie gotowkowe wymagaja osobistej wizyty w banku?
Pomijam to, ze w znacznej czesci bankow sa wydzielone kasy do obslugi
transakcji gotowkowych.

> oraz
> powoduja nieuzasadnione zwiekszenie kosztow obslugi oddzialu
> marmurkowego - i powinni za to placic.
>

Zgadzam sie. Powinny takze placic osoby zlecajace przelewy w oddzialach,
pobierajace wyciagi, skladajace niezasadne reklamacje. W zasadzie to powinny
byc bonifikaty dla klientow, ktorzy nie zawracaja glowy w oddzialach a sami
dokonuja wszystkich operacji. Niestety, jeszcze zaden bank nie wpadl na taki
pomysl.

> Historyjki o "nieumiejetnosci korzystania z bankomatu" mozna porownac
> do dowodzenia niesprawiedlisoci jakiegos zapisu ze wzgledu na klientow
> niepismiennych ktorzy nie potrafia wykonac operacji wymagajacej
> podpisania sie.
>

A posiadanie karty powinno byc obowiazkowe, tak jak placenie podatkow ;).

Maciej

am...@go2.pl

unread,
Apr 1, 2003, 3:15:55 PM4/1/03
to
Ja mam konto firmowe, do którego nie ma karty do bankomatu. Za wypłatę w kasie
płacę 0.4 % od kwoty wypłacanej!!!
Jest szansa żeby to oprotestować ???


--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

Robert Kondraciuk

unread,
Apr 1, 2003, 5:12:16 PM4/1/03
to

Użytkownik amian w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:

> Ja mam konto firmowe, do którego nie ma karty do bankomatu. Za wypłatę w
kasie
> płacę 0.4 % od kwoty wypłacanej!!!
> Jest szansa żeby to oprotestować ???

praktycznie nie masz żadnych, bo jest to konto firmowe,
chronieni są jedynie konsumenci,
w tej sytuacji możesz zmianić bank lub założyć
dodatkowy rachunek w innym banku.


Jarek Andrzejewski

unread,
Apr 2, 2003, 2:58:08 AM4/2/03
to
On Tue, 1 Apr 2003 20:27:08 +0200, Miernik <mie...@ctnet.pl> wrote:

>Na tej same zasadzie moznaby dowodzic ze oplaty za rozmowy
>telefoniczne sa niedozwolone bo klient juz placi abonament a jak sa
>oplaty za polaczenia to klient nie ma mozliwosci darmowego dzwonienia!

tyle tylko, że z samej istoty prowadzenia rachunku bankowego wynika,
że wpłaty i wypłaty są niezbędne.

>Jesli ktos korzysta z uslug to powinien za nie placic.

usług? Przecież możliwość dysponowania własnymi pieniędzmi to nie
żadna usługa nam świadczona... Rozumiem opłaty np. za zerwanie lokaty,
za zlecenia stałe, ale za dysponowanie własnymi pieniędzmi z rachunku
płatnego na żądanie - już nie.

--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

Tomasz

unread,
Apr 2, 2003, 3:43:45 AM4/2/03
to

> > Klienci wybierajacy gotowke w oddziale powoduja nieuzasadnione zatory,
> > zwiekszajac czas oczekiwania klienotw ktorzy maja do wykonania jakas
> > operacje ktora rzeczywiscie mozna wykonac tylko w oddziale
>
> ROTFL, a jakie operacje jak nie gotowkowe wymagaja osobistej wizyty w banku?
> Pomijam to, ze w znacznej czesci bankow sa wydzielone kasy do obslugi
> transakcji gotowkowych.
>
Np. podpisanie umów kredytowych.
W banku powinno się wykonywać operacje złożone. Operacje proste (np. wypłata
gotówki) powinne być realizowane w bankomacie lub w innej formie przelewy czy
płatności kartą.
Kasy gotówkowe są ponieważ jest popyt na takie usługi mimo wprowadzenia
opłat. I to chyba dobrze. Jesli chcesz być obsługiwany w banku to za to płać.


> > oraz
> > powoduja nieuzasadnione zwiekszenie kosztow obslugi oddzialu
> > marmurkowego - i powinni za to placic.
> >
>
> Zgadzam sie. Powinny takze placic osoby zlecajace przelewy w oddzialach,
> pobierajace wyciagi, skladajace niezasadne reklamacje. W zasadzie to powinny
> byc bonifikaty dla klientow, ktorzy nie zawracaja glowy w oddzialach a sami
> dokonuja wszystkich operacji. Niestety, jeszcze zaden bank nie wpadl na taki
> pomysl.

Własnie to ten bank stara się promować. Wypłacaj w ATM, rób przelewy a nie
stój w oddziale.


>
> > Historyjki o "nieumiejetnosci korzystania z bankomatu" mozna porownac
> > do dowodzenia niesprawiedlisoci jakiegos zapisu ze wzgledu na klientow
> > niepismiennych ktorzy nie potrafia wykonac operacji wymagajacej
> > podpisania sie.
> >
>
> A posiadanie karty powinno byc obowiazkowe, tak jak placenie podatkow ;).

Stronniczy sposób myślenia.

Tomasz

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/

Dave

unread,
Apr 2, 2003, 3:52:30 AM4/2/03
to
Tomasz wrote:
>>> Klienci wybierajacy gotowke w oddziale powoduja nieuzasadnione
>>> zatory, zwiekszajac czas oczekiwania klienotw ktorzy maja do
>>> wykonania jakas operacje ktora rzeczywiscie mozna wykonac tylko w
>>> oddziale
>>
>> ROTFL, a jakie operacje jak nie gotowkowe wymagaja osobistej wizyty
>> w banku? Pomijam to, ze w znacznej czesci bankow sa wydzielone kasy
>> do obslugi transakcji gotowkowych.
>>
> Np. podpisanie umów kredytowych.
> W banku powinno się wykonywać operacje złożone. Operacje proste (np.
> wypłata gotówki) powinne być realizowane w bankomacie lub w innej
> formie przelewy czy płatności kartą.

oczywiscie. Pod warunkiem ze beda bezplatne. Wyplaty i oplaty za karte.

> Kasy gotówkowe są ponieważ jest popyt na takie usługi mimo
> wprowadzenia opłat. I to chyba dobrze. Jesli chcesz być obsługiwany w
> banku to za to płać.

tak. A jezeli bank chce obracac moimi pieniedzmi to niech poniesie koszty.
Po co mi bank ktory zarabia na obracaniu moimi pieniedzmi i kaze jeszcze
placic za dostep do nich ?

D.


No Name

unread,
Apr 2, 2003, 4:09:02 AM4/2/03
to
>>Na tej same zasadzie moznaby dowodzic ze oplaty za rozmowy
>>telefoniczne sa niedozwolone bo klient juz placi abonament a jak sa
>>oplaty za polaczenia to klient nie ma mozliwosci darmowego dzwonienia!
>
>
> tyle tylko, że z samej istoty prowadzenia rachunku bankowego wynika,
> że wpłaty i wypłaty są niezbędne.

Wpłaty mogą być dokonywane przez inny podmiot i tylko przelewem,
natomiast fizyczna wypłata gotówki jest, jak słusznie zauważasz prawem
podstawowym posiadacza konta - uniemożliwianie jej wypłacenia
przynajmniej jednym kanałem bez zapłacenia prowizji jest
niekonstytucyjne, szczególnie, gdy wpłacający nie był poinformowany o
takiej konieczności w chwili wpłaty, a sposób w jaki został
poinformowany budzi wątpliwości co do znajomości zasad etyki kupieckiej
przez zarząd banku.

>>Jesli ktos korzysta z uslug to powinien za nie placic.

Rzecz w tym , że niejednokrotnie nie korzysta dobrowolnie; bank nie robi
łaski, że dostaje pieniądze, które pozwalają mu zarabiać.


>
>
> usług? Przecież możliwość dysponowania własnymi pieniędzmi to nie
> żadna usługa nam świadczona... Rozumiem opłaty np. za zerwanie lokaty,
> za zlecenia stałe, ale za dysponowanie własnymi pieniędzmi z rachunku
> płatnego na żądanie - już nie.

Mentalność banku i skala wartości jaką się posługuje jest odmienna od
tej, jaką przyjmuje się za obowiązującą w cywilizowanych społeczeństwach.
Osobę , która np. zwraca pożyczone pieniądze w całości i wcześniej, niż
się zobowiązała uważa się powszechnie za rzetelną i uczciwą.
Bank natomiast uważa taką osobę za złodzieja i oszusta, ponieważ
okłamała bank i nie chce dać mu zarobić - więc kara za wcześniejszą
spłatę kredytu.
Ciekawe, co by bank powiedział, gdyby dostał do zapłacenia fakturę za
taksówkę, którą przywieźliśmy pieniądze, by mu je łaskawie pożyczyć. Kto
tu komu robi grzeczność i świadczy usługę?

Istotą bankowości było kiedyś bezpieczeństwo posiadanych środków i
możliwośc wykreowania pieniądza ponad ten istniejący fizycznie, np.
złoty, czy obecnie gotówkowy.
Obecnie odnoszę wrażenie, że istotą bankowości stają się takie
uregulowania ustawowo-organizacyjne, by wszyscy bez wyjątku, niezależnie
czy mają poważniejsze środki, czy nie, czy mają potrzebę , czy nie
odpalali bankom działkę, swoisty haracz od samego faktu bycia obywatelem.

Pzdr: Dogbert

Tomasz

unread,
Apr 2, 2003, 4:29:45 AM4/2/03
to
> > Np. podpisanie umów kredytowych.
> > W banku powinno się wykonywać operacje złożone. Operacje proste (np.
> > wypłata gotówki) powinne być realizowane w bankomacie lub w innej
> > formie przelewy czy płatności kartą.
>
> oczywiscie. Pod warunkiem ze beda bezplatne. Wyplaty i oplaty za karte.

To nie może byc za darmo !!!! Bank za to ponosi koszty.
Wolisz płacić za konkretne usługi (np. przejazd autostradą) czy płacić
winiety nie wiadomo za co ! Podobnie jest w Banku: korzystasz z czegoś -
usługi to za nią zapłać.


>
> > Kasy gotówkowe są ponieważ jest popyt na takie usługi mimo
> > wprowadzenia opłat. I to chyba dobrze. Jesli chcesz być obsługiwany w
> > banku to za to płać.
>
> tak. A jezeli bank chce obracac moimi pieniedzmi to niech poniesie koszty.
> Po co mi bank ktory zarabia na obracaniu moimi pieniedzmi i kaze jeszcze
> placic za dostep do nich ?
>

Ale to jest Twoja DOBROWOLNA decyzja czy chcesz mieć konto w Banku. I w jakim.
Bank zaoferował ci pewne oprocentowanie ... nawet jeśli to będzie 0% to TY
się na to zgodziłeś.

Tomasz

unread,
Apr 2, 2003, 4:42:00 AM4/2/03
to

> >>Jesli ktos korzysta z uslug to powinien za nie placic.
>
> Rzecz w tym , że niejednokrotnie nie korzysta dobrowolnie;
A kto mu każe Bank ??? Jeżeli to ktoś inny to proszę pretensje w tamtym
kierunku. Postaw się np. jako pracodawca ... wolisz mieć kasę, transport
gotówki , ochronę po to tylko aby wypłacić pieniądze ?


> bank nie robi
> łaski, że dostaje pieniądze, które pozwalają mu zarabiać.

Zwróc uwagę że to Ty możesz łatwiej i szybciej wypowiedzieć umowę niż Bank
(konto ROR). Dodatkowo Bank zarabia nie tylko na Twoich oszczędnościach ale
równiez innych Banków i firm.


> Bank natomiast uważa taką osobę za złodzieja i oszusta, ponieważ
> okłamała bank i nie chce dać mu zarobić - więc kara za wcześniejszą
> spłatę kredytu.

Coz poradzę że tak myślisz. Natomiast jest to zmiana planu przychodów z
którego trzeba się spowiadać akcjonariuszom. Każda wcześniejsza spłata
zaburza obieg pieniądza w instytucji.
Przykład: ZUS potrafi obecnie przysłać takie ilości pieniędzy w jeden dzień
że zaburza to potfel i są spełnione założenia z ustawy. Za to można dostać
KARĘ. Podobnie w Banku ... niekontrolowany napływ/wypłayw gotówki zaburza
pracę instytucji, trzeba ponieść dodatkowy najkład pracy na ustabilizowanie
tego.

> Ciekawe, co by bank powiedział, gdyby dostał do zapłacenia fakturę za
> taksówkę, którą przywieźliśmy pieniądze, by mu je łaskawie pożyczyć.

Powiedziałby że może pozyskać pieniądze taniej. Wolny rynek nikt nikogo nie
zmusza ... zawsze masz prawo wyboru.


> Kto tu komu robi grzeczność i świadczy usługę?

Spróbuj.
Natomiast gdy zrobi to jakiś szejk z 10 mln USD to faktura za taksówke
zostanie przyjęta. Banki potrafią liczyć.

Dave

unread,
Apr 2, 2003, 4:55:28 AM4/2/03
to
Tomasz wrote:
>>> Np. podpisanie umów kredytowych.
>>> W banku powinno się wykonywać operacje złożone. Operacje proste (np.
>>> wypłata gotówki) powinne być realizowane w bankomacie lub w innej
>>> formie przelewy czy płatności kartą.
>>
>> oczywiscie. Pod warunkiem ze beda bezplatne. Wyplaty i oplaty za
>> karte.
>
> To nie może byc za darmo !!!! Bank za to ponosi koszty.

ponosi koszty ale i zarabia na tym sporo obracajac moja gotowka. Nikt
bankowi nie kazal otwierac tego typu dzialalnosci - sam zdecydowal sie na
obsluge klientow wiec niech to robi.

> Wolisz płacić za konkretne usługi (np. przejazd autostradą) czy płacić
> winiety nie wiadomo za co ! Podobnie jest w Banku: korzystasz z
> czegoś - usługi to za nią zapłać.

wiec place ryczaltem miesieczna oplate za prowadzenie konta. Nie chce zeby
za kazde "pierdniecie" musial dodatkowo placic.
a w ogole to bank tak powinien skalkulowac dzialalnosc zeby mu sie oplacalo
zarabiac na pieniadzu i oferowac wiekszosc uslug za darmo. W wielu
oddzialach banku jest pusto a ich utrzymanie kosztuje niezaleznie od tego
czy ktos sie zjawi po gotowke czy nie.

>>> Kasy gotówkowe są ponieważ jest popyt na takie usługi mimo
>>> wprowadzenia opłat. I to chyba dobrze. Jesli chcesz być obsługiwany
>>> w banku to za to płać.
>>
>> tak. A jezeli bank chce obracac moimi pieniedzmi to niech poniesie
>> koszty. Po co mi bank ktory zarabia na obracaniu moimi pieniedzmi i
>> kaze jeszcze placic za dostep do nich ?
>>
> Ale to jest Twoja DOBROWOLNA decyzja czy chcesz mieć konto w Banku. I
> w jakim. Bank zaoferował ci pewne oprocentowanie ... nawet jeśli to
> będzie 0% to TY się na to zgodziłeś.

Obawiam sie ze coraz czesciej posiadanie konta to przymus (np. realizacja
wyplat) na ktorym banki chca jak najwiecej zarobic. Taka polityka doprowadzi
do tego ze ludzie ktorzy nie maja konta i trzymaja tylko gotowke jeszcze
niechetnieniej beda starac sie o zalozenie konta. Bank straci wiec mozliwosc
obracania ich pieniedzmi. Ale widac chce zarabiac na czyms innym...

D.


Tomasz Staszewski

unread,
Apr 2, 2003, 5:05:22 AM4/2/03
to
Dave wrote:
>
> Obawiam sie ze coraz czesciej posiadanie konta to przymus (np. realizacja
> wyplat) na ktorym banki chca jak najwiecej zarobic.

Ale cały czas istnieją (i, obserwując bardziej nasycone rynki, będą
istnieć) banki oferujące podstawowy zakres usług za darmo: mBank, Lukas,
Raiffeisen, LG; lub za minimalną opłatą: ING, PKO BP (Inteligo).
Jest rynek, więc korzystaj z tego; jak bank widzi, że zmiana warunków
oferty prowadzi do drastycznego odpływu klientów to ofertę modyfikuje
(Citi po fuzji).

pzdr

Tomek
--
Archiwum grupy: http://niusy.onet.pl/pl.biznes.banki

m2...@op.pl

unread,
Apr 2, 2003, 5:20:29 AM4/2/03
to
>> Bank natomiast uważa taką osobę za złodzieja i oszusta, ponieważ
>> okłamała bank i nie chce dać mu zarobić - więc kara za wcześniejszą
>> spłatę kredytu.
> Coz poradzę że tak myślisz. Natomiast jest to zmiana planu przychodów z
> którego trzeba się spowiadać akcjonariuszom. Każda wcześniejsza spłata
> zaburza obieg pieniądza w instytucji.
> Przykład: ZUS potrafi obecnie przysłać takie ilości pieniędzy w jeden dzień
> że zaburza to potfel i są spełnione założenia z ustawy. Za to można dostać
> KARĘ. Podobnie w Banku ... niekontrolowany napływ/wypłayw gotówki zaburza
> pracę instytucji, trzeba ponieść dodatkowy najkład pracy na ustabilizowanie
> tego.

To zależy. Poniżej masz zapisy z ustawy o kredycie konsumenckim:
(...)
Art. 8. 1. Konsument jest uprawniony do spłaty kredytu przed terminem
określonym w umowie. Termin dokonania spłaty powinien odpowiadać terminom
wnoszenia rat określonym w umowie.
2. Jeżeli konsument spłaca kredyt przed terminem, wówczas w przypadku:
1) kredytu oprocentowanego - nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za
okres po spłacie kredytu,
2) kredytu nieoprocentowanego - konsument ma prawo do zmniejszenia zapłaconych
kredytodawcy prowizji i opłat proporcjonalnie do okresu, o który skrócono czas
korzystania z kredytu.
3. Kredytodawca może zastrzec prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu
konsumenckiego tylko w umowach dotyczących kredytów walutowych lub kredytów o
stałej stopie procentowej w okresie kredytowania, o ile kwota kredytu jest
wyższa niż 5.000 zł.

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że w większości przypadków bank nie może
sobie zastrzec tej prowizji!
W życiu nie zdarzył mi się jeszcze kredyt walutowy ani taki o stałej stopie
oprocentowania, a brałem już kilka różnych kredytów...

m23m

Robert Kondraciuk

unread,
Apr 2, 2003, 7:37:01 AM4/2/03
to

Użytkownik Wojtek Frabinski w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:

> Prawne watpliwosci dotyczyly sytuacji, w ktorej klient nie mial zadnej
> bezplatej mozliwosci wyplaty gotowki a konto bylo platne - Millennium
> bralo i za wyplate w bankomacie i w kasie.

Jesteś tego pewien?
Nie udało mi się ustalić jakie to było konto i jaka wtedy obowiązywała
prowizja, ale z opisów prasowych sądze, że jednak wypłaty z bankomatu
były bezpłatne.
Gazeta Prawna Nr 35 (891) środa 19 lutego 2003 r.
opisując rozprawę która toczyła się w II instancji pisze:

"(...) Powódka C.K., która wniosła sprawę, dowodziła, że pobieranie
opłat za wypłatę gotówki z konta osobistego obciąża przede wszystkim
osoby starsze, niepotrafiące obsługiwać urządzeń bankomatowych.(...)"

Z tego zdania można wywnioskować, iż sprawa dotyczy TOiP,
w której wypłaty z bankomatu były bezpłatne.

Robert Kondraciuk

unread,
Apr 2, 2003, 7:44:23 AM4/2/03
to

Użytkownik Wojtek Frabinski w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:

> Prawne watpliwosci dotyczyly sytuacji, w ktorej klient nie mial zadnej


> bezplatej mozliwosci wyplaty gotowki a konto bylo platne - Millennium
> bralo i za wyplate w bankomacie i w kasie.

Jesteś tego pewien?

Piotr Grzegorz Skowronski

unread,
Apr 2, 2003, 6:13:10 PM4/2/03
to
Robert Kondraciuk wrote:
|| Nie udało mi się ustalić jakie to było konto i jaka wtedy
|| obowiązywała prowizja, ale z opisów prasowych sądze, że jednak
|| wypłaty z bankomatu były bezpłatne.

Nie były.

|| "(...) Powódka C.K., która wniosła sprawę, dowodziła, że pobieranie
|| opłat za wypłatę gotówki z konta osobistego obciąża przede wszystkim
|| osoby starsze, niepotrafiące obsługiwać urządzeń bankomatowych.(...)"

W bankomacie wyplata kosztowala 1 PLN, w kasie 2,50 PLN - stad takie
stwierdzenie.

--
ukłony - skowi
skowi (at) gazeta pl
gg: 2539349

A_Zet

unread,
Apr 3, 2003, 12:24:26 AM4/3/03
to
Dnia Tue, 01 Apr 2003 10:05:31 +0200, Wojtek Frabinski
<wojt...@alpha.net.pl> napisał(a):

>On Tue, 1 Apr 2003 09:59:18 +0200, "Pirania"
><luka...@poczta.onet.pl> wrote:
>
>>Mam ROR w BzWBK I/o Poznan, dzis z wyciagu dowiedzialem sie ze pobrano
>>oplate (3PLN) za wyplacenie pieniedzy w kasie (wyplacalem w odziale w ktorym
>>mam rachunek).
>>Za prowadzenie konta place 11 PLN na miesiac. Uwazam ze to skandal!!!
>>Slyszalem iz jest jakas podstawa prawna ktora zabrania bankowi na pobieranie
>>takich oplat.
>
>Prawne watpliwosci dotyczyly sytuacji, w ktorej klient nie mial zadnej
>bezplatej mozliwosci wyplaty gotowki a konto bylo platne - Millennium
>bralo i za wyplate w bankomacie i w kasie.

Zapewne masz racje, byc moze pismacy cos przekrecili, ale ja czytalem
w ubieglym roku (w lecie mniej wiecej) w prasie, ze RPO zajal sie ta
sprawa , to znaczy pobieraniem przez bank prowizji od wplat/wyplat
gotowkowych. Chodzilo wylacznie o taki przypadek (a w zasadzie to
wszystkie banki maja taka praktyke) ze skoro bank pobiera oplate za
obsluge konta, to nie moze pobierac oplaty za transakcje gotowkowe,
gdyz prowizja za obsluge jest konsekwencja transakcji, obsluga konta
zawiera po prostu czynnosci na tym koncie. W zwiazku z tym RPO uwaza,
ze pobierana jest oplata podwojna za te sama czynnosc.

Ale jak powiadam, czytalem to prawie rok temu, wiec moglo mi sie
troche w pamieci zakrecic a byc moze i pismacy napisali cos z gatunku
poboznych zyczen.

Niemniej mnie to przemawia do rozsadku, bo bez ruchu pieniedzy trudno
spobie wyobrazic istnienie banku. :-) Oczywiscie, latwo bedzie
bankom to ograniczenie obejsc podnoszac albo dla wszystkich prowizje,
albo oferujac usluge z transakcjami gotowkowymi za wyzsza kwote, lub
bezgotowkowymi za kwote nieco nizsza... Czyli roznicujac usluge, co
obecnie tez jest faktem. W kazdym razie sam proceder pobierania oplat
za transakcje gotowkowe mnie osobiscie razi estetycznie w przypadku
banku obslugujacego swojego klienta.

--
Adek

Fast

unread,
Apr 7, 2003, 6:03:05 AM4/7/03
to
no tak wypłaty za frkiko z bankomatu, inna sprawa że coraz cześciej mniej
kasy w bankomatach - mam juz chyba z 12 kartek z odwołaniem z powodu braku
kasy w bankomacie,


Fajna rzecz jest jak wypłacasz w bzwbk w kasie ze usługa płatna ciekawe to
ale coż bank to nie instutucja harytatywna, a czasem i nawet instutucja
podobna jak inne juz urzedy zus itd płacisz bo musisz co 2 lub już kazdy ma
coś w nazwie konta lub karty ze jest biznes tez tego nie rozumiem dzis
wystarczy mieć 100zł. dochodów i biznes jesteś w BANKU jakimkolwiek wiec
opłaty płacisz za kazdą tranzakcje jak bogaty jestes to na tyle .

F(ch)AST


0 new messages