Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Banki nieprzygotowane do podpisu elektronicznego

0 views
Skip to first unread message

minik

unread,
Jun 1, 2002, 4:26:25 PM6/1/02
to
"Banki nieprzygotowane do podpisu elektronicznego

Ani Pekao SA, ani PKO BP nie zamierzają od sierpnia tego roku przyjmować
dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym - wynika z informacji
zabranych przez PAP. Nie są do tego przygotowane również warszawskie urzędy
skarbowe.

Ustawa o podpisie elektronicznym wchodzi w życie w połowie sierpnia tego
roku. "Nie zakładamy, że w kontaktach z klientami nasz bank zacznie taki
podpis wykorzystywać od razu w momencie wejścia w życie ustawy" - powiedział
rzecznik prasowy Pekao SA, Sebastian Łuczak.

Zdaniem Łuczaka, bank chce poczekać, aż stosowanie takiego podpisu
upowszechni się.

"Nie chcemy eksperymentować na sobie i naszych klientach" - powiedział.

Dodał jednak, że podpis elektroniczny na pewno ułatwia kontakty banku z
klientem. Ocenił przy tym, że dużo czasu upłynie, zanim podpis elektroniczny
stanie się w Polsce powszechny.

Wyjaśnił przy tym, że wprowadzenie możliwości przyjmowania podpisu
elektronicznego przez bank wiąże się z dużymi kosztami.

"Żeby wprowadzić takie usługi, banku musi dysponować dużą liczbą
potencjalnych chętnych. A my nie oceniamy, aby potencjał na korzystanie z
podpisu elektronicznego był wysoki" - zaznaczył Łuczak.

Dodał, że z podpisu elektronicznego mogłyby skorzystać osoby, które nie są
stałymi klientami banku i dokonują pojedynczych transakcji lub też nowi
klienci banku.

Zdaniem Łuczaka, w kontaktach ze stałymi klientami bank już wcześniej
wprowadził rozwiązanie, które zastępuje wprowadzany od połowy sierpnia
podpis elektroniczny.

Osoby, które obsługiwane są przez bank za pośrednictwem komputera, otrzymują
specjalne urządzenia, tzw. tokeny, i za ich pomocą kontaktują się z bankiem.

"Nie widzimy sensu, aby nasze rozwiązanie, które dobrze funkcjonuje,
natychmiast zastępować podpisem elektronicznym tylko dlatego, że zostanie on
wprowadzony" - podkreślił Łuczak.

Również klienci PKO BP nie od razu będą mogli posługiwać się takim podpisem.
Praktyczne stosowanie takiego podpisu bank chce wprowadzić jednak do końca
tego roku.

"Od dnia wejścia w życie tej ustawy żadna instytucja nie będzie mogła
prawdopodobnie stosować takiego podpisu, gdyż na razie brak przepisów
wykonawczych" - powiedział Andrzej Nowak z biura prasowego PKO BP.

Rzecznik prasowy BPH-PBK SA, Marek Kłuciński zapewnił, że bank przygotowuje
się do możliwości przyjmowania dokumentów opatrzonych podpisem
elektronicznych już od wejścia w życie ustawy.

"Chcemy wprowadzić w naszych regulaminach takie zapisy, aby to obowiązywało
od sierpnia tego roku" - powiedział Kłuciński.

Przedstawiciele banków podkreślają, że taki podpis będzie bezpieczny, biorąc
pod uwagę wszystkie do tej pory opracowane zabezpieczenia. Zwracają jednak
uwagę, że w praktyce okaże się najlepiej, czy obecny poziom zabezpieczeń, w
tym autoryzacji takiego podpisu, będzie wystarczający.

Na razie warszawskie urzędy skarbowe nie są również przygotowane do
przyjmowania dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym. Jednak
pracownicy urzędów zapewniają, że w razie potrzeby zostaną szybko
przeszkoleni i zaopatrzeni w niezbędne urządzenia.

Od 17 sierpnia wszyscy, którzy będą chcieli posługiwać się podpisem
elektronicznym, będą mogli odebrać taki podpis, zapisany na odpowiednim
nośniku. Weryfikacją danych osobowych i wydawaniem certyfikatów z podpisem
zajmie się prawdopodobnie biuro obsługi klientów Telekomunikacji Polskiej
SA.

Zanim podpis zostanie wydany, konieczna będzie najpierw weryfikacja danych
osobowych.

Do 28 czerwca Ministerstwo Gospodarki przekaże do akceptacji Rady Ministrów
projekt rozporządzenia do ustawy o podpisie elektronicznym. Rozporządzenie
wskaże firmy, które zajmą się weryfikacją takiego podpisu.

Podpis można zapisać na dyskietce, za pośrednictwem poczty elektronicznej na
twardym dysku, albo na specjalnej karcie z mikroprocesorem. Na razie nie
wiadomo jednak, na jakich nośnikach będzie można zapisać taki podpis.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowuje obecnie Narodowy Bank
Polski.

Najtańszy certyfikat z podpisem elektronicznym zapisanym na twardym dysku
może kosztować kilkanaście zł. Najdroższa wersja (ok. 180 zł) to ważny przez
rok zapis podpisu na karcie z mikroprocesorem. Oprócz karty potrzebne jest
jednak także specjalne urządzenie, które odczyta podpis elektroniczny na
niej zawarty a przede wszystkim komputer z dostępem do internetu.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta w październiku ubiegłego roku,
podpis elektroniczny pod dokumentem wysyłanym przez internet będzie tak samo
ważny jak podpis odręczny.

Każdy podpis elektroniczny, czyli program komputerowy, który generuje kod do
każdej wysyłanej informacji, składać się będzie z dwóch części: publicznej i
prywatnej. Dopiero zestawienie tych dwóch części podpisu stanowić będzie o
jego ważności.

Eksperci z branży telekomunikacyjnej pod koniec ubiegłego roku oceniali, że
podpis elektroniczny, zwany niekiedy e-podpisem, upowszechni się, zwłaszcza
wśród osób prywatnych, za ok. trzy lata, kiedy potanieją urządzenia
odczytujące kod i zwiększy się liczba posiadaczy komputerów.

E-podpis będzie mógł być użyty do robienia zakupów w internecie, w
kontaktach z urzędami (np. urzędem skarbowym), firmami (banki) i osobami
prywatnymi."

http://info.onet.pl/502917,10,item.html


Robert

unread,
Jun 1, 2002, 5:03:38 PM6/1/02
to
minik <mi...@minik.net> pisze:

> Weryfikacją danych osobowych i wydawaniem
> certyfikatów z podpisem zajmie się prawdopodobnie biuro obsługi
> klientów Telekomunikacji Polskiej SA.

:)))))
no to będzie super... już widzę moje panie w BOKu ...

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 1, 2002, 5:41:24 PM6/1/02
to

"minik" <mi...@minik.net> wrote in message news:adbamr$ieg$1...@news.onet.pl...

"Banki nieprzygotowane do podpisu elektronicznego


Ja to okresliłem w ten sposób, że banki w stosunku do klienta indywidualnego
bedą sie posługiwały podpisem cyfrowym wtedy, gdy klienci nakradną już tyle
czytników z roboty, że ten czynnik kosztów przestanie być istotny.

A generalnie cały artykuł jedno wielkie nieporozumienie, dziennikarz
kompletnie nie wie o co się pyta (chyba pytanie brzmiało "Czy Panski bank
zacznie od 15 sierpnia stosować podpis cyfrowy w stosunku do masowego
klienta?") na dodatek zadał również bankom, które podpis cyfrowy już dawno
stosują :-))
Zamiast się zapytać tam, gdzie stosują : dlaczego stosuja, jakie mają
doświadczenia i co im i klientom z tego wynika ?

Zaś począwszy od "warszawskich urzędów" trudno okreslić artykuł inaczej niż
kompletne brednie.
Ja bym zamiast urzędników zaczął szkolenie od dziennikarzy. Żeby im kiedys
ktoś nie wręczył ich podpis:-))

Vizvary

Jarosław Popiel

unread,
Jun 1, 2002, 5:49:24 PM6/1/02
to


Użytkownik "Robert" <mKa...@kasuj-to.wp.pl> napisał w wiadomości
news:adbcs5$3sh$1...@onyx.icpnet.pl...

a nie mialo byc kilka firm wydajacych certyfikaty? qrde tepsie by sie znowu
fucha trafila ;-/
--
JaKi
________________
A jeśli przyjdzie mój czas, nie mów że coś się stało. Zapłacz na moim grobie
i pomyśl że tak być miało.


Jarosław Popiel

unread,
Jun 1, 2002, 5:49:24 PM6/1/02
to


Użytkownik "Robert" <mKa...@kasuj-to.wp.pl> napisał w wiadomości
news:adbcs5$3sh$1...@onyx.icpnet.pl...

a nie mialo byc kilka firm wydajacych certyfikaty? qrde tepsie by sie znowu

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 1, 2002, 6:11:32 PM6/1/02
to

"Jarosław Popiel" <jar...@poczta.onet.pl> wrote in message
news:adbfhs$r4f$1...@news.onet.pl...

>
>
>
> Użytkownik "Robert" <mKa...@kasuj-to.wp.pl> napisał w wiadomości
> news:adbcs5$3sh$1...@onyx.icpnet.pl...
> > minik <mi...@minik.net> pisze:
> >
> > > Weryfikacją danych osobowych i wydawaniem
> > > certyfikatów z podpisem zajmie się prawdopodobnie biuro obsługi
> > > klientów Telekomunikacji Polskiej SA.
> >
> > :)))))
> > no to będzie super... już widzę moje panie w BOKu ...
> >
>
> a nie mialo byc kilka firm wydajacych certyfikaty? qrde tepsie by sie
znowu
> fucha trafila ;-/
> --
> JaKi

I tak jest. eTelbank ma punkty rejestracji (RA) w Telbanku
(http://www.polcert.pl/lra.html ) na pewno w przyszłości rozwiną.
Tepsa ma teoretycznie najłatwiej (owe BOKi), ale to trzeba najpierw
zorganizować, przeszkolić, wyposazyć.
Certum jeszcze inaczej robi, ale nie mogę znależć nic pisanego na ten temat
...

Vizvary

Michal Kukula

unread,
Jun 2, 2002, 3:58:07 AM6/2/02
to
> Zaś począwszy od "warszawskich urzędów" trudno okreslić artykuł inaczej
niż
> kompletne brednie.

"Zgodnie z ustawa podpisana przez prezydenta w pazdzierniku ubieglego roku,
podpis elektroniczny pod dokumentem wysylanym przez internet bedzie tak samo
wazny jak podpis odreczny."

To jest ciekawe. Innymi slowy - jak do urzedu gminy wysle podanie podpisanym
emailem (bo maja skrzynke) i nie rozpatrza go w 2 tygodnie, to moge ich
podac do Sadu Administracyjnego?
Skoro podpis elekrtoniczy jest rownowazny odrecznemu, z mocy ustawy...
:-)

Michal


Maciej Bebenek

unread,
Jun 2, 2002, 4:38:58 AM6/2/02
to
>
> To jest ciekawe. Innymi slowy - jak do urzedu gminy wysle podanie
> podpisanym emailem (bo maja skrzynke) i nie rozpatrza go w 2
> tygodnie, to moge ich podac do Sadu Administracyjnego?

_JEZELI_ dostana

> Skoro podpis elekrtoniczy jest rownowazny odrecznemu, z mocy ustawy...
> :-)

Tak, ale dostarczenie emailem nie jest rozwnoznaczne z dostarczeniem do
urzedu (list polecony etc.)
Zdaje sie, ze ktos zapomnial przy okazji o zmianach w KPA :-(

M.

bulba

unread,
Jun 2, 2002, 5:06:15 AM6/2/02
to

Użytkownik "Michal Kukula" <mic...@alpha.net.pl> napisał w wiadomości
news:2215F8DAFC95D511837D...@inf2.rzeszow.tpsa.pl...

> To jest ciekawe. Innymi slowy - jak do urzedu gminy wysle podanie
podpisanym
> emailem (bo maja skrzynke) i nie rozpatrza go w 2 tygodnie, to moge ich
> podac do Sadu Administracyjnego?
> Skoro podpis elekrtoniczy jest rownowazny odrecznemu, z mocy ustawy...

no nie zupelnie - postepowanie administracyjne trwa miesiac, a w
szczegolnych przypadkach do miesiecy (i niekiedy dluzej); jak Ci w ciagu 2
mies. nie zalatwia, to maja Ci podac przyczyny nie zalatwienia i konkretny
termin zalatwienia, bo jak nie to skarga na niezalatwienie sprawy w terminie
(do wojewody);
NSA to inna historia - gdybys nie zgadzal sie z rozstrzygnieciem (a raczej w
procedurami zastosowanymi w poprzednich 2 instancjach)

p.


Vizvary II Istvan

unread,
Jun 2, 2002, 7:56:16 AM6/2/02
to

"Michal Kukula" <mic...@alpha.net.pl> wrote in message
news:2215F8DAFC95D511837D...@inf2.rzeszow.tpsa.pl...

Administracja panstwowa ma chyba cztery lata, by opanować. Zdaje się równiez
samorządowa.
Zaś rozpatrzeć to oni nie muszą w dwa tygodnie. Zalezy zresztą co.
Cała sprawa ma sens wtedy, jesli ja na przykład moge śledzić przebieg swojej
sprawy on lie. Kto kiedy jakie opinie dołaczył, jakie podpis przyłozono itd.
Byłoby ciekawe.

Vizvary

Bogdan

unread,
Jun 2, 2002, 8:15:17 AM6/2/02
to

Użytkownik "Vizvary II Istvan" napisał:
> Potwierdzenie przyjęcia dokumentu o okreslonym skrócie z datą i podpisem
> cyfrowym urzędu (nawet składanym przez automat) jest o wiele "silniejsze"
> niz dowód nadania koperty (może być pusta) wydany przez urzad pocztowy.

Ale mówimy o rzeczywistości w polskich urzędach. Wysyłasz emailem taki
akuratnie podpisany cyfrowo dokument. Po jakimś czasie zakładasz sprawę w
NSA przeciw urzędowi. Co pokażesz sędziemu jako dowód złożenia tego
dokumentu?

Bogdan

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 2, 2002, 7:59:05 AM6/2/02
to

"Maciej Bebenek" <mac...@USUN.TO.komorka.org> wrote in message
news:adcljr$2i4$1...@news.tpi.pl...

> Tak, ale dostarczenie emailem nie jest rozwnoznaczne z dostarczeniem do
> urzedu (list polecony etc.)
Potwierdzenie przyjęcia dokumentu o okreslonym skrócie z datą i podpisem
cyfrowym urzędu (nawet składanym przez automat) jest o wiele "silniejsze"
niz dowód nadania koperty (może być pusta) wydany przez urzad pocztowy.

Vizvary


Vizvary II Istvan

unread,
Jun 2, 2002, 9:20:49 AM6/2/02
to

"Bogdan" <bog...@hoga.pl.remove-it> wrote in message
news:add271$f0v$1...@news.tpi.pl...

Jesli wysyłasz emalię i urzad Ci potwierdzi, a oba dokumenty będą podpisane
cyfrowo, ze znacznikiem czasu, to sąd nie bedzie miał żadnych trudności ani
z przeczytaniem ani z weryfikacja owych dokumentów. Juz dziś by nie miał,
ale musiałby ekspertów zatrudnic.
Rzeczywistośc zaś jest taka, ze jedynym urzędem przygotowanym dziś na
obsługe podpisanych dokumentów jest ZUS.


Vizvary


Maciej Bebenek

unread,
Jun 2, 2002, 9:45:20 AM6/2/02
to
> Rzeczywistośc zaś jest taka, ze jedynym urzędem przygotowanym dziś na
> obsługe podpisanych dokumentów jest ZUS.


Nie do konca :-)

M.

Bogdan

unread,
Jun 2, 2002, 10:01:27 AM6/2/02
to
> Jesli wysyłasz emalię i urzad Ci potwierdzi, a oba dokumenty będą
podpisane
> cyfrowo, ze znacznikiem czasu, to sąd nie bedzie miał żadnych trudności
ani
> z przeczytaniem ani z weryfikacja owych dokumentów. Juz dziś by nie miał,
> ale musiałby ekspertów zatrudnic.

Urząd nic nie potwierdzi, jeżeli go nie zmusić. Po prostu ignoruje
nadchodzące maile. Dlatego w urzędach zawsze domagam się stempla na kopii
(papierowej rzecz jasna), jeżeli zostawiam jakieś pismo.
Bez urazy, ale podpis elektroniczny w administracji państwowej i
samorządowej uważam w dającej się przewidzieć kilkuletniej perspektywie za
mrzonki.

Bogdan


Vizvary II Istvan

unread,
Jun 2, 2002, 10:44:33 AM6/2/02
to

"Bogdan" <bog...@hoga.pl.remove-it> wrote in message
news:add8e2$ne8$1...@news.tpi.pl...

> > Jesli wysyłasz emalię i urzad Ci potwierdzi, a oba dokumenty będą
> podpisane
> > cyfrowo, ze znacznikiem czasu, to sąd nie bedzie miał żadnych trudności
> ani
> > z przeczytaniem ani z weryfikacja owych dokumentów. Juz dziś by nie
miał,
> > ale musiałby ekspertów zatrudnic.
>
> Urząd nic nie potwierdzi, jeżeli go nie zmusić. Po prostu ignoruje
> nadchodzące maile. Dlatego w urzędach zawsze domagam się stempla na kopii
> (papierowej rzecz jasna), jeżeli zostawiam jakieś pismo.

Nie widzę przeszkód, by w przypadku poczty elektronicznej robił to automat.
Dokładniej nie widze innej mozliwości.
Vizvary

Bogdan

unread,
Jun 2, 2002, 11:01:31 AM6/2/02
to
> Nie widzę przeszkód, by w przypadku poczty elektronicznej robił to
automat.
> Dokładniej nie widze innej mozliwości.

Ale ty piszesz o teoretycznie możliwej organizacji pracy hipotetycznego
urzędu, a ja o tym jak pracuje znany mi Urząd Miasta czy Urząd Skarbowy.

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 2, 2002, 2:23:02 PM6/2/02
to

"Bogdan" <bog...@hoga.pl.remove-it> wrote in message
news:addbun$dt4$1...@news.tpi.pl...


To zwróc uwagę na swoje pytania, bo ty na posługując się przykładami z życia
codziennego petenta (znam dobrze) kwestionowałesz metody jako takie.
Najpierw kwestionowałesz mozliwości weryfikacji przez sądów dokumentów
elektronicznych. Z tym akurat nie ma problemów.
Nastepnie wątpiłes w mozliwość realizacji niezaprzeczalnej korespondencji
przez Internet jako takiej. Też bez powodu.
W tym, że dziś zaden Urząd Skarbowy czy Urząd Miasta nie jest w stanie na
tym poziomie skorzystać z mozliwości, to jest oczywista prawda.

Vizvary

Bogdan

unread,
Jun 2, 2002, 2:35:46 PM6/2/02
to
> To zwróc uwagę na swoje pytania, bo ty na posługując się przykładami z
życia
> codziennego petenta (znam dobrze) kwestionowałesz metody jako takie.
> Najpierw kwestionowałesz mozliwości weryfikacji przez sądów dokumentów
> elektronicznych. Z tym akurat nie ma problemów.
> Nastepnie wątpiłes w mozliwość realizacji niezaprzeczalnej korespondencji
> przez Internet jako takiej. Też bez powodu.

Nie było moim zamiarem kwestionowanie technicznej możliwości żadnego z
powyższych. Wątpię jedynie w ich użyteczność w naszych realiach, w ciągu
najbliższych lat.

> W tym, że dziś zaden Urząd Skarbowy czy Urząd Miasta nie jest w stanie na
> tym poziomie skorzystać z mozliwości, to jest oczywista prawda.

I tutaj się zgadzamy.

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 2, 2002, 2:40:32 PM6/2/02
to

"Maciej Bebenek" <mac...@USUN.TO.komorka.org> wrote in message
news:add7i9$i9i$1...@news.tpi.pl...

> > Rzeczywistośc zaś jest taka, ze jedynym urzędem przygotowanym dziś na
> > obsługe podpisanych dokumentów jest ZUS.
>
>
> Nie do konca :-)

Pewnie, że nie do końca.
Ale kilka ciekawych wniosków i tak mozna wyciagnąć.
Pierwsza rzecz to jest fakt, że przy komputeryzacji tego typu organizacji
waskim gardłem jest przetwarzanie papierowych dokumentów. Przesyłanie droga
elektroniczną może być wyjściem.
Druga rzecz to fakt, że powierzenie jednej firmie przygotowanie aplikacji
jest dosyć mało praktyczne.

Chociaż i tak lepiej niz projekt wegierskiego ministerstwa finansów.
Wegrzy twierdza ze program przygotowalo samo ministerstwo. Wedlug mnie pisal
sam Minister wieczorami. Oczywyscie nawet śladu niezaprzeczalności nie widac
czy też podpisu cyfrowego. Anglicy podobnie : 80.000 podatników przesyła
zeznania- autoryzacja na hasło. Bodajże każdy mial takie same hasło :-))) co
jest duuuuuuzym błedem). Albo Holendrzy - autoryzacja za pomoca Outlook
Express'u.
Na tym tle projekt polskiego MF jak taka gwazda na niebie - po prostu
wyciagnięto wnioski z doświadczen nabytych przy (udanym czy nieudanym -
wszystko jedno) projekcie ZUS.

Vizvary


Stefan

unread,
Jun 3, 2002, 3:31:28 AM6/3/02
to

Użytkownik "Bogdan" <bog...@hoga.pl.remove-it> napisał w wiadomości
news:addbun$dt4$1...@news.tpi.pl...
Urzędy administracji państwowej i samorządowej mają na dostosowanie się do
ustawy 4 lata od daty opublikowania ustawy czyli 2005 rok.
Pozdrawiam

--
Serwis Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/

Michal R. Hoffmann

unread,
Jun 3, 2002, 8:09:01 AM6/3/02
to
Vizvary II Istvan wrote:
[]

>
> Jesli wysyłasz emalię i urzad Ci potwierdzi, a oba dokumenty będą podpisane
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
i tu leży pies pogrzebany. Bo może być tak, że nie potwierdzą i co im
zrobię? Ba, mogą w ogóle nie odebrać :)

> cyfrowo, ze znacznikiem czasu, to sąd nie bedzie miał żadnych trudności ani
> z przeczytaniem ani z weryfikacja owych dokumentów. Juz dziś by nie miał,
> ale musiałby ekspertów zatrudnic.

[]
pozdrawiam,
--
misiek

*** Michal R. Hoffmann | <mailto:mis...@knm.org.pl> ***
*** http://www.kki.net.pl/mis | -= member of: KNM, ZUKiH, HCKU =- ***
BTW: do którego złącza w pececie podłącza się szklaną kulę? (c)JoteR

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 3, 2002, 8:32:16 AM6/3/02
to

"Michal R. Hoffmann" <mis...@knm.org.pl> wrote in message
news:3CFB5C5D...@knm.org.pl...

> Vizvary II Istvan wrote:
> []
> >
> > Jesli wysyłasz emalię i urzad Ci potwierdzi, a oba dokumenty będą
podpisane
> ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
> i tu leży pies pogrzebany. Bo może być tak, że nie potwierdzą i co im
> zrobię? Ba, mogą w ogóle nie odebrać :)

Są o wiele poważniejsze wątpliwości, niż to, że urząd "odbierze" swoją
pocztę ze swojej skrzynki ur...@poczta.onet.pl .
To akurat jest w tym najmniej istotne i do rozwiązania od zaraz.
Gdyby urząd się upierał, że koresponduje ze swoimi petentami przez powiedzmy
skrzynke na hoga, to zawsze możesz wysłać przez
http://www.certum.pl/pl/uslugi/kurier/index.html albo podobną usługę.

Vizvary

Michal R. Hoffmann

unread,
Jun 4, 2002, 4:03:09 AM6/4/02
to
...
dlaczego programiści mają płaskie czoła? *tu gest uderzenia się dłonią w
czoło* DOCH!!!
...
Masz rację, o tym zapomniałem. Inna sprawa, kiedy ONI dojdą do ładu z tą
ustawą, kwestia ustalenia problemów z "bezpiecznymi urządzeniami" itp.

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 4, 2002, 4:35:41 AM6/4/02
to

"Michal R. Hoffmann" <mis...@knm.org.pl> wrote in message
news:3CFC743D...@knm.org.pl...

> dlaczego programiści mają płaskie czoła? *tu gest uderzenia się dłonią w
> czoło* DOCH!!!
> ...
> Masz rację, o tym zapomniałem. Inna sprawa, kiedy ONI dojdą do ładu z tą
> ustawą, kwestia ustalenia problemów z "bezpiecznymi urządzeniami" itp.

Sprawa potwierdzenia korespondencji tak na prawdę w moim odczuciu jest
bardziej ciekawa w drugą strone (urząd> klient)
Urzad po prostu musi mieć własną obsługę poczty, automat do potwierdzenia
przyjęcia itd. Który jak nie działa, to jest zepsuty.
Ale co gdy klient się upiera, że nie dostał pocztę ? (na przykład nie
odebrał wezwania do stawienia się w zakładzie karnym).
W certyfikacie jest adres mailowy klienta. Co klienta zmusi do oglądania
poczty ? Co klienta zmusi do włączenia komputera w ogole ?
Co jesli ISP z adresem klienta zaprzestanie działalności? Co jesli ISP nie
wywiązuje się należytą starannością ze swoich obowiązków bycia ISP?
Chyba, żeby Bezpieczny Urząd Pocztowy (ów państwowy) przy okazji w kierunku
klienta musiał świadczyć usługi. Lub Wiarygodna Trzecia Strona spełniała
przy okazji usługi pocztowe (wiarygodne).

Co zaś do "bezpiecznego urzadzenia" to raczej ja powinnienem Ciebie pytać.
Przecież Szczecin (pod tym względem) jest bliżej Warszawy niż Łodź.

Vizvary Istvan


Michal R. Hoffmann

unread,
Jun 5, 2002, 10:17:34 AM6/5/02
to
Vizvary II Istvan wrote:
[]

> Sprawa potwierdzenia korespondencji tak na prawdę w moim odczuciu jest
> bardziej ciekawa w drugą strone (urząd> klient)
[]
faktycznie. Ale znając życie, ktoś wpadnie na genialne rozwiązanie typu
ZUS-Płatnik i zostaniemy uraczeni jakimś "jedynie słusznym rozwiązaniem".
Na zasadzie przymusu, przynajmniej jeśli chodzi o podmioty gospodarcze.

> Co zaś do "bezpiecznego urzadzenia" to raczej ja powinnienem Ciebie pytać.
> Przecież Szczecin (pod tym względem) jest bliżej Warszawy niż Łodź.

iiiik? A tu nie zaczaiłem :) Chodzi Ci o UniZETO?

Vizvary II Istvan

unread,
Jun 5, 2002, 5:16:23 PM6/5/02
to

"Michal R. Hoffmann" <mis...@knm.org.pl> wrote in message
news:3CFE1D7E...@knm.org.pl...

> Vizvary II Istvan wrote:
> []
> > Sprawa potwierdzenia korespondencji tak na prawdę w moim odczuciu jest
> > bardziej ciekawa w drugą strone (urząd> klient)
> []
> faktycznie. Ale znając życie, ktoś wpadnie na genialne rozwiązanie typu
> ZUS-Płatnik i zostaniemy uraczeni jakimś "jedynie słusznym rozwiązaniem".
> Na zasadzie przymusu, przynajmniej jeśli chodzi o podmioty gospodarcze.

Standardy dokumentu, autentykacji, protokoły itd. muszą byc narzucone. Pod
tym względem deklarowane zamiary Ministerstwa Finansów z zeszłego roku
(odnosnie podpisanych cyfrowo PITów) brzmią wybitnie rozsądne. Nie chcę mi
się teraz cytować, ale chodziło im o to, że ujawiniają standard dokumentów
(opublikuja DTD do XML) zdefiniuja standard podpisu (W3C signedXML),
dodatkowo na pewno zdefiniują pewne wymagania w stosunku do certyfikatu i
akceptowane urzędy certyfikacji, a niech sobie firmy informatyczne rzeźbią
te swoje Płatniki. Nie wiem tylko czy dowolne firmy informatyczne.
(Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, w praktyce róznie może być. W
skrajnym przypadku będzie to znowu jedna firma).

> > Co zaś do "bezpiecznego urzadzenia" to raczej ja powinnienem Ciebie
pytać.
> > Przecież Szczecin (pod tym względem) jest bliżej Warszawy niż Łodź.
> iiiik? A tu nie zaczaiłem :) Chodzi Ci o UniZETO?

Niekoniecznie tylko Unizeto. Chociaż jż sam fakt istnienia Unizeto powoduje,
że w Szczecinie bedzie więcej informacji, plotek, mozliwość wpływania niz w
Łodzi.

Vizvary

0 new messages