Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

kaucja - blokada srodkow przy uzyciu numerow karty?

89 views
Skip to first unread message

jg

unread,
Sep 19, 2017, 4:17:43 PM9/19/17
to
hej,

w hiszpanii bedac doswiadczylem w wielu wypozyczalniach, ze aby wypozyczyc
samochod musialem podac panu za ladą numer karty platniczej (nie
kredytowej). spisali tez date waznosci karty. w roznych wypozyczalniach
roznie to tlumaczyli, a to niby na wypadek zwrotu auta bez paliwa, a to na
wypadek wywiezienia auta za granice. wspominali o 300euro. kaucji w gotowce
nie chcieli. co istotne - cvv wydrapany, wiec nie mieli mozliwosci go
spisac, zapamietac, ale tez o nim nie bylo mowy (ani wczesniej, ani po
zobaczeniu karty). plastiku nie zblizalem, zadnego pinu nie wpisywalem,
tylko pokazalem karte do spisania numerow i tyle. w moim przypadku minal
tydzien i nic nie bylo blokowane.

czy to jakis blef ze strony wielu wypozyczalni (to obstawiam), czy moze
rzeczywiscie moga zablokowac, sciagnac z konta jakas kwote? jak to niby
jest technicznie mozliwe, dysponujac tylko numerem karty? a jesli jest to
mozliwe to jaki limit kwoty wchodzi w gre? jakby co to zadnej zgody na
takie ekscesy, przynajmniej swiadomie, nie podpisywalem.

z tego co czytam to jest to powszechny obyczaj, ale nie natknalem sie na
technikalia.

dzieki.

--
jg

J.F.

unread,
Sep 19, 2017, 4:27:03 PM9/19/17
to
Dnia Tue, 19 Sep 2017 22:17:41 +0200, jg napisał(a):
> w hiszpanii bedac doswiadczylem w wielu wypozyczalniach, ze aby wypozyczyc
> samochod musialem podac panu za ladą numer karty platniczej (nie
> kredytowej). spisali tez date waznosci karty. w roznych wypozyczalniach
> roznie to tlumaczyli, a to niby na wypadek zwrotu auta bez paliwa, a to na
> wypadek wywiezienia auta za granice. wspominali o 300euro. kaucji w gotowce
> nie chcieli.

> czy to jakis blef ze strony wielu wypozyczalni (to obstawiam), czy moze
> rzeczywiscie moga zablokowac, sciagnac z konta jakas kwote? jak to niby

Normalna praktyka - a jak mandat zlapiesz, to myslisz ze kto zaplaci ?

> jest technicznie mozliwe, dysponujac tylko numerem karty? a jesli jest to
> mozliwe to jaki limit kwoty wchodzi w gre? jakby co to zadnej zgody na
> takie ekscesy, przynajmniej swiadomie, nie podpisywalem.
> z tego co czytam to jest to powszechny obyczaj, ale nie natknalem sie na
> technikalia.

A potem sie okazuje, ze do obciazenia nic nie trzeba, sam numer
starcza :-)

J.

cef

unread,
Sep 20, 2017, 6:32:15 AM9/20/17
to
W dniu 2017-09-19 o 22:17, jg pisze:
Może robili tylko autoryzację na symboliczną złotówkę, żeby sprawdzić
czy karta działa i nie zauważyłeś.Kartę da się swobodnie obciążyć bez CVV,
wydaje mi się, że da się obciążyć nawet mając sam numer.

witek

unread,
Sep 22, 2017, 8:47:37 AM9/22/17
to
On 9/19/2017 3:17 PM, jg wrote:
> hej,
>
>
> czy to jakis blef ze strony wielu wypozyczalni (to obstawiam), czy moze
> rzeczywiscie moga zablokowac, sciagnac z konta jakas kwote?

Moze autoryzowac dowolną kwotę. Zwykle jest jest to kilkaset euro np za
zwrot samochodu bez zatankowanego paliwa, brudnego lub podrapanego.


jak to niby
> jest technicznie mozliwe, dysponujac tylko numerem karty?

Tak. Od zawsze tak bylo, tylko jakos do swiadomosci nie dociera.


> a jesli jest to
> mozliwe to jaki limit kwoty wchodzi w gre?

Zgodnie z polityką wypożyczalni. Zapytaj przed wynajmem.




> jakby co to zadnej zgody na
> takie ekscesy, przynajmniej swiadomie, nie podpisywalem.

Podpisywales, podpisywales. Tylko trzeba czytac.
Podpisywales rowniez to, ze jak im rozwalisz samochod to z tej karty
ściągną ci tyle ile sie tylko da.



>
> z tego co czytam to jest to powszechny obyczaj, ale nie natknalem sie na
> technikalia.
>

Do obciązenia karty wystarczy nr karty. Czasami data waznosci, ale
wiele razy natknalem sie na to, ze i to nie jest potrzebne.
Wszystko jest zapisane w uregulowaniach visy i mastercarda, ze ktorymi
zapewne sie nie zapoznales zgadzajac sie korzystac z ich kart.


jg

unread,
Sep 26, 2017, 3:05:42 PM9/26/17
to
Dnia Fri, 22 Sep 2017 07:47:34 -0500, witek napisał(a):

>
> jak to niby
>> jest technicznie mozliwe, dysponujac tylko numerem karty?
>
> Tak. Od zawsze tak bylo, tylko jakos do swiadomosci nie dociera.

a wiadomo Ci jak sie to robi i czym?

--
jg

jg

unread,
Sep 26, 2017, 3:11:52 PM9/26/17
to
Dnia Wed, 20 Sep 2017 12:32:10 +0200, cef napisał(a):

> Może robili tylko autoryzację na symboliczną złotówkę, żeby sprawdzić
> czy karta działa i nie zauważyłeś.

odpada. zauwazylbym.

> Kartę da się swobodnie obciążyć bez CVV,
> wydaje mi się, że da się obciążyć nawet mając sam numer.

dla mnie to nie do pomyslenia. ciekaw wlasnie jestem szczegolow.

--
jg

cef

unread,
Sep 26, 2017, 4:34:04 PM9/26/17
to
W dniu 2017-09-26 o 21:11, jg pisze:
Szczegółów czego? Regulaminy i przepisy, które dopuszczają
takie rozwiązania masz na stronach swojego banku.
Natomiast technicznie uprawniony do obciążenia podaje te dane, które
wg regulaminów czy umów między stronami (wydawca karty, akceptant, acquirer)
są wystarczające i obciążenie jest realizowane.


Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Sep 27, 2017, 4:02:20 AM9/27/17
to

"jg" 14iblzo33mb7r$.ugshruxsspj5$.d...@40tude.net

>> wydaje mi się, że da się obciążyć nawet mając sam numer.

> dla mnie to nie do pomyslenia. ciekaw wlasnie jestem szczegolow.

Nawet bez numeru -- peRFIdność!

--
_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. http://danutac.bialystok.pl .-.
(,-.`._,'( |\`-/| .'O`-' ., ; o.' http://eneuel.w.duna.pl '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'. '`\.'`.' '~'~'~'~'~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.;. p \ ;'.. http://danutac.net.pl ..;\|/......

jg

unread,
Sep 27, 2017, 4:29:43 PM9/27/17
to
czyli nie ma technicznych problemow, zeby gosc z wypozyczalni za 5 lat
sprobowal (czesto z powodzeniem) sciagnac kazdemu bylemu klientowi 1000
euro z konta?

czy miedzy zleceniem obciazenia a faktycznym sciagnieciem kasy z konta
zapewnione jest jakies kilka dni na reakcje wlasciciela karty w swoim
banku?

--
jg

cef

unread,
Sep 27, 2017, 4:49:15 PM9/27/17
to
W dniu 2017-09-27 o 22:29, jg pisze:
> Dnia Tue, 26 Sep 2017 22:34:00 +0200, cef napisał(a):
>
>> W dniu 2017-09-26 o 21:11, jg pisze:
>>> Dnia Wed, 20 Sep 2017 12:32:10 +0200, cef napisał(a):
>>>
>>>> Może robili tylko autoryzację na symboliczną złotówkę, żeby sprawdzić
>>>> czy karta działa i nie zauważyłeś.
>>>
>>> odpada. zauwazylbym.
>>>
>>>> Kartę da się swobodnie obciążyć bez CVV,
>>>> wydaje mi się, że da się obciążyć nawet mając sam numer.
>>>
>>> dla mnie to nie do pomyslenia. ciekaw wlasnie jestem szczegolow.
>>
>> Szczegółów czego? Regulaminy i przepisy, które dopuszczają
>> takie rozwiązania masz na stronach swojego banku.
>> Natomiast technicznie uprawniony do obciążenia podaje te dane, które
>> wg regulaminów czy umów między stronami (wydawca karty, akceptant, acquirer)
>> są wystarczające i obciążenie jest realizowane.
>
> czyli nie ma technicznych problemow, zeby gosc z wypozyczalni za 5 lat
> sprobowal (czesto z powodzeniem) sciagnac kazdemu bylemu klientowi 1000
> euro z konta?

Za pięć lat, to może nie mieć już podstawy od swojej strony.
(regulamin wypożyczalni zapewne) Zawsze możesz reklamować.


> czy miedzy zleceniem obciazenia a faktycznym sciagnieciem kasy z konta
> zapewnione jest jakies kilka dni na reakcje wlasciciela karty w swoim
> banku?

A niby skąd ktoś miałby wiedzieć wcześniej?
Zawsze masz reklamacje.

jg

unread,
Sep 27, 2017, 5:17:36 PM9/27/17
to
Dnia Wed, 27 Sep 2017 22:49:13 +0200, cef napisał(a):

>> czyli nie ma technicznych problemow, zeby gosc z wypozyczalni za 5 lat
>> sprobowal (czesto z powodzeniem) sciagnac kazdemu bylemu klientowi 1000
>> euro z konta?
>
> Za pięć lat, to może nie mieć już podstawy od swojej strony.
> (regulamin wypożyczalni zapewne) Zawsze możesz reklamować.

pisalem o dzialaniach bezprawanych, wiec dlatego pytam o mozliwosci
techniczne, a nie formalne.

>> czy miedzy zleceniem obciazenia a faktycznym sciagnieciem kasy z konta
>> zapewnione jest jakies kilka dni na reakcje wlasciciela karty w swoim
>> banku?
>
> A niby skąd ktoś miałby wiedzieć wcześniej?

no wlasnie. jest to pewnie widoczne w postaci jakiejs blokady na koncie?

> Zawsze masz reklamacje.

reklamuje do banku (zakladam najgorszy przypadek, ze do wypozyczalni juz
nie ma sensu)? bank ma jakies osoby, ktore np. dzwonia za granice do
wypozyczalni, albo uruchamiaja bardziej zlozone niz dzwonienie procedury?

--
jg

Krzysztof Halasa

unread,
Sep 27, 2017, 5:55:34 PM9/27/17
to
jg <fa...@fake.pl> writes:

> pisalem o dzialaniach bezprawanych, wiec dlatego pytam o mozliwosci
> techniczne, a nie formalne.

Jedne i drugie są ważne. W przypadku działań w oczywisty sposób
bezprawnych, bank po prostu zabiera pieniądze sklepowi (jego centrum
karcianemu) i oddaje je swojemu klientowi. A przynajmniej powinien,
jeśli wszyscy są tam zdrowi.

> no wlasnie. jest to pewnie widoczne w postaci jakiejs blokady na
> koncie?

Nie, sprzedawca może obciążyć kartę bez żadnej blokady, i nie będzie
żadnego okresu przejściowego, po prostu obciążenie pojawi się na koncie
bez żadnego uprzedzenia.

> reklamuje do banku (zakladam najgorszy przypadek, ze do wypozyczalni juz
> nie ma sensu)? bank ma jakies osoby, ktore np. dzwonia za granice do
> wypozyczalni, albo uruchamiaja bardziej zlozone niz dzwonienie procedury?

Nie. Bank (wydawca karty) rozpatruje reklamacje samodzielnie, w razie
wątpliwości może poprosić sklep o informacje.
--
Krzysztof Hałasa

witek

unread,
Sep 27, 2017, 10:28:29 PM9/27/17
to
On 9/27/2017 3:29 PM, jg wrote:
>
> czyli nie ma technicznych problemow, zeby gosc z wypozyczalni za 5 lat
> sprobowal (czesto z powodzeniem) sciagnac kazdemu bylemu klientowi 1000
> euro z konta?

Nie ma.
Po to wlasnie handluje sie numerami kart kredytowych.


>
> czy miedzy zleceniem obciazenia a faktycznym sciagnieciem kasy z konta
> zapewnione jest jakies kilka dni na reakcje wlasciciela karty w swoim
> banku?
>

bank w umowie z visa czy mastercard ma zapis, że musi wykonac wszystkie
obciążenia, ktore przyjdą. Nawet te najbardziej absurdalne.
Natomiast ciebie obowiązuje umowa, ktorą zawarłeś z wystawcą karty i tam
masz zapisy dotyczące reklamacji transakcji kartowych.

0 new messages